Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

[FR] Am decis impreuna cu prietena sa ne stabilim in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
sebastianalex

sebastianalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.01.2009
salut tuturor de pe acest forum. ma aflu intr-o situatie oarecum asemanatoare cu pirpy. impreuna cu prietena am decis sa ne stabilim in franta. am stat 1 luna(anul trecut ) in sens,yonne (vreo 120 km de paris). mama si fratele sunt deja cetateni francezi si pentru inceput,pana gasim de munca vom sta la ei.apoi cautam ceva cu chirie. precizez ca avem studii superioare in psihologie amandoi.prietena are si un master in psihologie experientiala.in plus ,avem si experienta in munca cu copiii(eu am fost educator la un o organizatie umanitara aproape un an,prietena a facut terapie cu copii).momentan lucram amandoi la Directia de asistenta sociala si protectia copilului(eu in serviciul administrativ,prietena ca psiholog). cu franceza suntem la nivel mediu,putem conversa, intelegem daca se vorbeste un pic mai lent. pentru incepput ne gandeam sa gasim ceva de munca ca educatori sau aide psychologue prin centre de copii cu handicap, halte garderies, fundatii sau ceva de genul asta. pana la urma prietena e dispusa sa fie si baby siter o perioada(a mai fost in bucuresti in perioada facultatii). orice informatie referitoare la pasii pe care trebuie sa ii urmam sau ce ar trebui sa facem este binevenita. ce sanse avem cu specializarile si experienta noastra sa gasim ceva ? va multumesc si astept sa discutam mai pe larg.avem nevoie de ajutorul vostru.

Edited by sebastianalex, 06 January 2009 - 10:30.


#2
silvye

silvye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.12.2008

View Postsebastianalex, on Jan 6 2009, 11:21, said:

salut tuturor de pe acest forum. ma aflu intr-o situatie oarecum asemanatoare cu pirpy. impreuna cu prietena am decis sa ne stabilim in franta. am stat 1 luna(anul trecut ) in sens,yonne (vreo 120 km de paris). mama si fratele sunt deja cetateni francezi si pentru inceput,pana gasim de munca vom sta la ei.apoi cautam ceva cu chirie. precizez ca avem studii superioare in psihologie amandoi.prietena are si un master in psihologie experientiala.in plus ,avem si experienta in munca cu copiii(eu am fost educator la un o organizatie umanitara aproape un an,prietena a facut terapie cu copii).momentan lucram amandoi la Directia de asistenta sociala si protectia copilului(eu in serviciul administrativ,prietena ca psiholog). cu franceza suntem la nivel mediu,putem conversa, intelegem daca se vorbeste un pic mai lent. pentru incepput ne gandeam sa gasim ceva de munca ca educatori sau aide psychologue prin centre de copii cu handicap, halte garderies, fundatii sau ceva de genul asta. pana la urma prietena e dispusa sa fie si baby siter o perioada(a mai fost in bucuresti in perioada facultatii). orice informatie referitoare la pasii pe care trebuie sa ii urmam sau ce ar trebui sa facem este binevenita. ce sanse avem cu specializarile si experienta noastra sa gasim ceva ? va multumesc si astept sa discutam mai pe larg.avem nevoie de ajutorul vostru.
e nemaipomenit daca aveti cazarea asigurata(pt inceput asta e cel mai greu) nu mai stati pe ganduri si incercati-va sansa. parca auzisem pe la televizor,mai ales in paris  e problema mare cu locurile la gradinite.ar fi nemaipomenit daca intre timp  mama sau fratele  ar depune ceva cv-uri in locul vostru.succes

#3
sebastianalex

sebastianalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.01.2009
Peste o luna plec cu prietena in franta. apropo de casatorie ,noi o avem stabilita in luna mai si ne bate gandul sa o facem acolo. aveti idee cum ar trebui sa procedam? banuiesc ca apelam la ambasada

Edited by sebastianalex, 07 January 2009 - 18:16.


#4
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postsebastianalex, on Jan 7 2009, 19:15, said:

Peste o luna plec cu prietena in franta. apropo de casatorie ,noi o avem stabilita in luna mai si ne bate gandul sa o facem acolo. aveti idee cum ar trebui sa procedam? banuiesc ca apelam la ambasada

Aici  http://paris.mae.ro/...ang=ro&id=13124   si aici   http://sos-net.eu.or...rne/mariage.htm    gasesti tot ceea ce te intereseaza.

Edited by pirpy, 07 January 2009 - 20:54.


#5
sebastianalex

sebastianalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.01.2009
mersi mult pirpy. iti tin pumnii.ma gandesc ca intr-o luna si ceva o sa trec si eu prin ce treci tu acum:)

#6
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postsebastianalex, on Jan 8 2009, 00:34, said:

mersi mult pirpy. iti tin pumnii.ma gandesc ca intr-o luna si ceva o sa trec si eu prin ce treci tu acum:)

Cu multa placere. Bafta si voua si, Casa de Piatra !!! Daca mai ai intrebari, te voi ajuta atat cat stiu si eu.

#7
sebastianalex

sebastianalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.01.2009
am o dilema mare. peste 1 luna plec si nu stiu daca sa imi iau concediu medical fara plata 3 luni si sa iau cu mine copie tradusa si  legalizata dupa cartea de munca(in cazul in care gasesc de munca sa vin sa imi dau demisia) sau sa imi dau demisia acum si sa plec cu cartea de munca in original,  impreuna cu toate diplomele traduse si legalizate.

#8
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005
Hi there.
Hai ca ma bag si eu in sema duca mai bine de o luna de absenta.

S-o luam de la inceput.
In primul rand in Fr faptul ca esti intr-o relatie stabila trebuie dovedit printr-un pact de solidarietate sociala, PACS. Nu am fost pusa in situatia asta, deci nu as putea sa va dau extraordinar de multe detalii, dar puteti gasi mai multe informatii AICI.

In al doilea rand, pentru a avea acel faimos numero securite sociale va trebuie un cont in banca in fr. Pt asta sunt doua variante. Cont rezident si cont nerezident.
Eu va sfatuiesc, ca pentru inceput sa deschideti un cont nerezident si sa va declarati domiciliul fiscal in Romania. Pentru asta mie mi-au cerut contractul de munca fr (daca il aveti, daca nu, va trebuie o garantie), copie dupa pasaport, copie dupa certificatul de nastere, contractul de casa din ro si o factura de utilitati. Evident, toate documentele trebuiesc traduse si legalizate.
Pentru un cont rezident va trebuie un justificativ de domiciliu in fr, factura de utilitati, copie dupa certificatul de nastere contract de munca (daca aveti).
Conditiile variaza de la banca la banca si atentie pentru ca mai nou bancile obliga la semnarea unui contract pt locuinta cu garantie de 3000 euro.

Pt securite sociale mi-au cerut urmatoarele acte:
* Cope DUE (declaration unique d'embauche pe care vi-o da angajatorul)
* RIB - nr contului bancar
* Titre de sejour (daca este cazul)
* Ultimii fluturasi de salariu si contractul de munca
* Copie dupa certificatul de nastere tradusa si legalizata
* Justificativ de domiciliu + extras KABIS

Dosarul trebuie depus la sediul Securite Sociale de care apartineti.

Daca nu aveti cum sa dovediti domiciliul in fr sau daca pur si simplu nu aveti domiciliul in fr (cum a fost si cazul meu) puteti ruga un avocat sa va dea o "attestation de domiciliation". In mare, avocatul va da dreptul de a primi scrisori la adresa cabinetului de avocatura. Aceasta attestation poate inlocui fara nicio problema orice justificativ de domiciliu.

Dupa ce depuneti dosarul, va vor da un numar provizoriu, iar dupa 6-8 saptamani primiti cardul VITAL. Cu acest card sunteti asigurati ca orice alt cetatean francez.

Legat de studii, din pacate, in fr majoritatea studiilor din ro nu sunt recunoscute oficial. Ramane la latitudinea angajatorului daca vrea sau nu sa tina cont. Daca nu va sunt recunoscute studiile mai bina cautati un alt angajator decat sa pierdeti timpul echivalandu-le.

Cand ajungeti in fr nu va trebuie decat un cv. Cartea de munca romaneasca nu are nicio valoare juridica. Ar putea,insa, sa va ajute fluturasii de salariu sau o eventuala scrisoare de bonitate de la banca.

Daca aveti intrebari, nu ezitati sa ma contactati!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate