Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

[DE] Sprache und Lebensqualität

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
http://www.adevarul....-germana/362763

Nu mi-a venit sa cred cand am citit stirea de pe link-ul de mai sus, e scandalos pt o tara extrem de dezvoltata precum Germania sa acorde cetatenia asa de usor oricui vrea.
Dupa parerea mea e bun un astfel de test, un test al culturii generale despre traditiile, obiceiurile, cultura si istoria germana, dar ar trebui adaugate si alte teste, care sa aiba ultimul cuvant de spus in acordarea cetateniei germane, precum un test de limba germana, care sa arate nivelul de cunostiinta al limbii lui Goethe al candidatului la cetatenie.
E prea usor sa devii cetatean german, mult prea usor.

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

Quote

E prea usor sa devii cetatean german, mult prea usor.

Foarte usor nu-i!!
Sa poti ajunge la acel test trebuie sa primesti drept de sedere definitiv si drept de lucru definitiv(lucru care nu-l primesti ca cetatean comunitar)Sa nu fiu inteles gresit: dreptul de lucru si sedere acordat de statul german e total diferit de cel acordat ca si cetatean comunitar.In plus(cea ce nu reiese din acel articol de presa) trebuie sa platesti o taxa de 2000E(cred)(la mine a fost 1000DM) la inscriere.
Limba germana trebuie stiuta si nu doar la limita conversatiei.
Poate apar si useri care au trecut prin un astfel de desc decurand.
Dar pana a ajunge a devenii cetatean german sunt multe altele de discutat.
Primul lucru cand ajungi in germania trebuie gasita o locuinta,cu contractul de inchiriere trebuie mers la'' Ausländeramt'' biroul pt straini.
In Germania exista mai multe tipuri de rezidenta pentru straini acordate in functie de scopul sederii si de alte situatii particulare.
Legea care reglementeaza aceste tipuri de rezidenta este ?Gesetz über die Einreise und den Aufenthalt von Ausländern im Bundesgebiet?( AuslG) din 1990
Principalele tipuri de rezidenta sunt urmatoarele:
1) Aufenthaltserlaubnis
2) Aufenthaltsberechtigung
3) Aufenthaltsbewilligung
4) Aufenthaltsbefugnis

1) Aufenthaltserlaubnis-ul(paragraf 15 din AuslG)este cea mai frecventa forma de Aufenthaltsgenehmigung. Se acorda initial pe termen limitat(1-3 ani) iar apoi se poate acorda pe termen nelimitat(conditiile acordarii pe termen nelimitat se gasesc la paragrafele 24, 25 si 26 din AuslG). Acordarea Aufenthaltserlaubnis-ului nu este legata de un anumit scop al sederii.
Cazuri in care se acorda:
- reintregirea familiei(paragraf 17 AuslG);
- cazuri speciale de revenire pe teritoriul Germaniei(paragraf 16 AuslG);
- cand se desfasoara o activitate aducatoare de venituri pe teritoriul Germaniei(paragraf 5 din Arbeitsaufenthalteverordnung(AAV));
- in cazul insotitorilor(sot/sotie) celor care desfasoara activitati aducatoare de venituri daca sunt indeplinite conditiile din paragraful 19 AuslG;
- in cazul sportivilor de performanta, antrenorilor, pictorilor, artistilor, etc.(paragraf 5 din Arbeitsaufenthalteverordnung(AAV)).

Persoanelor care provin din tarile UE li se acorda un tip special de Aufenthaltserlaubnis, conform legii ?Gesetz über Einreise und Aufenthalt von Staatsangehörigen der Mitgliedstaaten der Europäischen Wirtschaftsgemeinschaft?


2) Aufenthaltsberechtigung-ul (paragraf 27 din AuslG)acorda cele mai multe drepturi dintre toate tipurile de Aufenthaltsgenehmigung, treapta urmatoare fiind obtinerea cetateniei. Se acorda pe termen nelimitat si nu este legata de un anumit scop al sederii. Se obtine dupa 8 ani de sedere pe teritoriul Germaniei dar exista si cazuri speciale cand se poate obtine dupa 5 ani(in cazul azilantilor) sau a celor care au avut initial Aufenthaltsbefugnis iar apoi au primit Aufenthaltserlaubnis pe termen nelimitat.

3) Aufenthaltsbewilligung (paragraf 28 din AuslG) se acorda pe temen limitat si depinde de scopul sederii. Cazurile in care se acorda sunt urmatoarele:
- studii;
- afaceri;
- Au-pair;
- muncitori sezonieri;
- Ausbildung sau Weiterbildung(pana la 18 luni);
- vizita temporara a copiilor, parintilor sau a partenerului de viata.
Aufenthaltsbewilligungul se acorda pe maxim 2 ani. Deosebirea de Aufenthalterlaubnis consta in inexistenta posibilitatii prelungirii pe termen nelimitat. Posesorii unui Aufenthaltsbewilligung beneficiaza de ajutor social dar nu primesc alocatie pentru copii.

4) Aufenthaltsbefugnis-ul (paragraf 30 din AuslG) se acorda cetatenilor straini in cazul in care nu este posibila acordarea Aufenthaltserlaubnisului, sederea pe teritoriul Germaniei fiindu-le permisa din motive umanitare sau politice.
Acordarea este posibila pe maxim 2 ani.

Edited by adi_master, 22 August 2008 - 14:44.


#3
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
In 2 ani il voi sustine si eu, pana atunci voi avansa pana la nivelul C1 sau chiar C2 daca am vointa in cunoasterea limbii germane.

#4
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Eu zic asa:Daca cunosti putina engleza ..........germana o sa devina normala.Poate unii o sa se mire,dar asa este,aproape 40% din cuvintele germane au radacina in limba engleza,vb de fonetica.

#5
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
Sunt in totalitate de acord cu tine, eu desi am radacini svabe nu mi-a fost chiar asa de usor sa invat limba lui Goethe.
Apropo de engleza, in decembrie voi sustine Cambridge ESOL Examination, nivel CAE(Certificate of Advanced English).
Germana este dupa parerea mea cea mai frumoasa limba din lume, are un aer de modernitate... un anume fleur care nu se regaseste in nici o alta limba.

#6
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostDevanu, on Aug 22 2008, 15:02, said:

Germana este dupa parerea mea cea mai frumoasa limba din lume, are un aer de modernitate... un anume fleur care nu se regaseste in nici o alta limba.
mie mi se pare f misto in modul in care face si mai ales oamenii fac anumite legaturi intre cuvinte.

par egzamplu, ma depaseste o dubita pe care scria " hofkaserei". in romana ar suna cam " branzaria din varful dealului/muntelui".

iar modul de legare a cuvintelor este f interesant.

#7
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
:roflmao: limba germana simplifica romana la jumate

View Postpunkt, on Aug 22 2008, 14:01, said:

Gasesc mult mai interesant sa pleci 2-3 ani, sa muncesti, o experienta si cind te saturi te intorci.
Dar oare te saturi!?Eu nu mai satur de civilizatie,infrastructura bine pusa la punct,de sate care arata mai bine ca Timisoara,Lugoj etc.

#8
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postadi_master, on Aug 22 2008, 15:20, said:

Eu nu mai satur de civilizatie,infrastructura bine pusa la punct,de sate care arata mai bine ca Timisoara,Lugoj etc.
ca exemplu: ospatarii si modul lor de servire. bai frate au un bun simt si o promptitudine dar fara a sta pe capul tau. nu mai vorbesc de corectitudine. in schimb ospatarii francezi :D

incercati asta la mare in romania :lol:

#9
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Am uitat sa adaug ceva:Strazi fara gropi,cel mai mare sistem de autostrazi din europa care arata precum ''ca-n palma''

View Postturbo trabannt, on Aug 22 2008, 15:26, said:

ca exemplu: ospatarii si modul lor de servire. bai frate au un bun simt si o promptitudine dar fara a sta pe capul tau. nu mai vorbesc de corectitudine. in schimb ospatarii francezi :D

incercati asta la mare in romania :lol:
Am lasat odata 1E ciubuc la un chelner................mare mi-a fost mirarea cand mi-a inapoiat moneda spunandu-mi ca are voie sa accepte numai 50 centi.

#10
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postadi_master, on Aug 22 2008, 15:38, said:

Am lasat odata 1E ciubuc la un chelner................mare mi-a fost mirarea cand mi-a inapoiat moneda spunandu-mi ca are voie sa accepte numai 50 centi.
eu am lasat si 3-4 euro . imi multumea ala de parca ii dadusem vreun bmw.

iar in franta mi-au pus bacsisul in nota de plata direct :roll:

#11
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
esti cu dare de mana,nu gluma
Auzi la el 3-4E,de banii astia ma aleg cu un pachet de tigari(17 tigari ) :lol:

Edited by adi_master, 22 August 2008 - 15:44.


#12
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postadi_master, on Aug 22 2008, 15:43, said:

esti cu dare de mana,nu gluma
Auzi la el 3-4E,de banii astia ma aleg cu un pachet de tigari(17 tigari ) :lol:
pai da , dar servirea impecabila si mancarea excelenta +berea la fel  :D. merita pustiul si el un bonus.

#13
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007

View Postadi_master, on Aug 22 2008, 16:43, said:

Auzi la el 3-4E,de banii astia ma aleg cu un pachet de tigari(17 tigari ) :lol:

Eu imi luam numai big pack(24 tigari), tigarile nemtesti sunt unele din cele mai bune din lume, recomand cu toata caldura marca de tigari West(numai fumatorilor inrati).

#14
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Apropo de nemti, vazusem acum vreo 2 zile la_B1 TV o emisiune preluata de la Deutsche Welle ca in 2007 peste 100 de mii de nemti au emigrat, majoritatea plecand in SUA sau in alte tari ale UE; au luat interviu unui fabrcant de piane care s-a mutat in Norvegia si a zis ca in Deutschland, la el acasa, simte ca drepturile ii sunt din ce in ce mai ingradite.

adi_master, poate explici un pic fenomenul te rog, ca-i tare ciudata chestia asta cu germanii carora nu le mai place in Germania. Danke :peacefingers:

#15
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
cifra exacta este de 180.000 de nemti/an
motivul:sistemul fiscal.
O sa revin mai tarziu cu o dezvoltare a subiectului.

Edited by adi_master, 23 August 2008 - 19:56.


#16
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Nemtii pleaca din germania datorita sistemului.Cu fiecare an care trece taxele care trebuie platite catre stat cresc in medie cu 1,8-2,6%,casa nationala de asigurari nu mai plateste aproape nimic,deja la medic se uita daca ai ceva si pt ei.Firmele mari incet,incet i-si inchid portile.
In romania,in fiecare zii apar cate 300-400 noi locuri de munca......in germania daca ai un loc de munca tii si cu dintii de el.Germania trece pintr-o perioada grea in privinta locurilor de munca.
Firme de talie mondiala inchid fabricile de aici si se muta in zone cu facilitati fiscale(romania,ungaria,polonia,cehia).
La ora actuala sunt 4.5 milioane de someri.
Ce reprezinta somajul in DE:
O familie cu 2 copii,tatal in somaj.........primeste undeva la 700E ,restul de bani pana la plafonul minim garantat e completat de ajutor social.Statul e obligat sa-ti plateasaca chiria(asta daca nu stai in privat),apa,gunoi,etc, fara curent.Inainte vreme daca mergeai la Fortele de Munca,primeai o programare cu unul care iti cauta de lucru in meseria ta ,puteai refuza 2 oferte,a 3 a oferta refuzata ducea la taierea ajutorului dat de stat.Sunt firme in DE(cred ca si in RO) care angajeaza tot felul de oameni si ii plaseaza la alte firme.Aceste firme primesc undeva la 15E/h pt un muncitor,iar muncitorul primeste la randul lui undeva la 7,5-8E/h si asta brut.In acest fel firmele mari cand au de lucru mult preiau forta de munca ieftina de la aceste firme(Leihfirma).
Nemtii spun asa:''Decat sa lucru la Leihfirma pe 800-900E/+mila statului,mai bine ma duc acolo unde pot sa muncesc un ban cinstit si sa mai pot sa pun deoparte''.In principiu cam astea ar fii principalele cauze a migrarii masive a nemtilor.

#17
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postadi_master, on Aug 22 2008, 16:38, said:

Am lasat odata 1E ciubuc la un chelner................mare mi-a fost mirarea cand mi-a inapoiat moneda spunandu-mi ca are voie sa accepte numai 50 centi.
eu i'am dat lu' unu' 10 roni bacsis la o nota de 210 roni si a venit dupa mine sa'mi dea banii inapoi cu repros ca sunt prea putini :D . I'am luat si i'am multumit pt. gest. S'a enervat si mai tare :lol: .

Care e diferenta intre Nord si Sud in Germania?! adica Munchen-Stuttgart VS Berlin-Hamburg-Bremen ?

#18
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Clima din Germania e de cacat. De-aia s-a inventat Italia  :lol: .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate