Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

[DE] Svab - mutare in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Observ ca unii dintre voi sint stabiliti in Germania .
As avea si eu o intrebare.
Impreuna cu sotia mea santem stabiliti in Spania de multi ani.
Sotia mea de pe partea mamei e svaboaica.Pe mama ei o chema Ingeborg sper ca am scris corect.Si toti familiarii din partea mamei ei au fost svabi.
As vrea sa stiu daca ar avea ceva avantaje la permisul de munca datorita acestui fapt,Sau ceva prioritati in cazul ca ar dori sa munceasca in Germania.Nu o intereseaza alte facilitati.
Multumesc.

#2
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
totul se reduce la raspunsul la intrebarea daca are un RU-Nummer eliberat inainte de 1993. daca nu, forget it.
facilitatile vin in pachet. esti recunoscut ca "Spätaussiedler", le capeti pe toate. daca nu, nu capeti niciuna.
multi dintre cei care s-au carat cu statutul asta in germania dupa '98 (nu '89) cand s-a schimbat legea (sau regulamentul aplicat) si au depus cererea pentru recunoasterea statutului, au fost respinsi. nu stiu sa fii fost vreunul trimis acasa, dar ciuciu drept de lucru timp de vreo 3 (IIRC) ani samd. adica "Duldung".
au si fost o serie care au dat in judecata statul, dar nu cunosc nici un singur caz, care sa fii castigat.
imho, efortul nu se merita. daca stii ceva cautat, iti faci rost de un job si aplica firma pt. tine. daca nu, mai bine o lasi balta, ca ai avea probleme oricum si dai de angajatori ca cel descris mai sus.

#3
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostPengoon, on Apr 14 2009, 16:28, said:

totul se reduce la raspunsul la intrebarea daca are un RU-Nummer eliberat inainte de 1993. daca nu, forget it.
facilitatile vin in pachet. esti recunoscut ca "Spätaussiedler", le capeti pe toate. daca nu, nu capeti niciuna.
multi dintre cei care s-au carat cu statutul asta in germania dupa '98 (nu '89) cand s-a schimbat legea (sau regulamentul aplicat) si au depus cererea pentru recunoasterea statutului, au fost respinsi. nu stiu sa fii fost vreunul trimis acasa, dar ciuciu drept de lucru timp de vreo 3 (IIRC) ani samd. adica "Duldung".
au si fost o serie care au dat in judecata statul, dar nu cunosc nici un singur caz, care sa fii castigat.
imho, efortul nu se merita. daca stii ceva cautat, iti faci rost de un job si aplica firma pt. tine. daca nu, mai bine o lasi balta, ca ai avea probleme oricum si dai de angajatori ca cel descris mai sus.

Multumesc pt raspuns.Nu stiu daca are acest NU-Number.O voi itreba.
Daca totusi nu te superi poti sa-mi spui in mare cam ce reprezinta acest RU-NUMMER.Stiu caea a umblat cu ceva acte de emigrare cu muuuult timp in urma.

Multumesc

#4
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
e numarul preliminar dat celor care au depus actele pentru a fi recunoscuti ca "Aussiedler" in Romania.
depuneai actele in RO si erau analizate preliminar. rezultatul pozitiv al analizei era acel numar, care te indreptatea sa emigrezi in germania, sub prezumtia ca ai putea fi recunoscut ca "Aussiedler". recunoasterea avea loc printr-o procedura distincta dupa sosirea in germany.

#5
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostPengoon, on Apr 14 2009, 17:42, said:

e numarul preliminar dat celor care au depus actele pentru a fi recunoscuti ca "Aussiedler" in Romania.
depuneai actele in RO si erau analizate preliminar. rezultatul pozitiv al analizei era acel numar, care te indreptatea sa emigrezi in germania, sub prezumtia ca ai putea fi recunoscut ca "Aussiedler". recunoasterea avea loc printr-o procedura distincta dupa sosirea in germany.

Cind va veni acasa iti voi spune de acel numar.Sigur e cu cantec.
MULTUMESC.

#6
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostPengoon, on Apr 14 2009, 17:42, said:

e numarul preliminar dat celor care au depus actele pentru a fi recunoscuti ca "Aussiedler" in Romania.
depuneai actele in RO si erau analizate preliminar. rezultatul pozitiv al analizei era acel numar, care te indreptatea sa emigrezi in germania, sub prezumtia ca ai putea fi recunoscut ca "Aussiedler". recunoasterea avea loc printr-o procedura distincta dupa sosirea in germany.


Am vorbit cu sotia si treaba sta asa.A avut in Romania atat ea cat si mama ei acele RU-NUMMER..
Acestea le-au trimis la KOLN.Si de aici dupa ceva timp le au venit raspunsuri negative.Pe motiv ca erau reformate caci erau dupa tatl maghiar.Si ca neamuriile din Germania nu-si faceau cargo de ele.Deh neamuriile.
A facut mama ei recurs.Apoi a murit si sotia mea a plecat in Israel dupa care eu.In timp ce eram in Israel a venit raspunsul
la recurs in care le informa ca au dreptul la un alt recurs recurs si parca le cerea ceva harti.
Cum mama ei a murit sotia sa enervat si nu a mai facut recurs.Mai ales ca mama ei a fost refugiata  in Yugoslavia cu parintii ei cand Rusii au intrat in Romania.Ei erau din Bucovina.Svabi svabi.Brouker . Asa sa enervat sotia si am venit in Spania.
Nu stiu ce s-ar mai putea face.
ITI MULTUMESC FOARTE MULT.

#7
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
toate actele de tipul asta mergeau la Köln, ca acolo se prelucrau actele. oricum, chiar si afirmativ, raspunsul e preliminar. daca ai capatat acest raspuns dupa 1.1.1993 iti pot cere sa demonstrezi (si o fac, cu unele exceptii) ca ai fost persecutat pe motive de origine etnica dupa 1.1.1993. lucru care, char daca s-ar fi intamplat, n-ai cum sa-l demonstrezi, ca nu-ti da patronu' un certificat ca te-a dat afara ca nu i-a placut de apartenenta ta etnica.
reglementarea asta se aplica de dupa 1998 (adica de la guvernarea SPD) tuturor emigrantiilor, din categoria asta, din europa de est, exceptand fosta uniune sovietica unde nu se aplica. backgroundul e un troc pe plan politic. social-democratii erau interesati sa limiteze imigrarea, deoarece spre deosebire de alti "straini", imigrantii de origine germana aveau drept la cetatenie si prin asta drept de vot. iar cum imigrantii respectivi votau in proportie de vreo 80% CDU/CSU, iar numarul lor total din anii '50 e trecut de 4 milioane iti cam dai seama ca pot decide o guvernare.

colac peste pupaza, daca n-are nici RU-Nummer, veti astepta pana in 2014 cand se va ridica restrictia la accesul la pitata de munca pentru RO si BG. alternativ, cu job aranjat. alta modalitate legala, io nu vad.

Edited by Pengoon, 14 April 2009 - 22:17.


#8
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='Pengoon' date='Apr 14 2009, 22:15' post='6345129']

Iti multumim mult de tot.Ai dreptate.
Oricum in 2014 nu mai avem varsta de umblat pe drumuri.
Ne-ar fi placut Germania pt curatenia si ordinea ei.
Nu ne este rau aici dar cateodata ne saturam de Latinism.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate