Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bolojan la presedintie?

Huawei band 8

Statii de benzina DHR

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 Cat spatiu stocare aveti in total...

Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Va place opera/opereta?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5228 replies to this topic

Poll: Va place opera/opereta? (72 member(s) have cast votes)

Va place opera/opereta?

1. Da (53 votes [73.61%])

Percentage of vote: 73.61%

2. Nu (7 votes [9.72%])

Percentage of vote: 9.72%

3. Nu am fost niciodata (12 votes [16.67%])

Percentage of vote: 16.67%

Vote Guests cannot vote

Prien

Prien

Senior Member

• Grup: Senior Members
Concluzii. Nu a fost rea de loc. Nu s-a ridicat la nivelul Sutherland @Pavarotti,
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l6S_kx0gDzc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
dar adevarul e ca _ku maestri astia nu se poate compara nimeni..
Altfel, eu mi-am pus radioul de la job pe RRM sau RRC pt cat o sa ma fie.
Pt ca dupa ce le taie abonamentul sunt curios cu ce o sa mai platesca preluarile..
Parca il vad pe Puie Monta si condamnatul big/scar/boss din TeleMorman cum o sa dea au un asa buget pt cultura si opere..Di granda..

Edited by Prien, 09 November 2016 - 09:15.

xmanyacs77

xmanyacs77

*Roman Patriot*

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YbNfEjlO26c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Prien

Prien

Senior Member

Sper sa fie de bine
Dne ajuta
http://www.news.ro/c...016111316045137

xmanyacs77

xmanyacs77

*Roman Patriot*

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-kbi1EMcD3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

xmanyacs77

xmanyacs77

*Roman Patriot*

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k9UwJ_i5EXQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

xmanyacs77

xmanyacs77

*Roman Patriot*

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LYAsFelf7no?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Prien

Prien

Senior Member

View PostPrien, on 08 septembrie 2016 - 18:26, said:

Acum cateva minute mi-a teecut prin cap o idee. Hai sa mai vedem ce mai la Opera din Bucuresti.
Sincer, m-am gandit ca nu am mai trecut pe acolo de prea multa vreme. Si totusi sunt roman si ar trebui sa tin cu ai mei.. Ce atat MET?
Deschis site-ul,"Vaduva vesela". A, o stiu. E foarte simpatica..Am mai vazut montari al ONB si mi-au placut..
Andrei Serban. Inca nu i-am vazut nicio montare. Da, curios, dar asa e..
Incepe videoclipul
Si ma gandesc cine dracu e ala din tablou.
Apoi am realizat ca bine ii face ca o bate la fund. Mama mia, ce pozitie de film XXX. A, de acolo imi venise ideea cu bataita...
M-am mai uitat si la tipi cu "peptul" paros si gol, doar in prosoape.. De ce ma gandesc la orgiile XXX?
Apoi ii vad cum stau si se uita la tipele alea. Si ma gandesc la ce fac cu mainile pe sub prosoape...
Chiar sunt obsedat sexual?
Mama mia, ce poarta de forma unor craci..Ce bine e intre ..
Sa mai zica cineva ca eu sunt obsedat de sex. Si ca il etalez peste tot.
Adevarul e ca la 73 de ani, poate nu o sa mai pot..Asa ca poate o sa fac la fel. Daca varsta ma va tampii si cretiniza..
Chiar, avem in scena si o cada.. Pesemne ca  abia acum a dat si bietul AS de o cada..Si i-a placut..Pana acum s-a spalat doar la dus. Turcesc..
Si de aia a dus-o pe prima scena lirica..
Pe scurt, videoclipul mi-a creat o senzatie de oroare si dezgust@libidinos..
Corect, nici ca o sa ma prindeti sa va platesc biletul..
Aprilia, sa ma ierti..Dar asta mi-a inspirat ce am vazut ..
Am intrat si pe site-ul Operetei. Pana in decembrie, inclusiv, nu e programat nimic..
Si la MET, o sa am doar cateva spectacole..Viva YT..
Ma auto citez cu regret. Sotia mi-a gasit si trimis niste reactii ale unor critici adevarati, nu ca mine...
http://www.ziaruldei...ie--139688.html
Adevarul ca mi-a placut mult de tot faza "Dialogurile au fost intens și abundent modificate, ajungând să dilate durata întregii premiere la peste patru ore (cu tot cu pauze, e adevărat; există și opere de Wagner mai scurte de-atât).
Nu cred ca trebuie sa fi prea inteligent sa intelegi ce vrea sa zica fara sa zica. Si oricum eu sunt soparla, adica Scorpion..
Dar si http://www.ziaruldei...ie--139688.html zice la fel de   aaa.. distractiv..
Pe romaneste cresc in ochii mei. pt ca pre/simt bine..
Da, presimt ca aia din ONB care se uita pe aici o sa imi umfle frigiderul. Oameni buni, coristi, muzicieni, dansatori, interpreti, sau de la tehnica indiferent de rolul principal sau secundar. Nu am nimic cu  voi. Voi ati executat ce v-a cerut nenea regizorul..
Daca ala e aaaa depasit...asta e.
Vai, cum te legi de marele maestru AS, tu ai regizat macar vre-o piesa? Regizat? Eu? Sigur ca NU. Nu e meseria mea. Dar am ars prea ulte piese electronice.
Asa ca pe scurt, nu mersi. E dreptul meu sa nu platesc biletul. Daca as avea chef de kich asa deschide tvul pe prost tv, sau pe latrina..
Rahat se gaseste si prea mult, din pacate....

Edited by Prien, 14 November 2016 - 17:34.

Finkregh

Finkregh

Junior Member

• Grup: Members
Am vazut aseara transmisia de la Royal Opera House cu "Les contes d`Hoffmann". Un spectacol foarte bun (ultima serie din pacate cu montarea veche a lui John Schlessinger din 1980, initial cu Domingo in rolul titular), improspatat cu niste gaselnite regizorale interesante in acest revival.
Vedeta spectacolului este fara indoiala Vittorio Grigolo, care face un rol exceptional, nuantat in special in jocul actoricesc, veridic atat in epava alcoolica din prolog si epilog, cat si in junele indragostit din partea centrala a operei. Mentiune deosebita pentru interpretarea cavatinei "Il était une fois a la Cour d'Eisenach": mi-a placut modul jucaus in care reda diformitatile lui Kleinzach, dar si ardoarea cu care canta despre Stella. Per total, a fost foarte sigur si vocal, frazarea a fost perfecta (la fel si pronuntia, ceea ce, din pacate, in opera romantica franceza nu e de la sine inteles astazi), iar notele acute au acel vibrato italian in timbralitate, care a lipsit ani la rand de pe scena operatica mondiala.
Thomas Hampson are de asemenea un joc foarte bun si este credibil in toate cele 4 roluri; din pacate, vocea lui de bariton liric mi se pare prea inalta pentru tessitura unora dintre roluri (Lindorf si mai ales Coppelius), avand de suferit in consecinta in registrul grav.

In rest, haotica putin conducerea muzicala a lui Evelino Pido si cu putin simt pentru spectacol si spectatori.

xmanyacs77

xmanyacs77

*Roman Patriot*

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ERD4CbBDNI0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Prien

Prien

Senior Member

Finkregh
WAUUU., ce comentariu adevarat. Multumesc frumos. Te mai astept/am.

xmanyacs77

xmanyacs77

*Roman Patriot*

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kFsI-czkebc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Finkregh

Finkregh

Junior Member

View PostPrien, on 16 noiembrie 2016 - 22:40, said:

Finkregh
WAUUU., ce comentariu adevarat. Multumesc frumos. Te mai astept/am.
Cu drag, am sa mai revin cu scurte recenzii si la alte spectacole.

xmanyacs77

xmanyacs77

*Roman Patriot*

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fw3L3tPpUNg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aprilia

Aprilia

Forumist

View PostFinkregh, on 16 noiembrie 2016 - 17:11, said:

Am vazut aseara transmisia de la Royal Opera House cu "Les contes d`Hoffmann". Un spectacol foarte bun (ultima serie din pacate cu montarea veche a lui John Schlessinger din 1980, initial cu Domingo in rolul titular), improspatat cu niste gaselnite regizorale interesante in acest revival.
Vedeta spectacolului este fara indoiala Vittorio Grigolo, care face un rol exceptional, nuantat in special in jocul actoricesc, veridic atat in epava alcoolica din prolog si epilog, cat si in junele indragostit din partea centrala a operei. Mentiune deosebita pentru interpretarea cavatinei "Il était une fois a la Cour d'Eisenach": mi-a placut modul jucaus in care reda diformitatile lui Kleinzach, dar si ardoarea cu care canta despre Stella. Per total, a fost foarte sigur si vocal, frazarea a fost perfecta (la fel si pronuntia, ceea ce, din pacate, in opera romantica franceza nu e de la sine inteles astazi), iar notele acute au acel vibrato italian in timbralitate, care a lipsit ani la rand de pe scena operatica mondiala.
Thomas Hampson are de asemenea un joc foarte bun si este credibil in toate cele 4 roluri; din pacate, vocea lui de bariton liric mi se pare prea inalta pentru tessitura unora dintre roluri (Lindorf si mai ales Coppelius), avand de suferit in consecinta in registrul grav.

In rest, haotica putin conducerea muzicala a lui Evelino Pido si cu putin simt pentru spectacol si spectatori.
Unde au transmis, ca eu n-am gasit pe nicaieri in Romania?

Prien

Prien

Senior Member

Daca eu nu sunt, sau sunt suspendat, se lasa o liniste pe aici..

Finkregh

Finkregh

Junior Member

View PostAprilia, on 19 noiembrie 2016 - 08:02, said:

Unde au transmis, ca eu n-am gasit pe nicaieri in Romania?
Nu locuiesc in Romania, asa ca nu stiu unde sunt transmise acolo... dar parca intr-o vreme existau cinematografe care sa preia feed-ul, nu?

O alternativa: https://www.staatsoperlive.com/en/ - pentru 18 euro pe luna, se pot vedea cam 5-6 spectacole pe luna live in HD de la Wiener Staatsoper. Sunt si alte modele de plata, gen pachet de 8 opere la 11 euro bucata sau inregistrari de arhiva la 5 euro bucata. Sper ca merge si in Romania.

Edited by Finkregh, 25 November 2016 - 09:05.

Aprilia

Aprilia

Forumist

View PostFinkregh, on 25 noiembrie 2016 - 09:05, said:

Nu locuiesc in Romania, asa ca nu stiu unde sunt transmise acolo... dar parca intr-o vreme existau cinematografe care sa preia feed-ul, nu?

O alternativa: https://www.staatsoperlive.com/en/ - pentru 18 euro pe luna, se pot vedea cam 5-6 spectacole pe luna live in HD de la Wiener Staatsoper. Sunt si alte modele de plata, gen pachet de 8 opere la 11 euro bucata sau inregistrari de arhiva la 5 euro bucata. Sper ca merge si in Romania.

Norocul tau. In Romania se transmit 10 spectacole de la Met si cam atat. Stai, mai sunt niste inregistrati de la Bolshoi, candva au fost si de la ROH. Problema cu ROH e diferenta de fus orar pentru transmisiunile live (am vazut eu Romeo si Julieta si m-am culcat pe la 3 dimineata, asta intr-o zi din cursul saptamanii).
Multumesc oricum pentru raspuns.

Prien

Prien

Senior Member

Sotia a luat bilete la "Liliac". Abia dupa ce a platit a vazut comentariile
Astept/am cu interes (cititi cu groaza) ..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate