Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Sfat achizitie camera video 2009-2010

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#883
dorian56

dorian56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.06.2007
Iti multumesc ca ti-ai facut timp pentru un raspuns foarte documentat ( in stilul care te caracterizeaza ).Sincer nu am observat acele aberatii ( nu am, cu siguranta, ochiul format asa ca voi ) dar nici nu m-am gandit sa le caut, sau poate chiar nu erau ( foarte pronuntate ) in clipurile pe care le-am vazut. Raspunsul tau a venit tocmai cand credeam ca am ales Panasonic HDC TM900. Acum sunt ca la inceput : sa iau o camera acum sau sa astept pana la anu'? Ma mai gandesc eventual cat de mult m-ar deranja acel defect...Deocamdata mai urmaresc acest topic, poate aflu de alt model. Inca o data multumesc!

#884
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Doua filmari native Sony CX700 si Panasonic TM900. Este interesant de urmarit in prima filmare imaginea in jurul secundei 00:47 iar in a doua filmare aproximativ la secunda 00:12.

Aberatia cromatica este evidenta, pentru unii este ok, pentru altii "se poate trece peste", pentru mine inacceptabil atata timp cat camere compacte ce nu depasesc suma de 350 euro nu rateaza in asemenea hal. Acesta este singurul inconvenient care m-a facut sa ma opresc din achizitionarea unuia dintre cele doua modele de "top" 2011 si sa astept linistit noile modele sau eventual sa urmaresc altele.

[Dorian, Panasonic este o camera foarte buna si nu trebuie neaparat sa te sperie inconvenientul despre care am vorbit. Poate ca inclusiv nici macar nu o sa ai parte de el sau nu in mod atat de evident ca in aceste cadre expuse, dar riscul exista si este acolo. Risc pe care eu personal nu sunt dispus sa mi-l asum pentru suma de 1200-1300 euro]

#885
cristijupinu

cristijupinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.09.2009

View Post_DelSte_, on 16th June 2011, 22:06, said:

Inteleg perfect puntul tau de vedere si apreciez interventia. ....

Scuze, nu vreau sa par aprupt in abordarea chestiunii...si, da, ai dretate cu acele aberatii cromatice, nu ar trebui sa apara. Eu doar afirmam ceva de genul ca scot producatorii de camere, modele handycam(consumer) ce vor a fi la calitati comparabile cu cele pro(si ma refer la rezolutii full hd, manual focus, balans de alb custom, cadre cu dof mic, etc...), cu intentia de a furniza calitate maxima intr-o camera de buzunar. Iar apoi apare clientul care o vede expusa, urmareste niste clipuri de prezentare facute in stil pro, se da peste cap si o cumpara in speranta ca va face cele mai reusite cadre de vacanta si nu numai. Aici zic eu ca apare greseala...decat sa dau 6000 lei si apoi sa fiu dezamagit de acele aberatii, sau de alte aspecte...filmari cu zgomot in lumina slaba, etc, mai bine fac unl efort si iau ceva din zona semi-pro, sau chiar pro, iar apoi ma voi bucura pe deplin de adevarata calitate.
Daca e musai un handycam, pot lua si una mai ieftina ca tot pe-acolo ajung fata de cele foarte scumpe(mai ieftina nu inseamna in nici un caz cea mai ieftina, caci acolo e de jale..).
Cu respect, Cristi  :rolleyes:

#886
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Draga Cristi, repet: aici nu are nici cea mai mica legatura "camerele consumer vs. camerele pro". Nu stiu de ce aducem mereu in discutie camerele pro [fie vorba intre noi, putini posesori de camere pro pe acest forum, majoritatea consumer&semi-pro].

Aici este vorba de camere consumer vs. camere consumer. Modelele 2010 consumer erau cumva din gama pro? Nu. Si totusi nu prezentau aceste aberatii cromatice. Sony DSC-HX9 este o camera pro? Nu. Si totusi nu prezinta asemenea probleme. Prima mea camera Panasonic era din gama pro? Nu. Si nici ea nu prezenta asemenea probleme. Deci hai sa nu mai aducem in discutie camerele pro ca nu au nici o legatura cu inconvenientul nostru. Aici problema nu apartine camerelor consumer, ci doar acestor modele 2011 si nimic mai mult.

Si daca tot a venit vorba, da-mi voie sa mai spun inca un lucru: Panasonic TM700 (asa consumer cum era ea) dadea adevarate lectii de imagine multor camere semi-pro (epatare doar prin dimensiune) care nici la jumatatea calitatii de imagine oferita de TM700 nu se ridicau. Dar ma rog, nu incerc sa creez o polemica sau ceva de acest gen, eu doar am raspuns sincer la o intrebare care mi-a fost adresata lasand propia opinie formata in urma multor filmari native Sony CX700 si Panasonic TM900. Asa ca, odata exprimat acest punct de vedere, incerc sa intervin cat mai putin in acest subiect. Sunt sigur ca si alti colegi au alte experiente/opinii/pareri, poate pe parcurs le vor lasa si asa toti vom avea de castigat.

Acelasi respect, Alin. :)

#887
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
mult mai usor este de corectat cromatic un sistem de lentile cu wide echivalent de 35 mm fata de altul cu wide echivalent 28mm, poate de aici diferenta intre tm700 si tm900.

Dar daca pe un tm700 se incearca un wide pentru a avea deschidere echivalenta cu tm900, aberatiile cromatice sunt mai mari, parerea mea.

Edited by c_anicai, 18 June 2011 - 09:39.


#888
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Eu acum vad ca ambele sunt 35-420 mm echivalent. Eram convins ca TM700 are 28 wide. Oricum imi pare ca au aceleasi specificatii. Ar putea fi probabil din modificarile necesare pentru adaptarea la prostia 3D.

Edited by adrg, 18 June 2011 - 10:14.


#889
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
ma scuzati, ambele au 35 mm pe wide, am retinut eu eronat ca tm900 ar avea 28 mm.

#890
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
buna
o intrebare-detine careva Samsung SMX-F50?
azi am trecut prin Altex si am vazut-o la 499 de lei...pretul ma atrage mult dar am vrut sa aud si niste pareri mai avizate
va multumesc

#891
cristijupinu

cristijupinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.09.2009
Delste, ai dreptate, nu se pot compara camerele consumer cu cele semi-pro sau pro. Imi cer scuze pentru comentul usor nepotrivit. Am fost recent la un eveniment unde am filmat cateva cadre cu camera mea, apoi am facut  comparatie cu ce a filmat cineva cu un Sony(nu stiu ce model, dar era din cat pro..cred). In aceleasi conditii de lumina, la cadrele in zone intunecate, pe filmarea mea aparea zgomot, la cealalta camera, nu :rolleyes:  Te salut ! :peacefingers:

#892
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
ce camera din categoria amatori mai noua pe card ar echivala sau intrece la low lux  hv30

Edited by c_anicai, 21 June 2011 - 01:06.


#893
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
revin, poate ma serveste cineva cu un manual pentru hv30e, varianta pdf html etc, mersi mult de eventuala ajutor.

am prins de ocazie camera asta si pana in weekend tre sa fiu o leaca pus la punct cu ea ca fac niste probe.

#894
nitus

nitus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.03.2007
Canon_hv30_manual de pe net, format PDF, in atasament.
http://support-au.canon.com.au/

Attached Files


Edited by nitus, 22 June 2011 - 17:26.


#895
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
mersi mult de efort nitus, sper sa am timp sa rasfoiesc ceva.

are si 24p sau numai 25p

urasc camerele cu lcd de 2,5 dar altceva nu am gasit pe moment

#896
iulian0058

iulian0058

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.01.2009
Bună seara

Vă rog să-mă ajutați in alegerea unei camere video între:
1.SONY  HDR-CX130
2.PANASONIC  HDC-TM80
Aș dori să știu dacă setările manuale și memoria internă  de la camera PANASONIC este un avantaj pentru alegerea ei.
Vă mulțumesc.

#897
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
am avut ocazia sa testez cx115 si un model mai vechi hv30 care il am.

banuiesc ca cx130 este relativ la fel ca cx115 care la lumina buna mi se pare mai bun la imagine ca hv30, iar la lumina slaba e comparativ chiar daca are senzor de 1/4.1

#898
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
sony 560v vs panasonic tm900 ?

merita diferenta de pret intre un sony 160 si sony 560 ?

#899
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Postez aici ca să nu mai deschid un subiect nou.
Am nevoie de o recomandare de cameră până în 2500 RON care să aibă:
1. Un obiectiv suficient de luminos, încât să poată trage bine și în condiții de lumină redusă.
2. O întrare pentru un microfon extern (condiție la care pot renunța dacă microfonul de pe ea este suficient de bun)
3. Aberații cromatice cât mai reduse.

Îmi trebuie pentru un website, la care voi posta un set de conferințe publice.

#900
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009

View Postcaesar_sw, on 22nd July 2011, 21:50, said:

sony 560v vs panasonic tm900 ?
Nu exista "vs." intre ele, Panasonic TM900 fara doar si poate. O camera de o calitate excelenta, declarata in multe ocazii ca echivalenta EX1 pentru gama Consumer. Imbatabila in calitate/claritate de imagine in conditii normale/decente de lumina. Nu mai este un secret ca acest model este capabil sa lase in urma multe alte modele semi-pro la preturi mai mari.

Sony HDR-CX560 descartata din start: autofocus cu multiple lacune, claritate de imagine inferioara, CONSTANTE aberatii cromatice in imagine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate