Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

[DE] test pentru facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AAdesign

AAdesign

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.05.2008
am si eu o intrebare... stie careva ce fel de test dai in germania daca vrei sa te inscrii la o facultate sau sa faci un Ausbildung?
ma intereseaza mai mult daca cineva a dat un astfel de test si imi poate spune si mie despre ce este vorba acolo, adica pe ce se pune accentul etc ;)

multumesc ;;)

#2
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postioana_ok, on Mar 13 2009, 23:21, said:

Sa ti fie de bine! Si eu am scapat de stresu' asta, dar la mine a fost mai simplu,  dupa 3 luni de probezeit am primit direct nelimitat..
unii este externi la o firma. la aia le prelungesc contractul din 3 in 3 luni cu preaviz de 5 zile. stiu pe unul care lucreaza in regimul asta din '97, la acelasi client.

#3
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004

View Postioana_ok, on Mar 14 2009, 01:21, said:

Sa ti fie de bine! Si eu am scapat de stresu' asta, dar la mine a fost mai simplu,  dupa 3 luni de probezeit am primit direct nelimitat..

cred ca faci o confuzie intre contractul si dreptul de munca.

la externi incepe sa se cam taie macaroana, si la mine la firma la care lucrez (tot ca extern) se cam renunta la diverse contracte. asta loveste in special in firmele de consultanta - proiecte mai putine, multi angajati fara proiect. daca nu se schimba treaba in bine si rapid o sa se cam duca o parte din firmele astea.

#4
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
la mine-n birou, din 18 oameni sunt 8 externi.

aceeasi faza s-a intamplat si in 2003 si a tinut vreo 2 ani. dupa care a revenit la "normal". ceea ce a fost naspa atunci, erau proiecte complet aiurea ce le prindeai, la o rata orara naspa. si azi imi pare rau ca nu mi-am dat demisia atunci de la firma de consulting la care lucram.

#5
ioana_ok

ioana_ok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 07.12.2008

View Postsqryn, on Mar 17 2009, 10:45, said:

cred ca faci o confuzie intre contractul si dreptul de munca.

la externi incepe sa se cam taie macaroana, si la mine la firma la care lucrez (tot ca extern) se cam renunta la diverse contracte. asta loveste in special in firmele de consultanta - proiecte mai putine, multi angajati fara proiect. daca nu se schimba treaba in bine si rapid o sa se cam duca o parte din firmele astea.


Sincer va spun ca nu stiu ce este un extern intr o firma.Eu dretul de munca l am primit cand m am casatorit.Sunt de 2 ani in Germania, de 1 an sunt casatorita si de aproape 8 luni lucrez la lidl.August-sept- oct am avut probe si apoi unbefristet.Si cumnata mea care are ausbildung s a angajat tot cu contract pe 3 luni dar apoi nu i l au mai prelungit ca a fost "nepotrivire de caracter".
Poate gresesc cu ceva...o sa mai citesc contrctul inca o data...

View PostAAdesign, on Mar 17 2009, 10:29, said:

am si eu o intrebare... stie careva ce fel de test dai in germania daca vrei sa te inscrii la o facultate sau sa faci un Ausbildung?
ma intereseaza mai mult daca cineva a dat un astfel de test si imi poate spune si mie despre ce este vorba acolo, adica pe ce se pune accentul etc ;)

multumesc ;;)

Din cate stiu eu Einstellungtest trebuie sa dai pt Ausbildung, si spre ex sotul meu a facut Fachkraft fuer Lagerlogistik dar nu a dat test.In general firmele care ti dau asa ceva iti cer minime cunostinte generale si in domeniu.Am auzit ca nu pare a fi greu pt cine cunoaste limba...
Cat despre facultate nu stiu sa spun prea multe decat ca e putin mai dificil decat pt Ausbildung.




off topic: cred ca s au amestecat putin subiectele?

Edited by ioana_ok, 17 March 2009 - 23:00.


#6
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postioana_ok, on Mar 17 2009, 21:58, said:

Sincer va spun ca nu stiu ce este un extern intr o firma.
unele firme au nevoie de personal pentru o perioada definita (sau poate chiar nedefinita), dar n-au buget pentru un angajat, sau n-au voie sa angajeze, sau nu vor sa angajeze. atunci se duc la un vanzator de sclavi (i.e. firma ce "imprumuta" oameni) care-i dau numarul cerut de muncitori. pe nemteste fenomenul se numeste "Zeitarbeit". muncitorii in cauza sunt angajatii firmei ce "imprumuta", dar isi desfasoara activitatea in firma ce i-a "imprumutat", avand acolo statut de "extern".
la nivel mai high level, vanzatorul de sclavi nu se numeste "Zeitarbeit" ci "firma de consultung", iar sclavii imprumutati sunt "consultanti". diferenta fata de muncitorii de rand e de regula rata orara (sau pe zi), care pt. un "consultant" extern poate fi stufoasa, bani cu care se alege vanzatorul de sclavi.
unora le convine sa fie externi pe termen lung, pe cand altii incearca sa fie preluati de catre firma care-i imprumuta.
firma ce imprumuta are avantajul ca poate scapa de externi foarte repede, fara probleme cu sindicatul si fara presa proasta. dezavantajul e doar costul (mai) ridicat pentru externi, dar asta numai in cazul consultantiilor. la intermedieri pentru joburi low-level nu e cazul si singurul care pierde e angajatul, care pentru jobul respectiv ia bani mai putini (intermediarul oprindu-si comision). modelul asta e destul de atractiv si tot mai multe firme il practica.

Edited by Pengoon, 19 March 2009 - 11:35.


#7
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostAAdesign, on Mar 17 2009, 10:29, said:

am si eu o intrebare... stie careva ce fel de test dai in germania daca vrei sa te inscrii la o facultate sau sa faci un Ausbildung?
ma intereseaza mai mult daca cineva a dat un astfel de test si imi poate spune si mie despre ce este vorba acolo, adica pe ce se pune accentul etc ;)

multumesc ;;)

http://deutschlernen...nd-fh-konstanz/

http://www.studienko...e/feststellung/

http://www.daad.de/d...n/00573.de.html

#8
ioana_ok

ioana_ok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 07.12.2008

View PostPengoon, on Mar 19 2009, 10:34, said:

unele firme au nevoie de personal pentru o perioada definita (sau poate chiar nedefinita), dar n-au buget pentru un angajat, sau n-au voie sa angajeze, sau nu vor sa angajeze. atunci se duc la un vanzator de sclavi (i.e. firma ce "imprumuta" oameni) care-i dau numarul cerut de muncitori. pe nemteste fenomenul se numeste "Zeitarbeit". muncitorii in cauza sunt angajatii firmei ce "imprumuta", dar isi desfasoara activitatea in firma ce i-a "imprumutat", avand acolo statut de "extern".
la nivel mai high level, vanzatorul de sclavi nu se numeste "Zeitarbeit" ci "firma de consultung", iar sclavii imprumutati sunt "consultanti". diferenta fata de muncitorii de rand e de regula rata orara (sau pe zi), care pt. un "consultant" extern poate fi stufoasa, bani cu care se alege vanzatorul de sclavi.
unora le convine sa fie externi pe termen lung, pe cand altii incearca sa fie preluati de catre firma care-i imprumuta.
firma ce imprumuta are avantajul ca poate scapa de externi foarte repede, fara probleme cu sindicatul si fara presa proasta. dezavantajul e doar costul (mai) ridicat pentru externi, dar asta numai in cazul consultantiilor. la intermedieri pentru joburi low-level nu e cazul si singurul care pierde e angajatul, care pentru jobul respectiv ia bani mai putini (intermediarul oprindu-si comision). modelul asta e destul de atractiv si tot mai multe firme il practica.


M am prins...de Leihfirma zici...
mercic!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate