Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

help am dereglat televizoru`

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
lukab

lukab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.03.2005
am umblat in setarile de service da numa la deflection
poate cineva sa ma ajute cu `mira` sau cum io fii spunind la imaginea aia de reglaj,aia de o dadea tvr1 inainte de inceperea programului,pe vremea lu ceasca?

#2
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
o placa vga cu tv-out si nokia monitor test. sau un dvd-player, cu un jpeg-mira.

#3
Tommy___

Tommy___

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 22.02.2005
daca ai un video recorder sau player vezi ca in spatele aparatului este un switch special pentru a emita mira. cauta frecventa videoului cu un cablu de antena nu cu scart si dupa ce gasesti frecventa pune mira. ce sa zic succes  :peacefingers:

#4
lukab

lukab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.03.2005

DeeJay, pe Mar 29 2005, 09:35, a scris:

o placa vga cu tv-out si nokia monitor test. sau un dvd-player, cu un jpeg-mira.

<{POST_SNAPBACK}>

multumesc o sa incerc azi..si va mai zic..

#5
lukab

lukab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.03.2005

Tommy___, pe Mar 30 2005, 22:54, a scris:

daca ai un video recorder sau player vezi ca in spatele aparatului este un switch special pentru a emita mira. cauta frecventa videoului cu un cablu de antena nu cu scart si dupa ce gasesti frecventa pune mira. ce sa zic succes  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>

tommy tx

#6
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

Tommy___, pe Mar 30 2005, 22:54, a scris:

daca ai un video recorder sau player vezi ca in spatele aparatului este un switch special pentru a emita mira. cauta frecventa videoului cu un cablu de antena nu cu scart si dupa ce gasesti frecventa pune mira. ce sa zic succes  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>


Looooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool

01. Incearca tu sa reglezi deflexia cu "mira" de la video
02. Mira de la video este de fapt un ecran negru cu 2 benzi albe ce te ajuta sa indentifici canalul UIF (de regula e cam 36)pe care "emite" aparatul video (sau FIF in cazul unor aparate Sharp si AKAI canalele 2-3 sau 4 la aparate mai vechi)

lukab daca nu ai de unde gasi un generator de mira...merge si cu nokia test monitor
Cel mai bine e sa spui ce TV ai si ce model de sasiu este! Poate gasim codurile standard la meniul service..cu toate ca...m-as mira sa vad in meniul service posibilitatea sa reglezi deflexia! Deci explica mai bine unde ai umblat! Si ce ai facut acolo..nu de alta dar daca as sti exact ce ai umblat as putea sa te ajut mai mult!

#7
lukab

lukab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.03.2005

AIWAMAN, pe Apr 1 2005, 09:32, a scris:

Looooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool

01. Incearca tu sa reglezi deflexia cu "mira" de la video
02. Mira de la video este de fapt un ecran negru cu 2 benzi albe ce te ajuta sa indentifici canalul UIF (de regula e cam 36)pe care "emite" aparatul video (sau FIF in cazul unor aparate Sharp si AKAI canalele 2-3 sau 4 la aparate mai vechi)

lukab daca nu ai de unde gasi un generator de mira...merge si cu nokia test monitor
Cel mai bine e sa spui ce TV ai si ce model de sasiu este! Poate gasim codurile standard la meniul service..cu toate ca...m-as mira sa vad in meniul service posibilitatea sa reglezi deflexia! Deci explica mai bine unde ai umblat! Si ce ai facut acolo..nu de alta dar daca as sti exact ce ai umblat as putea sa te ajut mai mult!

<{POST_SNAPBACK}>

aiwaman tv-ul este  SAMSUNG CW29MO66V TYPE NO.HR29MO6.am descarcat nokia test monitor da nu-l pot rula...din motive necunoscute...am win xp.modul in care intrii in setarile service este:power off-display-menu-mute-power on.Apoi intri intr-un meniu ca asta: DEFLECTION
                                       VIDEO ADJUST 1
                                       VIDEO ADJUST 2
                                        - II-        -II-   3
                                        OPTION(81 h 0Ch)
                                        RESET
                                        G2 ADJUST
                                        OTHERS      
In submeniul DEFLECTION sint o multime de alte setari ca:V AMP,V SHIFT,V SLOPE,H EW,H PARABOLA,SI MULTE ALTELE.Eu am modificat din ele,fara sa mi le notez initial,:wallbash: ,pt ca era un pic deplasat in plan vertical in partea de jos a ecranului....
Daca ma poti ajuta raman dator pe veci... :worthy:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate