Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 

Alcool in benzina

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
A bagat cineva alcool in benzina? Teoretic, masinile pe benzina suporta pina la 15% alcool (pur) in benzina. Alcoolul functioneaza ca un aditiv si ar trebui sa dea depuneri mai mici in motor. Daca ati incercat, spuneti-ne care sunt rezultatele.

#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nu am incercat. Dar cred ca se cam evapora in timp.

#3
furtunos

furtunos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 01.07.2006
Am incercat acum vreo 4-5 ani pe un Tico, la recomandarea celor de la AutoNet service, pentru curatarea bujiilor. Au zis ca daca bag 1 litru de spirt medicinal in rezervorul de 30 de litri se curata bujiile. Sincer n-am vazut nicio imbunatatire. Sau nu m-am prins io.....

#4
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Benzina e la fel de volatila ca alcoolul.

Alcoolul se baga in benzina pentru ca se amesteca cu apa si astfel elimini condensul din rezervor. Alte beneficii nu are.

#5
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Brazilienii au inceput sa bage alcool in benzina pentru ca ei il obtin din trestie si il folosesc pe post de combustibil. Acum au masini care pot merge cu alcool 100%, dar la inceput il amestecau cu benzina. La noi nu cred ca ar fi profitabil. Alcoolul cred ca e mai scump ca benzina. Sunt interesante insa efectele pe care le are asupra motorului.

Btw, se pune alcool industrial, nu medicinal, ca ala mai contine si alte chestii, cea mai importanta fiind apa. :) Alcoolul industrial are cel mult benzen sau alcool metilic care ard foarte bine.

#6
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Foloseam frecvent alcool in benzina - cam 1 litru la un rezervor - alcool rafinat de 80-85 grade, cand mergeam prin tara cu Dacii - pe timp de iarna.
Pentru ca sa nu-mi inghete apa din benzina pe conducte.

Dupa ce am stat o intreaga zi de iarna pe sosea intre Sf. Gheorghe si Miercurea Ciuc, ca sa desfund conducta de benzina astupata cu un dop de gheata, la un Break, n-am mai "uitat" sa pun alcool in benzina (iarna).

#7
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 17.10.2003
In Brazilia se numeste FlexFuel si necesita niste adaptari (nu mari) ale circuitului carburant, nu se trece de la una la alta pur si simplu.
Iar ceea ce spune Horia, banuiesc ca toti am experimentat pe vremea cand mergeam cu Dacii.

#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Sincer in afara de crestere a consumului nu vad alt efect imediat la motor. Bine-inteles, pe timpul lui Ceasca o fi fost necesar, ca numai benzina nu se vindea la statii, insa acum? Daca vrei sa ai defuneri mai mici in motor cumperi o benzina cu foarte putin sulf, cifra octanica mare si ai rezolvat problema.

#9
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006
Din nou, ce treaba au depunerile cu cifra octanica? Daca e benzina de 95 ti se depune in motor? E sub forma de marmelada? Cand o sa inteleaga lumea ca de fapt cifra octanica reprezinta rezistenta benzinei la autoaprindere si nu reprezinta 'calitatea' benzinei(benzina de 95 - benzina proasta; benzina de 100 - benzina buna)?

#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Am dat exemplu cu cifra octanica mare din cauza ca la pret mare de obicei sefii de statie au mai multa grija la ce intra in in rezervor, nu ca cifra ar insemna ca benzina e mai 'curata' . De asemenea la benzinele scumpe, in ceneral cu CO mare, sunt tot felul de aditivi care sa urce cifra octanica, aditivi care pot avea si efect de curatare.

#11
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006
Din surse de incredere stiu ca furatul din cisterna sau din rezervoare nu mai este posibil la toti marii comercianti de carburant (petrom, rompetrol, etc). Pe cisterne au dispozitive electronice ce monitorizeaza cat intra in cisterna si cat iese pe tevile de golire. La fel au si rezervoarele statiilor. In rest, eu daca as fi mare "patron" de benzinarie, pus pe furaciune, as fura din benzina scumpa, nu din cea ieftina...

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
mda, saptamana trecuta un "cineva" umplea rezervorul cu motorina de la baietii din ferentari
motorina buna, stia ca e "preluata" de la peco prin metode diverse
si mai erau cativa clienti pe acolo

#13
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
In teorie ar trebui sa reduca emisiile si sa se amestece cu apa din rezervor si deci sa o introduca in ardere. Alcoolul izopropilic e cel mai bun.
Nu incercati cu spirt medicinal, deoarece e "botezat" ;)

#14
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006
Acu depinde si de unde o facusera rost. Si eu daca vreau sa-mi vand marfa spun ca e la fel ca la magazin, numai ca e mai ieftina la mine ca`s eu mai de treaba. Persoana de la care stiu ce am scris mai sus a lucrat o perioada la rompetrol, deci banuiesc ca nu vorbeste din carti.

#15
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 closchkutza, on Mar 23 2009, 12:54, said:

Acu depinde si de unde o facusera rost. Si eu daca vreau sa-mi vand marfa spun ca e la fel ca la magazin, numai ca e mai ieftina la mine ca`s eu mai de treaba. Persoana de la care stiu ce am scris mai sus a lucrat o perioada la rompetrol, deci banuiesc ca nu vorbeste din carti.

Stai linistit(a) eu am posibilitatea sa "cumpar" de la 3 firme diferite carburant.In catunul in care stau lucreaza oamenii pe la Lukoil, Petrom si Rompetrol.Am de ales marfa diversificata la juma' de pret. Si motorina (personala ) si benzina (serviciu dar nu prea ma bag ca decontez).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate