Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Pompe caldura AER-Aer, AER-Apa

* * * * - 19 votes
  • Please log in to reply
13474 replies to this topic

#13357
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 09.01.2008
Sigur nu a inteles multe dar ii multumim pentru ca ne-a "dat lumina".

#13358
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 09.09.2010

View Posta_r_C, on 26 martie 2024 - 08:10, said:


În cazul ăsta, sper că ai luat un PdC de putere mică...
Da.

#13359
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 09.07.2019

View PostAcapulko, on 26 martie 2024 - 09:49, said:

Romania abia descopera de cativa ani apa calda pe segmentul rezidential (pdc-urile adica) si majoritatea celor care au pus pana acum cativa ani pe segment rezidential sunt cei care au montat NIBE, DAIKIN, MITSHUBISHI, adica scule scumpe si fiabile.

Din ce am instalat eu și feedback-ul primit de la vânzători și instalatori, nu par a fi probleme de fiabilitate la PdC-urile cu preț omenesc. De altfel, multe firme europene cu ”nume” apelează la producătorii chinezi de PdC-uri și își pun doar eticheta firmei.
Dacă ai ceva cunoștințe de PdC-uri cu probleme, ar fi bine să le împărtășești aici, să ajuți viitorii posesori să ia decizii în cunoștință de cauză.
Aici, pe forum, problemele semnalate de utilizatori până acum țin de dimensionare greșită a PdC-urilor, de instalări proaste sau instalații incompatibile cu modul de funcționare a pompelor de căldură.

Cea mai frecventă problemă a PdC-urilor (inclusiv a celor din gama pomenită de tine) este eroarea dată de fluxostat. Dar asta ține de modul cum este realizată instalația și se rezolva relativ ușor.

Edited by a_r_C, 26 March 2024 - 13:27.


#13360
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 21.11.2005
Ca idee, eu tin minte ca citisem in urma cu mult timp pe forum, ca nu prea e recomandat sa ai un sistem cu centrala termica pe lemn/peleti in tandem cu PDC din cauza fenomenelor de coroziune care apar in centralele din fier. Practic depuneri care migreaza inspre PDC. Ma gandesc ca filtrul ala magnetic ar trebui sa se ocupe de astea dar eu stiu ca apa de la mine din instalatia cu calorifere veche era cam neagra...

#13361
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,207
  • Înscris: 15.10.2006

View Postlexraz, on 25 martie 2024 - 20:39, said:

De unde pana unde? Pentru alte electronice nu este la fel? Centrala gaz, electrica, peleti?!
Poate ca exprimarea mea a fost exagerata.
Toate centralele mentionate de tine sufera din cauza calitatii retelelor electrice de la noi.
Diferenta e insa in orele de functionare, puterea electrica a sistemului de incalzire si numarul de placi electronice.
La PDC aer-apa ne asteptam sa fie 15 ani sau 75.000 ore la compresor cu toate ca au cea mai mare putere electrica consumata si sunt si pozitionate in exterior. In plus au 2, 3 sau mai multe placi electronice.
La celalalte centrale mentionate de tine durata de viata de vreo 3 ori mai mica, placa electronica sta la caldurica din interior si comanda o putere electrica de cel putin 10 ori mai mica cu exceptia celor electrice. Probleme sunt in schimb.
De aceiasi parere este si AI: "Centralele pe gaz sunt în general mai puțin sensibile la variatiile din sistemul de alimentare cu energie electrică decât pompele de căldură,"
Ca utilizator, consider ca ar trebui sa acord mai multa atentie alimentarii cu energie electrica a unei PDC decat la o centrala pe gaz. E opinia mea, vedem in timp ce va fi.

Edited by cipaul, 26 March 2024 - 20:33.


#13362
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,255
  • Înscris: 24.05.2022
Calitatea retelei depinde atat de zona cat si de bransamentul fiecaruia. Exista protectii.

Daca ai intrebat AI, e clar. Nu stiu de ce mai gandim noi.

Uite un raspuns al AI mai jos:

Attached Files



#13363
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 29.05.2004
"calitatea retelei" ti-o poti face si singur.

Edited by pexic, 26 March 2024 - 22:10.


#13364
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,255
  • Înscris: 24.05.2022
In lipsa tensiunii, cam greu. Posted Image

#13365
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 09.09.2010

 lexraz, on 25 martie 2024 - 20:39, said:


Invers ar trebui folosite. Peleti ca back-up. Probabil maxim doua saptamani pe an ca ajutor pentru PDC. Si incearca sa te inscrii in urmatoarea sesiune AFM pentru fotovoltaice.

Deci instalarea este doar pentru incalzire, fara ACM? Pretul nu mai pare chiar ok in cazul acesta.
Poate după montare o să trag mai mult de PDC. O să văd apoi. Încă nu știu nimic. Doar ce citesc pe aici. Și multe lucruri care oricum nu le înțeleg din ce se postează.
De exemplu vorbeați în ultimele postări despre protecție.
Aș vrea să pun o siguranță pentru PDC . Să fac un panou electric doar pentru pompă. O să pun o siguranță de 20 A (ajunge atât? ) am de 32 generală. Ce altceva să mai pun în panou.
Mulțumesc.

#13366
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 09.07.2019

View Postnico99900, on 27 martie 2024 - 11:18, said:

De exemplu vorbeați în ultimele postări despre protecție.
Aș vrea să pun o siguranță pentru PDC . Să fac un panou electric doar pentru pompă. O să pun o siguranță de 20 A (ajunge atât? ) am de 32 generală. Ce altceva să mai pun în panou.
Mulțumesc.
Cu certitudine ai nevoie de un circuit dedicat pt. PdC. Nu intră în montaj și partea electrică?
Oricum, trebuie să ne spui ce PdC ai și ce putere are. Dacă are sau nu rezistență auxiliară. Altminteri, nu se poate recomanda ceva universal.

#13367
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,255
  • Înscris: 24.05.2022

View Postnico99900, on 27 martie 2024 - 11:18, said:

O să pun o siguranță de 20 A (ajunge atât? ) am de 32 generală. Ce altceva să mai pun în panou.
Siguranta protejeaza conductorii, ea in functie de asta se alege. Fara detalii nu putem sa ne dam cu parerea insa instalatorul se ocupa si de asta.

Tabloul dedicat PDC la mine asa arata, cablul este de 4 mmp, mult mai mult decat era necesar, adica 1,5 mmp. Asa m-a dus capul atunci, fiind traseul scurt.

Sunt montate un contor dedicat doar PDC, un releu de protectie, disjunctor diferential si contactorul pentru comanda "Other Thermal" adica a centralei pe gaz in situatia in care PDC nu mai face fata singura. Priza e bonus.

Attached Files


Edited by lexraz, 27 March 2024 - 12:10.


#13368
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 09.09.2010
Pompa de caldura split 4.4 kW Samsung AE090RNYDEG/EU - AE040RXEDEG/EU
Nu e luată de la ei , dar asta este pompa.
https://www.climasof...-ae040rxedeg/eu
Îmi cer un tablou până lângă unitatea interioara. De acolo doar fac ei legăturile electrice

Edited by nico99900, 27 March 2024 - 12:06.


#13369
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,255
  • Înscris: 24.05.2022
Vei avea si rezistente de back-up?

#13370
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 09.07.2019
Da, unitatea interioară are rezistență de 4kW. Se pare că vine cu toate protecțiile în ea și trebuie alimentată cu conductoare cu secțiunea de 4mmp - probabil o protecție magneto-termică de 16A în TG este suficientă.
Unitatea externă trebuie alimentată separat printr-un RCBO de 30 mA, de 16A (de preferat tip A, curbă B). Cablu de 3x2,5 mmp este suficient pentru unitatea exterioară.
Mai este nevoie de un cablu 2x0,75 mmp pt comunicare între unitatea interioară și cea exterioară.

Edited by a_r_C, 27 March 2024 - 14:04.


#13371
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 09.07.2019
L.E. Scuze, trebuie MCB de 20A pt unitatea internă.

#13372
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,090
  • Înscris: 16.02.2008

View Postlexraz, on 27 martie 2024 - 01:01, said:

In lipsa tensiunii, cam greu. Posted Image

Orice este greu pe lumea asta daca nu ai vointa si putinta.
Cand ai si una si alta iti faci un sistem de productie electrica proprie cu UPS hibrid off-grid si stocare pe masura productiei.
Iti va asigura atat stabilitatea tensiunii si frecventei la consumatori pe mod grid, cat si continuitatea alimentarii electrice in lipsa tensiunii de la retea.

View Postnico99900, on 27 martie 2024 - 12:05, said:

Pompa de caldura split 4.4 kW Samsung AE090RNYDEG/EU - AE040RXEDEG/EU
Nu e luată de la ei , dar asta este pompa.
https://www.climasof...-ae040rxedeg/eu
Îmi cer un tablou până lângă unitatea interioara. De acolo doar fac ei legăturile electrice

Acum 3 ani in acelasi pret cumparai o pompa cat de cat capabila pentru o locuinta medie de 120 mp incalziti, adica Samsung 8 kW termici.
Azi cumperi jumatate de putere la acelasi pret.
Parca erau unii pe aici care asteptau ieftinirea pompelor de caldura.
Daca mai asteapta inca 3 ani de azi inainte, o sa cumpere 2 kw termici in 2027 la aceasi suma.
Numai bine!

#13373
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgry2000, on 27 martie 2024 - 17:07, said:

Acum 3 ani in acelasi pret cumparai o pompa cat de cat capabila pentru o locuinta medie de 120 mp incalziti, adica Samsung 8 kW termici.
Azi cumperi jumatate de putere la acelasi pret.
Asta pentru ca nu te uiti unde trebuie:

Samsung 9kW, 17500 lei.
https://automaticflo...ae090rxedeg-eu/

#13374
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,255
  • Înscris: 24.05.2022

View Postgry2000, on 27 martie 2024 - 17:07, said:

Acum 3 ani in acelasi pret cumparai o pompa cat de cat capabila pentru o locuinta medie de 120 mp incalziti, adica Samsung 8 kW termici.
Azi cumperi jumatate de putere la acelasi pret.
Parca erau unii pe aici care asteptau ieftinirea pompelor de caldura.
Daca mai asteapta inca 3 ani de azi inainte, o sa cumpere 2 kw termici in 2027 la aceasi suma.
Numai bine!
Esti sigur ca tot modelul split?

Ca idee, pare ca s-au ieftinit destul de mult, depinde unde si ce cauti. Versati III era peste 20.000 lei in aprilie 2022. Daca luam in calcul evolutia preturilor, as zice ca este cam la un sfert de pret fata de atunci.
Gree Versati IV 6 kW - 11.590 lei.

https://www.quicksho...yBoCUj4QAvD_BwE

De ce am impresia ca nu e chiar o urare de bine!? Posted Image

Edited by lexraz, 27 March 2024 - 17:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

lexraz

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate