Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Dibluri BCA

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007
sa antifonez peretele ala dar fara sa l dublez in grosime cu rigips+vata

prea tarziu. am montat deja plasa. si am stropit peretele cu un amestec de ciment, nisip foarte moale!! pt cei care nu stiu : BCA-ul SE STROPESTE INAINTE ALTFEL CRAPA CIMENTU PRIN PLASA. binenteles ca eu n-am stiut :)

Attached Files



#20
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
[ http://www.dibluri.ro/products/MKD.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si eu am gasit asa ceva

Edited by Iuliutz, 14 January 2010 - 22:21.


#21
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Ce va place sa va complicati...si ma intreb daca nu cumva toata tarasenia e propusa de mesterul care vezi doamne nu are incredere si nu garanteaza ca peretele de bca tine si uite asa mai face o lucrare...

Exista dibluri speciale pt bca...inainte de a cheltui o galagie de bani cu o solutie inutila ca cea de mai sus s-a facut proba cu un asemenea diblu?

Eu am numai bca in toata casa inclusiv in bucatarie si am corpurile suspendate din lemn masiv sustinute fiecare de cate 2 dibluri metalice de 10 sau 12 exact ca cele prezentate intr-un topic mai sus...speciale pt bca...

Inainte de a cheltui bani aiurea faceti o proba cu un asemenea diblu - il bagati in perete dupa care va atarnati de el... voi sau cineva care are cam 80-100 kg...eu zic ca tine... :D

Singurul caz in care poate as inghiti o consolidare de gen ar fi daca peretele respectiv e facut din bca cu grosime de max 5 cm cum am gasit prin niste garsoniere din Bucuresti dar chiar si acolo intai m-as fi gandit sa ma leg de placa de beton a tavanului cu platbanda metalica pe care agatam ulterior corpurile.

Edited by belogerer, 15 January 2010 - 09:48.


#22
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007
are 8cm peretele. dar sincer mi se pare destul de rahitic. nu mi a sugerat nici un meserias, de capu meu lucrez.




View Postmutulica_41, on 12th January 2010, 08:43, said:

Sa pui corpuri suspendate pe perete de bca...oricati draci ai avea...o sa ai si mai multi!


#23
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Cred ca stiu despre ce e vb ca am si eu prin casa sau ma rog aveam ceva de gen...e armat  dar sus si jos nu e prins decat in niste mortar..la mine erau destul de solizi dar daca spargi un pic sus la imbinare cade repede... :D

In locul tau as fi luat niste platbanda pe care o indoiam in forma de L si ma prindeam de placa din tavan cu corpurile. Pt estetic spargeam un pic cat sa o ingrop si asta era...

Edited by raduk, 16 January 2010 - 22:12.
citarea inutilă a postului precedent


#24
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007
e vai mama lui peretele, armatura din el in margini nu e prinsa de nimic. e buna si ideea cu platbanda  dar acum deja am inceput cu plasa de buzau.

Edited by raduk, 16 January 2010 - 22:13.
citarea inutilă a postului precedent


#25
Apophis78

Apophis78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 25.04.2006
As avea si eu o intrebare pentru cei care au utilizat dibluri speciale pt BCA cu gherute.
In prezentarea lor apare fraza "La fixarea în beton usor (BCA) nu este necesara pregaurirea", adica le bati in perete si apoi bagi surubul sau cum naiba se face?
Am un apartament cu pereti din BCA de 35 cm si vreau sa pun niste corpuri suspendate.
Din cate am am vazut diblurile nu par ca ar avea vre-un sistem de "impingere",altul decat ciocanul, asa ca mai bine intreb decat sa fac vreo veselie :D

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

#26
RenovatRo

RenovatRo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2015
Daca peretele din BCA este subtire mai bine ati face o consolidare prealabila. Este mai sigur asa decat sa aveti problem mai tarziu.
Aici este un articol foarte util care arata exact pasii de consolidare pentru un perete despartitor de BCA.
http://www.renovat.r...de-buzau-p-423/

O zi frumoasa tuturor

#27
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Bine ai venit...astepta omu asta un raspuns de trei ani. L-ai rezolvat!

#28
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postthe_lion, on 21 ianuarie 2015 - 16:04, said:

Bine ai venit...astepta omu asta un raspuns de trei ani. L-ai rezolvat!
E bun si asa dar pentru altii, presupun ca omu ala si-o fi pus dulapurile pe perete si nu a asteptat sa-l indrume cineva de aici, cum sa faca.

#29
tpsjo

tpsjo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.11.2006
Buna ziua, domnilor. Am citit cele scrise mai sus și am tras ceva învățăminte. Am următoarea situațiune. Am de agățat/atârnat un TV de 119cm în dormitor, pe un perete de BCA, care are 100mm grosime. Cu tot cu suportul TV, greutatea totală va fi cam de 15kg. Având în vedere că componenta care se fixează pe perete are 10 locașe pentru șuruburi, mă gândesc că 1.5kg per diblu ar trebui să nu fie o problemă fie și pentru un material nerezistent și casant ca BCA-ul. Menționez că suportul este doar de agățare (tablou), adică nu se va flexa în față, cu tot cu sarcina TV-ului. Doar TV-ul se va înclina pe suport cu vreo 5-10o, ca să fie plăcut vizionării din pat/canapea.
Adică 10 găuri de 10mm în diametru, lungi de (să zicem) 60mm, zic eu că ar fi în regulă. Distanța dintre găuri este de 100mm, deci suficient cât să reziste BCA-ul la găuri de 10mm diametru.
Ce spuneți ?

#30
tpsjo

tpsjo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.11.2006
Am stat și m-am gândit și am calculat... și cred că și 5 sunt suficiente. Trebuie să reziste la 3kg un diblu.

#31
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006
nu e nevoie sa faci sita din perete , 4 dibluri sunt suficiente in extremitatile suportului.

trebuie sa dai gaurile fara percutie (sau cu percutie fina daca ai o bormasina capabila de asa ceva)
un burghiu nou si de calitate
dibluri bune (fischer duopower) si foarte important surubul sa aiba dimensiunea potrivita pentru a umfla cat trebuie diblu
dai gaura cu 1 cm mai adanca decat dimensiunea diblului si tragi praful cu aspiratorul.

suruburile le alegi dupa lungimea diblului +suportul tv, sa nu fie mult mai lungi sau mai scurte decat diblu_suport tv.

#32
MihaiVoicuD

MihaiVoicuD

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.12.2019
Din experienta, in perete de BCA de 15, cu dibluri de plastic si suruburi de lemn, am agatat mobila de bucatarie, televizor, corpuri suspendate in sufragerie, nu am avut nici o problema. Daca gaura pentru diblu a fost facuta corect (fara percutie, sa intre diblul fix, fara joc), totul a fost ok. Am agatat corpuri de 80x80, pline cu dosare si nu s-au clintit.
Acestea fiind spuse, acum am o alta problema, similara. Vreau sa montez niste blaturi flotante in baie, pe care sa pun chiuveta. Peretele e tot BCA de 15 cm, dar forta e distribuita cu totul altfel, apare o parghie destul de mare. Mi-ar placea sa nu pun niste console clasice, vizibile. Aveti cumva vreo idee? Am folosit in trecut niste tije din otel infipte in perete si in raft, dar peretele era de caramida si mult mai gros. In cazul acela le-am fixat cu ancora chimica si am pus carti pe rafturi, au tinut fara probleme. Nu stiu daca in BCA s-ar comporta la fel.

#33
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
La birou peretele ăla e de rigips și tv-ul sta acolo de peste 10 ani, il mișc cum vreau. Cu mânuță mea l-am montat, are 6 diburi. Corpurile suspendate au doar 2 fiecare, ideea e sa pui dibluri speciale și bine dimensionate.

Attached Files



#34
RhadooB

RhadooB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.10.2020
Salut, danutlupu, ce fel de dibluri ai folosit? din alea metalice cum a recomandat raduk?

#35
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
RhadooB, alea ce vb tu sunt pt BCA, la mine e rigips. Am pus la corpuri dibluri melc de plastic și la tv metalice pt rigips dublu că avea 2 coli peretele.
Attached File  8810990698526.png   661.01K   13 downloads Attached File  descărcare.jpeg   9.73K   13 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate