Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Rezonator!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
xtremex

xtremex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.03.2005
Are cineva idee de unde pot sa procur rezonator ceramic 50MHz.
Vreau sa-l folosesc pentru un proiect cu microchip SX28.
Sunt chiar asa de greu de gasit?

(eu sunt din BM, am incercat la toate magazinele de electronica. Chiar si in Cluj am incercat sa fac comanda.... da nu am noroc).

Merci mult.

#2
goguferaru

goguferaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.11.2004
Nu stiu daca au dar mai incearca la conexelectronic si la adelaida

#3
xtremex

xtremex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.03.2005

goguferaru, on Mar 15 2005, 21:03, said:

Nu stiu daca au dar mai incearca la conexelectronic si la adelaida

<{POST_SNAPBACK}>



de conexelectronic inca pana acuma nu am stiut.  Totusi nu au nici eu desi sunt destul de bine dotati. La adelaide am mai incercat.

#4
cristianp

cristianp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 16.03.2005

xtremex, on Mar 16 2005, 00:27, said:

de conexelectronic inca pana acuma nu am stiut.  Totusi nu au nici eu desi sunt destul de bine dotati. La adelaide am mai incercat.

<{POST_SNAPBACK}>


Incearca la http://www.capodimonte.ro

#5
xtremex

xtremex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.03.2005

cristianp, on Mar 16 2005, 16:54, said:



Am gasit oscilator cristal 50MHz. Problema e ca trag prea mult curent si sunt de 10 ori mai scumpe decat cele ceramice (asta nu ar fi o problema fiindca nu o sa l-e folosesc in cantitati industriale).

     www.capodimonte.ro
     www.conexelectronic.ro
Ambele situri au componente diverse de care nu gasesc la orice magazin electronic.

Pe mine m-ar interesa in special rezonator ceramic 50MHz (daca se poate tip MURATA), fiindca cu asta e cel mai stabil scenixul (SX28ac)

#6
xtremex

xtremex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.03.2005
Fara rezonatorul asta nu am facut nimic.
Nici nu-mi vine sa cred ca se gaseste asa de greu.

#7
cristianp

cristianp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 16.03.2005

xtremex, on Mar 18 2005, 02:04, said:

Fara rezonatorul asta nu am facut nimic.
Nici nu-mi vine sa cred ca se gaseste asa de greu.

<{POST_SNAPBACK}>


O idee: poti incerca un oscilator cu cuartz pe a 3 armonica facut cu tranzistori. Nu vei avea chiar 50MHz (16MHz x3 sau chiar 18.4MHz x 3)

#8
goguferaru

goguferaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.11.2004
Mai incearca in tirgurile de vechituri, azi am vazut pe o placa o piesa pe care scria Murata dar nu avea nici o valoare in jur de 50 ca o luam.

#9
xtremex

xtremex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.03.2005
Chestia a ca de afara (din strainatate) pot comanda numai ca nu-s nebun sa dau 20lire pe posta pt o piesa de 20mii lei si nici sa comand vreo 100 ca sa se merite.

Si apoi nici nu pot fi sigur ca vine coletul si ca nu o sa fie probleme. Mai sunt speriati strainii de comenzile de Rom? Ca poate au motive ca sa fie asa paranoici chiar si acuma cand nu mai avem mult pana in UE.

Mai bine ma las de meserie. :(

#10
bodo_master

bodo_master

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.04.2005
Vezi ca in telefoanele cordlless gasesti un cuart in partea de receptie de vreo 49,5Mhz.Daca nu iti convine aceasta valoare multiplica un cuart de 10,000Mhz.In serie cu cristalul pune un trimer 10-40pF pt a regla fin frecv. :naughty: Foloseste 2-3 tranzistoare cu circuite acordate in colector pe armonica a 5-a.Dupa oscilator pune eventul niste porti inversoare pt a face compatibil osc. cu integratul tau.
Bafta!

#11
Tic1

Tic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.03.2005
O idee ! Cauta prin placile vechi de calculatoare 386,486. Au oscilatoare integrate de 50 Mhz si 66 Mhz. Daca nu ai cauta in bazar. Sint metalice si au 4 pini.Pin 1 NC, 2GND, 3 Out signal, 4 Vcc. tensiune lucru 5V.Sint stabile. Bafta ! :rolleyes:

#12
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004
3 buc iti pot trimite eu daca-ti ajung;

Oscilatoare de 50MHz gasesti la ECAS sau VITACOM sub codul QOM050 sau QOS050; intr-adevar rezonatoarele se opresc la 12MHz in catalogul pe care-l am eu... Mai exista quart-zuri pe 48MHz, cu codul QM048, tot la ECAS sau Vitacom.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate