Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

cum pot fi scos de la CRB

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
fms74

fms74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 18.03.2009
Daca stie cineva , cum poti fi scos din centrala riscurilor bancare? Am avut un minunat card de 1.000 euro la OTP , am platit normal in schimb la citeva luni de la obtinerea cardului mi s-a pus o poprire pe cont de la finante. Pina am rezolvat eu problema au trecut vreo 3 luni si m-au bagat la CRB. Stie cineva daca exista o solutie sa pot fi scos???

#2
merriva

merriva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.03.2009
stai cuminte 3 ani si pe urma o sa te scoata automat :)

#3
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Nu stiu daca ai nevoie sa fii scos.
Daca nu s-a intocmit dosar de dauna, vei putea face credit...
Deci intreaba daca creditul apare ca si extrabilantier.
Trimite un mail la [email protected] cu o copie de buletin si o cerere descarcata de aici, dupa care posteaza pe forum rezultatul verificarii. Atentie sa scanezi .pdf sau .jpeg

#4
fms74

fms74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 18.03.2009
[quote name='floraur' date='Mar 18 2009, 14:08' post='6197828']
Nu stiu daca ai nevoie sa fii scos.
Daca nu s-a intocmit dosar de dauna, vei putea face credit...
Deci intreaba daca creditul apare ca si extrabilantier.
Trimite un mail la [email protected] cu o copie de buletin si o cerere descarcata de [url="http://www.birouldecredit.ro/index_files/cerere.pdf"]aici[/url], dupa care posteaza pe forum rezultatul verificarii. Atentie sa scanezi .pdf sau .jpeg
[/quote

cred ca au intocmit dosar de dauna, pt ca m-au sunat de la ksolvenzia unde am si achitat integral suma , cu toate ca am achitat si rate lunare la banca. multumesc de info!

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postfms74, on Mar 18 2009, 14:47, said:

cred ca au intocmit dosar de dauna, pt ca m-au sunat de la ksolvenzia unde am si achitat integral suma , cu toate ca am achitat si rate lunare la banca. multumesc de info!

E nasol, nu se poti fi scos asa usor, ai nevoie de o cunostinta in centrala OTP. Daca nu o ai, i-ati adio de la credite pe urmatorii cinci ani.
poate ca e bine sa faci o cerere oficiala cu date exacte pe care sa o trimiti celui care se ocupa de chestia asta la OTP. Intrebarea e cum dai de el?

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
floraur, dar ce-are crb-ul cu bc-ul ?...

nu-mi explica procedura de investifgare pentru obtinerea creditului, c-o stiu.
dar daca la BC nu figureaza cu restanta curenta ci cu ea intrecut acum ceva timp, poate lua credit. asta daca a fost raportat de un participant de date pozitive care-a raportat si plata si stingerea datoriilor.
altfel figureaza ca si restant acum X luni/ani.

deci pe undeva depinde si de banca unde aplica si de departamentul de analiza de acolo

#7
fms74

fms74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 18.03.2009
am priceput! ceva cunostinte la otp in centrala nu am asa ca... cu toate ca eu am avut credit si pe firma acolo, suma destul de mare, vreo 200.000 euro, pe care am achitat-o anticipat integral fara intirzieri la platile lunare s.a.m.d. deci as putea apela in vreun fel la ei. ideea e ca aveam si atunci si am si acum  credit la alta banca de vreo 35.000 euro , la care achit lunar fara probleme , la zi fara a avea intirzieri la plata. cei de la banca respectiva au inteles situatia si lunar cind mergeam sa platesc rata, imi deblocau contul, imi luau rata si apoi il blocau din nou!!! cei de la otp nu au vrut sub nici o forma! ma intereseaza cum pot fi scos din crb ca vreau sa fac un nou credit pe pers fizica si 2 banci pe la care am mers au spus ca nu se poate. dati-mi o idee!!!

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postspare-me, on Mar 18 2009, 17:19, said:

floraur, dar ce-are crb-ul cu bc-ul ?...

nu-mi explica procedura de investifgare pentru obtinerea creditului, c-o stiu.
dar daca la BC nu figureaza cu restanta curenta ci cu ea intrecut acum ceva timp, poate lua credit. asta daca a fost raportat de un participant de date pozitive care-a raportat si plata si stingerea datoriilor.
altfel figureaza ca si restant acum X luni/ani.

deci pe undeva depinde si de banca unde aplica si de departamentul de analiza de acolo

Pai apare si la BC... cum sa nu apara. El spune ca este in CRB dar apare si in BC, ideea era ca am vrut sa fiu sigur daca este sau nu in default.
Din ce mi-a raspuns e clar...

#9
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
De la CRB nu am idee cum poti fi scos, dar de la biroul de credit poti fi scos fara probleme de banca ce te-a raportat, in caz ca au comis o greseala la raportare. In caz contrar, mi-e teama ca n-au ce scoate. :)
Desi tu ai intrebat pentru CRB, e posibil sa functioneze similar cu BC, asta nu mai stiu.

#10
fms74

fms74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 18.03.2009
BC-ul ofera date despre creditele pe care deja le ai , data cind le-ai contractat , sume etc , iar CRB ofera si aceste date dar in plus ofera si un rating al riscului de acordare a unui nou imprumut . plus ca ofera detalii despre intirzieri la plata , restante si alte din astea! cel putin asa mi-a explicat un functionar bancar

#11
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View Postfms74, on Mar 18 2009, 18:43, said:

BC-ul ofera date despre creditele pe care deja le ai , data cind le-ai contractat , sume etc , iar CRB ofera si aceste date dar in plus ofera si un rating al riscului de acordare a unui nou imprumut . plus ca ofera detalii despre intirzieri la plata , restante si alte din astea! cel putin asa mi-a explicat un functionar bancar

Si BC-ul contine informatii destul de complete despre credit si restante, chiar daca nu ti le afiseaza in diverse raportari.
Ideea era doar ca la BC, banca ce a raportat informatiile le poate altera in orice mod doreste, chiar si retroactiv, chiar si sa le stearga complet orice urma.
Exista o probabilitate ca si la CRB sa fie la fel, deci daca esti convins ca s-a comis o greseala poti actiona indreptatit pentru repararea ei.

#12
luke_lucifer

luke_lucifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.02.2007
Salut,

Am si eu o intrebare pe-aproape de tema asta: daca sotia mea a facut un credit imobiliar la care eu, desigur, am fost co-participant...
Cand eu ma duc la alta banca sa cer un credit, si ma verifica, imi apare acel credit in istoric sau nu?

Multumesc de raspunsuri...

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postluke_lucifer, on Apr 13 2009, 11:54, said:

Salut,

Am si eu o intrebare pe-aproape de tema asta: daca sotia mea a facut un credit imobiliar la care eu, desigur, am fost co-participant...
Cand eu ma duc la alta banca sa cer un credit, si ma verifica, imi apare acel credit in istoric sau nu?

Multumesc de raspunsuri...

exista doua variante, din cate stiu eu

I. Daca esti codebitor :

1.DA te verifica, si evident influenteaza decizia de creditare.

II. Daca nu esti codebitor :

1.DA te verifica, dar NU influenteaza decizia de creditare.
2.DA te verifica, si influenteaza decizia de creditare pentru ca din punct de vedere al analizei, voi luand creditul impreuna, participati totusi amandoi cu veniturile (chiar daca nu esti codebitor - dar influenteaza veniturile in familie) si un istoric negativ indica ceva probleme la partea de plati.

probabil, dar f. rar, exista si varianta

III. Daca nu esti codebitor :

Nici nu te cauta, nici nu intereseaza dpdv al analizei.

Dar mai ales in ceea ce priveste creditele imobiliare/ipotecare, de valori mai mari si pe termene mai lungi as merge pe varianta ca si daca esti si daca nu esti codebitor te verifica si influenteaza decizia de creditare.

Edited by spare-me, 13 April 2009 - 11:06.


#14
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postluke_lucifer, on Apr 13 2009, 11:54, said:

Salut,

Am si eu o intrebare pe-aproape de tema asta: daca sotia mea a facut un credit imobiliar la care eu, desigur, am fost co-participant...
Cand eu ma duc la alta banca sa cer un credit, si ma verifica, imi apare acel credit in istoric sau nu?

Multumesc de raspunsuri...

Normal este sa iti apara si tie creditul, insa mai sunt cazuri in care nu apare... dar asta foarte rar si se intampla din greseala.
Daca vrei sa vezi, fa o verificare la [email protected]

detalii aici
daca nu iti apare la BC nu cred ca o sa iti apara nici in CRB...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate