Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

3 operatori CATV declara ca vor introduce pachet HD

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Propun sa discutam aici despre toti operatorii CATV care vor sa introduca sau au introdus pachet HD pe retelele lor digitale... am creat un topic mai general deoarece exista si sectiune speciala pentru CATV iar acolo se poate discuta mai la obiect si pe mai multe threaduri

Sa incepem cu declaratiile de intentie, ca sa spun asa:

UPC declara:

''Dupa ce compania a investit anul trecut 40 mil. euro, in retea, U.P.C. va aloca in acest an fonduri si mai mari, de 52 mil. euro cu scopul de a-si asigura baza de crestere in viitor, in special pe servicii mai sofisticate, si in acelasi timp mai scumpe.
De altfel, U.P.C. sustine ca studiile facute pe piata locala arata ca o lansare a serviciilor de televiziune de inalta definitie sunt justificate economic.
Se poate vedea ca românii devin mai sofisticati. Studiile arata ca in România exista 500.000 de televizoare pregatite pentru televiziunea de inalta definitie. De aceea, ne pregatim sa lansam in toamna acestui an acest tip de servicii. Ca si in cazul recorderului digital, probabil ca vom fi primii de pe piata care vor lansa televiziunea HD."



RCS&RDS declara:

''Cel mai mare furnizor de servicii de televiziune prin cablu si DTH din Romania poarta negocieri cu 5 furnizori straini de continut HD in vederea introducerii unui program pilot de televiziune de inalta definitie destinat abonatilor sai de televiziune digitala prin cablu. [...] Asemenea lansarii operatorului pe piata locala de telefonie mobila de generatia 3 - a si furnizarea de continut de inalta definitie urmand a avea loc intr-un singur oras pilot si sa fie disponibila pentru inceput unui numar limitat de utilizatori, iar daca totul decurge conform asteptarilor companiei urmand ca pana la finele acestui an sa fie disponibila la nivel national. Utilizatorii existenti DVB-C care vor dori sa intre in era televiziunii de inalta definitie isi vor putea preschimba gratuit actualele STB-uri DVB-C MPEG 2 cu noua generatie de receptoare DVB-C HD MPEG 4 pe care operatorul intentioneaza sa le ofere in custodie. Singurul cost suplimentar vizavi de actuala televiziune digitala va fi cel al pachetului HD pe care cei care intra in posesia noilor receptoare vor fi nevoiti sa il achizitioneze. Pretul pachetului de programe HD nu este cunoscut in acest moment si va fi stabilit in urma finalizari negocierilor purtate cu furnizori de continut HD."

CANAL S declara pe site:

''Pachet TVR HD si HISTORY HD incepand cu data de 15 aprilie 2009''

Edited by rz, 04 April 2009 - 12:04.


#2
lukas75

lukas75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 28.03.2005

View Postrz, on Apr 4 2009, 12:59, said:

Propun sa discutam aici despre toti operatorii CATV care vor sa introduca sau au introdus pachet HD pe retelele lor digitale... am creat un topic mai general deoarece exista si sectiune speciala pentru CATV iar acolo se poate discuta mai la obiect si pe mai multe threaduri

Sa incepem cu declaratiile de intentie, ca sa spun asa:

UPC declara:

''Dupa ce compania a investit anul trecut 40 mil. euro, in retea, U.P.C. va aloca in acest an fonduri si mai mari, de 52 mil. euro cu scopul de a-si asigura baza de crestere in viitor, in special pe servicii mai sofisticate, si in acelasi timp mai scumpe.
De altfel, U.P.C. sustine ca studiile facute pe piata locala arata ca o lansare a serviciilor de televiziune de inalta definitie sunt justificate economic.
Se poate vedea ca românii devin mai sofisticati. Studiile arata ca in România exista 500.000 de televizoare pregatite pentru televiziunea de inalta definitie. De aceea, ne pregatim sa lansam in toamna acestui an acest tip de servicii. Ca si in cazul recorderului digital, probabil ca vom fi primii de pe piata care vor lansa televiziunea HD."



RCS&RDS declara:

''Cel mai mare furnizor de servicii de televiziune prin cablu si DTH din Romania poarta negocieri cu 5 furnizori straini de continut HD in vederea introducerii unui program pilot de televiziune de inalta definitie destinat abonatilor sai de televiziune digitala prin cablu. [...] Asemenea lansarii operatorului pe piata locala de telefonie mobila de generatia 3 - a si furnizarea de continut de inalta definitie urmand a avea loc intr-un singur oras pilot si sa fie disponibila pentru inceput unui numar limitat de utilizatori, iar daca totul decurge conform asteptarilor companiei urmand ca pana la finele acestui an sa fie disponibila la nivel national. Utilizatorii existenti DVB-C care vor dori sa intre in era televiziunii de inalta definitie isi vor putea preschimba gratuit actualele STB-uri DVB-C MPEG 2 cu noua generatie de receptoare DVB-C HD MPEG 4 pe care operatorul intentioneaza sa le ofere in custodie. Singurul cost suplimentar vizavi de actuala televiziune digitala va fi cel al pachetului HD pe care cei care intra in posesia noilor receptoare vor fi nevoiti sa il achizitioneze. Pretul pachetului de programe HD nu este cunoscut in acest moment si va fi stabilit in urma finalizari negocierilor purtate cu furnizori de continut HD."

CANAL S declara pe site:

''Pachet TVR HD si HISTORY HD incepand cu data de 15 aprilie 2009''


Suna interesant HD pe cablu la RCS ..... din pacate nu am UPC in orasul meu ......... dar nu scrie in comunicat cam cand vom avea HD la RCS .......... devinde deja o alternativa super la HD prin satelit .......

#3
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

View Postlukas75, on Apr 5 2009, 17:46, said:

Suna interesant HD pe cablu la RCS ..... din pacate nu am UPC in orasul meu ......... dar nu scrie in comunicat cam cand vom avea HD la RCS .......... devinde deja o alternativa super la HD prin satelit .......

Eu vad ca scrie destul de clar...

View Postrz, on Apr 4 2009, 12:59, said:

Asemenea lansarii operatorului pe piata locala de telefonie mobila de generatia 3 - a si furnizarea de continut de inalta definitie urmand a avea loc intr-un singur oras pilot si sa fie disponibila pentru inceput unui numar limitat de utilizatori, iar daca totul decurge conform asteptarilor companiei urmand ca pana la finele acestui an sa fie disponibila la nivel national.

Cred ca numai trecerea asta la HD ma va obliga si pe mine sa cumpar un LCD :D ... deocamdata stau comod in fata unui televizor CRT. Si nu ma pling deloc de calitatea analogului. Nici macar Digi Cablu nu mi-am bagat. De fapt, nici nu-s sigur ca imi ofera cei de la C-Zone Digi Cablu. Ca eu am RCS analogic furnizat de C-Zone.
Oricum, pentru mine este o surpriza. Nu ma asteptam sa se transmita HD prin cablu sau satelit in Romanica asa curind ^_^ .

#4
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Doar RDS are fibra pana la fiecare bloc :) potentialul e de partea lor, sa vedem intentiile :P

#5
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Am vazut pe net ca RCS are un acord de retransmitere a postului National Geographic HD inca de la inceputul lui 2008 :mellow: . Probabil ca dureaza din cauza ca nu au modernizat inca toata reteaua. Ramine de vazut.
Un alt post, MGM HD este transmis deja in Polonia si inteleg ca ar fi ceva contacte si cu operatorii de cablu de la noi. Probabil cu UPC, ca ei au MGM-ul in grila acum.

#6
marian22

marian22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.09.2005
Pacris Constanta  transmite TVR HD si FTV HD.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate