Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Hyper YM - status manager and Y! autoreply system

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2154 replies to this topic

#19
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

NumeDeCod, on Mar 18 2005, 18:15, said:

Si mai am o problema cu manifestele pt XP... nici un program scris in VB nu vrea sa ruleze cu manifeste... problema destul de cunoscuta si neacceptata public de M$...

<{POST_SNAPBACK}>


Imi explici si mie ce insemana acest manifeste? :cursing:

THX

#20
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Manifestul de XP schimba un pic lookul programelor sub Windows XP (butoanele sunt mai albe, lucesc, etc).

Edited by stargate, 19 March 2005 - 19:18.


#21
B3aT

B3aT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 02.03.2005
Vreau sa invat si eu sa manipulez yahoo`u :D

facetzi si voi publice sursele ....ca tre sa mai fi facut u programele pana l`ai facut p`asta  :P ....
datzi` si la altii....:P

M`am apucat si eu de vb acu...si sa ma mai joc cu el ...asa`l invat mai rpd :)

#22
NumeDeCod

NumeDeCod

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 11.03.2005

curiosu, on Mar 20 2005, 21:28, said:

Vreau sa invat si eu sa manipulez yahoo`u :D
facetzi si voi publice sursele ....ca tre sa mai fi facut u programele pana l`ai facut p`asta  :P ....
datzi` si la altii....:P
Salut, curiosu,

lucrurile nu sunt asa de simple cum par, desi e scris in Visual Basic, prin codul sursa se fac diverse apeluri spre functii de Windows (adica apeluri directe spre sistemul de operare, API-uri), aceasta fiind modalitatea prin care e "manipulata" fereastra de messenger. Visual Basic l-am folosit pentru a ajunge mai rapid la testarea programului, si are dezavantajele lui (consuma resurse, e dependent de un DLL exterior. etc)

Tocmai de aceea m-am apucat sa rescriu complet programul in C  :D asa ca va disparea si limitarea de 65 de secunde la cronometru (este o limitare de Visual Basic).

Azi am rezolvat bugul cu eroarea 380, si am implementat si optiunea cu selectarea directa a unei linii din fisierul cu status-uri  ;)  so you can all press update now  ^_^

#23
Snappy

Snappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 20.08.2004
mc de drop-down...

dar stii ce nu am vazut eu ? aia cu nr de secunde la refresh.. sau i-ai bagat automat un 5 sec (sau o alta valoare) pt a evita eroarea? :-/

#24
Snappy

Snappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 20.08.2004
hmmmmmmmm....

imi tot da chestia aia cu "Fisierul cu agenda robot......." la fiecare deschidere...

#25
NumeDeCod

NumeDeCod

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 11.03.2005

Snappy, on Mar 21 2005, 00:09, said:

hmmmmmmmm....

imi tot da chestia aia cu "Fisierul cu agenda robot......." la fiecare deschidere...

<{POST_SNAPBACK}>

Da-i un Salveaza tot. Nu e nevoie decat de 2 clicuri: Management raspunsuri -> SAlveaza tot si inchide. Astfel se creeaza acel fisier.

#26
bLuEsHiFt

bLuEsHiFt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.01.2005
Stie cineva program (addon) pentru Yahoo! Messenger cu care pot vedea mesajele din status ale userilor pe care nu-i am adaugati in agenda?  :confuzzled:  :worthy:  :worthy:  :worthy:

#27
Snappy

Snappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 20.08.2004
NumeDeCod - 10x - nu stiam :P

bLuEsHiFt - daca gasesti posteaza-l p-aci pe forum ca si eu sunt curios (desi sincer nu prea cred ca exista)...

#28
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Am ramas impresionat. Este foarte destept programul. Felicitari si la mai mare. Deja mi-au cerut adresa de site 14 oameni din lista.

#29
Snappy

Snappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 20.08.2004
bifeaza ALTERNEAZA si la Busy si la IDLE FALSE si apoi incearca sa bifezi casuta de BUSY sau IDLE... de ce se bifeaza cealalta in locul ei? :D

a little bug ? ;)

#30
NumeDeCod

NumeDeCod

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 11.03.2005

Snappy, on Mar 23 2005, 18:47, said:

bifeaza ALTERNEAZA si la Busy si la IDLE FALSE si apoi incearca sa bifezi casuta de BUSY sau IDLE... de ce se bifeaza cealalta in locul ei? :D
ehm.. uhm.. eh.. pai... iata si explicatia:

In momentul cand se face clic pe Busy sau Idle se schimba automat status-ul.

Deoarece este bifat unul din checkbox-urile "alterneaza", la schimbarea statusului se va schimba automat si starea checkbox-ului corespunzator acelui "alterneaza".

Astfel, la schimbarea statusului provocata de un click pe "Busy" sau "Idle" se va provoca alternarea starii celuilalt buton daca respectivul este in modul de alternare. Deci practic nu e bug, se comporta normal, zic eu.

[EDIT] Intr-adevar, e destul de tricky. Precizez ca nu se poate schimba starea lui "Busy" sau "Idle" daca la ele e bifat "alterneaza" (se schimba singure rand pe rand). De aceea, in cazul tau, daca stai cu ambele bifate si dai Idle sau Busy, se va schimba starea celuilalt buton si va ramane intacta cea a butonului clickuit. Probabil le voi face "disable" in momentele acestea,  pentru a nu se considera ca ar fi un bug.

Edited by NumeDeCod, 23 March 2005 - 20:56.


#31
UNBREAKABLE

UNBREAKABLE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.12.2004

NumeDeCod, on Mar 18 2005, 18:15, said:

Si mai am o problema cu manifestele pt XP... nici un program scris in VB nu vrea sa ruleze cu manifeste... problema destul de cunoscuta si neacceptata public de M$...

<{POST_SNAPBACK}>


In legatura cu manifestele XP nu vad care este problema...
Cum a spus si stargate, le poti baga in resurse sau poti pune fisierul oo-hay.exe.manifest (vezi atasamentele) in acelasi folder cu executabilul...

In rest programul este excelent. Am observat totusi unele probleme legate de interfata (butoane prea mari, pozitionate necorespunzator...).

Edited by Celestin, 19 December 2005 - 20:52.


#32
NumeDeCod

NumeDeCod

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 11.03.2005
iata si eroarea, chiar si cu zip-ul pus de tine. La fel apare si cu manifest extern.
Mie imi merge cu manifeste doar daca setez programul sa ruleze in compatibilitate cu Win 95/98/Me/2000

Aa, si am Windows XP Service Pack 2.

Edited by NumeDeCod, 26 March 2005 - 16:20.


#33
UNBREAKABLE

UNBREAKABLE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.12.2004
Cred ca problema e doar la tine...
Cum iti explici ca la mine merge? Si eu am tot XP SP2...

Oricum nu e ceva atat de important...

#34
oz666

oz666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 06.01.2003
Nu-mi aduc aminte daca tie ti-am dat ideea cu programul asta, nu mai are importanta. Ce te rog si ar fi interesant daca ai reusi sa intruduci raspuns selectiv in fuctie de ce tasteaza cealalta peroana. Spre exemplu:
id1 scrie "salut", eu raspund cu "buna"; ea continua cu "ce faci" eu raspund "bine, tu"
id2 scrie "salut", eu raspund cu "noroc"....get the point? oricum e bun si asa

#35
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
daca inca mai vrei sa schimbi numele, o sugestie: "mahoo it" ( manage yahoo with it )

#36
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

oz666, on Mar 27 2005, 03:29, said:

Nu-mi aduc aminte daca tie ti-am dat ideea cu programul asta, nu mai are importanta. Ce te rog si ar fi interesant daca ai reusi sa intruduci raspuns selectiv in fuctie de ce tasteaza cealalta peroana. Spre exemplu:
id1 scrie "salut", eu raspund cu "buna"; ea continua cu "ce faci" eu raspund "bine, tu"
id2 scrie "salut", eu raspund cu "noroc"....get the point? oricum e bun si asa

<{POST_SNAPBACK}>


aaaa, este buna ideea, dar nu asa ...

Ideal ar fi sa pot seta eu, tot acolo de unde selectezi mesajul personalizat al robotului, si modele de dialog ... de genul ... stiu ca X ma apeleaza mai tot timpul cu "hello" si atunci pentru acea persoana sa pot defini hello ca si cuvant cheie caruia sa ii atribui si un raspuns. :D

Bine, daca este prea complicat, macar o functie generala si tot ar fi bine.. dar dupa acelasi specific, io sa setez cuvintele cheie si raspunsurile pentru ele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate