Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Emitator FM Stereo Auto

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
ocrv

ocrv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 10.09.2003
Sal
Se da:
-O masina cu instalatia electrica de 12 V
-Un Radio CD-player auto montat si in functiune, nedotat cu intrari auxiliare
-Un mp3 Player (Diskman, USB, etc)

Tb interconectat mp3 playerul la instalatia audio a masinii fara a intervenii asupra acesteia (instalatiei masinii: CD-player, boxe, etc)

Solutia cea mai simpla este realizarea unui emitator FM stereo, alimentat de la priza de bricheta. Din aceeasi priza se alimenteaza si mp3-playerul. Intrucat alimentarea se face simplu (fara izolare galvanica) rezulta ca masa emitatorului (si a mp3 playerului) este legata (evident) la masa masinii.

Astea sunt datele.

Am facut diverse emitatoare (pe vremuri) , dar doar versiuni mono.

Este clar ca aici nu se pune problema realizarii unui astfel de emitator.
Tb realizat un emitator de buna calitate (evident stereo) cu reglaj pentru frecv de emisie (pt a nu se suprapune peste unul din posturile de radio - legale sau pirat).
Reglajul tb sa fie aparent (sa permita reajustarea frecventei de emisie on the way daca apar interferente).
Puterea poate fi f mica (antena receptorului este f aproape de emitator, chiar daca e semiecranata de caroseria masinii). De asemenea antena tb sa fie cat mai scurta inclusa pe PCB (pentru a nu incomoda)

Candva gasisem o schema destul de simpla (incluzind si un CI).
In seara asta m-am hotarat ca am nevoie de acest emitator si nu am reusit sa gasesc o schema (nici pe net , nici pe discurile mele)

Ma poate ajuta cineva?
Daca nu cu schema aventual cu o adresa de unde pot cumpara un astfel de emitator?

10x

Am gasit intre timp o schema (o atasez)
Se gaseste pe la noi BA1404? - Da la conexelectronic costa 45.ooo lei

Attached Files


Edited by ocrv, 28 March 2005 - 23:14.


#2
ocrv

ocrv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 10.09.2003
Iata si foile de catalog pt BA 1404

Attached Files



#3
ocrv

ocrv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 10.09.2003
O foaie de catalog mai complexa si o schema cu PTx mai mare (nu e cazul aici dar poate intereseaza pe cineva)

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate