Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Bancile, crearea banilor si Zeitgeist

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,135
  • Înscris: 09.01.2007
Reglementarea RMO se refera intr-adevar la momentul cand se iau depozitele, nu la momentul cand se dau creditele. Iar banii din depozite se pot utiliza de banci pentru orice: credite, scucursale, salarii.
Cu acest topic am ajuns la un rezultat. Am dovedit ca mecanismele blamate de defaimatorii bancilor sunt aceleasi mecanisme monetare si macroeconomice care asigura baza dezvoltarii economice: crearea de moneda, masa monetara, schimburile economice, creditarea. Daca ceva este diabolic si masonic, atunci este sistemul in sine, nu doar bancile.

#92
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Am dovedit ca mecanismele blamate de defaimatorii bancilor sunt aceleasi mecanisme monetare si macroeconomice care asigura baza dezvoltarii economice: crearea de moneda, masa monetara, schimburile economice, creditarea.

Le-ai bagat in aceeasi oala, desi nu toate ajuta la dezvoltarea economica. Schimburile si creditarea cu cap sunt pozitive, dar inflatia si umflarea sistemului fara rost ascunzandu-ne dupa RMO nu le vad ca ceva bun.

Quote

Daca ceva este diabolic si masonic, atunci este sistemul in sine, nu doar bancile.

Asta puteam sa fim de acord inca de la inceput... :)

De aceea acum va pica tot sistemul, cu banci, cu moneda fara valoare si cu politicul care incearca sa le propteasca si sa le ascunda problemele cu tot ;)

Edited by flaviand, 06 April 2009 - 12:17.


#93
florincccc

florincccc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2008
Flaviand, te-a mai rugat cineva, o fac si eu acum:
Spune te rog, cu cuvintele tale, cum va arata sistemul monetar care urmeaza sa-l inlocuiasca pe asta "diabolic" si care-i sunt avantajele si dezavantajele. Nu de alta dar poate pierzi niste sustinatori repetand doar "diabolic" si "zeitgeist"

Edited by florincccc, 06 April 2009 - 13:48.


#94
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Vezi ce ziceam eu AICI:

Quote

In rest, folosesti cam mult cuvantul "diabolic". Poate in Zeitgeist e nitzel exagerata prezentarea, dar asta nu inseamna ca trebuie sa exageram si noi
Asa ca te-as ruga sa-mi arati unde am tot repetat eu "diabolic" si "zeitgeist" ...

Iti arat pana atunci de cate ori am repetat cum arata un posibil sistem monetar mai bun decat cel actual: Banii într-o societate liberã

http://forum.softped...t...t&p=6273972

http://forum.softped...t...t&p=6275182

http://forum.softped...t...t&p=6275424

http://forum.softped...t...t&p=6284983

http://forum.softped...t...t&p=6300056

Edited by flaviand, 06 April 2009 - 14:36.


#95
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,135
  • Înscris: 09.01.2007

View Postflorincccc, on Apr 6 2009, 14:46, said:

Flaviand, te-a mai rugat cineva, o fac si eu acum:
Spune te rog, cu cuvintele tale, cum va arata sistemul monetar care urmeaza sa-l inlocuiasca pe asta "diabolic" si care-i sunt avantajele si dezavantajele. Nu de alta dar poate pierzi niste sustinatori repetand doar "diabolic" si "zeitgeist"

Flavian, omul te-a rugat, ca si mine, sa ne zici 3 chestii simple mari si late, daca poti.
Articolul din primul link de ex. nu zice nicaieri cum ar trebui sa fie.

#96
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Dar frate, v-am mai zis si asta deja... :)

Uite aici de exemplu: http://forum.softped...t...t&p=6276354

Quote

Banii sunt o marfa. Si asa cum marfurile nu se creeaza peste noapte de nimeni, nici banii n-ar trebui sa fie creati astfel. Nici de banci, nici de BNR, nici de nimeni. Asa ca orice RMO mai mic de 100% este furt. Inflatia la fel.

De ce in cazul unui depozit de .. cherestea nu exista termeni gen RMO, procente de risc si alte aberatii de genul asta ? Da, sunt aberatii, chiar daca le-am halit si eu pe paine la ASE ca si multi altii.

Pentru ca in cazul unui depozit de lemn, nici unui gestionar nu-i da prin cap sa scoata la plimbare marfa clientului care a depus-o in custodie. Iar clientul isi poate scoate "marfa" din depozit oricand, fara a cauza nici un risc. Simplu si eficient.

Casute de valori. Si comisioane de transfer si custodie. Atat ar trebui sa faca bancile. In lipsa inflatiei generate de furtul la nivel de guverne, nimeni nu ar mai alerga cu limba scoasa dupa depozite si alte scheme piramidale cu "coeficiente de risc" calculate dupa formule stufoase.

Ca altfel si CDO-urile erau niste investitii complexe si al naibii de ispititoare. Pana n-au mai fost. Deloc.


#97
florincccc

florincccc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2008
@flaviand, scuze pt "zeitgeist si diabolic", neatentia imi apartine
Ai scris: "Casute de valori. Si comisioane de transfer si custodie. Atat ar trebui sa faca bancile. In lipsa inflatiei generate de furtul la nivel de guverne, nimeni nu ar mai alerga cu limba scoasa dupa depozite si alte scheme piramidale cu "coeficiente de risc" calculate dupa formule stufoase."
Si in schema asta incompleta a ta ce l-ar opri pe Guvern sa manevreze Banca Nationala in directia inflatiei?

@overseas,
Sunt destul de departe de a cunoaste subiectul si am o nelamurire:
Unii spun ca actuala criza mondiala a fost amplificata de faptul ca institutiile de consultanta financiara (the big 4: PricewaterhouseCoopers, Deloitte Touche Tohmatsu, Ernst & Young si KPMG) au cuantificat eronat riscurile produselor bancare tranzactionate inainte de crash.
De ce nu am auzit de falimentul niciuneia din ele?

#98
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Flaviand, eu tot nu pricep. Bancile cumpara cash de la mine si-l vand mai departe mai scump. Si cash nu pot vinde mai mult decat au. Cum creeaza banii in conditiile astea ca eu tot nu pot concepe?

#99
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,135
  • Înscris: 09.01.2007

View Postflorincccc, on Apr 6 2009, 20:20, said:

@overseas,
Sunt destul de departe de a cunoaste subiectul si am o nelamurire:
Unii spun ca actuala criza mondiala a fost amplificata de faptul ca institutiile de consultanta financiara (the big 4: PricewaterhouseCoopers, Deloitte Touche Tohmatsu, Ernst & Young si KPMG) au cuantificat eronat riscurile produselor bancare tranzactionate inainte de crash.
De ce nu am auzit de falimentul niciuneia din ele?

Daca te referi la rapoartele de audit facute de big4 asupra marilor banci, atunci avem de discutat mai mult. Asta vrei sa spui ?

View Postmiromulus, on Apr 6 2009, 20:26, said:

Flaviand, eu tot nu pricep. Bancile cumpara cash de la mine si-l vand mai departe mai scump. Si cash nu pot vinde mai mult decat au. Cum creeaza banii in conditiile astea ca eu tot nu pot concepe?

Citeste materialele de pe prima pagina a topicului, in special linkul la Chris Martenson.
Pe scurt, acuza este ca prin circulatia cashului se produc mai multe conturi de depozit bancar. Tu faci depozit de 1000 la banca, banca da un credit de 1000 unei firme (nu luam in calcul RMO), firma plateste un furnizor, furnizorul face al depozit la banca si ZBANG... ai doua depozite bancare de 2000 si numai 1000 cash in circulatie. Asta e acuza...

#100
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Si in schema asta incompleta a ta ce l-ar opri pe Guvern sa manevreze Banca Nationala in directia inflatiei?

In schema asta pe care mi-ati cerut-o pe scurt, desi am insistat sa cititi varianta completa AICI, guvernul nu mai manevreaza nimic. Daca banul devine o marfa, nu mai avem nevoie de BNR, FED sau alte echivalente ca sa isi bata joc de moneda noastra. Aurul, argintul sau alte marfuri care au circulat drept moneda universala mii de ani, s-au impus singure drept moneda, pana ce statele ne-au pacalit si ne-au bagat pe gat banii de hartie creati si manipulati la nivel central.

Quote

Flaviand, eu tot nu pricep. Bancile cumpara cash de la mine si-l vand mai departe mai scump. Si cash nu pot vinde mai mult decat au.

Nu CUMPARA. De fapt aici e problema. Ele imprumuta bani de la tine, pe care apoi ii dau mai departe altora. De fapt tot ce fac la aceasta faza e sa paraziteze sistemul, riscand banii tai nu ai lor.

In rest, cu rapoartele de audit e mult de povestit. Chiar si Lehman sau Enron aveau niste ratinguri superbe. Mizeria e mare si manipularea si mai si. Madoff sau Caritasul sunt mici copii. La ora asta cea mai tare bula supraevaluata este intreaga economie US si cel mai tare caritas este sistemul de pensii.

De aceea cand intreaba cate unul: de unde stii ca dolarul va deveni hartie igienica, ma pufneste aproape mereu rasul. E ca si cum ai intreba de unde stii ca avionul o sa se prabuseasca, cand un motor fumega si rezervorul e gaurit: e suficient sa te uiti pe geam... :)

#101
florincccc

florincccc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2008
@overseas
O gramada de banci au cumparat ceea ce se cheama azi "active toxice" pentru ca asa au fost consiliati pe bani de cineva din The big 4.
Poti sa-mi raspunzi de ce mai exista firmele alea care isi aduc clientii in faliment?

#102
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,135
  • Înscris: 09.01.2007

View Postflorincccc, on Apr 7 2009, 00:45, said:

@overseas
O gramada de banci au cumparat ceea ce se cheama azi "active toxice" pentru ca asa au fost consiliati pe bani de cineva din The big 4.
Poti sa-mi raspunzi de ce mai exista firmele alea care isi aduc clientii in faliment?

Citeste aici un interviu cu o romanca de pe Wall Street ca sa intelegi ce porcarii faceau aia:
http://www.businessm...ml?5846;3344295
Parerea mea este ca, pe langa relatarea la prima mana, Cristina asta e absolut savuroasa ca sa nu zic mai mult :)
Principiul dupa care au functionat lucrurile a fost 'cata vreme toata lumea face bani, lucrurile sunt ok', asa a fost si la Enron.

Cat despre consilierea Big4, depinde. Big4 fac audit plus consultanta. Este prea simplist sa spunem ca 'cineva' din Big4 i-a consiliat (pe cine ? ca sunt multe banci)...
Mai degraba vina o au agentiile de rating.

#103
florincccc

florincccc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2008
Merci, intr-adevar inteleg mai multe acum.
Dar asta tot nu o s-o inteleg:
"Ideea in sine de a pasa riscul de la unul la altul nu e rea. Cu cat imprastii riscul in mai multe directii, cu atat socul, daca e sa fie, e mai usor de absorbit."
Adica la pierderi participa toata lumea iar la castiguri doar aia care impacheteaza frumos riscurile. Penibil, asta o stie si Gigi Becali fara nu stiu ce scoala de bussiness.
Daca zici tu ca agentiile de rating sunt de vina pentru neintelegerea unor produse financiare riscante, atunci de ce mai exista azi agentiile alea? In fond cei care au avut incredere in cuvantul lor au dat faliment.

#104
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,135
  • Înscris: 09.01.2007
Florin, ai dreptate, dar noi suntem niste amarasteni care credem ca lumea se conduce dupa principii :) in timp ce maharii fac bani si atat.
Rapoartele de audit reprezinta niste opinii (atentii la termen ! adica Big4 nu pretind ca ce spun ei este adevarul absolut) asupra situatiilor financiare (iar realitatea este mai complexa decat simplele cifre contabile) ale unor banci, cifre raportate dupa anumite standarde contabile (standarde suficient de complexe incat sa fie destul de relative). Publicul larg percepe aceste rapoarte ca niste evaluari de business, ceea ce nu corespunde realitatii. Un raport de audit da o decizie daca cifrele raportate de banca sunt in conformitate cu anumite principii contabile sau nu (care principii pot fi mai aproape sau mai departe de realitate). Mai departe analiza ti-o faci singur :(  In teoria auditului, fraiereala pe care o ia publicul larg se numeste 'expectation gap' din motive evidente. E mult de discutat aici. Ca o mostra, fii atent: citez din raportul KPMG la BCR - 'privind pierderile posibile din portofoliul de credite... pierderea maxima in situatii adverse este de xyxyxy lei' - adica TOT portofoliul de credite !!! Deci KPMG, ca sa scape de raspundere, zice ca o banca poate sa piarda TOT daca situatia devine nasoala. Cum ai zis tu, asta stie si Becali...
Un rating pe de alta parte se adreseaza direct investitorilor ! De aceea ratingul ia in considerare cifrele financiare (obligatoriu auditate) plus alti factori, depinde de cat de meseriasi sunt analistii respectivi. Ratingul ia in considerare si proiectele de viitor, bugetele etc. Ar fi normal ca agentiile care au dat AAA lui AIG sa fie desfiintate, dar asta nu se va intampla ! Pentru ca sunt parte dintr-un sistem care ori pica tot odata, ori ne da tepe in continuare.

#105
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,135
  • Înscris: 09.01.2007
Recent, CEO-ul Morgan Stanley John Mack le-a spus angajatilor ca banca pe care o conduce ar putea achizitiona active toxice, combinandu-le mai apoi pentru vanzare catre investitori individuali. Cu trei zile mai devreme, CEO-ul Goldman Sachs Lloyd Blankfein declarase ca banca sa s-ar putea alatura programului PPIP ca investitor.
Goldman Sachs si JP Morgan Chase, care au primit fonduri publice in valoare de 70 mld. $, ar putea achizitiona la randul lor active toxice in cadrul PPIP. Autoritatile americane ar putea permite bancilor ce au beneficiat de fonduri TARP sa ia parte la noul program.


muahahahahaha......astia nu sunt normali, cred ca sunt de pe Marte  :nonobad:

#106
liviucn

liviucn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.02.2007
@overseas

Observ un interes extraordinar din partea ta in a da explicatii despre cat de "bune" si "clare".. si chiar "avantajoase" sunt sistemele bancare existente. In topicurile de la inceput ai dat cateva informatii despre cariere ta de unde am tras concluzia ca ai o experienta mare in domeniul bancar si ma gandesc ca inconntinuare esti implicat in acelasi domeniu. Curiozitatea mea este: cum de iti permiti sa piezi atata timp raspunzind unor intrebari "copilaresti" puse de "necunoscatorii" de aici (printre care ma numar si eu), de ce esti atat de infocat in a lamurii lucrurile "in anumite directii" si ce ai de castigat din asta?  .. Hm.. poate ca esti cineva care intradevar beneficiaza de pe urma "fabricarii" banilor (indiferent de metode) si binenteles ca atunci ai avea interesul sa inlaturi orice indoiala referitoare la sistemul bancar.

#107
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,135
  • Înscris: 09.01.2007
Mai baiatule cu 7 posturi si cu un interes foarte focusat pe persoana mea, ia arata-mi tu unde am laudat eu sistemul bancar actual. Daca nu stii sa citesti ce am scris, baga-te inapoi sub piatra unde ruleaza OTV-ul. Daca ai citit si tot ce ai inteles este ca eu am ceva de castigat, angajeaza-te la SRI, se pare ca au nevoie de paranoici.
Daca nici nu vrei sa inveti ceva finante, contabilitate, banking sau bursa, de ce nu te duci tu pe aria de fun sau matrimoniale...

#108
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 08.04.2006

View Postoverseas, on Apr 7 2009, 14:26, said:

Recent, CEO-ul Morgan Stanley John Mack le-a spus angajatilor ca banca pe care o conduce ar putea achizitiona active toxice, combinandu-le mai apoi pentru vanzare catre investitori individuali. Cu trei zile mai devreme, CEO-ul Goldman Sachs Lloyd Blankfein declarase ca banca sa s-ar putea alatura programului PPIP ca investitor.
Goldman Sachs si JP Morgan Chase, care au primit fonduri publice in valoare de 70 mld. $, ar putea achizitiona la randul lor active toxice in cadrul PPIP. Autoritatile americane ar putea permite bancilor ce au beneficiat de fonduri TARP sa ia parte la noul program.


muahahahahaha......astia nu sunt normali, cred ca sunt de pe Marte  :nonobad:

Pai acum e batalia care pe care. Cum acum toate fondurile si toate bancile au active toxice, desigur vor sa scape de ele. Si cum sa scape daca toata lumea fuge de ele? Simplu: li se da din nou credit prin aceste anunturi de interes. Se cumpara cateva pachete pana cand lumea crede din nou ca e o afacere dupa care fiecare incearca sa scape de ale lui. Oricum ele sunt in tot si in toate dupa cum povesteste si Christina Iancu si link-ul de mai jos (pe care tot pe-aici l-am gasit), pentru ca unele instrumente financiare au fost create chiar de bancile care acum detin majoritatea activelor toxice ce au rezultat din aceste instrumente. Sa te crucesti nu alta. Asa se intampla in cazul mastodontilor cand nu mai stie stanga ce face dreapta.
http://roren.files.w...-imobiliare.pdf

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate