Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Nikon 50mm f/1.8 sau Nikon AF-D 50mm f/1.4

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
dj_stv

dj_stv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2006
Mi-am luat ieri varianta de 1.8, dupa ce testasem in prealabil si varianta cu 1.4. Dupa ce m-am jucat cu amandoua, pot spune cu mana pe inima ca diferentele dintre cele doua obiective sunt infime. Mai mult, dupa ce am testat ambele lentile la diafragma maxima, as putea spune ca 1.8 este chiar mai sharp la 1.8 decat 1.4 la 1.4. Obiectivele au fost testate pe un D700.

#20
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
am avut 1.8`ul , acum am 1.4`le  .......ambele AF-D
sincer diferenta de pret dintre ele .......mi se pare putin exagerata, dar deh sunt  clase diferite .
eu cautam un 1.8 si un prieten avea de vanzare un 1.4 .......pe care l-am pus eu  la vanzare chiar si aici pe forum , mi-a placut si mi l-a lasat la un pret fff bun asa ca m-am ales cu un AF-D 50mm f/1.4 pe care il folosesc in general la f/2 .

aici  o comparatie intre cele doua :

http://www.smartpict...mm_14_VS_18.php

putin exagerata as zice , dar ma rog.............diferente intre cele 2 exista, Nicolaie le-a enumerat in prima pagina.
si din partea mea 1.8`ul primeste titlul de Best Buy

Edited by aditzuBA, 01 May 2009 - 15:33.


#21
bogdan611

bogdan611

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.06.2009
1.4 G ar merita 600 in plus, nu? fatza de 1.8D :)

Partea nasoala e ca 1.4 G e cu ~1000 RON mai scump  decat 1.8 D.
Esti sigur ca merita ??

 Hajduk, on 19th April 2009, 05:20, said:

Raspunsurile anterioare sunt aproape complete.
Eu am un 50mm G, si in montura Nikon nu am incercat nici un alt 50mm fix. L-am luat pentru portrete de interior. Ca paranteza, pe vremuri 75mm pe full-frame venea in aparat la copiile rusesti ale Rolleiflex-ului.
Da , merita (ma refer la varianta G si nu cea D). Nicolae a puncat bine diferentele.
Intotdeauna cumpara obiectivul luminos care ti-l permite buzunarul.
O sugestie mentionata : 85mm 1.8.


#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 aditzuBA, on 1st May 2009, 16:18, said:

am avut 1.8`ul , acum am 1.4`le  .......ambele AF-D
sincer diferenta de pret dintre ele .......mi se pare putin exagerata, dar deh sunt  clase diferite .
eu cautam un 1.8 si un prieten avea de vanzare un 1.4 .......pe care l-am pus eu  la vanzare chiar si aici pe forum , mi-a placut si mi l-a lasat la un pret fff bun asa ca m-am ales cu un AF-D 50mm f/1.4 pe care il folosesc in general la f/2 .

aici  o comparatie intre cele doua :

http://www.smartpict...mm_14_VS_18.php

putin exagerata as zice , dar ma rog.............diferente intre cele 2 exista, Nicolaie le-a enumerat in prima pagina.
si din partea mea 1.8`ul primeste titlul de Best Buy
Nu stiam ca "sharpness" ul variaza in functie de apertura maxima folosita.... Mi-am imaginat ca este constanta .     Inca un lucru nou de stiut.

#23
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009

 tfmercedez, on 15th April 2010, 10:24, said:

Nu stiam ca "sharpness" ul variaza in functie de apertura maxima folosita.... Mi-am imaginat ca este constanta .     Inca un lucru nou de stiut.

Pai daca te-ai fi uitat atent pe graficele din continutul unui review de obiectiv... :console:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate