Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Firme OEM (cititi inainte de a cumpara un AC)

- - - - -
  • Please log in to reply
289 replies to this topic

#55
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 MARTALOGUL, on Mar 20 2009, 08:35, said:

Am o rugaminte gall71 , daca esti din Bucuresti te invit pe la mine ( daca nu esti poate ai drum) si discutiile se vor oprii aici legate de dotarea necesara unei firme.Cuvintele mari gen subcooling, superheat( asta e tare)suna minunat pt cei care nu cunosc ce inseamna dar atat. Legat de MITSUBISHI am un gust amar ( nu e legat de ac uri, e legat de autoturism) unde bataia de joc a fost fantastica,de montat respectivele echipamente arunca o privire la Spitalul de Urgenta din Bucuresti.E absurd sa iei litera de lege , anumite site uri care spun ca nu au auzit de China , ca produsele lor sunt facute exclusiv in Japonia sau cine stie in ce tara super dezvoltata.Daca iti arat un TOSHIBA cu piese made in Vietnam ( pcb ul) ce zici? Ca nu e un toshiba original?
Am raspuns cat am putut de sincer si tot la fel spun ca marcile enumerate de tine sunt exceptional de bune , dar asta nu inseamna ca sunt cele mai bune, e aproape imposibil sa spui X brand e cel mai bun existent pt ca e facut in U.S.A, nu in cine stie ce tara( la fel de greu e sa si dovedesti ca  e chiar acolo facut de la A la Z ).
Repet, eu NU vand produse si nu incerc sa fac estimari legate de calitate intre branduri , dar nici nu pot sa accept ca opinia unui singur om ( de altfel ai tot respectul meu) sa fie litera de lege , atata timp cat eu am alta opinie
Ce legatura au masinile cu ac-urile?
Repet,eu nu am nimic cu produsele chinezesti,Haier si Gree sunt firme bunicele.
Cat priveste subcooling-subracire,superheat-superincalzire,suction-admisie,Discharge-refulare sunt cuvinte cu sens,cu foarte mult sens chiar dar poate tu instalezi numai,nu faci reparatii si atunci totul este in regula.
Sunt convins ca ai scule,dar important este sa le si folosim,nu?
Ti se pare normal sa eliminam refrigerantul in atmosfera?Eu cred cu tarie ca nu,avem cel putin o datorie cel putin morala fata de copii nostrii.
Daca acel PCB era facut in Vietnam cu piese japoneze,preupun ca e ok,si Gygabite face placi de baza in Taiwan dar cu componente electronice japoneze.
Cred ca stii ce inseamna sa folosesti condensatori de proasta calitate,dealtfel omniprezenti la AC-urile slabe
Eu cred ca am aratat in primul rand diferenta mica de pret intre un NONAME si un Brand,tu ce ai lua acasa un Nordstar sau un Haier?un White westinghouse sau un MItsubishi?Daca preturile au scazut la firmele brand nu e normal sa le luam in considerare?Una este sa dai 8-9 milioane pe un aer la care sa nu te astepti,din start, la mare lucru,si alta e sa dai 19 milioane pe acelasi aer,dar care dat fiind pretul mare,sa ai asteptari mari de la acel aparat.
Eu cred ca acesta este rolul acestui topic,oamenii sa cunoasca din start,originea si fabricantul, pentru a lua cea mai buna decizie la cumparare,si sa plateasca strict cat face, real,acel aparat,ca totusi e cam pagobos,financiar vorbind,sa platesti dublu o eticheta

Edited by gall71, 20 March 2009 - 09:39.


#56
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 Armadyllo, on Mar 20 2009, 11:35, said:

Nu man, doar pentru informare. Nu cred ca era cazul sa raspunzi asa acid, hai s-o lasam mai moale!

Ideea era, sa stie lumea pe unde sunt fabricate aparatele. POate cineva lucreaza la o firma de vanzare/instalare AC si ii trec prin mana multe aparate. Daca tu lucrezi in domeniu, bravo tie ca stii.
Voiam sa fie o tema de informare pentru cei care nu au posibilitatea.
Nu am fost acid, imi mai expirm si eu din cand in cand mirarea. In cazul respectiv ma intrebam care ar fi depratajarea calitativa intre produse made in Indonesia si cele made in China.

Ref. la informare: uneori daca lumea afla prea multe lucruri, devine dezinformata, nu informata. Mai exact, e mai usor de manipulat.
-exista produse proaste made in germany si produe f. bune made in india -criteriul tarii de origine eu nu-l iau niciodata in considerare. Si apoi multe din componentele unui aparat eletrocasnic sunt facute de alti mici producatori (preponderent in china..). Cu ce ne ajuta atunci daca aparatul respectiv e assembeled in USA?

Eu cred ca muuult mai important este pt. ce piata se produc anumite aparate (sau unde se vand).. Produsele chinezesti comercializate in USA sau Germania sunt de f. buna calitate. In schimb exista multe produse facute chiar de firme americane sau germane pt. Europa Est si care sunt bataie de joc.
-daca vrei sa vinzi in germania, e musai sa obtii TÜV si celelalte autorizari/omolgari drastice, astfel incat produsele scoase la vanzare acolo trebuie sa fie de exceptionala calitate. Daca pica testele aparatele vor fi trimise in ..Ro.

Edited by scheleton, 20 March 2009 - 10:22.


#57
Armadyllo

Armadyllo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.02.2009
Nu era vorba de departajare calitativa, nici pentru a da note, ci pur si simplu scop informativ

Am gresit cu ceva?

Daca ma ajuta sau nu, este problema mea cum folosesc informatia respectiva. Desi tind sa cred ca e bine sa stii mai multe din care sa alegi, decat sa nu stii deloc. Avantaje si dezavantaje sunt in amandoua  :)

Sunt de acord cu tine privind calitatea produselor destinata anumitei piete.

Edited by Armadyllo, 20 March 2009 - 10:40.


#58
MARTALOGUL

MARTALOGUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 28.05.2008
Nu cred ca e relevant unde sunt facute ac urile , asa cum foarte bine a spus scheleton , conteaza pt ce piata au fost facute.Crezi ca brandurile mari nu au departajari de piata? Adica japonezul cumpara acelasi aparat cu un roman ( chiar daca este aceeasi marca si model)?.Legat de preturi , un ac ajunge in Romania ( cu toate taxele platite si transportul inclus) la fabuloasa suma de 200 euro ( branduri cunoscute) si 100-150 euro no name uri.Diferentele de pret sunt puse de comercianti (30-40% pt branduri necunoscute si mult mai mari pt cele cunoscute) la care se adauga aproximativ 40 de euro montajul"gratuit' , culmea, adaugat la pretul initial.
Ce aer sa cumpere romanul, din ce buget si ce sa aleaga?O pocnitoarede aer (7-8 MIL) ,un brand mare ( 18-25 mil)facut pt tarile in curs de dezvoltare?.Nu cred ca pot sa raspund sincer la asa ceva.
Pana la capat , drepturile cumparatorului trebuiesc respectate, daca la pocnitoare scrie ca merge pe cald si la 0 absolut atunci sa mearga , altfel direct OPC, iar firma respectiva sa suporte daunele

#59
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 Armadyllo, on Mar 20 2009, 12:39, said:

..Daca ma ajuta sau nu, este problema mea cum folosesc informatia respectiva...
Tu poate esti mai informat sau mai educat. Cei care insa nu au norocul asta, sunt expusi manipularii.
Sigur, o sa raspunzi: e problema lor, nu?

#60
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 MARTALOGUL, on Mar 20 2009, 11:12, said:

Nu cred ca e relevant unde sunt facute ac urile , asa cum foarte bine a spus scheleton , conteaza pt ce piata au fost facute.Crezi ca brandurile mari nu au departajari de piata? Adica japonezul cumpara acelasi aparat cu un roman ( chiar daca este aceeasi marca si model)?.Legat de preturi , un ac ajunge in Romania ( cu toate taxele platite si transportul inclus) la fabuloasa suma de 200 euro ( branduri cunoscute) si 100-150 euro no name uri.Diferentele de pret sunt puse de comercianti (30-40% pt branduri necunoscute si mult mai mari pt cele cunoscute) la care se adauga aproximativ 40 de euro montajul"gratuit' , culmea, adaugat la pretul initial.
Ce aer sa cumpere romanul, din ce buget si ce sa aleaga?O pocnitoarede aer (7-8 MIL) ,un brand mare ( 18-25 mil)facut pt tarile in curs de dezvoltare?.Nu cred ca pot sa raspund sincer la asa ceva.
Pana la capat , drepturile cumparatorului trebuiesc respectate, daca la pocnitoare scrie ca merge pe cald si la 0 absolut atunci sa mearga , altfel direct OPC, iar firma respectiva sa suporte daunele
Eu nu neg ca exista doua calitati,dar la AC-uri e mai greu sa fie acest lucru realizabil(la un frigider mai merge);hai sa analizam putin un produs ,de exemplu,Toshiba e produs in Tailanda,apoi ajunge in Marea Britanie la depozitul european apoi la depozitul pe zona in Grecia,la importatorul roman si in final la consumator,nu crezi totusi ca ar fi cam greu sa faca 2 calitati?Sa luam alt caz,Toshiba AUSTRIA are rol de distributie in Ungaria,SERBIA,CROATIA,AUSTRIA hai sa fim paranoici,Toshiba comanda aparate proaste pentru Ungaria,Serbia si Croatia si aparate bune pentru Austria,ceea ce spui tu e de domeniul SF.Scheleton a spus de multe produse care nu obtin TUV ,ca sunt trimise in EST,lucru cu care sunt perfect de acord,(poti sa-mi arati un produs de la firmele brand serioase care nu sunt in programul EUROVENT?),si intr-adevar asa se procedeaza la multe produse casnice,dar e cam greu la un Inverter sa faci asta,nu,mai ales ca piesele de cacao trebuie sa fie echivalente cu cele din manualele de service de pe siteul Toshiba care sunt universale nu cuprind o sectiune pentru EST si una pentru VEST.Eu vad unde bati,si incerci sa ai mingea la tine in teren dar Teoria Conspiratiei nu functioneaza in acest caz,mai ales ca  pentru producator,ar fi un cosmar logistic
Ce am spus mai sus se aplica la toate firmele brand,iar daca raspunsul nu te multumeste o sa postez alte exemple de alte firme
Cat priveste preturile NONAME in CHINA sau Egipt,dau un mic exemplu,o pocnitoare costa la un distribuitor 500 ron(daca doresti atasez oferta putin cosmetizata sa nu se vada numele distribuitorului),cam care ar fi pretul ei in China sau Egipt?
Cred ca 30-40 euro,adica cat un filtru de cafea


Un site folositor,cu tarile de productie ,pacat ca nu este global,ci numai pentru Australia si Noua Zeelanda

Edited by gall71, 20 March 2009 - 12:01.


#61
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 MARTALOGUL, on Mar 20 2009, 13:12, said:

..Crezi ca brandurile mari nu au departajari de piata? Adica japonezul cumpara acelasi aparat cu un roman ( chiar daca este aceeasi marca si model)?.
Ba au acesta adaptare a productiei in functie de diferitele regiuni ale lumii. Este si destul de uosr de verificat: te duci pe site-ul global al unui producator, ca sa-ti cauti modelul pe care il ai acasa si ori dai peste o groaza de modele cu nume asemanatoare (de unde iti dai seama ca sunt mai multe versiuni ale aceluiasi model) sau inainte de a primi detalii despre un produs anume esti silit sa faci o selectie in functie de regiune: dai Eastern Europe, si voila !, apare si modelul tau. Dai Germany si stupoare: nu e modelul tau.

Dealtfel, asta e o teorie cunoscuta de marketing: se numeste "adaptarea la pietele locale".

Gall are dreptate cu exceptiile pe care le invoca: sigur ca la aparatele de varf nu se mai fac mai multe variante, ca oricum se vand mult mai putine. Si fiind aparate scumpe din start, nu prea mai conteaza la bani daca scoate vreun filtru din dotare sau daca monteaza o grila mai nasoala (sau nu mai da baterii la telecomanda) la aparatele pt. East Europe.
Repet insa: acestea sunt exceptii.

#62
MARTALOGUL

MARTALOGUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 28.05.2008
Crezi ca exista un brand mare , care produce aparate in China , apoi le duce in U.S.A pt inscriptionare , la final sa ajunga in depozitele din est?Daca nu crezi eu stiu unul.Crezi ca exista in acceasi fabrica, 2 tipuri de compresoare , 2 tipuri de pcb uri  , pana si 2 tipuri de pasla izolatoare, pt acelasi model de ac?Poti sa mi spui dc?Ambele modele au absolut toate certificatele de calitate la zi.Nu te grabi gall sa spui ca e teoria conspiratiei , e pur si simplu teoria economiei de piata in care diferentierile pt produse sunt mari in funcie de desfacere

#63
Armadyllo

Armadyllo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.02.2009

 scheleton, on Mar 20 2009, 11:20, said:

Tu poate esti mai informat sau mai educat. Cei care insa nu au norocul asta, sunt expusi manipularii.
Sigur, o sa raspunzi: e problema lor, nu?

Nu man, nu-i asta raspunsul.  :)  Iti dau drepatate ca informatiile pot sa manipuleze dar: cand pe un aparat scrie made in UE unde crezi ca e fabricat? Pe altul nu-i gasesti pe eticheta "made in xxx" Parca era o lege europeana care interzice comercializarea produselor fara a eticheta tara de origine

Eu de exemplu am o motocicleta de la firma Honda, care afolosesc fabricile din Japonia, Italia si Montesa (barcelona) pentru cele comercializate in Europa. Alea care ajung la noi in ROmania, au motoarele fabricate in Japonia, iar restul produselor (in afara de plastice) sunt fabricate si ansamblate in Spania (ma refer la modelul Transalp). Pentru alte modele motoarele vin din japonia si se ansambleaza in Italia. Cat de greu este sa detii o astfel de informatie?
Daca ma ajuta?... probabil asta tine de fiecare in parte. Mie cel putin imi place sa detin mai multe informatii despre anumite produse pe care le achizitionez.

Asta este si scopul pentru care mi-am facut cont pe forum-ul asta... sa ma informez. Altfel as fi mers la DOmo si as fi luat ceva care-mi suna bine si rezolvam problema. Dar nu e valabil la toti asta, mie imi place sa mai si sap dupa una alta.

#64
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 scheleton, on Mar 20 2009, 12:22, said:

Ba au acesta adaptare a productiei in functie de diferitele regiuni ale lumii. Este si destul de uosr de verificat: te duci pe site-ul global al unui producator, ca sa-ti cauti modelul pe care il ai acasa si ori dai peste o groaza de modele cu nume asemanatoare (de unde iti dai seama ca sunt mai multe versiuni ale aceluiasi model) sau inainte de a primi detalii despre un produs anume esti silit sa faci o selectie in functie de regiune: dai Eastern Europe, si voila !, apare si modelul tau. Dai Germany si stupoare: nu e modelul tau.

Dealtfel, asta e o teorie cunoscuta de marketing: se numeste "adaptarea la pietele locale".

Gall are dreptate cu exceptiile pe care le invoca: sigur ca la aparatele de varf nu se mai fac mai multe variante, ca oricum se vand mult mai putine. Si fiind aparate scumpe din start, nu prea mai conteaza la bani daca scoate vreun filtru din dotare sau daca monteaza o grila mai nasoala (sau nu mai da baterii la telecomanda) la aparatele pt. East Europe.
Repet insa: acestea sunt exceptii.
Corect,daca urmariti produsele Daikin si Mitsubishi de pe piata japoneza,o sa vedeti ca sunt alte coduri si chiar alt design,bine pe piata japoneza sunt folosite la scara mare mai ales pe incalzire.
Un exemplu totusi pentru a sustine ceea ce spune mai sus scheleton este Fuji electric,facut de FUJITSU-GENERAL exclusiv pentru EST,nu o sa-l gasiti decat in Bulgaria,Polonia si la noi,in rest sporadic a mai fost importat si in tarile vestice,asta ca sa avem un exemplu strict pe aere conditionate

 MARTALOGUL, on Mar 20 2009, 12:29, said:

Crezi ca exista un brand mare , care produce aparate in China , apoi le duce in U.S.A pt inscriptionare , la final sa ajunga in depozitele din est?Daca nu crezi eu stiu unul.Crezi ca exista in acceasi fabrica, 2 tipuri de compresoare , 2 tipuri de pcb uri  , pana si 2 tipuri de pasla izolatoare, pt acelasi model de ac?Poti sa mi spui dc?Ambele modele au absolut toate certificatele de calitate la zi.Nu te grabi gall sa spui ca e teoria conspiratiei , e pur si simplu teoria economiei de piata in care diferentierile pt produse sunt mari in funcie de desfacere
Chiar m-ai facut curios cu privire la acea firma.Deci tu spui ca un produs se fabrica in China apoi il trimit in America abia dupa aceea vine la noi?Nu ar fi mai simplu,avand exemplul negativ White westinghouse sa scrie direct pe eticheta Pittsburgh-usa si sa uite sa aplice MADE IN CHINA  SAU PRC?
Aceasta firma poate e o firma locala nu internationala,unde am explicat mai sus cum decurge lantul de aprovizionare

Edited by gall71, 20 March 2009 - 12:34.


#65
MARTALOGUL

MARTALOGUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 28.05.2008
Crezi ca o firma locala are un asemenea buget?Cam cat costa transportul din China pana in U.S.A si la ce suma se ridica cheltuielile suplimentare?.Te astept gall sa treci, daca ai timp ,pe la mine si ti garantez nu neaparat ca ti schimbi opiniile dar o sa privesti mai atent anumite link uri.

#66
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 MARTALOGUL, on Mar 20 2009, 13:14, said:

Crezi ca o firma locala are un asemenea buget?Cam cat costa transportul din China pana in U.S.A si la ce suma se ridica cheltuielile suplimentare?.Te astept gall sa treci, daca ai timp ,pe la mine si ti garantez nu neaparat ca ti schimbi opiniile dar o sa privesti mai atent anumite link uri.
Sincer,m-ai facut curios,da-mi un PM si promit ca o pun pe tapet
Asa cum am mai spus mai sus,cel putin la firmele care le cunosc indeaproape nu exista doua calitati,si anume la Mitsubishi electric,Hitachi,Daikin si Toshiba,iar daca cumva e cineva Toma Necredinciosu o sa desfac la propiu un AC  sa comparam piesele PCB-ului cu manualul de service.Este foarte greu de crezut acest lucru ca se intampla in tagma produselor premium de climatizare,dar se intampla frecvent pe piata produselor electronice-electrocasnice precum televizoare,masini de spalat,aragazuri etc unde  importatorii romani au in stoc la noi in tara.Dar pe piata AC-urilor brand,produsele sunt precomandate,majoritatea, din depozitele europene,importatorii romani nefacand stocuri foarte mari pe aceste produse,dar se pot strecura desigur, importatori de produse chiar contafacute sau calitatea a doua

Edited by gall71, 20 March 2009 - 21:16.


#67
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 Armadyllo, on Mar 20 2009, 14:30, said:

..mie imi place sa mai si sap dupa una alta.
Pai tocmai asta era ideea: sa sapi si sa afli singur cat mai multe informatii si apoi sa judeci.
Nu sa iei de bune declaratii de conformitate, declaratii de origine (e made in japan, deci e buun !), are 7 stele ca un cognac grecesc, etc.

Edited by scheleton, 20 March 2009 - 22:01.


#68
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

 gall71, on Mar 20 2009, 01:09, said:

Da de ce te-ai enervat :cursing: ?Ma doare strict in cot daca maine se desfinteaza toate firmele de AC-URI din lume.Eu spre deosebire de tine nu am protejati,ci incerc pe cat posbil sa nu fiu dominat de subiectivism,este adevarat ca detin Mitsu si Toshiba,dar asta nu inseamna ca nu am spus de ururu sarara ca este un aparat foarte bun sau Daikin Alltherma asa cum am spus de KIRIGAMINE sau SUPERDAISEIKAI,sau de Hitachi ca au cel mai performant aparat de pe piata,asa cum am laudat si Sanyo pentru implemetarea energiei solare,dar daca asa este felul tau de a raspunde "elegant" atunci, ia de aici:Sanyo,alaturi de seful ei PANASONIC si SHARP este un brand mijlociu;faptul ca o firmulita importa Sanyo se cunoaste in pretul ridicat si in caracterul sezonier al prezentei pe piata,anul trecut datorita succesurilor din 2007,nu s-au importat,sper ca stii acest lucru,nu.Cred ca ai gresit numele MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES este de mijloc nu MITSUBISHI ELECTRIC,confuzia este normala la cineva care credea cu putin timp in urma ca HENSON e o firma mare,Care sunt sursele tale de informare sa nu murim prosti.Hai ca acum ai lasat Toshiba si ti-ai atintit tirurile asupra lui MITSUBISHI,cu ceva timp in urma erai fan Fujitsu acum nu prea,dupa aceea ai inceput sa ataci HITACHI.Dupa tine,excluzand Daikin,Sanyo si henson(cu litera mica)crezi ca mai exista vreun producator serios?
Te-am mai intrebat,care este la Sanyo mult trambitatul raport pret/calitate?
Eu ma oblig sa iau un manual service al oricarui produs,cel mai slab aflat in productie, al firmelor urmatoare:Mitsubishi electric,Daikin,Toshiba-carrier, Hitachi si ca sa ridic miza si HAIER(DAR AICI ALEG EU),viteza fixa ,ca la tehnologia INVERTER Sanyo este este cu mult in urma, si o sa-l comparam impreuna,aici,pe SOFTPEDIA FORUM;OK?
Aia cu pipi am auzit-o pe la gradinita,ti-am mai spus-o incearca sa fii civilizat sa incercam sa avem un limbaj de salon si sa nu intram in zona de jos a limbii romane, genul acesta de limbaj "ba a matii"isi are locul in "pesterile si grotele" de cartier periferic,daca totusi vei mai incerca sa mai raspunzi pe acest ton,o sa-ti raspund dupa preluarea piticului de catre PANASONIC :P
Stii prea bine cine este piticul :lol:

nu m am enervat. insa ipocrizia din bucuresti se vede din japonia ( nu asa ca e mai elegant asa ca sa iti spun direct? ). nu mai adu aminte de Henson ca iti amintesc de Hiunday care sunt atat de pacaliti si de pacalitori incat de fiecare data caut pe google exact cum se scrie mai exact unde e i ul si unde e y ul tocmai fiindca astia sunt brand tata. eu nu am spus niciodata ca Henson e o firma mare ci doar ca o recomand ceea ce am facut de la inceput pana acum si o sa o fac si in continuare fiindca pretul platit pe calitatea existenta in anumite situatii de cumparare merita. tu nu stii sa pretuiesti un AC la valoarea sa decat ca si calitate. pe tine pretul te lasa rece, poate imi trimiti un extras de cont personal de al tau sa vedem pe cai cat de mari te situezi tu arareori judecand si dupa pret. intelege ca nu traim in idealism sa consideram doar ce ni se pare mai bun si atat. capitalismul ofera cea mai buna lectie despre cum ar trebui sa judecam adica calitate/pret. tu traiesti in alt univers asa ca esti iertat de data asta. protejati nu am si cred ca te acuzi singur iubindu i si promovandu i nejustificat de mult pe cei de la mitsubishi despre care nu am spus vreodata ca sunt facuti de heavy industries ( cei la care te referi tu cu laude, ode si inchinaciuni, din pacate pentru noi, la o zeitate mult supraestimata calitativ ). asculta, Sanyo este un producator excelent de AC ceea ce nu se poate vorbi si despre mitsubishi, stiu ca iti e greu chiar si sa citesti asta daramite sa si accepti dar constiinta ta te va munci pana o vei face in cele din urma chiar daca fara curajul afirmarii publice. mitsubishi este cu mult in urma leaderului mondial Daikin si in urma Sanyo si cam tot pe acolo cu Fujitsu care impart in majoritate aceleasi componente. deci reluam doar pentru tine, indiscutabil, inatacabil si ferm : cei mai buni din lume clar sunt Daikin, urmat de Sanyo si de Fujitsu-mitsubishi care se chitesc pe aceleasi piese, lucru care pute serios pentu cei cu nas, cei de dupa Daikin sunt cam tot pe acolo cu un minus pentru Fujitsu-mitsubishi. practic am putea vorbi doar de un singur top name si leader mondial iar restul aspiranti fara pretentii mare de a i detrona in viitorul apropiat cel putin. nu stiu de ce crezi tu ca eu ii protejez pe Sanyo cand eu intotdeauna am protejat pe Daikin afirmandu i de drept ca cei si cei mai buni incontestabil ! cat despre propabilo-posibilele schimbari in productia de AC rezidential Sanyo dupa ce se implementeaza strategiile si se proiecteaza si realizeaza noile produse, nu se poate specula decat precum in Star Trek, rezultatele vor aparea in termeni de ani.  se poate ca impreuna sa devina un concern mai puternic decat e Sanyo acum si evident, si impreuna sa fie mai puternici decat separat, asta este si scopul fuziunii, preluarii actiunilor, cum vrei sa ii spui. putea sa ii preia si glumetii Hitachi, impreuna fiind, toate sansele de progres cresc, puterea economica se intareste iar compania are numai de castigat deci eu ma bucur pentru asta si indemn ca oricare obiectiv interesat de domeniul AC rezidential sa o faca fiindca un nume important precum Sanyo se intareste si nu slabeste pe timp de criza, cum este posibil sa se intample cu alti competitori pana acum importanti. deci premisele pentru Sanyo, ca tot bati tu moneda pe ei, converg spre progres si nu spre stagnare/regres asa cum unii competitori mari se vor indrepta incet incet.
nu s au importat Sanyo in 2007 din cu totul alte motive domnu` dezinformat pe subiect si lobby maker exclusiv pentru middle name ul mitsubishi electric. unul din motive e ca Sanyo a conceput o serie de modele noi semnificativ peste seria 4 care era la cautare pana atunci. deocamdata la noi se importa doar seria 7 si in functie de vanzarile pe anul in curs se va decide necesitatea importului seriilor 8 si 9. acum se lucreaza la seria 10 cu tot rahatul care se invarte in jurul numelui Sanyo impreuna cu Panasonic lucru care spune multe despre cei care cunosc cum se produce. Sanyo are pretul ridicat fiindca are si ce oferi spre deosebire de mitsubishi care produce si cu heavy si cu electric si care le mai dau si celor de la Fujitsu o sumedenie de piese sa produca AC, dati va seama ce firma serioasa si care doreste sa se individualizeze cu adevarat in produse si nume, o muceala si o debandada dar cu produse la un pret ridicat. lucrurile se bat in cap amice iar indiciile abunda.
cine se teme ca va muri prost va trebui sa se confruntre cu propriile temeri la momentul inevitabil iar pe noi nu ne priveste problematica asta. nu am renuntat sa afirm toshiba ca si firmulita care vrea sa se ridice si atat nici nu am sarit pe mitsubishi, ei din totdeauna au fost middle namuri in productia de AC, aproape de name uri ca Sanyo care au un plus dar care nu se compara cu Daikin fiindca oricum nimeni nu se atinge de ei, leaderi autoritari si greu de inghitit pentru multi partinitori marginali. eu spre deosebire de tine am demnitatea, cinstea si obiectivitatea sa nu imi afirm preferintele personale ca fiind cele mai bune din domeniu si din lume precum tot incerci tu in evident si in subsidiar deopotriva, si, gresit si chiar rau intentionat sa tot sustii ca mitsubishi electric ar fi un top name si culmea, chiar la bataie cu Dumnezeul AC rezidential si anume Daikin. vor fi fost multi punatori de bot dar asta nu depinde de mine ci de capacitatea lor de a ramane cat de cat neinfluentabili si nemanipulabili, de numarul de posturi si prezenta si frecventa de 24 de ore constatnt pe forum in omul iubitor de mitsubishi care indeamna cu mult obiectivism inchipuit pe bietul amarat nestiutor cum ca mitsubishi ar fi leaderi mondiali in AC rezidential impreuna cu unu-doua-trei alte nume. la fel te fals e si cu hitachi cum ca ar fi de luat in seama pentru realizari minore.
fan Fujitsu sunt si azi chit ca au piese multe de la mitsubishi electric care nu sunt asa mare branza. Fujitsu fac manervra celui care copie la examen si pune si de la el ceea ce e bun si ceea ce stie si, ia nota mai mare la final decat cel de la care a copiat cu mentiunea capitala ca Fujitsu nu copie ci imprumuta din ceea ce produce mitsubishi electric si asta printr o intelegerea comuna evident, lucru ce intareste si mai mult caracterul superior al Fujitsu fata de mitsubishi care nici macar putere financiara nu au sa isi tina ideile, productia, realizarile, cercetarea si individualitatea pentru ei insisi si amuzant e, ca unii ii sustin si ii flutura ca si mari jucatori in domeniu care sunt defapt si de drept si sper din ce in ce mai clar pentru multa lume, pure aiureli subiective. si eu pot sa sustin 3 ani ca Panasonic is cei mai buni in AC din lume doar fiindca imi place mie si pe undeva pe acolo nici nu sunt cei mai prosti.
ridica miza pana unde vrei fiindca eu nu vad nici o miza, eu nu am de pierdut ceva, nu eu nu dorm si mananc si ma trezesc si consum ziua toata pe Softpedia forum sectiunea Aer conditionat si nu eu merg pana in panzele verzi cu dungi negre ca nu stiu ce marca de AC iubesc eu si ii indemn pe toti sa si o ia si sa o sustina iar daca vine vreunul cu alta parere sa fac si mai multe posturi si thread uri in speranta inutila ca pot sa il acopar prin cantitate. din partea mea sa isi ia tot romanul mitsubishi, e treaba lor si banii tot ai lor sunt, tu in schimb, suferi daca mitsubishi este prezentat intr o lumina reala, adevarata, obiectiva de middle name si care totusi nu este denigrat si injurat de nimeni pentru ca sa ai astfel de reactii, repet, pur subiective. si asta chiar daca observ ca sustii tu cu falsitatea ca nu ti ar pasa daca dispar mitsubishi.
daca mergem pe acest principiu ca Sanyo ar fi pitic, mitsubishi iubit de tine mai mult decat iti iubesti familia probabil:) ar fi un al doilea Hiunday in AC adica un nimic absolut si rezidual.
asadar daca iti doresti o imagine tip dejectie pentru mitsubishi, sustine ca Sanyo sunt pitici. stii bine cum e, vulpea care nu ajunge la struguri spune ca sigur ei sunt acri.
iti intareai superioritatea inchipuita nu cu mult timp in urma ca la varsta ta respectabila nu iti permiti sa folosesti emot icon uri. ce se intamplase? trecura cateva saptamani de atunci si deja te schimbai 180 grade ? dubios si de neincredere comportament, aproape ca te crezui pe deplin pe problema asta si nu altele, evident.

Edited by axeldragos, 20 March 2009 - 22:46.


#69
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 axeldragos, on Mar 20 2009, 22:18, said:

nu m am enervat. insa ipocrizia din bucuresti se vede din japonia ( nu asa ca e mai elegant asa ca sa iti spun direct? ). nu mai adu aminte de Henson ca iti amintesc de Hiunday care sunt atat de pacaliti si de pacalitori incat de fiecare data caut pe google exact cum se scrie mai exact unde e i ul si unde e y ul tocmai fiindca astia sunt brand tata. eu nu am spus niciodata ca Henson e o firma mare ci doar ca o recomand ceea ce am facut de la inceput pana acum si o sa o fac si in continuare fiindca pretul platit pe calitatea existenta in anumite situatii de cumparare merita. tu nu stii sa pretuiesti un AC la valoarea sa decat ca si calitate. pe tine pretul te lasa rece, poate imi trimiti un extras de cont personal de al tau sa vedem pe cai cat de mari te situezi tu arareori judecand si dupa pret. intelege ca nu traim in idealism sa consideram doar ce ni se pare mai bun si atat. capitalismul ofera cea mai buna lectie despre cum ar trebui sa judecam adica calitate/pret. tu traiesti in alt univers asa ca esti iertat de data asta. protejati nu am si cred ca te acuzi singur iubindu i si promovandu i nejustificat de mult pe cei de la mitsubishi despre care nu am spus vreodata ca sunt facuti de heavy industries ( cei la care te referi tu cu laude, ode si inchinaciuni, din pacate pentru noi, la o zeitate mult supraestimata calitativ ). asculta, Sanyo este un producator excelent de AC ceea ce nu se poate vorbi si despre mitsubishi, stiu ca iti e greu chiar si sa citesti asta daramite sa si accepti dar constiinta ta te va munci pana o vei face in cele din urma chiar daca fara curajul afirmarii publice. mitsubishi este cu mult in urma leaderului mondial Daikin si in urma Sanyo si cam tot pe acolo cu Fujitsu care impart un buna parte din aceleasi componente. deci reluam doar pentru tine indiscutabil, inatacabil si ferm : cei mai buni din lume clar Daikin, urmat de Sanyo si de Fujitsu-mitsubishi care se chitesc pe aceleasi piese lucru care pute serios pentu cei cu nas, cei de dupa Daikin sunt cam tot pe acolo cu un minus pentru Fujitsu-mitsubishi. Nu stiu de ce crezi tu ca eu ii protejez pe Sanyo cand eu intotdeauna am protejat pe Daikin afirmandu i de drept cei si cei mai buni incontestabil ! cat despre propabilo-posibilele schimbari in productia de AC rezidential Sanyo dupa ce se implementeaza strategiile si se proiecteaza si realizeaza noile produse, nu se poate specula decat precum in Star Trek. se poate ca impreuna sa devina mai puternici decat e Sanyo acum si evident, asta este si scopul fuziunii, preluarii actiunilor, cum vrei sa ii spui. putea sa ii preia si glumetii Hitachi, impreuna fiind, toate sansele de progres cresc, puterea economica se intareste iar compania are numai de castigat deci eu ma bucur pentru asta si sper ca oricare obiectiv interesat de domeniul AC rezidential sa o faca fiindca un nume important precum Sanyo se intareste si nu slabeste pe timp de criza cum este posibil sa se intample cu alti competitori pana acum importanti. deci premizele pentru Sanyo ca tot bati tu moneda pe ei converg spre progres si nu spre stagnare/regres cu banuiesc ca unii competitori mari se vor indrepta incet incet.
nu s au importat Sanyo in 2007 din cu totul alte motive domnu` dezinformel si lobby maker exclusiv pentru relativ middle name ul mitsubishi electric. unul din motive e ca Sanyo a conceput o serie de modele noi semnificativ peste seria 4 care era la cautare pana atunci. deocamdata la noi se importa doar seria 7 si in functie de vanzarile pe anul in curs se va decide necesitatea importului seriilor 8 si 9. acum se lucreaza la seria 10 cu tot rahatul care se invarte in jurul numelui Sanyo impreuna cu Panasonic. Sanyo are pretul ridicat fiindca are si ce oferi spre deosebire de mitsubishi care produce si cu heavi si cu electric si care le mai dau si celor de la Fujitsu o sumedenie de piese sa produca, dati va seama cea firma serioasa si care doreste sa se individualizeze cu adevarat in produse si nume, o muceala si o debandada dar cu produse la un pret ridicat.
cine se teme ca va muri prost va trebui sa se confruntre cu propriile temeri la momentul oportun iar pe noi nu ne priveste problematica asta. nu am lasat toshiba ca si firmulita care vrea sa se ridice si nici nu am sarit pe mitsubishi, ei din totdeauna au fost middle nameri, aproape de top name uri ca Sanyo si departe de top name ul Daikin, leader autoritar si greu de inghitit pentru multi partinitori marginali. eu spre deosebire de tine am demnitatea, cinstea si obiectivitatea sa nu imi afirm preferintele personale ca fiind cele mai bune din domeniu si din lume precum tot incerci tu in evident si in subsidiar deopotriva sa gresit si chiar rau intentionat sa tot sustii ca mitsubishi electric ar fi un top name si culmea, chiar la bataie cu Dumnezeul AC si anume Daikin. Vor fi fost multi punatori de bot dar asta nu depinde de mine ci te capacitatea lor de a ramane cat de cat neinfluentabili si nemanipulabili de numarul de posturi si prezenta si frecventa de 7zile/24 ore in omului iubitor de mitsubisi care ar indemna cu mult obiectivism inchipuit pe bietul amarat nestiutor cum ca mitsubishi ar fi leaderi mondiali in AC rezidential impreuna cu unu-doua-trei alte nume. la fel te fals e si cu hitachi cum ca ar fi de luat in seama pentru realizari minore.
fan Fujitsu sunt si azi chit ca au piese multe de la mitsubishi electric ei fac manervra celui care copie la examen si pune si de la el ceea ce stie si ia nota mai mare la final decat cel de la care a copiat cu mentiunea capitala ca Fujitsu nu copie ci imprumuta din ceea ce produce mitsubishi electric ceea ce intareste si mai mult caracterul superior al Fujitsu fata de mitsubishi care nici macar putere financiara nu au sa isi tina ideile, productia si individualitatea acasa si amuzant unii ii sustin si ii flutura ca si mari jucatori in domeniu, pure aiureli subiective. si eu pot sa sustin 3 ani ca Panasonic is cei mai buni in AC din lume doar fiindca imi place mie si pe undeva pe acolo nici nu sunt cei mai prosti.
ridica miza pana unde vrei mosu ca eu nu vad nici o miza, eu nu am de pierdut ceva, eu nu dorm si mananc si ma trezesc pe Softpedia forum sectiunea Aer conditionat si nu merg in panzele verzi cu dungi negre ca nu stiu ce marca de AC iubesc eu si ii indemn pe toti sa si o ia si sa o sustina iar daca vine vreunu cu alta parere sa fac si mai multe posturi si thread uri in speranta inutila ca pot sa il acopar prin cantitate. din partea mea sa isi ia tot romanul mitsubishi, e treaba lor si banii tot a lor sunt, tu in schimb suferi daca mitsubishi este prezentat intr o lumina reala, adevarata, obiectiva de middle name si care totusi nu este denigrat si injurat de nimeni pentru ca sa ai astfel de reactii, repet, pur subiective.
daca mergem pe acest principiu ca Sanyo ar fi pitic, mitsubishi iubti de tine mai mult decat iti iubesti familia probabil:) ar fi un al doilea Hiunday in AC adica un nimic absolut si rezidual. Asadar daca iti doresti o imagine tip dejectie pentru mitsubishi, sustine ca Sanyo sunt pitici. stii bine cum e, vulpea care nu ajunge la struguri spune ca sigur ei sunt acri.
O insiruire de cuvinte fara rost si sens(Amintiri din una dintre grotele de 100000 euro,scrisa  de axeldragos),da,asa e ,ai dreptate :thumbup:  ai uitat totusi de Panasonic,SIC!-vezi atasament-o sa-l vezi foarte des.Vorbim peste 1-2 -3 luni cand Sanyo poate va fi o relicva inexistenta,vezi piata de produse  electronice,dar iti va creste AC in valoare,cine stie ce colectionar o sa caute produse Sanyo,ca deja sunt rarisime :naughty:

Attached Files


Edited by gall71, 20 March 2009 - 22:50.


#70
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

 gall71, on Mar 20 2009, 22:43, said:

O insiruire de cuvinte fara rost,da,asa e ,ai dreptate :thumbup:  ai uitat totusi de Panasonic,SIC!-vezi atasament-o sa-l vezi foarte des(Amintiri din una dintre grotele de 100000 euro,scrisa  de axeldragos).Vorbim peste 1-2 -3 luni cand Sanyo poate va fi o relicva inexistenta,vezi piata de produse  electronice,dar iti va creste AC in valoare,cine stie ce colectionar o sa caute produse Sanyo,ca deja sunt rarisime :naughty:

lasa noroiul ca nu iti sta bine cand arunci si cand tot tu te plangi de el pe fatza pe aici. s a intamplat si cu alti useri si cu tine in trecut.
citeste editarea postului ca fiind ocupat am ratacit destule cuvinte si greseli. ma bucur ca imi dai dreptate si ma mir ca te tot tii de emoticon uri pe care tu le respingeai din seriozitate si maturitate afirmata dar vad ca nedovedita.
ce pot sa spun, ai dat un raspuns umil, de infrant si de neputinda si plin de incapacitate.
pacat, ar fi trebuit sa te mentii sus si tare sa putem continua chiar si rar o discutie pe o tema si o dezbatere care parea ca te prinsese.
lucru lamurit e ca arugmentele, cuvintele, explicatiile te au cam inhibat in raspuns si reactie dar timp de raspuns sau continuare am sa iti las o saptamana fiindca si mie mi ar fi greu, realmente, sa traiesc doar pe forumul asta. take your time!
haide, noapte buna!
s,i ce imi spune nou atasamentul tau? nimic, tocmai ti am spus in raspunsul ala considerat de tine lung pe criteriu de neputinta ce se va intampla probabil in linii mari din perspectiva afacerilor intre Panasonic si Sanyo. si evident, ca si ceea ce ti am comunicat, ramane de vazut ce se va intampla concret, exact, ferm, asta reisese si din atasamentul tau deci nu vad care e problema ba chiar eu ma bucur daca se va materaliza tranzactia fiindca premisele sunt pentru progres pentru Sanyo in domeniul AC fiindca chit ca divizia nu va fi achizitionata sau ca va fi preluata de Panasonic, tot progres va exista.
cand te aud ca maxim 3 luni Sanyo se va disipa ca si cota de piata si afacere in AC, imi dau seama cat de mingicar este nivelul cunostintelor tale despre afaceri si implicit despre AC care sunt o industrie, o afacere si chiar una profitabila.

Edited by axeldragos, 20 March 2009 - 23:04.


#71
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 axeldragos, on Mar 20 2009, 22:52, said:

lasa noroiul ca nu iti sta bine cand arunci si cand tot tu te plangi de el pe fatza pe aici. s a intamplat si cu alti useri si cu tine in trecut.
citeste editarea postului ca fiind ocupat am ratacit destule cuvinte si greseli. ma bucur ca imi dai dreptate si ma mir ca te tot tii de emoticon uri pe care tu le respingeai din seriozitate si maturitate afirmata dar vad ca nedovedita.
ce pot sa spun, ai dat un raspuns umil, de infrant si de neputinda si plin de incapacitate.
pacat, ar fi trebuit sa te mentii sus si tare sa putem continua chiar si rar o discutie pe o tema si o dezbatere care parea ca te prinsese.
lucru lamurit e ca arugmentele, cuvintele, explicatiile te au cam inhibat in raspuns si reactie dar timp te raspuns sau continuare am sa iti las o saptamana fiindca si mie mi ar fi greu, realmente sa traiesc doar pe forumul asta.
haide, noapte buna!
Ar trebui sa nu fi chiulit la orele de romana din gimnaziu,pacat de tine;si aici se termina discutia noastra.

Edited by gall71, 20 March 2009 - 23:00.


#72
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

 gall71, on Mar 20 2009, 22:54, said:

Ar trebui sa nu fi chiulit la orele de romana din gimnaziu,pacat de tine;si aici se termina discutia noastra.

la examenul de Bacalaureat cat si la media de la limba romana a liceului de filologie absolvit de mine, am inregistrat nota 10. asa ca te as ruga sa incerci alte mismasuri ca asta este la fel de amuzant ca si cel al mitsubishi electric cei mai buni din lume in AC.
mai mult, te as ruga sa recitesti din nou ce am spus mai sus fiindca au aparut imediat adaugiri, repet, sunt ocupat, eu muncesc la ora asta si prefer sa nu pierd tot timpul doar pe forum uri.
nu inteleg de ce bati atat de usor in retragere si de ce te resemnezi atat de repede. haide, mai incearca, haide sa mai vorbim, nu inteleg de ce abandonezi sa discutam dar evident este ca preferi sa renunti cat inca mai poti ca sa nu fie mai greu dupa. sa stii, si eu am procedat in trecut la fel si nu e nici un fel de dezonoare.
si ar fi trebuit ca tu sa lasi omului ragaz sa raspunda intreg, eu nu stau permanent 24/7 pe forumul de AC Softpedia si lasa ma sa raspund si eu si dupa, imi raspunzi si tu. e simplu. nu trebuie sa te arunci in jigniri gratuite cu scoala si cu altele, care vezi bine, nu stau in picioare. eu daca iti spun mai dur ceva ma stradui sa fie pe ceea ce ai facut  sau esti tu, nu pe inventii de moment si pe impuls de furie.
maine iti va trece. vorbim la rece.

Edited by axeldragos, 20 March 2009 - 23:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate