Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

video Goldstar GSEQ204HP

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
psanyika

psanyika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2005
Salutare !

Aveti careva schema eventual manual service pt un video GSEQ204HP

Mersi !

#2
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Ce a patit?Fa si tu o descriere a defectului! Sau macar spune cum se manifesta!

#3
psanyika

psanyika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2005

AIWAMAN, on Apr 1 2005, 19:57, said:

Ce a patit?Fa si tu o descriere a defectului! Sau macar spune cum se manifesta!

<{POST_SNAPBACK}>


Ok.. Pai in primul rand servosistemul lucra, dar cel care l-a adus mi-a zis ca a scos un fum, cred ca mai mult miros decat fum nu este prajit nimic doar o sig. de 1.6 A din sursa dusa pe care -l inlocuisem deja dupa verificarile in rigoare :) . Am OSD dar cand dau play nu am nici imagine si nici sunet (are ceva semnal la iesire pt ca pe TV nu apare zgomot dar ecran negru ....).
Pe placa de alimentare are 2 stabilizatori de 6V (7806) si doi tranzistori Darlington (D2399).Pe mufa  care alimenteaza placa de baza am masurat niste tensiuni dar ceea pe care o banuiesc standby (5V) are doar 3.2 V pe ceea de 12 V nu am nimic si mai am 40 V pe un pin care ar trebui sa aibe 38V (tensiunile sun scrise pe cablaj in dreptul fiecarui pin) care banuiesc ca merge la alim. diodelor varicap din selector)

Deci cu alte cuvinte comenzile merg are  OSD dar nu are sunet nici imagine !

#4
psanyika

psanyika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2005

psanyika, on Apr 1 2005, 20:25, said:

Ok.. Pai in primul rand servosistemul lucra, dar cel care l-a adus mi-a zis ca a scos un fum, cred ca mai mult miros decat fum nu este prajit nimic doar o sig. de 1.6 A din sursa dusa pe care -l inlocuisem deja dupa verificarile in rigoare :) . Am OSD dar cand dau play nu am nici imagine si nici sunet (are ceva semnal la iesire pt ca pe TV nu apare zgomot dar ecran negru ....).
Pe placa de alimentare are 2 stabilizatori de 6V (7806) si doi tranzistori Darlington (D2399).Pe mufa  care alimenteaza placa de baza am masurat niste tensiuni dar ceea pe care o banuiesc standby (5V) are doar 3.2 V pe ceea de 12 V nu am nimic si mai am 40 V pe un pin care ar trebui sa aibe 38V (tensiunile sun scrise pe cablaj in dreptul fiecarui pin) care banuiesc ca merge la alim. diodelor varicap din selector)

Deci cu alte cuvinte comenzile merg are  OSD dar nu are sunet nici imagine !

<{POST_SNAPBACK}>


Dupa o cercetare mai indelungata a cablajului am gasit urmatoarele: tens de 12 V care este tens permanenta stabilizata, una de 13 V si 5.3 V stabilizate si comandate de un tranzistor pnp (tranzistor care este comandat de un semnal PWR_CTL in stare LOW care vine de pe placa de baza).Am gasit un tranzistor KTA 1273(pnp , 1W ) prajit care dupa cum am vazut are rol de comutator pe 5.3 V stabilizat ... Din pacate nu am un asemena tranzistor ..... Va mai tin la curent cu aceasta problema si astept o schema ....
  
Aveti cumva datasheet(foaie catalog) de la TOSHIBA 1202 AN(banuiesc ca e procesor video ) si HD4975(banuiesc ca e servo-procesor)...

Din pacate astea-s lucrurile care -s facute in Koreea.... Mersi mult pt orice fel de ajutor si raman recunoscator !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate