Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

DivX Playere SEG

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
@mariuschm

Azi am testat un DVD+R si un DVD-RW (continand soft nu filme) si le citeste fara probleme structura directoare. Deduc ca citeste si aceste discuri, ceea ce este excelent.

@miniteh

Nu am la indemana camera foto, dar caut prin forum poze similare cu meniul DVDului SEG si le voi posta aici.

Multumesc

#38
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Am revenit:

La apasarea tastelor "Meniu"-> 1-> 3-> 5-> 7 apare pe ecran un text similar cu cel din atasamentul de mai jos. Difera chip ID, numele fisierului de update, etc (vezi mai sus detaliile afisate de SEG DVH 580X)... dar imaginea de background seama izbitor, la fel si fontul si modul de afisare (pe banda semitransaparenta).

Din cate am citit in alte posturi, pare o clona VESTEL Turcia, probabil chipset ESS (oare care versiune?).

Exista update care sa permita vizualizarea diacriticilor?

Multumesc.

Attached Files


Edited by umax15, 09 April 2006 - 21:32.


#39
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Revin din nou:

O alta imagine a sistemului "Smart Navi" de navigare prin structura de directoare a CD/DVD-urilor, gasita prin alte posturi, si care seama foarte mult cu cea de la playerul SEG DVH 580X pe care il am. La mine difera imaginea de background (care este albastra, similara cu atasamentul de mai sus).

ZILDAN, dupa cu am vazut in alte posturi, ai fericit pe posesorul playerului de la care am luat imaginea de mai jos cu un upgrade de zile mari ("andreimax", iunie 2005, DVD player "Ormond WD5050Dx"). Ne-ai putea ajuta si pe noi, posesorii de SEG DVH 580X?

Multumesc.

:worthy:   :worthy:   :worthy:

Attached Files


Edited by umax15, 09 April 2006 - 21:52.


#40
comyx

comyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2006

 Mtz, on Oct 29 2005, 15:34, said:

In atasament este firmware lui New Age cu o mica modificare la font si telecomanda de SEG pentru ca este cu putin diferita fata de 6700.

enjoy,
Mtz

salut,

am incercat acest atasament, dar imi da no disk loaded. discul a fost scris conform indicatiilor din readme dar nimik; celelalte versiuni de firmare de la Yamada mai au un fisier inclus (type:file) care aici nu se regaseste. Intrebarea mea e daca e complet atasamentul si daca cineva a reusit cu acesta pt modelul seg 575 digital si daca e ok

tks

#41
paulica_m

paulica_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2006
Salut baieti. Postez pentru prima data un topic pana acum m-am multumit doar sa citesc. Ajutati-ma si pe mine sa-mi rezolv problema cu un dvd player "SEG DVX 2805" care nu-mi citeste diacriticile romanesti. MULTUMESC

#42
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 paulica_m, on May 6 2006, 16:00, said:

Salut baieti. Postez pentru prima data un topic pana acum m-am multumit doar sa citesc. Ajutati-ma si pe mine sa-mi rezolv problema cu un dvd player "SEG DVX 2805" care nu-mi citeste diacriticile romanesti. MULTUMESC
Citeste regulamentul de pe aria video mai intai. Vei descoperi unde trebuia sa postezi sau daca mai era necesar sa postezi problema ta avand deja un raspuns dat. Asta e rostul unui forum. Nu sa vina fiecare cand i se scoala ca are si el de pus o intrebare pentru ca i-e lene sa caute.
Threadul se inchide.

enjoy,
Mtz

#43
razwan322006

razwan322006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.05.2006
Am cumparat de curand modelul de dvd SEG DVX 590-5.1 de la DigitalWorld.Problema mare este ca nu am gasit acest model mai pe nicaieri pe siteul lor sa ma documnetez mai bine.Stie sa citeasca divx dar are probleme cu fisierele de tip mpeg chiar si mpg cand aparatul se blocheaza si terbuie restartat de la buton.Ei spun ca are ultima versiune de firmware.Aveti cumva idee de acest aparat se poate rezolva problema actula sau il arunc?

#44
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Nu ai gasit pe site nimic despre acest model inainte sau dupa ce l-ai cumparat?

#45
razwan322006

razwan322006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.05.2006
Pe siteul www.seg.tv nu exista acest produs,iar la noi pe http://www.digitalwo...php?idprod=3914 scrie ca e reconditionat in fabrica.In fine l-am postat deja la vanzare pe bursa pt ca simt ca o sa dau cu el de pamant.Sfatul meu pt toti cei care vor sa aiba un lucru catusi de putin bun si cel putin sa respecte caracteristicile tehnice prescrise in manual este sa nu-si cumpere petarde.Mai bine mai te scotocesti prin buzunare dar iei ceva bun.Asta in conditiile in care eram hotarat sa-mi iau un E-Boda.

#46
cpke

cpke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.05.2006
Si eu tocmai ma uit intr-unul din asta...
Stie cineva ce neam de procesor are ( vezi poza) si, bineinteles, daca se poate, cumva, rezolva cu subtitrarile la divx? (mici si prea sus). Am incercat diferite coduri de tipul "meniu 1 3  5 7", dar n-am obtinut nimic...
Attached File  placaSEG.JPG   437.11K   220 downloadsAttached File  subtSEG.JPG   118.7K   174 downloadsAttached File  setupSEG.JPG   48.63K   213 downloadstachment][attachment
118937:attachment]
Multam frumos!

Attached Files


Edited by cpke, 20 May 2006 - 21:26.


#47
alvis

alvis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.04.2005
...sa se vada un pic mai mari pe ecranul TV-ului? Ca absolut toate sunt puchinos de mici... si cum fac sa vad diacriticele corect, ca nici pe PC nu se vad asa cum trebuie?
Multumesc!

#48
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Vino cu mai multe detalii, ca eu cel putin nu am inteles ce vrei. Daca e vorba de felul cum arata subtitrarea pe DVD player DivX, in functie de model gasesti multe topicuri referitoare la update de firmware. Dar in ce priveste felul cum afiseaza diacriticele, daca nici pe PC nu se vad corect, chiar ca trebuie mai multe explicatii.

#49
alvis

alvis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.04.2005

 sorin61, on May 21 2006, 14:55, said:

Vino cu mai multe detalii, ca eu cel putin nu am inteles ce vrei. Daca e vorba de felul cum arata subtitrarea pe DVD player DivX, in functie de model gasesti multe topicuri referitoare la update de firmware. Dar in ce priveste felul cum afiseaza diacriticele, daca nici pe PC nu se vad corect, chiar ca trebuie mai multe explicatii.
DVD SEG, abolut toate subtitrarile le-am vazut f mic pe ecran
Diacriticele se vad pe PC, dar nu si pe DVD...

#50
marcellr

marcellr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.04.2005

 alvis, on May 21 2006, 22:16, said:

DVD SEG, abolut toate subtitrarile le-am vazut f mic pe ecran
Diacriticele se vad pe PC, dar nu si pe DVD...
suburi mici da lungi si pe trei randuri.............. :naughty:
pun si  cateva poze... :photo:


meniu teste.....etc
daca am timp o sa probez si usb-ul


info despre proc cam deloc ""MPEG-2 Decoder CT909 DVD/ HTiB MPEG 1/2/4 DVD Single Chip""
ct909v

http://www.cheertek..../en/english.htm

Attached Files



#51
sebyss

sebyss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 11.11.2004
Ceva modificari la fw SEG 438 : am luat fontul lui Mtz si l-am marit, normal a trebuit largita si aria de afisare a subtitrarii. Chiar daca suporta 4 linii la subtitrare, avand in vedere fontul mare recomand sa aranjati subtitrarea la maxim 3 randuri (oricum majoritatea subtirarilor sunt TVQS asa ca nu prea aveti ce aranja...).
Am inlocuit R.I.S.C.-ul cu cel al lui ExSport (Sigmatek XM400), iar acum incarca pana la 10 subtitrari chiar daca numele subtitrarii e diferit fata de cel al filmului. In browser apar si fisierele cu extensia srt, sub sau txt.
Incarca subtitrarea si din fisierele .divx. Am modificat VFD_buttonTab pentru a putea "naviga" pe discurile cu date (avi, mp3, jpeg, etc) fara telecomanda. Preview-ul jpeg-urilor din browser e dezactivat.

BUG (prezent si la fw anterior) : la fisierele cu mai multe stream-uri audio ac3 daca incercati sa treceti de pe un stream pe altul cu butonul audio playerul se blocheaza --- nu am gasit cauza... deci orice sugestie e binevenita.
La cat am scris mai bine includeam un readme in atasament... :)

Attached Files

  • Attached File  438.rar   902.45K   80 downloads


#52
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 sebyss, on May 30 2006, 15:00, said:

BUG (prezent si la fw anterior) : la fisierele cu mai multe stream-uri audio ac3 daca incercati sa treceti de pe un stream pe altul cu butonul audio playerul se blocheaza --- nu am gasit cauza... deci orice sugestie e binevenita. La cat am scris mai bine includeam un readme in atasament... :)
Nu mai fi lenes chiar acum ca la cat ai muncit, mai poti scrie cateva randuri. Felicitari!

In legatura cu bugul: incearca sa folosesti fontul din atasament (font 2) si daca tot nu merge, foloseste-l pe cel original. Problema este de la transparenta ulimului caracter (cel de dolby).
Attached File  _iconddd2.zip   2.36K   60 downloads

Sfaturi:
Pune denumirea AllCaps adica MTK.BIN
Sincer, este prea mare fontul (prea alungit); mai ales pe PAL, este enorm. Incearca sa folosesti unul dintre acestea: Attached File  125043normal.zip   8.73K   47 downloads sau Attached File  125043normalW4.zip   8.42K   45 downloads (multiplu de 4).
In file browser il poti folosi pe acesta: Attached File  125026_FB_W4.zip   4.42K   40 downloads
Fereastra subtitrarii incearca sa o faci astfel (ca sa nu fie probleme cu overscanul la multe TV-uri):
Top: 282
Left: 44
Right: 689
Bottom: 453
PalDY: 90

DTS-ul pe analog merge?

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 30 May 2006 - 17:59.


#53
slroro

slroro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.05.2006
Cum merge DVX590 de pe un device USB??

#54
pe_98

pe_98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.05.2004

 sebyss, on May 30 2006, 15:00, said:

Ceva modificari la fw SEG 438 : am luat fontul lui Mtz si l-am marit, normal a trebuit largita si aria de afisare a subtitrarii. Chiar daca suporta 4 linii la subtitrare, avand in vedere fontul mare recomand sa aranjati subtitrarea la maxim 3 randuri (oricum majoritatea subtirarilor sunt TVQS asa ca nu prea aveti ce aranja...).
Am inlocuit R.I.S.C.-ul cu cel al lui ExSport (Sigmatek XM400), iar acum incarca pana la 10 subtitrari chiar daca numele subtitrarii e diferit fata de cel al filmului. In browser apar si fisierele cu extensia srt, sub sau txt.
Incarca subtitrarea si din fisierele .divx. Am modificat VFD_buttonTab pentru a putea "naviga" pe discurile cu date (avi, mp3, jpeg, etc) fara telecomanda. Preview-ul jpeg-urilor din browser e dezactivat.

BUG (prezent si la fw anterior) : la fisierele cu mai multe stream-uri audio ac3 daca incercati sa treceti de pe un stream pe altul cu butonul audio playerul se blocheaza --- nu am gasit cauza... deci orice sugestie e binevenita.
La cat am scris mai bine includeam un readme in atasament... :)

Merge sa fac update si la SEG 590 ????

Eu am urmatoarea problema cu SEG 590:
oricum as aranja subtitrarile (in root sau in subdirectoare) daca am de ex. 2-3 filme pe un DVD nu merge decit subtitrarea de la primul film, adica toate filmele ruleaza cu subtitrarea primului film!
Cum sa fac sa pot rula fiecare film si cu subtirarea lui ?
Va multumesc !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate