Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#2305
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRhadooR, on 01 august 2016 - 11:06, said:

In primul rand buna ziua...In al doilea rand, anul asta chiar inainte de Paste, am avut o criza foarte puternica de spate. Am ramas cu spatele blocat pentru aproxmiativ 2 zile, iar apoi durerea s-a mutat pe piciorul stang, cu dureri mai mari in fesa. Am facut un CT, din care a reiesit ca la L3-L4 discul este deplasat 6 mm iar la L4-L5 discul este deplasat 7 mm. Am fost la neurochirurg care mi-a recomandata repaus+tratament medicamentos+fizioterapie(10 sedinte...am facut doar 4, din diverse motive...). Intr-un final durerile au disparut in mare masura, ma mai durea doar dimineata cand ma dadeam jos din pat si atunci cand se schimba vremea. Acum, mai exact in data de 23.07.2017, am suferit o noua criza lombara, am ramas cu spatele blocat + durere foarte puternica in fesa si in genunchi (atunci cand merg...cand stau in pat intins nu am nicio problema). Am facut 2 sedinte de chiropractica, dupa care m-am simtit destul de bine in prima zi dupa, dar apoi durerile au reaparut, asa ca am luat decizia sa merg la neurochirurg  (Dancescu din Brasov, poate va este cunoscut numele lui), care mi-a recomandat sa fac un RMN, pe care l-am si efectuat. Dupa ce am obtinut rezultatul RMN-ului, acesta mi-a spus ca ma nevoie de repaus plus tratament medicamentos (doretta (care pentru mine nu prea are efect, mai bine ma impac cu ketonal-ul), mydocalm si arcoxia). Au trecut 3 zile de cand am inceput tratamentul iar rezultatele sunt destul de mici...in continuare am dureri cand merg si mai ales cand stau in picioare (fara sa merg, imi vine sa ma las pe vine de multe ori din cauza durerii).
Rezultatele RMN-ului astea ar fi:

Prolapsuri T11,L3,L4 cu mica extruzie medio-lateral stanga L3 usor deplasata inferior,  amprentarea conului terminal T11, atingeri radiculare L4 dreapta, L5 bilateral, compresiune L4 stanga in recesul lateral.
salut ,

ceea ce pot sa-ti spun este ca am auzit lucruri destul de frumoase despre medicul Dancescu de la Brasov !
nu-l cunosc personal dar am luat legatura cu el pe net inainte de a face cea de-a doua interventie a mea (minim invaziv L3-L4,L4-L5) si el mi-a recomandat fizioterapie , deci recuperare nicidecum operatie ! nu l-am ascultat si se pare c-a avut dreptate !

#2306
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 01.10.2009

View PostMembruAnonim, on 02 august 2016 - 08:06, said:

salut ,

ceea ce pot sa-ti spun este ca am auzit lucruri destul de frumoase despre medicul Dancescu de la Brasov !
nu-l cunosc personal dar am luat legatura cu el pe net inainte de a face cea de-a doua interventie a mea (minim invaziv L3-L4,L4-L5) si el mi-a recomandat fizioterapie , deci recuperare nicidecum operatie ! nu l-am ascultat si se pare c-a avut dreptate !

Pot sa spun ca este un om deosebit. Am avut 2 intalniri cu acesta in care mi-a explicat in amanunt problemele pe care le am. Trebuie foarte multa rabdare si incredere. Rezultatele au inceput sa apara, chiar azi dupa 10 zile de dureri chinuitoare ale genunchiului, acesta si-a dat "drumu" in mare parte...pot sa merg mai bine, dar in continuare persista durerile din fesa. Mi-a placut foarte mult de el, cand a spus ca operatia este ultimul lucru pe care trebuie sa il fac (nu multi doctori pun problema asa). Totodata mi-a recomandata sa merg in continuare la chiropractician, deoarece nu are ce rau sa imi faca.

Edited by RhadooR, 02 August 2016 - 09:13.


#2307
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRhadooR, on 02 august 2016 - 09:13, said:

Pot sa spun ca este un om deosebit. Am avut 2 intalniri cu acesta in care mi-a explicat in amanunt problemele pe care le am. Trebuie foarte multa rabdare si incredere. Rezultatele au inceput sa apara, chiar azi dupa 10 zile de dureri chinuitoare ale genunchiului, acesta si-a dat "drumu" in mare parte...pot sa merg mai bine, dar in continuare persista durerile din fesa. Mi-a placut foarte mult de el, cand a spus ca operatia este ultimul lucru pe care trebuie sa il fac (nu multi doctori pun problema asa). Totodata mi-a recomandata sa merg in continuare la chiropractician, deoarece nu are ce rau sa imi faca.
MA BUCUR NESPUS DE MULT PENTRU TINE ,.....intr-adevar trebuie sa ai rabdare si asa cum ti-am scris mai sus ,.........eu unul m-am grabit , nu l-am ascultat pe acest medic(Dancescu) care-i deosebit si acum cred ca ar fi bine sa ma duc si eu pe la el ,.......mai ales ca acum 2 zile am facut un RMN "cald" care iarasi mi-a dat de gandit ,.......... unde am fost operat totul a recidivat , deci EU UNUL PERSONAL ,.......nu mai recomand NIMANUI OPERATIA PE COLOANA INDIFERENT DE ETAJ !
intrucat nu stiu ce sa ma fac,... poti sa-mi spui te rog frumos tu cum ai luat legatura cu el,..tot pe mail sau l-ai sunat pur si simplu ??? din ce oras esti ??

Edited by MembruAnonim, 07 August 2016 - 11:04.


#2308
DNico1982

DNico1982

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.08.2016
Buna tuturor,

Ma bucur foarte mult ca am gasit un forum f activ pentru problemele cu coloana Posted Image. Sper ca toata lumea se simte mai bine. Sa va povestesc pe scurt, este vorba de tatal meu (63 ani). Din februarie a inceput sa-l doara piciorul drept, doar cand mergea...bineinteles l-a ignorat. Apoi a fost dibn ce in ce mai rau, durerea se lasa pe tot piciorul si nu putea sa meraga f mult, in schimb daca statea in pat sau cand dormea era totul ok, fara dureri. A fost la un dr reumatolog apoi a facut kinetoterapie si multe  multe antinflamatoare si injectii dexametazona ( sper ca am scris corect). Durerile au continuat si in iunie am fost la un dr neurochirurg( de evitat) la bagdasar, Podea, care dupa ce a vazut rmn-ul ( 2 hernii si stenoza de canal lombar) a recomandat operatia cum era de asteptat... doar ca mi-a enumerat riscurile si culmea toate duceau la deces Posted Image .
Dupa un research de o luna am gasit un dr care am inteles ca ar fi destul de bun , Cristescu de la Elias. Prima consultatie a fost la Regina Maria apoi ne-am vazut la spital pentru internare. Marti s-a internat, i-au facut analize si alte radiografii iar concluzia este : cele doua hernii nu dau durerea pentru ca sunt calcificate dar ca in schimb stenoza ar fi problema.( de la S1 la L5, daca am retinut bine) si trebuie largit canalul si posibil facut implant, o sa vada in timpul operatiei daca este nevoie. L-a amanat cu operatia pana luni(intre timp l-am luat acasa si se intoarce duminica seara). Doctorul desi nu este f comunicativ mi-a lasat o impresie buna, erau si multi pacienti veniti la consult care aveau numai vb de lauda, operatii pe creier , hernii,..dar nu am gasit pe nimeni cu stenoza. A explicat in ce consta operatia dar nu puteam sa-l intreb daca este mai grea sau mai simpla deact cea de hernie..nici nu cred ca-mi raspundea Posted Image))
Sper ca nu v-am plictisit prea tare. Daca puteti sa-mi dati ceva sfaturi legate de operatie, doctor, recuperare, daca stiti ce-i cu operatia asta de stenoza... sunt f recunoscatoare. Nu sunt de acord cu operatia dar pana la urma nu decid eu..mi-e teama ca nu o sa mai poata face nimic dupa, am inteles din ce s-a postat pe aici ca dureaza f mult recuperarea iar el este foarte activ.

multumesc!!!!!

Edited by DNico1982, 19 August 2016 - 12:15.


#2309
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 01.10.2009
Și uite ca nu am scapat de operatie...asa ca ieri m-am internat în spital, iar azi am fost operat de către domnul doctor Dancescu!. Durerea mi-a dispărut complet, ma doare doar operatia, este normal, în rest nimic. Nu am avut nicio problema după anestezie, totul a decurs ok, mâine am sa ma dau jos din pat! Cam asta ar fi de spus. Nota 10 pentru domnul Dancescu, eu îl recomand cu încredere!

#2310
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 01.10.2009
Și uite ca a trecut și prima noapte de după operație cu dureri minore și fără prea multe calmante. Astăzi am făcut primii pași și totul este în regula. Luni o sa fiu acasă!

#2311
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Cum nu am scris nimic pe aici va urez și eu sănătate.

#2312
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016
Buna, sunt operată de hernie de disc lombara de două luni. As vrea sa merg la Techirghiol, voi ați făcut astfel de tratamente? Oare e prea devreme, să mai aștept o perioadă? E posibil să mai am o hernie dar nu vreau absolut deloc să mai fac o operație!!! Așa că aș vrea să știu dacă acupunctura si aceste băi dau rezultate. Mulțumesc!

#2313
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Va povestesc si eu experienta mea pe scurt.

Eram anul 4 la facultate si începusem sa ma antrenez intr-o sala de forta, dupa vreo jumătate de an, când începusem deja sa ma bucur de primele rezultate, a inceput sa ma doara spatele in regiunea lombara. Am fost la medic, mi-a dat niste medicamente dar nimic. Apoi mi-a dat mai multe medicamente, masaj si nimic. Durerile devenisera atat de puternice ca abia mergeam si nu puteam sta asezat, nu puteam dormi noaptea, chin mare. RMN a aratat ca am doua hernii de disc in zona lombara, una de 4 mm si alta de 12mm. Neurochirurgul mi-a spus ca cea de 12 necesita interventie chirurgicala obligatoriu si ca s-a zis cu sportul meu pe toata viata. Sa am grija pe viitor sa nu car greutati.

In drum spre casa de la spital nu-mi venea a crede, imi dadeau lacrimile, nu-mi puteam imagina ca ma las de sport. Când acasa sora imi spune ca gasit pe net un kinetoterapeut care promite vindecarea acestor probleme. Imediat l-am apelat. Incredibil! omul lucreaza intr-o sala de forta cu pacientii lui si sala e cateva sute de metri de la locuinta mea.

M-am dus chiar in ziua ceea. Mi-a privit rezultatele de la RMN m-a examinat si mi-a spus ca am imbalansuri musculare grave ( muschi abdominali slabi, lombari slabi, deltoizi posteriori slabi in comparatie cu restul), muschii lombari foarte contractati. Mi-a spus ca operatia nu e o solutie pe termen pe lung.

Am lucrat cu el cateva luni si mi-am recapatat flexibilitatea corpului si durerile au disparut. Au trecut deja 5 ani. Stiu ca herniile sunt acolo, le mai simt cateodata, dar nu ma deranjeaza. In acesti 5 ani m-am tinut regulat de sport si acord o deosebita atentie stretching-ului. Am lucrat si in constructii chiar, carat saci etc. In sala nu fac deloc genuflexiuni cu haltera in spate, ramat cu bara si nici impins deasupra capului cu bara. In rest orice exercitiu cu greutati mari: impins din culcat, inclinat cu bara si halterele, tractiuni la bara cu greutati atarnate, mers fandat cu greutati in maini, impins deasupra capului cu gantere din sezut, ramat vertical cu bara, abdomene, hyperextensii cu greutati, ramat cu aplecat in fata la cablu, presa picioare, pistoale cu greutati in brate etc etc.

Am facut si vreo 4 drumuri tur-retur Franta-Moldova cu masina proprie si in afara de faptul ca mi-era somn nu ma durea nimic. Nustiu cat  o sa mearga dar nu ma simt deloc nevoit sa ma operez.

#2314
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Bravo, ma bucur ca problema ta de sanatate este spre bine, dar, totusi, cine este acel kinetoterapeut si de unde?
Multumesc.

#2315
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Pai e din Chisinau. Nustiu daca are vreo importanta sa-i spun numele. E Viorel Mastac.

#2316
DNico1982

DNico1982

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.08.2016
Ma bucur ca toata lumea se simte mai bine. Tatal meu s-a operat luni la Spitalul Elias si nu se simte foarte bine. Operatia a fost destul de complexa , stenoza de canal si fixare cu 4 suruburi :( , a avut dren si sonda urinara care ii da acum batai de cap...a facut infectie urinara..a mai avut cine sonda? in cat timp si-a revenit?

CarmEn-78 in cat timp ti-ai revenit dupa operatie? Te simti bine acum?

#2317
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 01.10.2009
Cum va spuneam intr-o postare anterioara, eu m-am operat vinerea trecuta. Sambata m-am dat jos din pat. Apoi totul a intrat in normal, luni am ajuns acasa. In momentul de fata sunt ok, nu am niciun fel de durere(nici macar operatia nu ma mai doare). Urmez exercitiile pe care mi le-a dat doctorul iar miercurea viitoare o sa merg la control. Mi-a recomandat sa nu stau mai mult de 30 minute in sezut si fara miscari bruste.

Edited by RhadooR, 24 August 2016 - 07:13.


#2318
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016
DNico1982 să zicem că sunt bine acum cu operația (primele două săptămâni au fost groaznice pt ca nu puteam să fac nimic și tb sa fie mereu cineva cu mine)....acum mă mișc altfel prin casă, reușesc să fac câte ceva...
Problema mea este că mă doare coloana mai sus ( operația a fost l5s1)...mă doare mana stânga foarte tare...mi s a recomandat un nou rmn, dar nu vreau să mai fac ca sigur o sa ajung iar la cuțit.
Așa că revin cu întrebarea: a făcut cineva acupunctura sau împachetări cu nămol la Techirghiol??

#2319
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016
DNico1982 să zicem că sunt bine acum cu operația (primele două săptămâni au fost groaznice pt ca nu puteam să fac nimic și tb sa fie mereu cineva cu mine)....acum mă mișc altfel prin casă, reușesc să fac câte ceva...
Problema mea este că mă doare coloana mai sus ( operația a fost l5s1)...mă doare mana stânga foarte tare...mi s a recomandat un nou rmn, dar nu vreau să mai fac ca sigur o sa ajung iar la cuțit.
Așa că revin cu întrebarea: a făcut cineva acupunctura sau împachetări cu nămol la Techirghiol??

#2320
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostDNico1982, on 23 august 2016 - 21:47, said:

Ma bucur ca toata lumea se simte mai bine. Tatal meu s-a operat luni la Spitalul Elias si nu se simte foarte bine. Operatia a fost destul de complexa , stenoza de canal si fixare cu 4 suruburi Posted Image , a avut dren si sonda urinara care ii da acum batai de cap...a facut infectie urinara..a mai avut cine sonda? in cat timp si-a revenit?

CarmEn-78 in cat timp ti-ai revenit dupa operatie? Te simti bine acum?
In doua luni dupa sonda.
Mi-am cumparat propria "ratusca" pe care am folosit-o doar doua-trei zile.
Cred ca e normal sa nu se simta bine cind oasele sinrt afectate.... O luna de zile m-a spalat sotia pe cap, intins pe spate si cu capul in afara patului. Ii sint dator vindut. Si pe spate si in locuri unde se ajunge mai greu. E neplacut si greu sa spuin asta, dar asta e adevarul....
Vointa, rabdare, putere..si putere mentala va doresc. Daca va vine sa plingeti, plingeti, chiar daca aveti parul alb.
Bafta....

#2321
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostCarmEn-78, on 23 august 2016 - 17:11, said:

Buna, sunt operată de hernie de disc lombara de două luni. As vrea sa merg la Techirghiol, voi ați făcut astfel de tratamente? Oare e prea devreme, să mai aștept o perioadă? E posibil să mai am o hernie dar nu vreau absolut deloc să mai fac o operație!!! Așa că aș vrea să știu dacă acupunctura si aceste băi dau rezultate. Mulțumesc!
Parerea mea e sa uiti de tratamentele de la Techirghiol pentru toata viata.....

#2322
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016
De ce? Medicul de familie mi-a recomandat să merg...nu au nici un efect sau fac rău?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate