Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

LCD de 24

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Caut un lcd de 24 inch care sa nu fie TN (eu privesc din pat filmele la un unghi inferior) cu cat mai multi conectori : DVI si component neaparat sa aiba. Pana acum am dat peste :

Dell Ultrasharp 2408WFP

si

BenQ FP241VW

Dell este scump in draci...BENQ are rama aia idioata, dar si un pret bun - vreo 1700 lei. Mai am alte optiuni in afara de astea 2 ?

#2
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007

View Postvimann, on Apr 5 2009, 15:00, said:

Caut un lcd de 24 inch care sa nu fie TN (eu privesc din pat filmele la un unghi inferior) cu cat mai multi conectori : DVI si component neaparat sa aiba. Pana acum am dat peste :

Dell Ultrasharp 2408WFP

si

BenQ FP241VW

Dell este scump in draci...BENQ are rama aia idioata, dar si un pret bun - vreo 1700 lei. Mai am alte optiuni in afara de astea 2 ?

zi un buget si tu ... click !

Edited by davides, 06 April 2009 - 05:45.


#3
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postdavides, on Apr 5 2009, 16:42, said:

zi un buget si tu ... click !

In jurul sumei de 2000 lei. Monitorul recomandat de tine nu are component  :deadtongue:

#4
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007

View Postdavides, on Apr 6 2009, 06:42, said:

zi un buget si tu ... click !

Monitorul recomandata de tine are panel TN iar cel care a deschis acest topic a spus ca vrea un monitor FARA panel TN !

EU zic sa verifici pe net ce spun cei care au deja modelul ala de BenQ, poate e bun chiar daca arata ca un TV

Edited by Jaguar Paw, 06 April 2009 - 09:34.


#5
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
click

#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View PostJaguar Paw, on Apr 5 2009, 19:32, said:

Monitorul recomandata de tine are panel TN iar cel care a deschis acest topic a spus ca vrea un monitor FARA panel TN !

EU zic sa verifici pe net ce spun cei care au deja modelul ala de BenQ, poate e bun chiar daca arata ca un TV

Singurul lucru care ma deranjeaza la benq este rama aceea prea mare, in rest este un monitor foarte bun  (asta reiese din reviews si din diverse forumuri )


davides, hp ala nu vad sa aiba component....

#7
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
davides, hp ala nu vad sa aiba component....
[/quote]


.. atunci mai pune vreo cateva milioane la buget ;)

#8
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Are cineva vreo sugestie in afara de cele 2 modele prezentate de mine ?

#9
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Ia Benq, daca nu ai bani de Dell.
Monitorul il iei sa te uiti la imagine, nu la rama!

#10
goodCat

goodCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.04.2008

View Postvimann, on Apr 6 2009, 14:00, said:

Singurul lucru care ma deranjeaza la benq este rama aceea prea mare, in rest este un monitor foarte bun  (asta reiese din reviews si din diverse forumuri )
Aici e o chestiune de gust, dar trebuie sa ai in vedere si faptul ca ai mai putine posibilitati de a regla si a roti monitorul.
Daca nu iti place rama atunci ai putea sa alegi Benq Fp241W, care este practic acelasi monitor numai ca arata ca unul obisnuit si ii lipseste un anumit feature - senseye (care oricum e inutil) si chipurile ar face monitorul mai bun in jocuri. Nu mai vorbesc de pret, care este unul excelent. Singura problema pe care o are este acel blackout (ecranul se face negru pt 1-2 secunde) pe care l-au intalnit unii posesori. E un thread imens pe hardforum.com despre monitorul acesta. Daca il comanzi online ai posibilitatea sa il returnezi in 10 zile, timp in care poti sa observi daca are problema asta.
Benq este superior si la calitatea culorii si are o imagine mult mai buna out-of-the-box fata de dell, care are destule belele ce nu au fost rezolvate in totalitate nici la revizia A01 (input lag, luminozitate prea mare, culori suprasaturate etc). Nu mai vorbesc ca e mult mai scump si nici nu ai garantia ca primesti rev A01. In general vanzatorii habar nu au de chestiile astea.

Optiunile tale sunt oarecum limitate. Si eu caut un monitor non-tn de cateva luni de zile si inca nu m-am hotarat. In banii astia ai mai avea si LG L245WP-BN care are acelasi panel cu benq, numai ca are mai putine posibilitati de conectare (nu are dvi si composite parca, dar are hdmi). Daca nu te grabesti ai putea sa astepti pana la vara cand va aparea LG W2420p cu panel H-IPS si va costa in jur de 400 euro - un pret fantastic pt un astfel de monitor.

Benq FP241W: http://e-tc.ro/artic...dmi_tco_03.html
LG L245WP-BN: http://e-tc.ro/artic...p_black_lg.html

View Postdavides, on Apr 6 2009, 12:41, said:

asta are tot panel tn, abtine-te daca nu stii despre ce vorbesti. In felul asta ii faci un bine celui care a deschis topicul.

Edited by goodCat, 07 April 2009 - 16:45.


#11
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
HP LP2475 aici
Parcă mai era un LG de 26" IPS dar nu sunt sigur că are intrare component.

#12
goodCat

goodCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.04.2008

View PostInq, on Apr 7 2009, 18:42, said:

HP LP2475 aici
Parcă mai era un LG de 26" IPS dar nu sunt sigur că are intrare component.
probabil te referi la W2600HP. nu are component.
hp-ul acela nu prea se incadreaza in bugetul de 2000 ron. :)

#13
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Damn, l-am luat în vară la 19 mil. Anyway, este cam cel mai bun monitor de pe pia?a românească la ora actuală. Panel H-IPS toate intrările posibile (inclusiv Display Port) , pivot, USB hub. Ar merita 4 mil în plus.

Edited by Inq, 07 April 2009 - 18:06.


#14
goodCat

goodCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.04.2008

View PostInq, on Apr 7 2009, 19:04, said:

Damn, l-am luat în vară la 19 mil. Anyway, este cam cel mai bun monitor de pe pia?a românească la ora actuală. Panel H-IPS toate intrările posibile (inclusiv Display Port) , pivot, USB hub. Ar merita 4 mil în plus.
da...fata de benq sunt vreo 8 mil in plus. :D

daca asteapta pana la vara (in iulie mai exact) va fi disponibil modelul LG W2420P de care am zis mai sus, tot cu panel H-IPS dar va costa mai putin (400 euro) si va avea un gamut standard deci mai putine batai de cap in aplicatiile fara color management. Hp-ul ala cam e cel mai bun pt ca in Romania nici nu avem alte optiuni mai bune (adica ips la pret rezonabil); ar fi nec sau eizo dar au niste preturi prohibitive. Problema e ca variaza mult calitatea de la o unitate la alta (cea mai frecventa e celebra tenta de roz a ecranului sau uniformitatea backlight-ului). La 19 mil e un best buy absolut.

Edited by goodCat, 07 April 2009 - 18:35.


#15
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View PostgoodCat, on Apr 7 2009, 03:43, said:

Daca nu iti place rama atunci ai putea sa alegi Benq Fp241W, care este practic acelasi monitor...

Mersi mult pentru info goodCat.

Aflasem ulterior si de fp241w, dar am vazut pe mai multe magazine online ca nu mai e disponibil in oferta. Se mai fabrica ?
Mi-e frica sa nu astept prea mult si sa nu se mai fabrice nici fp241vw... vad ca viitorul monitor LG nu are component. Conectarea component e must-have, nu renunt nici mort la ea. E ca si cum as zice goodbye la ps2 si nu o sa fac asta (EVER!)

#16
goodCat

goodCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.04.2008

View Postvimann, on Apr 8 2009, 00:12, said:

Mersi mult pentru info goodCat.

Aflasem ulterior si de fp241w, dar am vazut pe mai multe magazine online ca nu mai e disponibil in oferta. Se mai fabrica ?
Mi-e frica sa nu astept prea mult si sa nu se mai fabrice nici fp241vw... vad ca viitorul monitor LG nu are component. Conectarea component e must-have, nu renunt nici mort la ea. E ca si cum as zice goodbye la ps2 si nu o sa fac asta (EVER!)
FP241W nu se mai fabrica, dar inca se mai gaseste de vanzare. De preferat ar fi sa gasesti unul fabricat dupa septembrie 2007 (are un firmware mai nou si e rezolvata si problema overscan-ului). La e-tc.ro de exemplu nu il au pe stoc, dar exista la furnizori si il pot aduce la comanda in aprox 7 zile. Din cate vad l-au ieftinit iarasi (1.529,98 LEI) - un pret foarte bun imo. In SUA este un monitor foarte apreciat si cautat - acolo nu se mai gaseste pe nicaieri.

Aici ai un clip cu FP241VW, mie mi se pare ca arata chiar bine, singurul neajuns ar fi ca ii lipseste posibilitate de reglare pe inaltime si rotire stanga/dreapta.

#17
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.08.2008
preferatul meu e SAMSUNG 245T, are panel S-PVA

Ma multumesc si cu SAMSUNG T240HD

#18
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postanush, on Apr 17 2009, 21:42, said:

preferatul meu e SAMSUNG 245T, are panel S-PVA

Ma multumesc si cu SAMSUNG T240HD

Cam scump 245T...dar ar fi perfect,are toti conectorii posibili

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate