Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Poșta Română lansează primul card prepaid de plată din România

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
consumatorul

consumatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 23.02.2009
"Poșta Română, operatorul român de servicii poștale, și Advance Payment Solution Ltd (APS), lider european în furnizarea cardurilor de tip prepaid, au încheiat un parteneriat pentru a lansa în România primul card prepaid de plată pentru uz general.

Lansarea produsului “Poșta Romană cashplus prepaid MasterCard” va contribui la reducerea decalajului dintre plățile în numerar și cele prin carduri, decalaj datorat în bună măsură faptului că un număr semnificativ din totalul populației nu are un cont bancar sau un card de credit. Noul produs oferă consumatorilor români o alternativă sigură și acceptată pe plan internațional, deoarece, fără a necesita deschiderea unui cont bancar, permite atât accesul la cumpărături online, prin telefon, în magazin și în străinătate, cât și efectuarea de retrageri de numerar de la orice bancomat care afiseaza sigla MasterCard.

Cardurile prepaid funcționează prin încărcări de fonduri pe card în scopul achizițiilor de bunuri și servicii și nu necesită verificarea istoricului de credit. Astfel, orice cetățean român în vârstă de peste 18 ani cu reședința în România și în posesia unei cărți de identitate este eligibil pentru a deschide un cont.

În primă instanță, în trimestrul al doilea al anului 2009, cardurile vor fi oferite clienților și personalului Poștei Române, prin intermediul a șase subunități poștale din București. Progresiv, cardul va deveni disponibil și în alte oficii poștale, astfel încât, în timp, întreaga rețea poștală să poată oferi acest produs. Mai multe informații despre caracteristicile și beneficiile cardului vor fi disponibile luna viitoare, odată cu lansarea către beneficiari a acestui produs.

Cercetările întreprinse de APS, în luna octombrie 2008, au arătat că mulți dintre  respondenți au apreciat posibilitatea oferită de cardurile prepaid de a trimite bani peste hotare, ca alternativă la transferurile de bani tradiționale din România.

Cardul “Poșta Română cashplus prepaid MasterCard” este prevăzut cu funcționalitățile de Chip și PIN, care oferă un plus de protecție împotriva fraudei, și poate fi utilizat ca orice alt card de credit sau debit în realizarea de plăți. Cardul evită riscul transportului de numerar în sume mari, îi permite titularului să-și achite facturile on-line, să efectueze cumpărături on-line și totodată să aibă acces la ofertele de preț mai mici, care se practică pe Internet.  De asemenea, cardul „Poșta Română cashplus prepaid MasterCard” este acceptat în aproape 100.000 de locații din România și în 26 de milioane de locații în întreaga lume, la orice bancomat care afișeaza sigla MasterCard.

Rich Wagner, Chief Executive Officer, APS, a declarat: "Sunt mândru că Poșta Română a ales APS pentru a contribui la dezvoltarea pieței de plăți. Având în vedere încrederea consumatorilor în reputația Poștei Române cât și rețeaua sa de peste 7.000 de subunități poștale, se va ajunge la acei consumatori care încă nu au avut posibilitatea să experimenteze libertatea financiară pe care o facilitează cardul bancar ".

“Poșta Română intră pe piața cardurilor preplătite, având alături doi parteneri puternici și cu experiență: MasterCard și Advanced Payment Solutions. Poșta Română își va pune în valoare acoperirea teritorială prin acest parteneriat dedicat clienților săi, care vor beneficia de flexibilitate reală în modul în care își vor gestiona fondurile. Cardul prepaid va fi  acceptat nu numai în oficiile poștale din România, dar și la nivelul rețelelor de comercianți reali și virtuali și ATM-urilor localizate în toata lumea unde este afișată sigla MasterCard. Suntem încântați de faptul că unii dintre angajații noștri se vor număra printre primii utilizatori ai noului card prepaid”, a declarat Marius Vatavu, Președinte-Director General Poșta Română.

Matt Lanford, Vice President și Prepaid Products Lead-Europe, MasterCard, a declarat: "Este o mare realizare pentru APS faptul că a reușit să încheie parteneriatul cu Poșta Română. APS si MasterCard sunt partenerii perfecți pentru a implementa strategia Poștei Române de a-și promova produsele financiare către milioanele de consumatori români care nu au un cont bancar. "

sursa

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Deci eu inteleg asa:

- e un card "plastic" cu functionalitati normale de plata la comercianti si extragere numerar de la ATM
- avantajul ar fi ca nu mai este nevoie de un cont in banca, dar intrebarea este.. cardul este nominal? Apare numele meu pe el, ori doar un numar?
- il poate incarca mama mergand cu numerar la posta si zicand sa incerca cardul cu numaru xxx xxx xxx xxx ?

Daca e asa, e un produs de nisa, pentru oamenii ce nu au cont si doresc sa trasfere banii cuiva pe card (in general rude) fara sa se complice cu conturi, IBAN etc

Mare problema ar fi ca merge usor sa incarci la Posta in Romania si sa cheltuiesti in Spania, dar capsunarul de acolo nu are cum sa incarce cardul si sa fie folosit in .ro...

Ma insel eu ?

#3
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
interesant.

bine punctat, courage. o sa-i intreb cand am un drum pe la ei

#4
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Eu nu stiu de ce trebuie luat in considerare un astfel de produs deocamdata...
Am fost ieri la posta pentru a ridica un plic trimis de finante pe numele mau si au fost incapabili sa mi-l gaseasca, fara rahatul ala de fituica care ajunge in cutia postala, pe care ei il numesc aviz. Au cautat de au innebunit pe niste liste pe hartie, am intrebat de sistem informatic si degeaba... s-au facut ca ploua, cica au dar nu-l folosesc la asa ceva. Si voi imi spuneti ca Posta Romana va fi instare sa dezvolte un sistem fiabil de carduri... o sa fie un fiasco total, abia astept.

Edited by floraur, 27 March 2009 - 13:11.


#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Nu stiu cata nevoie este, dar nu subestima prostia omeneasca.
Sunt convins ca va fi folosit cat de cat initial, apoi va fi uitat.

In ceea ce priveste Posta Romana si serviciile oferite... orice discutie e inutila :D
Pur si simplu NIMIC nu functioneaza!

#6
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
e doar un alt card ( ca sa nu zicem ca e reclama :nonobad: )

Courage are dreptate.
Se poate incarca din afara? Adica sunt in Spania la capsuni, iau leafa si vreau sa  pun la adapost pe card, la prima banca care o vad, si apoi sa pot sa fac cumparaturi platind direct cu suma pe care o am pe card tot in Spania sau daca nu vreau acolo, in Romania la vre-un supermarket?

#7
consumatorul

consumatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 23.02.2009
am pus stirea pentru cei care sunt in situatia mea, mai exact stau la tara si nu au acces la carduri, banci...stiu ca poate parea ciudat pentru cei din mijlocul bucurestiului dar in romania, jumatate din populatie locuieste la tara si aceasta poate fi o solutie macar la posibilitatea platilor facturilor, lucru care necesita un drum in oras adica alte costuri, posta cred ca face o miscare desteapta prin acest card mai ales ca se evita birocratia unui cont bancar, habar nu am cum va fi dar sper ca Mastercard nu se baga daca treaba nu e serioasa...

#8
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 Courage, on Mar 26 2009, 21:13, said:

- e un card "plastic" cu functionalitati normale de plata la comercianti si extragere numerar de la ATM
Adica au inlocuit "de debit" cu "prepaid". Aceasi Maria, alta palarie.

 Courage, on Mar 26 2009, 21:13, said:

- avantajul ar fi ca nu mai este nevoie de un cont in banca, dar intrebarea este.. cardul este nominal? Apare numele meu pe el, ori doar un numar?
Pai nici pentru un card de debit nu ai nevoie de cont curent. Ca are si un cont curent atasat asta e bucataria interna a bancii si se face automat. Nu-l vrei, poti uita de el. Dar e util sa incarci cardul prin plata catre un IBAN.

 Courage, on Mar 26 2009, 21:13, said:

- il poate incarca mama mergand cu numerar la posta si zicand sa incerca cardul cu numaru xxx xxx xxx xxx ?
Asta merge si la cardurile de debit actuale. Cand plec peste mari si tari, daca raman fara malai pe card, dau un telefon in tara, se duce cineva cu numele meu si numarul cardului la banca, completeaza un formular si da banii si mie imi apar instant pe card. Cel mai ieftin si rapid transfer ever. Ieftin, nu gratis, ca oricum dai comisioane grase la extrageri de la ATM in strainatate. Unele carduri nu au comisioane la cumparare direct de la comercianti (daca ai curajul sa le dai cardul sa-l scaneze intr-o benzinarie uitata de lume prin Bulgaria). Plus comisionul de depunere.

Edited by Astor, 27 March 2009 - 13:46.


#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
posta romana e o cloaca de idioti. nu-ti da un pachet daca nu ai adresa din buletin, pentru ca asa au invata pe vremea lu ceausescu ca tre sa ai

cit despre cardul asta, e o idee buna, mai ales pentru plati pe net. vrei sa cumperi ceva, bagi numai cit vrei sa spargi si poate nu te trezesti ca nu mai ai nimic in cont. ramine problema costului, pentru ca daca e mai scump decit un cont la o banca, e o timpenie. si ramine si problema datului fata in fata cu babele alea comuniste cu moace acre care vor sa ai adresa din buletin pentru orice kkt :death:

ah, da, ultima data cind am folosit serviciile postei romane am trimis o procura lu maica-mea recomandata. ii trebuia urgent la primarie. a ajuns in 3 saptamini de la timisoara la hunedoara, via patagonia. posta romana? vedea-i-as morti. aia chiar nu si-au gasit ALTI parteneri? :death:

#10
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
mda, eu nu sunt din Bucuresti, sunt din Craiova insa stiu cum e pe la tara; nu numai ca aveam bunici la tara, dar acum cativa ani am avut "norocul" sa ma plimb prin tara cu serviciul, mai ales pe la tara, nu in orase.
Insa , ca idee, ca sa folosesti un card, tot intr-un oras trebuie sa ajungi, pt ca>
1.  nu vad eu pe "badea Ion", proprietarul carciumii, cu cititor de carduri in carciuma ( nu vreau sa jignesc pe nimeni , dar imi place cum suna  :rolleyes: ......... )
2. chiar daca trebuie bani, in general cheltuielile se fac in cel mai apropriat oras ( exista si exceptii, evident, si chiar stiu o parte din exceptii care sunt, una e chiar mentionata la pct 1  :naughty:  )
3. toti pe care i-am cunoscut se duceau o data pe sapt ( sau la 2 sapt )  sau trimiteau o ruda, sa cumpere-vinda la oras diverse produse
4. Posta Romana......................deh........

Pe de alta parte, daca alta solutie nu exista, atunci aceasta este "cea mai perfecta"   :whistling:

#11
friendly

friendly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.07.2008

 consumatorul, on Mar 27 2009, 13:39, said:

am pus stirea pentru cei care sunt in situatia mea, mai exact stau la tara si nu au acces la carduri, banci...stiu ca poate parea ciudat pentru cei din mijlocul bucurestiului dar in romania, jumatate din populatie locuieste la tara si aceasta poate fi o solutie macar la posibilitatea platilor facturilor, lucru care necesita un drum in oras adica alte costuri, posta cred ca face o miscare desteapta prin acest card mai ales ca se evita birocratia unui cont bancar, habar nu am cum va fi dar sper ca Mastercard nu se baga daca treaba nu e serioasa...


o fi ea birocratie in banci, dar la posta  :lol:

#12
consumatorul

consumatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 23.02.2009
eu unul astept cu interes sa vad ce si cum...

#13
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Nu stiu daca la acest tip de card s-a renuntat sau nu la PIN, dar daca se renunta la PIN (la fel ca in cazul unor carduri de credit MasterCard), acest tip de card devine aproape la fel cu numerarul pentru ca daca este pierdut, este pierduta intreaga suma ce a fost incarcata pe acesta.

Daca ai avea un numar de relatii cu clientii al Postei si ai stii numarul tau de cont, ai mai avea o sansa sa iti recuperezi banii.

Este totusi un produs care va fi util peste cativa ani cand platile in numerar (se preconizeaza ca) vor fi acceptate tot mai rar in lanturile mari de magazine.

#14
andreipopa33

andreipopa33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.04.2009

 consumatorul, on Mar 27 2009, 14:39, said:

am pus stirea pentru cei care sunt in situatia mea, mai exact stau la tara si nu au acces la carduri, banci...stiu ca poate parea ciudat pentru cei din mijlocul bucurestiului dar in romania, jumatate din populatie locuieste la tara si aceasta poate fi o solutie macar la posibilitatea platilor facturilor, lucru care necesita un drum in oras adica alte costuri, posta cred ca face o miscare desteapta prin acest card mai ales ca se evita birocratia unui cont bancar, habar nu am cum va fi dar sper ca Mastercard nu se baga daca treaba nu e serioasa...

Pai posta nu e singura care iti da cardul asa pe loc. Mai sunt cei de la good.bee care prin BCR iti dau card de debit fara nume pe el, si pe loc (fara sa te mai duci la banca). Trebuie numai sa vezi cum puii banii pe el :)

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Eu unul , personal, nu m-as incurca cu saracia aia de Posta Romana pentru nimic in lume, cu toate ca SUNT NEVOIT (adica obligat mai mult) sa folosesc service-ul lor de curierat.....ma dispera, i-as baga in ma-sa oricand.....

Nu cred ca a fost data cand am avut de ridicat colete, plicuri sau bani de la ei, si sa nu ma cert cu vreo acritura de baba pe acolo care ziceai ca acum a fost parasutata de pe alta planeta. Sunt sub orice critica angajatii de acolo, toti aduci numai cu pile si relatii. Unul din zece muncesc, restul o freaca si au aere de mari ocupati, din pacate, am de a face fortat cu ei si cunosc foarte bine aceasta minunata structura a Postei Romane, sunt multe de spus cu privire la acest aspect. Le zic de fiecare data cand ma duc la ei ca singura lor scapare ca si companie este privatizarea si eliminarea acriturilor de dupa tejghea.

Si, Domane fereste, dupa ce ca nu stiu cum sa fac sa scap de ei si de incompetenta si idiotenia lor, sa ma mai leg la cap si cu un alt produs de-al lor, care pana la urma, nu am inteles care este avantajul lui....

Ma rog, era vorba ca ii va avantaja pe cei de la tara, pana vor implemanta cei de la Posta Romana , un sistem de incarcare a cardului la oficiile de la tara (sper ca stiti cum arata un oficiu postal la tara...adica, din 89 nu cred ca s-a mai schimbat o yala....), acest produs se va rasufla si luma nu o sa ii mai dea importanta.
Pana la urma...care este AVANTAJUL concret al acestui card? ce ma deranjeaza ca fac la banca un card si aferent lui mi se aloca un cont, pot face plati oriunde, transferuri bancare etc.  Care este avantajul ca nu voi avea IBAN???? Ce te incurca acest IBAN asa de mult, chiar si pe ne-a GHIORGHE de la tara care mulge vaca???? Sa fim seriosi, mi se  pare ca baiestii vor sa revolutioneze sistemul cu un fasss de sericce.

Personal asa vad eu lucrurile, si tot personal nu ii prevad un viitor stralucit acestui service oferit de minunata Posta Romana (si din motivul pentru care foarte multa lume fuge de Posta Romana, cine poate).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate