Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Dibluri BCA

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
As dori sa stiu ce tipuri de dibluri si cum ar trebui montate in BCA ca sa poata suporta o sarcina in mod cat mai eficient.
Normal ca in BCA nu poti avea pretentia sa aiba aceeasi rezistenta ca la cele aplicate in beton.
BCA-ul are grosimea de 20 cm sa spunem.
Ce sfaturi dati ?

Dibluri de metal sau plastic ?
Gaura se da mai mica sau la aceeasi dimensiune ? Se da putin inclinata ?

Astept pareri .... multumesc

#2
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005

 wolfydRg, on 27th March 2009, 09:23, said:

As dori sa stiu ce tipuri de dibluri si cum ar trebui montate in BCA ca sa poata suporta o sarcina in mod cat mai eficient.
Normal ca in BCA nu poti avea pretentia sa aiba aceeasi rezistenta ca la cele aplicate in beton.
BCA-ul are grosimea de 20 cm sa spunem.
Ce sfaturi dati ?

Dibluri de metal sau plastic ?
Gaura se da mai mica sau la aceeasi dimensiune ? Se da putin inclinata ?

Astept pareri .... multumesc

Salut.

Din experienta proprie, la bloc pe un perete despartitor (BCA) de 10-15 cm grosime am suspendat fara probleme corpuri de bucatarie (pline cu vesela) cu dibluri de 8mm metalice (conexpanduri parca le cheama), fara alte artificii.

Spor

#3
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
conexpandurile din metal sunt indicate pentru beton.
ele sunt prea dure pentru BCA si-l striveste sau sparge la "umflare", si  nu sunt asa eficiente.

eu iti recomand dibluri din plastic, sunt unele pentru BCA, cu dinti care intra bine in caramida si nu permite extractia dupa introducerea surubului.
si cat mai groase pentru o mai mare suprafata de contact (minim 10mm, mai bine de 12).
gaurile le dai perpendicular pe zid, nu oblic.
daca n-are bataie mare bormasina, dai gaura cu aceeasi grosime cu a diblului si sa fie mai adanca cu vreo 2 cm decat lungimea diblului.
diblul trebuie sa intre macar juma de cm in interiorul zidului.
surubul il insurubezi pana cand tragi de el in jos si nu se mai lasa in diblu.

Edited by casuta_papusilor, 14 August 2009 - 14:43.


#4
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 casuta_papusilor, on 14th August 2009, 15:32, said:

conexpandurile din metal sunt indicate pentru beton. ele sunt prea dure pentru BCA si-l striveste sau sparge la "umflare" [...]
Datorită "rezistenței" BCA-ului și eu cred că nu conexpand-urile sînt cea mai bună variantă.


 casuta_papusilor, on 14th August 2009, 15:32, said:

[...] eu iti recomand dibluri din plastic, sunt unele pentru BCA, cu dinti care intra bine in caramida si nu permite extractia dupa introducerea surubului. [...]
Există și varianta metalică (pe care o recomand, fiindcă am testat-o de mult timp și a dat, de fiecare dată, rezultate pozitive :OK: ):
Attached File  diblu_metalic_BCA.jpg   39.47K   686 downloads



 casuta_papusilor, on 14th August 2009, 15:32, said:

[...] gaurile le dai perpendicular pe zid, nu oblic. [...]
Cred că o gaură dată puțin înclinat față de orizontală are un oarece plus. ;)

#5
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 raduk, on 14th August 2009, 20:03, said:

Cred că o gaură dată puțin înclinat față de orizontală are un oarece plus. ;)
daca vrei strict rezistenta, le poti da si oblic. va conferi ceva mai multa rezistenta acel unghi.
dar daca vrei sa te "joci" un pic cu distanta corpurilor fata de perete (necesar uneori) e mai indicat sa le dai pre-pendiculer!
diblul lui raduk (deja are nume  :P ) iti ofera posibilitatea de a face ce vrei.
daca il bagi la o grosime convenabila atarni jumatate din mobila din casa de el, oricum ai da gaura drept sau oblic.

Edited by casuta_papusilor, 14 August 2009 - 21:47.


#6
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007
sal all
hai sa cer si pe aici parerea ca deja am capu cat casa de parerri :)
am un perete de bca pe care vreau sa pun mobila cam 2 m lungime 70cm inaltime. ma gandesc ca nu o tine si as vrea sa l consolidez un pic.
am deja un sul de plasa de armare din fibra de sticla. cineva mi a zis ca e ok si cu dinasta...este?
pun plasa direct pe bca si dau cu tencuiala? tinci,mortar sau ce?
am niste saci in plus de adeziv pt gresie .... e ok?
si in ultimul rand...n-as vrea sa pun faianta pana in tavan...desi ma gandesc ca ar sta mai bine corpurile suspendate prinse de faianta ...dar ...si banii...
ce ziceti?

Edited by raduk, 12 January 2010 - 12:47.


#7
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Sa pui corpuri suspendate pe perete de bca...oricati draci ai avea...o sa ai si mai multi! In primul rand nu pui plasa direct pe bca, ci tencuiesti peretele intai, apoi plasa aia nu te ajuta sa consolidezi peretele, ci doar sa nu mai fisureze!!!
Eu, ca sa prind un dulapior mai mic pe care nu pun greutate, a trebuit sa pun prezoane cu piulite pe ambele parti ale peretelui ( dadea inspre camara, deci am avut acces), pt ca diblurile imi ieseau din perete pe masura ce strangeam holz-surubul!!! Ce draci am avut si eu...! Iti spun deci ca o sa ai probleme mari daca nu gasesti o solutie sa consolidezi cumva punctele de prindere ale corpurilor in perete de bca! Torni un patrat de ciment consolidat cu ceva fier (agrafe), te mai interesezi, poate iti da cineva aici o solutie isteata, dar nu montezi direct corpurile in bca!!!

#8
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007
M-ai omorat, nici daca pun faianta pana sus nu se consolideaza? cu adeziv din belsug...
sau uite ce am gasit pe net, consolidare cu plasa de buzau. cat de scumpa sa fie?
[ http://www.renovat.ro/images/consolidare_pereti_plasa_metalica_cum_arata.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.renovat.ro/images/consolidare_pereti_plasa_metalica_scoabe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by am-draci, 12 January 2010 - 11:07.


#9
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Daca plachezi cu faianta nu se cheama consolidare, diblul nu se tine in faianta! In schimb treaba cu plasa de Buzau mi se pare o idee buna; e greu sa ma pronunt de costuri, nu stiu cati saci de ciment intra, ma gandesc la un consum de cel putin 10 kg/ mp de material ( ciment cu nisip), nu cred ca o sa falimentezi din asta, nici cimentul nici nisipul nu sunt prohibitive la pret, e mai mult deranjul si mizeria...si fiind un strat gros, s-ar putea sa astepti vreo saptamana pana usuca in profunzime...daca nu mai mult...

#10
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 am-draci, on 12th January 2010, 01:15, said:

[...] am un perete de bca pe care vreau sa pun mobila cam 2 m lungime 70cm inaltime. ma gandesc ca nu o tine [...]
Este vorba de mobilă de bucătărie? În cîte puncte vrei să o prinzi de perete?

#11
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007

 raduk, on 12th January 2010, 12:04, said:

Este vorba de mobilă de bucătărie? În cîte puncte vrei să o prinzi de perete?
da bucatarie... pai nu stiu ...un corp pt hota si inca 2 corpuri cu usi rabatabile de 90x70. cate o pune ala la montare nu stiu

#12
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Dacă vei folosi măcar 2 puncte de susținere, poți folosi dibluri pentru materiale cu goluri sau chiar și ancore chimice.

#13
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007
o sa ma duc sa caut o bucata de plasa daia...pun una daia , arunc 2-3 saci de mortar pe ea si asta e...ca doar nu o sa pun pamant de flori in corpurile alea ce naiba

#14
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007
am luat plasa :)) 30ron 2,5/2m

#15
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Ești sigur că plasa aceea va ajuta la fixarea mai bună a diblurilor? Dacă "DA", care ar fi mecanismul?

#16
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007
pai presupun ca noul strat de "beton armat" va sustine destul de bine diblurile...chiar daca varfurile vor fi tot in BCA.
Am o alta intrebare..exista vreo solutie ceva...un adeziv orice care sa antifoneze? exclus sistemul cu vata+rigips.

Edited by am-draci, 13 January 2010 - 23:07.


#17
oif_nelu_1970

oif_nelu_1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.02.2009
Nu se folosesc dibluri la prinderea corpurilor suspendata de mobila pe un zid de BCA.
-Pune suruburi autofiletante de 8-10/150 sa vedem daca mai misca ceva (TENCUIALA NU CONTEAZA)

Edited by oif_nelu_1970, 13 January 2010 - 23:47.


#18
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Si eu sunt de parere ca sa nu te complici cu plasa aceea si cu tencuiala,cat faci asta si cat te costa ai putea sa faci la un strung niste "melci" asa cum sunt cei pentru gips carton dar bineinteles mai mari  si mai lungi.iar referitor la antifonare fii mai explicit putin,ce anume doresti ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate