Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 

Pompe caldura AER-Aer, AER-Apa

* * * * - 19 votes
  • Please log in to reply
13494 replies to this topic

#4285
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
nicidecum...doar din camera tehnica se aude un sunet vag...si este exact langa usa
unitatea exterioara este montata pe zidul dinspre vest intre camera tehnica si garaj...exact la mijloc cred....agentul termic intra in CT si condensul intra in garaj(am strapuns zidul si am tras teava direct in scurgerea de la chiuveta din garaj care este exact in stanga usii dintre garaj si CT)
Nibe are un nivel al zgomotului foarte redus chiar si la degivrari....in ciuda celor 16kw...asculta in video cainii care sunt la aprx 40m in partea cealalta a casei Posted Image
cainii "fiorosi" sunt un bichon frise si un bichon frise corcit cu cocker spaniel Posted Image

Attached Files


Edited by lukian84sec, 19 April 2019 - 00:39.


#4286
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
atasat nivelul zgomotului produs de unitatile F2040
nivel zgomot general https://www.dezumidi...velul-de-zgomot

Attached Files



#4287
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007

View Postvalceanuraoul, on 18 aprilie 2019 - 13:50, said:

2. La fel ca orice produs, poate tine 1, 5, 6 ...x ani. Tocmai ce am avut ocazia să discut cu cineva care a cumpărat un Nibe si i-a funcționat cateva luni, doar pe rezistență ( in 3 luni a plătit 6200 lei curentul, pentru o casă cu 130 mp). În final s-a constatat ca pompa pierdea presiune de freon si a fost data inapoi, iar persona si-a luat banii platiti. Deci se poate si la case mai mari si sunt sigur ca se poate intampla la orice marca.

sa inteleg ca asta ar fi costul cu centrala electrica pe 3 luni...6200lei la 130m2...eu am platit 4500lei consumul la toata casa 240m2(aproape dublu) pe aprx 6 luni(dublu) cu PDC Nibe F2040-16kw(caldura, apa calda, plita, cuptor, cuptor microunde, masina de spalat rufe, uscator rufe, masina de spalat vase, becuri, TV, betoniera, etc)
parca zicea un coleg ca e bine cu CE...parca e prea bine cu PDC
ceasul rau...pisica neagra Posted Image

Edited by lukian84sec, 19 April 2019 - 01:11.


#4288
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,297
  • Înscris: 02.05.2008
2220 de lei incalzirea cu CE pentru 160mp utili pe ultimile 6 luni (sau pentru iarna asta), ultima iarna cu CE, de iarna urmatoare am facturi de 3 ori mai mici. Deja pretul kw electric este aberant, cand am facut casa era 30 bani de kw, acum a ajuns 60 de bani.

Lucian cei 240 mp sunt utili sau construiti?

#4289
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 08.10.2006
lucian esti un domn adevarat, daca ai atata rabdare sa le explici tuturor Posted Image
eu sunt mai "apucat" de fire, si nu am rabdare mereu sa explic aceiasi ecuatie oricui, oriunde Posted Image


dar vreau sa fiu si eu domn si sa-l intreb pe valceanuraoul (foarte prieteneste, pt ca imi este simpatic si stie sa vorbeasca pe aici) daca automatizarea pompei lui stie la fel de multe precum un SMO si daca stie sa faca urmatoarele:

- pe apa calda 2 randuri de programari, eu de exemplu am programat apa calda ca de la 07:00 la 23:00 sa mearga pe profil normal, adica 45-50 grade, iar noaptea sa mearga pe profil economic, 38-44 grade, iar asta e pe un program, pe celalalt program il activez cand plecam de acasa mai mult, ca sa nu activez modul vacanta

- tot pe apa calda ai posibilitatea de a face recircularea apei calzi pe ore ? de exemplu eu am recircularea apei calzi in toate baile si in bucatarie, si decat sa mearga non-stop sa incalzesc tevile, am programat sa mearga dimineata intre 07:00 si 09:00, la pranz intre 11:00 si 13:00, si seara intre 18:00 si 22:00, astfel apa calda vine direct calda la robinet, niciodata nu vine rece sau calduta in intervalele astea

- din nou la apa calda, functie de crestere periodica, adica la 14 sapt am programat sa creasca temp in boiler pe la 55 grade, sa moara bacteria legionella Posted Image

- si iar la apa calda, functie de apa calda lux, cand vrei sa faci baie in cazi toata familia, si ai nevoie de multa apa calda, are functia de lux temporar, prin care toata energia produsa de pompa se duce catre boiler, si apoi dupa 2 ore se reintoarce la normal... trebuie numai sa dau o bifa din telefon, nu trebuie sa dau manual temp mai mare, si apoi sa nu uit sa dau inapoi...

- am vana cu 3 cai intre circuitele de radiatoare si boilerul de apa calda, dar vana e legata in SMO, si am setat-o sa se deschida numai cand in instalatie se atinge +45 grade, spre boiler, pana atunci prioritarea e incalzirea, desi e contrar cum ar vrea multe agregate, unde prioritatea e apa calda, eu pot din SMO sa inversez si sa las apa calda sa se produca numai cand pe turul din casa se trece de peste +45 cand afara sunt sub 0 grade, asta ca sa nu simt nicio diferenta de confort

apoi pe partea de incalzire sunt atatea setari, incat chiar nu mai are rost sa le descriu Posted Image
gasisem atunci cand ma interesam despre nibe, despre acest uplink, si evident ca nimeni din ce cerusem oferte nu avea asa ceva

cine e interesat de jucariile din spatele automatizarilor, poate butona aici:
https://www.nibeuplink.com/demo

Edited by alios24, 19 April 2019 - 07:12.


#4290
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007

View Postrelu11051, on 19 aprilie 2019 - 01:37, said:

2220 de lei incalzirea cu CE pentru 160mp utili pe ultimile 6 luni (sau pentru iarna asta), ultima iarna cu CE, de iarna urmatoare am facturi de 3 ori mai mici. Deja pretul kw electric este aberant, cand am facut casa era 30 bani de kw, acum a ajuns 60 de bani.

Lucian cei 240 mp sunt utili sau construiti?

Investești in fotovoltaice? Incalzire si ACM sau faci doar încălzirea cu CE și ai boiler electric pt ACM?
240m2 utili cu tot cu garaj, incălzit și ala

Edited by lukian84sec, 19 April 2019 - 07:52.


#4291
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postrelu11051, on 19 aprilie 2019 - 01:37, said:

2220 de lei incalzirea cu CE pentru 160mp utili pe ultimile 6 luni (sau pentru iarna asta), ultima iarna cu CE, de iarna urmatoare am facturi de 3 ori mai mici. Deja pretul kw electric este aberant, cand am facut casa era 30 bani de kw, acum a ajuns 60 de bani.

Lucian cei 240 mp sunt utili sau construiti?
Montezi PDC?
Cu izolatia stim ca stai foarte bine.

#4292
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 08.10.2006
fotovoltaicele sunt o mare pacaleala din perspectiva mea...

oricum numai vara produc cu adevarat cat ai avea nevoie iarna de incalzit...
iarna productia e prea mica

iar investitia inca e mare, sare de 30.000 lei daca vrei ceva trifazic pe la 6kW/h

#4293
cornel1970

cornel1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.01.2019

View Postrelu11051, on 19 aprilie 2019 - 01:37, said:

2220 de lei incalzirea cu CE pentru 160mp utili pe ultimile 6 luni (sau pentru iarna asta), ultima iarna cu CE, de iarna urmatoare am facturi de 3 ori mai mici. Deja pretul kw electric este aberant, cand am facut casa era 30 bani de kw, acum a ajuns 60 de bani.

Lucian cei 240 mp sunt utili sau construiti?
Salutare Relu.
Vrei sa zici ca ai avut un consum de 3700 kw cu centrala electrica in 6 luni pentru incalzirea casei de 160mp ?!?
Cati kw are centrala ?
Dintr-un calcul facut ar reiesi o medie de 20 kw /zi !!!
Ce temperaturi exterioare au fost in zona unde este casa ?
Ce temperatura interioara ai avut in casa ?
Calorifere sau incalzire in pardoseala ?
Fiind posesor de centrala electrica imi dai voie sa fiu un pic reticent in legatura cu acel consum ?
Si aici asi exemplifica un picut.
Eu la o casa de 220-230 mp cu o temperatura exterioara de -5*C...5*C si interioara de 21*C am avut un consum de...200 kw in 24 de ore.
Nu vreau sa supar sau sa contrazic pe nimeni si nici sa intru in polemica dar....nu prea cred.
Daca gresesc imi cer scuze ...anticipat.

Edited by cornel1970, 19 April 2019 - 10:12.


#4294
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Iar a sărit balios gardul și ne face de cacao cu pompa lui de 400 de milioane. Consum în ultimile 24h 14kWh pentru toată casa, încălzire cu două ac de 12008btu (pompe aer-aer) pentru 135 mp utili cu temperatura setată la 24gr C. Din 14kWh 11 au fost produși de fotovoltaic. COP estimat la AC in jur de 7.

#4295
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 08.10.2006
nu trebuie sa va fac eu de nimic.. va faceti singuri :)

nu vezi, relu a consumat 3700kw pe 6 luni de iarna cu o centrala electrica... si vrea ca lumea sa-l creada
de fapt il cred, atata ar fi consumat daca avea casa in Sicilia sau in Malta, pe timpul iernii

iar tu... te lauzi ca te incalzesti cu 2 AC-uri cand afara sunt +10 grade, si ai COP 7 ;)
la -15 ce ai facut ? ai facut focul sub unitatile externe ?
oricum felicitari, daca tie iti place sa fii "vajait" toata casa de curentii creati de AC-uri, stai mai bine cu sanatatea decat eu sau familia mea

bafta

#4296
01nko

01nko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 22.06.2018

View Postrusman, on 19 aprilie 2019 - 11:38, said:

Iar a sărit balios gardul și ne face de cacao cu pompa lui de 400 de milioane. Consum în ultimile 24h 14kWh pentru toată casa, încălzire cu două ac de 12008btu (pompe aer-aer) pentru 135 mp utili cu temperatura setată la 24gr C. Din 14kWh 11 au fost produși de fotovoltaic. COP estimat la AC in jur de 7.

pai nu foloseai CT lemn?

#4297
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 19.12.2009

View Postlukian84sec, on 19 aprilie 2019 - 01:06, said:



sa inteleg ca asta ar fi costul cu centrala electrica pe 3 luni...6200lei la 130m2...eu am platit 4500lei consumul la toata casa 240m2(aproape dublu) pe aprx 6 luni(dublu) cu PDC Nibe F2040-16kw(caldura, apa calda, plita, cuptor, cuptor microunde, masina de spalat rufe, uscator rufe, masina de spalat vase, becuri, TV, betoniera, etc)
parca zicea un coleg ca e bine cu CE...parca e prea bine cu PDC
ceasul rau...pisica neagra Posted Image
In cazul in care putem echivala faptul că Nibe a mers doar pe rezistență în aceste 3 luni, deci ca o centrală electrică, cred ca da. Oricum sunt multe variabile si necunoscute in povestea aceasta. Ce sa ii faci, ghinionul respectivei persoane.

#4298
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
@01nko: folosesc ct pe lemne în tandem cu ac. La temperaturi negative nu îmi place căldură de la ac și nici nu este foarte rentabil față de lemne.

#4299
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 19.12.2009

View Postalios24, on 19 aprilie 2019 - 07:10, said:

lucian esti un domn adevarat, daca ai atata rabdare sa le explici tuturor Posted Image
eu sunt mai "apucat" de fire, si nu am rabdare mereu sa explic aceiasi ecuatie oricui, oriunde Posted Image


dar vreau sa fiu si eu domn si sa-l intreb pe valceanuraoul (foarte prieteneste, pt ca imi este simpatic si stie sa vorbeasca pe aici) daca automatizarea pompei lui stie la fel de multe precum un SMO si daca stie sa faca urmatoarele:

- pe apa calda 2 randuri de programari, eu de exemplu am programat apa calda ca de la 07:00 la 23:00 sa mearga pe profil normal, adica 45-50 grade, iar noaptea sa mearga pe profil economic, 38-44 grade, iar asta e pe un program, pe celalalt program il activez cand plecam de acasa mai mult, ca sa nu activez modul vacanta

- tot pe apa calda ai posibilitatea de a face recircularea apei calzi pe ore ? de exemplu eu am recircularea apei calzi in toate baile si in bucatarie, si decat sa mearga non-stop sa incalzesc tevile, am programat sa mearga dimineata intre 07:00 si 09:00, la pranz intre 11:00 si 13:00, si seara intre 18:00 si 22:00, astfel apa calda vine direct calda la robinet, niciodata nu vine rece sau calduta in intervalele astea

- din nou la apa calda, functie de crestere periodica, adica la 14 sapt am programat sa creasca temp in boiler pe la 55 grade, sa moara bacteria legionella Posted Image

- si iar la apa calda, functie de apa calda lux, cand vrei sa faci baie in cazi toata familia, si ai nevoie de multa apa calda, are functia de lux temporar, prin care toata energia produsa de pompa se duce catre boiler, si apoi dupa 2 ore se reintoarce la normal... trebuie numai sa dau o bifa din telefon, nu trebuie sa dau manual temp mai mare, si apoi sa nu uit sa dau inapoi...

- am vana cu 3 cai intre circuitele de radiatoare si boilerul de apa calda, dar vana e legata in SMO, si am setat-o sa se deschida numai cand in instalatie se atinge +45 grade, spre boiler, pana atunci prioritarea e incalzirea, desi e contrar cum ar vrea multe agregate, unde prioritatea e apa calda, eu pot din SMO sa inversez si sa las apa calda sa se produca numai cand pe turul din casa se trece de peste +45 cand afara sunt sub 0 grade, asta ca sa nu simt nicio diferenta de confort

apoi pe partea de incalzire sunt atatea setari, incat chiar nu mai are rost sa le descriu Posted Image
gasisem atunci cand ma interesam despre nibe, despre acest uplink, si evident ca nimeni din ce cerusem oferte nu avea asa ceva

cine e interesat de jucariile din spatele automatizarilor, poate butona aici:
https://www.nibeuplink.com/demo

Asa cum am precizat in posturile trecute, eu voi folosi PDC pentru incalzire, deci nu am treaba cu apa calda; controlerul stie sa comande PDC sa faca apa calda, dar nu imi place textura ACM provenită din acumulare (boiler) așa că voi face ACM exclusiv cu CT.
Pentru incalzire, atata timp cat controlerul comanda PDC sa furnizeze agent de incalzire, în baza temperaturilor setate de mine sau automat prin curbe de incalzire, în baza informațiilor de la senzori, nu am nevoie de mai mult.
Eu am adoptat solutia PDC, pur și simplu pentru a avea o alternativă, de viitor la gaz si taxele pentru centrale, nefiind in situatia de a fi "fochist" niciodată si de a lua aceasta PDC din stricta necesitate.
Nu mai continui acest subiect, din acest moment. Cand voi avea consumuri cu PDC-ul meu, voi posta aici, momentan utilizând CT- gazul este(inca) mai ieftin, nu am ce posta, PDC fiind folosită doar cand imi aduca aminte de ea si a-mi face o idee de consum. 1 ora de funcționare a PDC a avut un consum de 1.7 Kw la -10°C si 0.9 KW la 3°C., temperstura int. 22°C, daca tin bine minte. Bine/rau las la aprecierea utilizatorilor de alte marci. Oricum, trebuie să recunosc că apartamentul nu este izolat foarte bine, în afara de 10 cm EPS 80 și geamuri low-E, de aici si un consum mare de gaz. Mai este si orientat spre Nord. În vara voi face o izolare suplimentara a tavanului de la subsol.
PS. Asa cum am spus, Nibe este o PDC foarte bună și mă bucur pentru cei ce utilizează acest brand. Deasemenea ma bucur pentru orice alt utilizator de PDC, indiferent de marca, în primul rând pentru că a acceptat un mod modern si eco friendly de sursa de incalzire. Si pentru detinatorii de masini electrice și hibrid, de biciclete si trotinete electrice, din aceleași motive.

Edited by valceanuraoul, 19 April 2019 - 12:56.


#4300
01nko

01nko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 22.06.2018

View Postrusman, on 19 aprilie 2019 - 12:37, said:

@01nko: folosesc ct pe lemne în tandem cu ac. La temperaturi negative nu îmi place căldură de la ac și nici nu este foarte rentabil față de lemne.

arzi lemn sau alt tip combustibil?

costul/sezon?

#4301
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 19.12.2009
BDW, am in proiect realizarea a ceva foarte interesant. Nu va spun ce, iar daca va ieși, va voi face o prezentare tuturor aici.

View Postalios24, on 19 aprilie 2019 - 08:19, said:

fotovoltaicele sunt o mare pacaleala din perspectiva mea...

oricum numai vara produc cu adevarat cat ai avea nevoie iarna de incalzit...
iarna productia e prea mica

iar investitia inca e mare, sare de 30.000 lei daca vrei ceva trifazic pe la 6kW/h
Trebuie să fiu de acord cu tine, nici eu nu cred in solutia fotovoltaica, cel putin in zona Brașovului. Nici Suceava nu are potențial diferit.

#4302
01nko

01nko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 22.06.2018

View Postvalceanuraoul, on 19 aprilie 2019 - 12:39, said:

Asa cum am precizat in posturile trecute, eu voi folosi PDC pentru incalzire, deci nu am treaba cu apa calda; new, controlerul stie sa comande PDC sa faca apa calda, dar nu imi place textura ACM provenită din acumulare (boiler).
Pentru incalzire, atata timp cat controlerul comanda PDC sa furnizeze agent de incalzire, în baza temperaturilor setate de mine sau automat prin curbe de incalzire, în baza informațiilor de la senzori, nu am nevoie de mai mult.
Eu am adoptat solutia PDC, pur și simplu pentru a avea o alternativă, de viitor la gaz si taxele pentru centrale, nefiind in situatia de a fi "fochist" niciodată si de a lua aceasta PDC din stricta necesitate.
Nu mai continui acest subiect, din acest moment. Cand voi avea consumuri cu PDC-ul meu, voi posta aici, momentan utilizând CT- gazul este(inca) mai ieftin, nu am ce posta, PDC fiind folosită doar cand imi aduca aminte de ea si a-mi face o idee de consum. 1 ora de funcționare a PDC a avut un consum de 1.2 Kw la -10°C si 0.9 KW la 3°C. Bine/rau las la aprecierea utilizatorilor de alte marci.
PS. Asa cum am spus, Nibe este o PDC foarte bună și mă bucur pentru cei ce utilizează acest brand. Deasemenea ma bucur pentru orice alt utilizator de PDC, indiferent de marca, în primul rând pentru că a acceptat un mod modern si eco friendly de sursa de incalzire. Si pentru detinatorii de masini electrice și hibrid, de biciclete si trotinete electrice, din aceleași motive.

salutare,
partea cu eco friendly cred ca e mai la sfarsitul listei motivelor pt care am optat pt PDC;
de acord cu obs legate de costul incalzirii pe gaz, deocamdata extrem de competitiv,

View Postvalceanuraoul, on 19 aprilie 2019 - 12:46, said:

BDW, am in proiect realizarea a ceva foarte interesant. Nu va spun ce, iar daca va ieși, va voi face o prezentare tuturor aici.


Trebuie să fiu de acord cu tine, nici eu nu cred in solutia fotovoltaica, cel putin in zona Brașovului. Nici Suceava nu are potențial diferit.

uite asta e un subiect interesant;

ma gandeam sa investesc intr-o solutie off grid, in ideea in care cel putin pe perioada aprilie-sept e posibil sa acopar necesarul de energie electrica al casei.

foloseste cineva? opinii avizate?

merci

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate