Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)
 

notar = inselarea statului la cumpararea unei locuinte

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
22 răspunsuri în acest subiect

#1
Damianic

Damianic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 185
  • Înscris: 28.05.2006
Acum 6 ani am cumparat de la 2 frati (mostenire) o locuinta. Ca sa plateasca cat mai putin la notar (notarul era prietenul lor), suma declarata a fost mai mica decat suma reala depusa de mine in contul lor. Acum fratii sunt certati intre ei si au loc procese intre ei. Ei au actul de vanzare/cumparare si numarul contului de la banca.

Eu intru la categoria *cumparator de buna credinta* (cred).

Deci intrebarea mea este:

Inselarea statului la cumpararea unei locuinte = declararea unei sume mai mici decat suma reala, dupa cati ani se prescrie? = iarta

E drept ca e problema lor dar si pe mine ma intereseaza sa stiu dupa cati ani se prescrie.

Daca imi puteti da si alte detali e si mai bine.

Multumiri

Editat de Damianic, 20 martie 2009 - 21:26.


#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006
În cazul lor, ar fi vorba de mai multe infracțiuni:
- înșelăciune cu pedeapsa cuprinsă între 3-15 ani,
- fals intelectual cu o pedeapsă cuprinsă între 6 luni - 5 ani și
- uz de fals cu o pedeapsă cuprinsă între 3 luni - 3 ani...
Oricum, dacă te interesează prescripția, aceasta este de 15 ani, pedeapsa maximă aplicabilă...
Dacă ești cumpărător de bună credință și nu ai știut despre aceste fapte, scapi...


#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postcopjob2000, on Mar 20 2009, 21:12, said:

Dacă ești cumpărător de bună credință și nu ai știut despre aceste fapte, scapi...
Pe contractul pe care l-a semnat nu apare si suma (cea mica) ?

Editat de don_dannielo, 20 martie 2009 - 21:21.


#4
cristea_ct

cristea_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 182
  • Înscris: 26.01.2008
Cred că este vorba doar de fals în declarații, 292 Cod penal de care se fac vinovați tiți 3 adică cei doi vânzători și cumpărătorul.
Nu știu de unde ai scos tu celelealte infracțiuni.

Pentru inițiatorul topicului, problema ta este doar cu privire la plata taxelor dar, acest aspect este relevat doar dacă se constată că prețul trecut în contract este f.f.f.f mic ceea ce acum, cred că este cam greu.
Prețul neserios, este un motiv de nulitate a contractului de vânzare cumpărare.

Disputa dintre cei doi frați nu te poate afecta decât dacă  se cere anularea actului, situație în care etse posibil să primești suma dată ca preț, reactualizată cu indicele de inflație. Dar este foarte greu să se ajungă aici.

Dacă ești chemat în instanță să declari care a fost prețul adevărat al vânzării-cumpărarii, poți să spui că este cel trecut în contract și gata, ai plătit cu banii jos iar nu prin bancă să se poată verifica conturile și tranzacțiile bancare iar faptul că frații nu se mai înțeleg, nu trebuie să te afecteze.

Detaliază mai amplu problema ta și poate găsim și alte aspecte.

View Postcristea_ct, on Mar 20 2009, 21:26, said:

Cred că este vorba doar de fals în declarații, 292 Cod penal de care se fac vinovați tiți 3 adică cei doi vânzători și cumpărătorul.
Nu știu de unde ai scos tu celelealte infracțiuni.

Se poate concluziona că este vorba doar de o simplă evaziune fiscală, care nu este singulară și, în toată practica judecătorească, nu există o speță unde să se constate acest aspect și să se dispună, din oficiu, de către instanță plata de diferențe de taxe și impozite.

Pentru inițiatorul topicului, problema ta este doar cu privire la plata taxelor dar, acest aspect este relevat doar dacă se constată că prețul trecut în contract este f.f.f.f mic ceea ce acum, cred că este cam greu.
Prețul neserios, este un motiv de nulitate a contractului de vânzare cumpărare.

Disputa dintre cei doi frați nu te poate afecta decât dacă  se cere anularea actului, situație în care etse posibil să primești suma dată ca preț, reactualizată cu indicele de inflație. Dar este foarte greu să se ajungă aici.

Dacă ești chemat în instanță să declari care a fost prețul adevărat al vânzării-cumpărarii, poți să spui că este cel trecut în contract și gata, ai plătit cu banii jos iar nu prin bancă să se poată verifica conturile și tranzacțiile bancare iar faptul că frații nu se mai înțeleg, nu trebuie să te afecteze.

Detaliază mai amplu problema ta și poate găsim și alte aspecte.


#5
Damianic

Damianic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 185
  • Înscris: 28.05.2006
Multumiri pentru raspunsurile primite

Pe contractul de vanzare/cumparare e trecuta suma mai mica dar in contul bancar deschis de mine in aceeasi zi pe numele lor, apare suma mai mare.

Deci ei (vanzatorii) nu pot justifica incasarea (aparitia) unei sume mai mari.

Practic unul din frati a incercat sa-i traga *teapa* celuilalt frate drept pentru care cel pagubit vrea acum dupa 6 ani sa *demaste* intelegerea facuta.


Si inca 2 intrebari:

Cum poate si unde, cel pagubit (una din parti) sa faca aceasta *demascare* ?

#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006
[quote name='cristea_ct' date='Mar 20 2009, 21:28' post='6211259']
Cred că este vorba doar de fals în declarații, 292 Cod penal de care se fac vinovați tiți 3 adică cei doi vânzători și cumpărătorul.
Nu știu de unde ai scos tu celelealte infracțiuni.


[size=3]
Te rog să citești CU ATENȚIE măcar textul de lege.
Pentru a-ți fi mai ușor, ți-l copiez mai jos...[/size]



Conform art. 292 Cod Penal, declararea necorespunzatoare adevarului, facuta unui [u]organ sau institutii de stat ori unei alte unitati dintre cele la care se refera art. 145 (vezi Public)[/u], in vederea producerii unei consecinte juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci cand, potrivit legii ori imprejurarilor, declaratia facuta serveste pentru producerea acelei consecinte, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.



[size=3]
Dacă tu consideri că notarul face parte din organ sau instituție de stat la care se referă art. 145... te rog să mă scuzi![/size]


#7
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.459
  • Înscris: 11.12.2008
În 2003 am cumpărat și eu o locuință. Din câte îmi aduc aminte, pe vremea aceea nu erau introduse grilele cu valori minime la care se pot tranzacționa imobilele în funcție de zona în care se află și nici nu se plătea impozit la vânzarea lor. Am plătit taxa notarială și taxa de timbru. Toți cei care tranzacționau imobile declarau sume mai mici decât cele reale.
În acest context nu este vorba de o infracțiune (evaziune fiscală), deci nu văd de ce ți-ar fi frică.

@cristea_ct: pe ce considerent ar putea cere vânzătorii anularea actului de vânzare-cumpărare?

#8
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006
Si inca 2 intrebari:

Cum poate si unde, cel pagubit (una din parti) sa faca aceasta *demascare* ?
[/quote]


[size=3]Poate formula plângere penală la poliție sau parchet![/size]

#9
cristea_ct

cristea_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 182
  • Înscris: 26.01.2008

View Postcopjob2000, on Mar 20 2009, 21:42, said:


Te rog să citești CU ATENȚIE măcar textul de lege.
Pentru a-ți fi mai ușor, ți-l copiez mai jos...



Conform art. 292 Cod Penal, declararea necorespunzatoare adevarului, facuta unui organ sau institutii de stat ori unei alte unitati dintre cele la care se refera art. 145 (vezi Public), in vederea producerii unei consecinte juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci cand, potrivit legii ori imprejurarilor, declaratia facuta serveste pentru producerea acelei consecinte, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.




Dacă tu consideri că notarul face parte din organ sau instituție de stat la care se referă art. 145... te rog să mă scuzi!

Ai citi vreodată un act de vânzare cumpărare? Dacă da, vei vedea că este inserată o clauză în care părțile, vânzător și cumpărător, declară că prețul este real, cunoscând prevederile art. 292 cod penal ...

#10
Damianic

Damianic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 185
  • Înscris: 28.05.2006
Declararea unei sume mai mici si incasarea unei sume mai mari cu scopul de a plati taxe mai mici catre stat parca se numeste evaziune fiscala.

Deci dupa 6 ani mai este sau nu evaziune fiscala ??

Am inteles acum, ca se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

Amenda = ?? lei


Si inca o intrebare:
Ce se poate intampla (confisca,, sau ...ce altceva) cu diferenta de suma = suma mare care apare in contul bancar - suma mica din acte ?


Multumiri la toata lumea pentru raspunsuri

Editat de Damianic, 20 martie 2009 - 22:13.


#11
cristea_ct

cristea_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 182
  • Înscris: 26.01.2008
Inselarea statului la cumpararea unei locuinte (sau altceva) = declararea unei sume mai mici decat suma reala este evaziune fiscală.


[quote name='copjob2000' date='Mar 20 2009, 21:43' post='6211370']
Si inca 2 intrebari:

Cum poate si unde, cel pagubit (una din parti) sa faca aceasta *demascare* ?

Nimeni nu poate invoca propria greșeală în apărarea sa.

Plângere la parchet sau la poliție poate să facă doar împotriva fratelui său, iar nu împotriva cumpărătorului care este de bună credință.

#12
BuBuM5

BuBuM5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 104
  • Înscris: 14.11.2006

View PostDamianic, on Mar 20 2009, 21:00, said:

Acum 6 ani am cumparat de la 2 frati (mostenire) o locuinta. Ca sa plateasca cat mai putin la notar (notarul era prietenul lor), suma declarata a fost mai mica decat suma reala depusa de mine in contul lor. Acum fratii sunt certati intre ei si au loc procese intre ei. Ei au actul de vanzare/cumparare si numarul contului de la banca.

Eu intru la categoria *cumparator de buna credinta* (cred).

Deci intrebarea mea este:

Inselarea statului la cumpararea unei locuinte = declararea unei sume mai mici decat suma reala, dupa cati ani se prescrie? = iarta

E drept ca e problema lor dar si pe mine ma intereseaza sa stiu dupa cati ani se prescrie.

Daca imi puteti da si alte detali e si mai bine.

Multumiri
1. "ca sa plateasca cat mai putin la notar"...pai sa inteleg ca vinzatorii au platit actele la notar??!?!? ma indoiesc
2. impotriva unu act (in sensul de inscris) nu se poate face dovada decit cu un alt inscris. Adica ar treui sa fi intocmit anterior sau ulterior un alt act in care sa mentionati care e adevaratul pret al tranzactiei. Faptului ca in cont se gaseste o suma mai mare decit cea trecuta in contract poate sa aiba zeci de "explictii"
3. nu cred ca pretul trecut in act este mai mic decit exaluarea acelui bun in expertizele notariale din anul incheierii actului ceea ce rezulta ca legal nu s-au incalcat dispozitiile referitoare la seriozitatea pretului. Ca el nu este sincer e altceva..dar nu se poate spune ce nu e serios.
4. dvs nu puteti fi afectat de neintelegerile iscate intr vinzatori referitoare la modul de impartire a sumei.

PS. titlul postului e putin neinspirat.

succes.

#13
Damianic

Damianic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 185
  • Înscris: 28.05.2006
Raspuns pentru *BuBuM5*

1. Tot eu cumparatorul practic am platit taxele

#14
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.523
  • Înscris: 04.02.2008

View PostBuBuM5, on Mar 20 2009, 22:30, said:

2. impotriva unu act (in sensul de inscris) nu se poate face dovada decit cu un alt inscris. Adica ar treui sa fi intocmit anterior sau ulterior un alt act in care sa mentionati care e adevaratul pret al tranzactiei. Faptului ca in cont se gaseste o suma mai mare decit cea trecuta in contract poate sa aiba zeci de "explictii"
In penal, dovada se poate face cu orice fel de mijloc de proba. Cum ar fi marturisirea uneia dintre parti, coroborata cu diferenta dintre suma trecuta in contract si cea gasita in cont.

Strict juridic, da, ati savarsit infractiunea de fals in declaratii (292 C. pen.), de natura a frauda legile fiscale. Ati acceptat sa participati la o simulatie a pretului, semnand un contract in care pretul aparent este mai mic decat cel real.

Practic insa, nu cred ca unul dintre frati risca sa se autodenunte. Ar insemna sa marturiseasca in fata organelor penale ca este infractor, dandu-si singur foc la valiza. Sper ca celor doi frati sa le vina mintea la cap si sa imparta suma de bani pe cale amiabila.

PS Cu alta ocazie, nu mai acceptati acte juridice simulate! In afara de consecintele penale, pot sa apara nenumarate complicatii pe plan civil cum ar fi un litigiu intre vanzator si cumparator pentru n cauze (angajarea raspunderii vanzatorului pentru viciile lucrului vandud, sau pentru evictiune).
Nu veniti cu argumentul ca sute de mii de oameni au facut asa ceva! Toate persoanele mature, responsabile isi iau masuri de prevedere pentru orice situatie. Profesorii, inginerii, medicii declara suma reala, cunoscand foarte bine consecintele "scumpitului la tarate".

#15
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.134
  • Înscris: 18.12.2003
pe langa raspunderea penala pentru fals in declaratii si eventual evaziune (desi nu stiu daca era vorba de impozit pe vremea aia ci doar de taxele si onorariile notariale) dar reiese din acte, exista si o consecinta civila si anume nulitatea absoluta expresa a respectivului act.

eu am avut o speta similar in care in antecontract s-a trecut o suma in contract o suma mai mica, vanzatorul s-a sup[rat din varii motive si a obtinut nulitatea absoluta a contractului si restituirea terenului instrainat

asa ca simularea pretului este o prostie pe termen lung si in caz de litigiu.

cat despre notar acesta nu are nici o raspundere in acest caz pentru ca actul in sine este expresia dorintei partilor, el raspunzand doar pentru identitatea partilor, a semnaturii lor si a datei contractului, deci nu poate fi vorba de fals intelectual.

#16
Damianic

Damianic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 185
  • Înscris: 28.05.2006
Va multumesc la toti pentru raspunsurile primite.

Am inteles ca pentru vanzator (posibil si pe cumparator) se aplica art. 292 C. pen si/sau art. 145 C. pen

As mai avea o intrebare:

Cum scandalul a ajuns si la urechi straine, poate O ALTA persoana sa sesizeze politia sau parchetul sau ..... *ca a auzit si poate dovedi ca vanzatorul a declarat un pret mai mic in acte decat a incasat in realitate, etc. ....* ? ?

Practic cele declarate de-o asemenea persoana (straina de cauza dar care stie), sunt cercetate de cineva ??

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015
Referitor la incadrarea faptei, daca ar fi vorba sa se ajunga la un dosar penal, este de "fals in declaratii" (art. 292 CP). Referitor la trimiterea la art. 145, conditie a infractiunii de fals in declaratii, Curtea Constitutionala s-a pronuntat in repetate randuri in sensul ca notarii sunt functionari publici si intra atat sub incidenta art. 147, cat si art. 145 din Codul Penal (de exemplu decizia nr.276 din 24 octombrie 2002 si decizia nr. 180 din 22 aprilie 2004).
Asta, evident, daca nu este vazuta ca evaziune fiscala (in cazul in care s-au sustras de la plata taxelor), predepsita sensibil mai grav. Este irelevant daca pretul era totusi rezonabil. Daca a fost declarat mai mic, si se plateau taxe la valoarea declarata, faptul ca grilele folosite de notari erau comparabile nu este o justificare: cel pagubit in cazul acela este statul, nu notarul.
Referitor la ultima intrebare: da, poate sesiza oricine politia/parchetul, si da, politia/parchetul ar trebui sa dispuna cercetari.

Si asa, ca un post scriptum: cat de... naiv, sa zicem cu indulgenta, sa fii ca sa declari o valoare mai mica si sa incasezi banii prin banca?
Vorba lu' Vanghelie: astia nici sa fure nu stie.

#18
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006
O terță persoană care are cunoștință de "înțelegerea" dintre frați și notar, poate să sesizeze direct sau... indirect poliția sau parchetul... dar care ar fi motivația sa?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate