Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Atentie la Scoala de soferi!

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009
Ok,revenind la cazul meu concret.Este vorba despre sotia mea care a inceput scoala la bastardul acesta,in NOIEMBRIE,si dupa ce a facut orele obligatorii,si dupa ce i-am platit acele ore,care au costat 1000 de ron,am vrut sa trimit la sala.

Nenorocitul nu a vrut sa semneze dosarul,zicand ca sotia mea inca nu stie sa conduca indeajuns,e nevoie de extra ore.

Ok,m-am conformat,acesta fiind in februarie,omul a mai tras de timp pana mai,cand am zis asta e,cat a invatat atat a invatat o trimit la sala.M-am dus frumos la instructor si l-am rugat sa semneze dosarul sa poata sa mearga la sala.Omul a semnat,si sotia mea s-a dus la sala.A luat-o din prima acum in 25 e programat ptr traseu.

Intre timp am ajuns la 70 de evenimente de condus,adica 70*1.5 ore.

Bineinteles orele suplimentare sunt taxate cu 25 de lei adica un eveniment 50 de lei.

Deci efectiv sunt dator la instructor cu inca 750 de RON.Si am zis asa:

Daca sotia mea ia traseul ma mai gandesc sa-i dau banii,DAR daca doamne fer' pica la traseu,la revedere bani.

Oricum,instructorul a inceput sa o invete garare,intoarcere din 3 miscari,parcare laterala de vreo 2 saptamani doar.RUSINE!!!

Intre timp m-am dus si eu cu sotia la condus masina personala,conduce bine,stie parcarile,deci e ok.

Dar recunosc am luat o teapa de nedescris,intructorul acesta nu explica absolut nimic in timpul condusului,vorbea la telefon nonstop,si ii ducea pe sotie pe aceeasi traseu de 1000 de ori,doar arata cu degetul in ce directie sa ia.

Este vorba despre SC EXKLUSIV DRIVING SCHOOL,din Targu Mures,instructor care nu as recomanda nici la dusmani,dar el se lauda ca a invatat jumatate din oras sa conduca!

#20
danco

danco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 17.04.2006
Aceeasi situatie la Dinu 2000 din Bucuresti, orele pentru care platesti, cele care sunt obligatorii de facut, trec fara sa te invete absolut nimic. Dupa care iti spun ca nu esti pregatit si trebuie sa iei ore suplimentare. Ca sa nu mai zic ca nu exista femeie la care sa nu incerce...niste libidinosi! In plus o lipsa de respect totala, stau tolaniti in scaun, fumeaza, put a transpiratie, opresc sa vorbeasca cu toti nespalatii de pe marginea drumului (deh, prietenii lor) si alte nesimtiri. Si te mai trateaza si de sus, indiferent daca tu ai muuulti ani de scoala peste ei.
In cazul meu (sotiei) dupa orele din contract am cerut ferm dosarul semnat (nu e la latitudinea lor sa hotarasca daca esti apt sau nu, pentru asta te duci la examen) si a mai facut cateva ore cu un particular cu care a invatat in cateva sedinte mai mult decat in toate orele la scoala.
Deci DINU 2000 SUCKS BIG TIME!

#21
isabelap

isabelap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.05.2009
oo ce urat...eu una m-am simtit ultimul om cand am picat la traseu...imi aduc aminte cum statea dobitocul in dreapta si manca banane si se uita dupa gagici...Ce sa zic...bafta sotiei tale, dubaku, inteleg prin ce trece..e un stes psihic ingrozitor...cel putin la mine asa a fost..sa o sustii pt ca are nevoie,iar daca din nefericire nu trece pe 25...cauta un instructor particular si sa faca cateva ore ...Multa bafta...si te asteptam dupa 25,dupa examen..sa ne spui ce a facut!

#22
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
de ce nu va interesati inainte de a da bani la nu stiu cine? eu am peferat sa merg la un instructor recomandat de mai multe persoane si nu am avut nici o problema.

#23
isabelap

isabelap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.05.2009
bv tie,iulia!

#24
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View Postiulia_400, on May 22 2009, 20:05, said:

de ce nu va interesati inainte de a da bani la nu stiu cine? eu am peferat sa merg la un instructor recomandat de mai multe persoane si nu am avut nici o problema.
foarte corect. eu m-am dus la acelasi cu care a facut frate-miu. ulterior au mai facut inca vreo 3 cunoscuti cu el, din care 2 au luat din prima. celalalt a picat sala. :)

#25
isabelap

isabelap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.05.2009

View Postike_dubaku, on May 22 2009, 13:48, said:

Ok,revenind la cazul meu concret.Este vorba despre sotia mea care a inceput scoala la bastardul acesta,in NOIEMBRIE,si dupa ce a facut orele obligatorii,si dupa ce i-am platit acele ore,care au costat 1000 de ron,am vrut sa trimit la sala.

Nenorocitul nu a vrut sa semneze dosarul,zicand ca sotia mea inca nu stie sa conduca indeajuns,e nevoie de extra ore.

Ok,m-am conformat,acesta fiind in februarie,omul a mai tras de timp pana mai,cand am zis asta e,cat a invatat atat a invatat o trimit la sala.M-am dus frumos la instructor si l-am rugat sa semneze dosarul sa poata sa mearga la sala.Omul a semnat,si sotia mea s-a dus la sala.A luat-o din prima acum in 25 e programat ptr traseu.

Intre timp am ajuns la 70 de evenimente de condus,adica 70*1.5 ore.

Bineinteles orele suplimentare sunt taxate cu 25 de lei adica un eveniment 50 de lei.

Deci efectiv sunt dator la instructor cu inca 750 de RON.Si am zis asa:

Daca sotia mea ia traseul ma mai gandesc sa-i dau banii,DAR daca doamne fer' pica la traseu,la revedere bani.

Oricum,instructorul a inceput sa o invete garare,intoarcere din 3 miscari,parcare laterala de vreo 2 saptamani doar.RUSINE!!!

Intre timp m-am dus si eu cu sotia la condus masina personala,conduce bine,stie parcarile,deci e ok.

Dar recunosc am luat o teapa de nedescris,intructorul acesta nu explica absolut nimic in timpul condusului,vorbea la telefon nonstop,si ii ducea pe sotie pe aceeasi traseu de 1000 de ori,doar arata cu degetul in ce directie sa ia.

Este vorba despre SC EXKLUSIV DRIVING SCHOOL,din Targu Mures,instructor care nu as recomanda nici la dusmani,dar el se lauda ca a invatat jumatate din oras sa conduca!



buna...ce a facut sotia ta?e totul bine???

#26
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009

View Postisabelap, on May 25 2009, 09:53, said:

buna...ce a facut sotia ta?e totul bine???
Acum e la examen.A fost programata de la ora 9,dar dureaza dupa cum bine stim! :)

#27
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009
A reusit!A scapat...In sfarsit!SI totusi m-am gandit sa-i dau banii la instructor.....l-am sunat si ne vedem seara.Intre timp noi ne bucuram de reusita si sarbataorim seara dupa ce ajungem fiecare acasa de la lucru!

#28
isabelap

isabelap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.05.2009
:clapping: :cheers: :first:   BRAVOOOO!!!! Felicitari..si distractie placuta!

#29
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009
Multumim,totul e bine daca se termina cu bine.Pana la urma tot raul,a fost uitat si ne bucuram de succes!

#30
shadowolf

shadowolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 09.05.2008
Si eu, acum cativa ani, cand am dat in iasi, am facut la "autocom" si sincer....vai de mine. Aveam impresia ca stiu sa conduc, instructorul mi-a zis ca n-am probleme, etc.
Doar ca la traseu (sala luata din prima) ...am picat cu brio. Si ce nervi am avut in clipa aia pe politist. Apoi am realizat ca omul avea perfecta dreptate. Nu stapaneam masina, ma "pierdeam' usor in intersectiile mai mari...etc....Instructorul pe care l-am avut "ma ajuta" mereu, imi tinea ambreiajul, ma ducea numai pe strazi semi-pustii, etc.
Parcarile nimic de zis, le faceam bine...da' in rest...recunosc...nici eu nu mi-as fi dat carnetul in ziua aia.
Orele tot asa..in lod de doua ore...maxim 1.30. Apoi am fost la un domn independent din iasi, am facut pe o masinuta cu un tigru alb imprimat pe capota din fata. Spun asa, ca sa nu dau nume. Ce pot sa zic...  :thumbup: M-a invatat sa conduc. Sa stapanesc masina, sa nu folosesc decat cand trebuie ambreiajul, etc. Si la el am ajuns, normal, la recomandarea unui prieten. Cred ca e o situatie valabila la majoritatea scolilor mari. Tine si de omul respectiv, clar...daca are onoare si etica meseriei sau nu.
La noi in tara, insa din pacate in prea multe domenii, job-ul e facut ca sa fie facut.

#31
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
Eu pot sa spun ca am facut scola de soferi absolut degeaba in sensul ca instructorul nu m-a invatat absolut nimic. De fiecare data imi cerea sa-l duc undeva, ba la masa ba in alta parte, urca statea o gramada de timp, dupa care mai mergeam putin si imi spunea ca "gata sedinta s-a terminat".
Asa a fost pana s-au terminat orele de condus. Am incercat sa ma cert cu el, practic am ajuns in examen fara sa fac o parcare laterala, o garare cu spatele, o intoarcere din 3 miscari...nimic nimic, insa nu am reusit sa ma inteleg cu el. Nu aveam nici timp  de pierdut cu reclamatii asa ca am intrat in examen cu o experienta minima in condus.
Insa examenul l-am luat din prima, probabil a contat ca am facut punctaj maxim la sala, ca mai aveam permis de motocicleta de 15 ani si ca in trafic m-am descurcat binisor, daca m-ar fi luat la fineturi, plecari in rampa, parcari,etc eram varza. Eu personal nu mi-as fi dat carnetul. Bine ca nu am fost eu examinatorul.
Dupa ce mi-am luat masina am scos-o in afara orasului si am invatat de unul singur, cu o carte de condus mai veche in fata, tot ce ar fi trebuit sa ma invete instructorul in orele platite dar nu a facut-o pentru ca "nu vrea sa-si f*ta masina".
Asta e.

#32
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Oameni buni, eu chiar nu va inteleg. Ce va opreste sa va cautati alt instructor? :huh:

#33
rapttor

rapttor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.12.2008
Sa caute alti instructori, ok, de acord cu tine. Cand am dat scaoala de soferi acu 3 ani, am dat cu instructor privat, client al firmei unde lucram.Zece ore de condus , a cate o ora fiecare, prima data prin afara orasului sa ma obisnuesc cu masina, apoi jumatate de ora in oras, jumatate in afara. Asta a fost ora a doua, pentru ca din ora a treia nu ma scotea din intersectii si giratoare. A vazut ca am o problema cu curba la dreapta si m`a tocat cu viraje dreapta doua ore....pe unde era mai greu pe acolo ma baga, cand era traficul mai greu , acolo ma infigea. Eu stiam cat de cat sa invart volanul la o masina, dar am ajuns ca in 6 -7 ore de condus sa ne tzinem de bancuri , el relaxat pe scaunul din dreapta imi spunea: plecam de aici simergem pana la X apoi intoarcem pe acolo si revenim pe strada Y. El completa dosare, mai vorbea la telefon sau imi povestea ce mai patea cu altii prin scoala. Ce`mi spune o data: dupa o discutie la telefon cu un alt amic instructor : si el isi alege elevii, nu ia pe oricine, se intereseaza ce stie, poate ii acorda o ora de condus , sa vada ce si cum, dar mi`a zis ca de multe ori a refuzat pe motiv ca erau "cucoane" sau domnitze care nu stiau unde e contactul. Si asa ramanea el calm si aproape toti elevii lui treceau orasul.
  Ce va`s sfatui, cei care vreti sa faceti scoala, faceti orele cu instructorul langa voi prin cele mai dificile trasee, pt ca o sa va ajute mult. Eu ma temeam de giratorii, dupa scoala, chiar le asteptam cu drag sa apara....

#34
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Intr-adevar ! Mama condusului sunt intersectiile aglomerate si drumurile inguste si cat mai intortochiate. Te ajuta foarte mult.

In legatura cu scolile de soferi care te jegmanesc de bani cu ore suplimentare , bravo lor ! Au o strategie buna pusa la punct , unde intervine efectul turma ! Oamenii vad mare 600 lei scoala de soferi , dupa care incepe si te jegmaneste cu ore suplimentare. Mai bine mergeti pe instructori recomandati. Nu va mai duceti la toate bombele.

#35
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004

View Postdanco, on 22nd May 2009, 16:35, said:

Aceeasi situatie la Dinu 2000 din Bucuresti, orele pentru care platesti, cele care sunt obligatorii de facut, trec fara sa te invete absolut nimic. Dupa care iti spun ca nu esti pregatit si trebuie sa iei ore suplimentare. Ca sa nu mai zic ca nu exista femeie la care sa nu incerce...niste libidinosi! In plus o lipsa de respect totala, stau tolaniti in scaun, fumeaza, put a transpiratie, opresc sa vorbeasca cu toti nespalatii de pe marginea drumului (deh, prietenii lor) si alte nesimtiri. Si te mai trateaza si de sus, indiferent daca tu ai muuulti ani de scoala peste ei.
In cazul meu (sotiei) dupa orele din contract am cerut ferm dosarul semnat (nu e la latitudinea lor sa hotarasca daca esti apt sau nu, pentru asta te duci la examen) si a mai facut cateva ore cu un particular cu care a invatat in cateva sedinte mai mult decat in toate orele la scoala.
Deci DINU 2000 SUCKS BIG TIME!

am patit-o si eu tot la dinu2000 sediul  de pe langa piata domenii si am fostnevoit samaiiau niste ore..suplimentare la recomandarea cuiva de pe forum la scoala de sofer SIG1 de langa parcul Sebastian  cu d-l Tataru I.    astia de la Dinu is sub orice critica...isntructorul oprea la fiecare sedinta  20 de minute...

#36
razclud

razclud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.06.2006
Buna,

M-am hotarat si eu sa fac scoala luna asta, asa ca cer ajutorul vostru, stie cineva un instructor auto independent care intr-adevar isi da interesul?Prin asta stiti la ce ma refer, am vazut ca sunt multe posturi pe tema asta :) Mentinionez ca sunt in Bucuresti, in zona  Dristor/ Titan/ Muncii, stiti ceva in zona?Nu prea as vrea o anumita scoala, ci un nume de instructor independent competent...daca mai exista asa ceva :D
Mulumesc mult ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate