Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Va place opera/opereta?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5228 replies to this topic

Poll: Va place opera/opereta? (72 member(s) have cast votes)

Va place opera/opereta?

  1. Da (53 votes [73.61%])

    Percentage of vote: 73.61%

  2. Nu (7 votes [9.72%])

    Percentage of vote: 9.72%

  3. Nu am fost niciodata (12 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

Vote Guests cannot vote

#5041
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005
@r_murphy

O fi Secretul lui Marco Polo?

#5042
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,136
  • Înscris: 30.04.2007
se pare ca nu, costumatia tematica era de pe la sfirsitul secolului al 19-lea, ceva de genul "bagabontilor" din my fair lady ..

#5043
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

 r_murphy, on 16 august 2016 - 19:57, said:

se pare ca nu, costumatia tematica era de pe la sfirsitul secolului al 19-lea, ceva de genul "bagabontilor" din my fair lady ..
Nu poti sa pui inregistrarea? Poate asa se prinde cineva despre ce operera e vorba.

#5044
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,136
  • Înscris: 30.04.2007
din pacate, inregistrarea o caut, imi trebuia un capat de.fir.de.care sa.trag ...

#5045
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sunt inte-o excursie prin Londra. Da, am vizitat si HMS adica navele (si submarinele) Majestatii Sale. HerH/is Majesty Ships
Dar nu sunt la Turism sau Istorie..
Si cum ne invarteam si noi prin Lonrdra, pe o vreme usor ploioasa, da,e curios, ploua prin acest oras, am ajuns si la Royal Opera House.
Si nu m-am putut abtine sa nu cant pe acolo.
Asa ca m-am asezat intr-un genunchi si am inceput, uitandu-ma la sotie: che bella sei, amore mio, o sole mio..
Sunt convins ca din cauza ca strada era aproape goala nu m-a aplaudat nimeni...
Ma rog,am scris aproape goala, deoarece pe langa Opera erau 2 tipi in veste reflectorizante....
Cand m-au vazut si m-ai ales auzit, unul dintre ei m-a imitat.
Dupa cum a cantat, cred ca era italian..
Si mai avea o deosebire.
El avea o VOCE...
Asa ca m-am decis. Imi aman debutul..
Si ma intorc in tara..
PS. Dupa faza descrisa, am avut dificultati sa merg mai departe. Mai facem 2 pasi, mai radeam de 3 ori...

Edited by Prien, 21 August 2016 - 20:39.


#5046
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dupa cum v-am mai spus, am cantat la Royal Opera House. Se pare ca nu am fost crezut, pt ca nimeni nu m-a felicitat....
Asa ca, vorba lui Ceausescu, pun dovad ( R ) a..
Mda, in spatele meu e un afis cu o tipa. Eu sunt un tip galanton, de aia mi-am astupat figura..
Lasa, sa iasa femeile inainte..

Attached Files

  • Attached File  IO.jpg   170.85K   13 downloads


#5047
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am dat peste ea din intamplare. Pierdeam vremea si asteptam sa mi se faca somn..
Dar jur mi s-a taiat rasuflarea ascultand..Si mi s-a facut pielea ca de gaina..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GPe7zbM-MxY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Have fun

Edited by Prien, 06 September 2016 - 20:31.


#5048
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Acum cateva minute mi-a teecut prin cap o idee. Hai sa mai vedem ce mai la Opera din Bucuresti.
Sincer, m-am gandit ca nu am mai trecut pe acolo de prea multa vreme. Si totusi sunt roman si ar trebui sa tin cu ai mei.. Ce atat MET?
Deschis site-ul,"Vaduva vesela". A, o stiu. E foarte simpatica..Am mai vazut montari al ONB si mi-au placut..
Andrei Serban. Inca nu i-am vazut nicio montare. Da, curios, dar asa e..
Incepe videoclipul
Si ma gandesc cine dracu e ala din tablou.
Apoi am realizat ca bine ii face ca o bate la fund. Mama mia, ce pozitie de film XXX. A, de acolo imi venise ideea cu bataita...
M-am mai uitat si la tipi cu "peptul" paros si gol, doar in prosoape.. De ce ma gandesc la orgiile XXX?
Apoi ii vad cum stau si se uita la tipele alea. Si ma gandesc la ce fac cu mainile pe sub prosoape...
Chiar sunt obsedat sexual?
Mama mia, ce poarta de forma unor craci..Ce bine e intre ..
Sa mai zica cineva ca eu sunt obsedat de sex. Si ca il etalez peste tot.
Adevarul e ca la 73 de ani, poate nu o sa mai pot..Asa ca poate o sa fac la fel. Daca varsta ma va tampii si cretiniza..
Chiar, avem in scena si o cada.. Pesemne ca  abia acum a dat si bietul AS de o cada..Si i-a placut..Pana acum s-a spalat doar la dus. Turcesc..
Si de aia a dus-o pe prima scena lirica..
Pe scurt, videoclipul mi-a creat o senzatie de oroare si dezgust@libidinos..
Corect, nici ca o sa ma prindeti sa va platesc biletul..
Aprilia, sa ma ierti..Dar asta mi-a inspirat ce am vazut ..
Am intrat si pe site-ul Operetei. Pana in decembrie, inclusiv, nu e programat nimic..
Si la MET, o sa am doar cateva spectacole..Viva YT..

Attached Files


Edited by Prien, 08 September 2016 - 18:30.


#5049
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005
Va anunt respectuos ca mi-am luat abonament la stagiunea urmatoare de la Met.
http://www.metopera....son/In-Cinemas/

#5050
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeule mare
http://m.romanialibe...rizorii--427921
"Evident, avem ca titlu progra­mate spectacolele pentru toată stagiunea, rămâne să vedem ce se va întâmpla cu toate aceste contracte făcute într-un mare deserviciu pentru instituție, niște contracte pe care eu nu le-am mai întâlnit până acum, prin care creatorul are dreptul, chiar dacă a fost remunerat, să facă ce vrea cu spectacolul. Nici măcar Andrei Șerban, Silviu Purcărete, Bob Wilson sau alți creatori mari nu au avut o clauză în contract într-un imens detriment al instituției, în care să se prevadă că dacă el nu mai dorește, nu se mai dă spectacolul. În clauzele oricărui contract se prevede că o perioadă de 10-20 de ani Opera poate bene­ficia de acel spectacol. Numai aici, în București, am regăsit aceste contracte păguboase, în defavoarea instituției, în care creatorul poate face ce vrea cu spectacolul, motiv pentru care “La fille mal gardee” și “Giselle” nu se mai pot juca, deoarece domnul Kobborg nu este de acord. Și am înțeles acum că s-a primit o hârtie și pentru “Manon Lescaut”, la care domnul Kobborg, făcând impresariatulal spectacolului, are dreptul să nu mai fie de acord cu jucarea lui"
Si tovarasul director al ONB care l-a semnat nu e strans de oo sa dea cu subsemnatul?Pe ce temei juridic, etc?

#5051
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Gata, au inchis si Opera. Sau asa rezulta de pe site-ul lor. In septembrie 4 spectacole, pe 1  3 2 matineu si seara si pe 4.
In octombrie zero...
Sa va ......

Edited by Prien, 29 September 2016 - 16:23.


#5052
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Păi „managerița-minune” adusă parcă din dulcele târg al Ieșilor (sper să nu greșesc) ce manageriază acolo?

#5053
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005
Am fost la Opera Garnier. Nu ma invidiati prea tare, doar intr-un tur ghidat :D.
Cica, arhitectul casei regale Viollet-le-Duc, i-a zis imparatesei :D sa faca un concurs anonim, ca oricum il va castiga el, insa asa evita comentariile neplacute. L-au facut si, ce sa vezi, l-a castigat un tinerel care nu mai facuse vreodata un mare proiect. Charles Garnier, care si-a pus si capul  din bronz aurit sus pe un perete, sa stie lumea ca tinerii arhitecti trebuie incurajati. Mai multe detalii pe Wikipedia, de unde am scos un paragraf.
On 30 December 1860 the Second Empire of Emperor Napoleon III officially announced an architectural design competition for the design of the new opera house.
Applicants were given a month to submit entries. There were two phases to the competition. Charles Garnier's project was one of about 170 submitted in the first phase.[31] Each of the entrants were required to submit a motto that summarised their design. Garnier's was the quote "Bramo assai, poco spero" ("desire for much, hope for little") from the Italian poet Torquato Tasso. Garnier's project was awarded the fifth-place prize, and he became one of seven finalists selected for the second phase.[32] In addition to Garnier, among the others were his friend Leon Ginain, Alphonse-Nicolas Crépinet and Joseph-Louis Duc (who subsequently withdrew due to other commitments).[33] To the surprise of many, both Viollet-le-Duc and Charles Rohault de Fleury missed out.
Viollet-de-Duc's losing Opera Competition project of 1861

The second phase required the contestants to revise their original projects and was more rigorous, with a 58-page program, written by the director of the Opéra, Alphonse Royer, which the contestants received on 18 April. The new submissions were sent to the jury in the middle of May, and on 29 May 1861 Garnier's project was selected for its "rare and superior qualities in the beautiful distribution of the plans, the monumental and characteristic aspect of the facades and sections"

#5054
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 Aprilia, on 29 septembrie 2016 - 23:55, said:

Am fost la Opera Garnier. Nu ma invidiati prea tare...
Asta s-o crezi tu!Posted Image  Eu oricum te invidiez asa, amical...Posted Image
Acu', lasand gluma deoparte, m-am mai "cultivat" si eu olecutza citind ce ai scris mai sus, ca nu cunosteam istorioara.

#5055
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 flomelomanul, on 30 septembrie 2016 - 07:19, said:

Asta s-o crezi tu!Posted Image  Eu oricum te invidiez asa, amical...Posted Image
Acu', lasand gluma deoparte, m-am mai "cultivat" si eu olecutza citind ce ai scris mai sus, ca nu cunosteam istorioara.
Idem.
Daca am stiut sa fac misto de noua montare si de noul program, am sa rectific ..Poftiti programul pe octombrie
http://www.operanb.r...r/2016-10  In 31 de zile, 2 gale si 4 spectacole..Da, stiu, ar trebui sa scad zile de luni cande se joaca relache. Dar D are si matineu..
Sincer, nu fac misto. Ci regret.

#5056
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mi-a luat o carte sa o citesc. Si ce m-am gandit, un fundal sonor. Am intrat pe net si ce am gasit http://radioclassico...a-ramane-diana/
Sincer, m-am bucurat pt clujeni..
Altfel, asa ca idee linkul principal e interesant..

#5057
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005
Daca va plac operele lui Rossini si montarile moderne, vineri seara se transmite de la Lille La Cenerentola. Vizionare placuta!

http://www.theoperap...la#xtor=EPR-38-[General]

PS Prien, ne vedem sambata viitoare la Don Giovanni?

#5058
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Apri,
Știi că nu refuz niciodată o cenușăreasă, dar în seara asta n-am timp s-o savurez. Bine că spectacolul o să stea acolo pe platformă ceva vreme, așa că va fi timp și pentru re-vizionări.
Și a-propos de montări moderne, deși nu sunt adeptul lor, am urmărit în direct tot pe Opera Platform transmisia de acum câteva săptămâni a Nunții mozartiene și pot să spun că m-a cucerit încă de la primele scene. Poate și din cauza faptului că interpreții (total necunoscuți pentru mine) și-au făcut foarte bine treaba iar orchestra a sunat „într-un mare fel”.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate