Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Testul AV-Comparatives.org pe luna februarie 2009

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
DopeFish

DopeFish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.11.2006
GData a tot pendulat intre a include motorul bitdefender in mai multe versiuni. Nu este prima versiune care a avut motor bitdefender, cea anterioara avea motor kaspersky si alte 2 care nu-mi vin acum in minte. Iar cu inca o versiune in urma a avut cu siguranta si motor bitdefender.

Treaba cu false-positive e destul de spinoasa avand in vedere ca acesti antivirusi sunt destul de mult axati pe userii normali ce nu au prea multe cunostinte. Daca un user normal nu ar fi atent la diverse FP-uri atunci ar putea pierde diverse fisiere care nu se doreau pierdute. :) Daca esti un user un pic mai avansat e normal sa nu te intereseze atat de mult FP-urile.

Pe langa bitdefender si Avira ar fi fost mai multi care ar mai fi urcat o treapta, dar in ultima vreme se pune foarte mare accent si pe FP pentru ca aceste produse se vor a fi pentru marea masa.

Ma mira totusi ca alti antivirusi de genu bullguard, iarasi cu motor bitdefender sau clamav nu au mai fost luati in seama.

#20
ragaiat

ragaiat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 21.08.2008

View PostDopeFish, on Mar 24 2009, 12:35, said:

Ma mira totusi ca alti antivirusi de genu bullguard, iarasi cu motor bitdefender sau clamav nu au mai fost luati in seama.
Cei de la AV-Comparatives au un anumit standard pe care antivirusul trebuie sa-l indeplineasca pentru a intra in teste (pagina 8). Vezi si celelalte pdf-uri de pe site. Si trebuie sa recunoastem ca nici BullGuard nici ClamAV nu sunt de utilizat... eu cel putin nu i-as utiliza. Pe mine ma bucura faptul ca au renuntat la Trend Micro. Iar ma bucura faptul ca McAfee au scos un scor asa de bun, dupa parerea proasta pe care o aveam despre ei. Sper sa incerc si eu versiunea 2009!

#21
DopeFish

DopeFish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.11.2006
Pai atunci sa inteleg din documentatie ca alti producatori au decis sa nu participe. Banuiesc ca firme precum Trend nu incalca ce e trecut pe acolo pentru ca ar fi prea grav.

Oricum nu pot spune ca nu sunt de acord cu tine ragaiat, dar totusi era buna o astfel de comparatie pentru a nu mai lasa la intamplare pareri despre diversi producatori.

#22
0000000000

0000000000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 01.05.2008

Quote

Norton a avut un FP cu un fisier din kit-ul sau laugh.gif
Asta-i cel mai tare lucru pe care l-am auzit vreodata :lol: Pe el nu se punea in carantina? :lol:

Quote

Ceva nu se leaga. F-Secure are doar 93.4% ? Pai unul din engine-urile folosite e cel din Kaspersky. L-am testat si eu, la detectie este excelent, nu a ratat nimic.Sa nu uitam ca mai foloseste si Orion de la F-prot, dar si propriul motor. Deci, nu are cum sa aiba doar 93.4% .

Quote

Legat de F-Secure este intr-adevar ciudat, dar vom vedea daca exista totusi o explicatie "oficiala".
Este posibil ca motoarele astea multe sa se incurce unul pe altul?

#23
DopeFish

DopeFish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.11.2006
Se mai intampla cu fisiere de sistem si chestii oarecum esentiale, dar chiar sa te impusti singur in cap nu am mai vazut. Deobicei mai exista antivirusi care isi omoara "gazda" odata la ceva vreme, cum a patit si bitdefender cu logon-ul care se inlocuia la restart sau mai rau cum a patit AVG cu User32.dll.  :lol:

Edited by DopeFish, 24 March 2009 - 16:54.


#24
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Explicatia pentru F-Secure este faptul ca foloseste motorul KAV 6 , care este vechi. Kav are motorul 8.

#25
TOLUEN

TOLUEN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 04.08.2008

View Postpykko, on Mar 22 2009, 19:11, said:

Av-comparatives a lansat primul test ce evalueaza detectia totala a programelor antivirus comparate.

Au fost testate 17 programe antivirus printre care: Avira AntiVir, Avast, AVG, BitDefender, Kaspersky Antivirus, McAfee, NOD32, Norton Antivirus pe un sistem Windows XP SP3.
Programele au fost actualizate ultima data pe 9 februarie 2009 si au fost testate pe un set de aproximativ 3.1 milioane de virusi: set-ul A (virusi intre aprilie 2006-aprilie 2008) + set-ul B (virusi din perioada mai 2008-ianuarie 2009).

Clasamentul final arata astfel:

    * G DATA - 99.8%
    * Avira AntiVir - 99.7 %
    * McAfee - 99.1%
    * Symantec - 98.7%
    * Avast - 98.2%
    * BitDefender - 98%
    * Eset NOD32 - 97.6%
    * Kaspersky - 97.1%
    * F-Secure - 93.4%
    * AVG - 93%
     ……………
    * Kingsoft - 84.9%

Detalii complete: http://www.faravirus...d-pe-anul-2009/

Avast e din nou peste rasfatatul Bitdefender, anticul Eset si bunicul Kaspersky.

#26
DopeFish

DopeFish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.11.2006
De fapt Avast este in scadere fata de ultimele comparative cand obtinea Advanced+ si in acelasi timp la proactivitate nu a excelat niciodata fiind cu 10% mai jos decat bitdefender si cu 15% fata de eset si kaspersky.

Oricum fiecare produs are perioade bune si perioade proaste, mai nasol e daca nu se mai ridica de jos.

#27
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003

View Postpykko, on Mar 24 2009, 20:20, said:

Explicatia pentru F-Secure este faptul ca foloseste motorul KAV 6 , care este vechi. Kav are motorul 8.
Chiar si daca este folosit motorul Kav 6, baza de semnaturi este aceeasi, difera doar modul euristic. Deci, diferentele ar trebui sa fie la detectie de sub 1%. Ceea ce nu se intampla in cazul nostru.

#28
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

View PostOClaudiu, on Mar 28 2009, 02:31, said:

Chiar si daca este folosit motorul Kav 6, baza de semnaturi este aceeasi, difera doar modul euristic. Deci, diferentele ar trebui sa fie la detectie de sub 1%. Ceea ce nu se intampla in cazul nostru.
Nu neapărat. Ar mai putea diferi și capacitățile de unpacking și/sau dezarhivare, capacitățile de drop-are a fișierelor, algoritmi de criptanaliză mai vechi... scanarea pură bazată pe semnături nu prea mai detectează nimic în ziua de azi, deci chiar dacă ai două motoare care rulează pe aceeași bază de date de semnături, dacă engine-ul din spate nu suportă și nu are capacitatea de a valorifica la maxim acele semnături, cam degeaba. :)

Mă rog, nu știu exact cum stă treaba la KAV, dar dacă se aplică ce am spus mai sus, atunci se explică foarte bine diferența de detecție.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate