Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Cu masina pana in ...Suedia

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 03.08.2006
Ai facut co o NIVA traseul asta ?

#20
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

 kiphtea69, on Mar 30 2009, 21:47, said:

Ai facut co o NIVA traseul asta ?
da, cu o niva din 95 injectie monopoint.

#21
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 03.08.2006
Foarte tare. Felicitari. Din pacate eu am avut numai rasoleli cu Nivele ( pe DN1 la 50 km/h o planetara s-a decis sa faca dreapta impreuna cu roata aferenta). Cam cat ti-a luat sa faci traseul asta si pe unde te-ai oprit ?

#22
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

 kiphtea69, on Mar 31 2009, 13:24, said:

Foarte tare. Felicitari. Din pacate eu am avut numai rasoleli cu Nivele ( pe DN1 la 50 km/h o planetara s-a decis sa faca dreapta impreuna cu roata aferenta). Cam cat ti-a luat sa faci traseul asta si pe unde te-ai oprit ?
da, am mai auzit varianta ca cele pentru vest sint mai bine facute. oricum daca o iei la mîna, niva nu te lasa. atit sa pui 2 l ulei in cutie in loc de 1,3 l cit intra normal daca ai cutie cu 5 trepte.
fix trei zile in conditiile in care am fost singur si  dupa jonkoping am mers in medie cu 70km/h. m-am oprit la jonkoping 1 noapte si una la ostersund. a3 a zi pe la 19:00 am fost in jokkmokk, cam la 10km mai sus de cercul polar.

#23
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Ma bucur ca ai deschis topic-ul asta.

Si eu ma gandeam sa merg in vara la Stockholm.

Exista 2 variante de trasee. Primul si cel mai scurt (in jur de 1.600 km) e cel prin Ucraina si Polonia. Cel de-al doilea (mult mai lung, in jur de 2.800 km) e cel prin: Ungaria, Slovacia, Cehia, Germania, Danemarca.

Pe mine sincer ma tenta a doua varianta, chiar daca insemna 1.200 km in plus. Taxa de drum trebuie sa platesti in Ungaria, Slovacia si Cehia. In Germania nu platesti nimic in plus, taxa de drum e inclusa in pretul carburantului. In Suedia am inteles ca masinile inmatriculate in alte state sunt scutite de taxa. Nu stiu cum e in Danemarca.

Pentru a iesi din Romania as alege: Bucuresti-Brasov-Sibiu-Sebes-Orastie-Deva-Lipova-Arad-Nadlac. Cred ca e cel mai rezonabil drum ca sa pot ajunge cu masina intreaga in Ungaria. Pe la Turnu Severin am inteles ca e jale, iti rupi masina.

#24
rzvn_serban

rzvn_serban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2009
am fost!!!!!!!!!!!! :coolspeak:
8,058 km
ungaria-slovacia-cehia-germania-danerca-suedia(Lycksele)
revi cu amanunte si poze!
GUSTERU !!!!!! - Multumesc de sfaturi! Excente

#25
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Felicitari!

Asteptam cat mai multe poze si mai ales informatii despre drum, ruta, taxe, ferry-boat, preturi la benzina, la mancare, la cazare etc. La vara daca totul merge conform planului vreau sa descopar si eu nornul Europei, asa ca orice informatie imi e necesara.
Merci.  :)

#26
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

 rzvn_serban, on Apr 6 2009, 07:54, said:

am fost!!!!!!!!!!!! :coolspeak:
8,058 km
ungaria-slovacia-cehia-germania-danerca-suedia(Lycksele)
revi cu amanunte si poze!
GUSTERU !!!!!! - Multumesc de sfaturi! Excente
ma bucur ca ti-au fost de folos. asteptam pozele, poate ma mai trezesc si eu, imi vine sa ma duc dracului cind dimineata ma duc sa pierd vremea la munca in loc s-o tin tot inainte sa mai bat nordul putin

#27
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
scuze pentru off-topic, dar nu ma pot abtine... vad ca eu m-am inscris pe forum exact la un an dupa gusteru  :)

#28
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006
Salut!
Vreau sa fac in august Danemarca, Norvegia, Suedia, Finlanda. Dati-mi si mie (va rog!) cateva trasee si obiective. Nu-mi dati sfaturi, ca oricum nu tin cont de ele, va rog sa-mi dati doar indicii care provin din propria experienta. Multumesc, bafta!

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iti recomand: visitsweden.com , www.visitdenmark.com/ si www.visitnorway.com/

Traseul ti-l faci dupa gusturile proprii, poate avem gusturi diferite :) Evita autostrazile si mergi pe nationale, mergi pe coasta de SE a Norvegiei pana in Alesund

#30
rzvn_serban

rzvn_serban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2009
Scuze pentru intarziere dar treaba asta cu trecerea timpului......sometimes sucks!
Pozele....cred ca va fi mai usor pentru toata lumea sa dati click aci :

http://picasaweb.goo...aTurMartie2008#

Pentru oricine altcineva are nevoie de vreo informatie in mod particular : [email protected] . O sa mai postez si aici de cate ori voi intra cate ceva.
In alta ordine de idei cred ca la vara/toamna iau iar Europa la picior dar pe alt traseu.

Gusteru! recomanzi ceva?  ;)

Mi-as dori sa scriu o poveste la fel de frumoasa cu altele de pe aici dar nu-s prea bun la scris, mult mai bun la vorba si cand sunt intrebat despre lucruri exacte. dar promit sa raspund oricui cu orice voi putea. Pe scurt drumul este SUPERB, nu este usor dar nici nu cazi pe spate de greu......insa MERITA orice secunda!
Astept reactii si la poze desi nu-s io al mai bun. si-abia ce mi-am luat un aparat mai acatari din Germania.




 rzvn_serban, on Apr 6 2009, 06:54, said:

am fost!!!!!!!!!!!! :coolspeak:
8,058 km
ungaria-slovacia-cehia-germania-danerca-suedia(Lycksele)
revi cu amanunte si poze!
GUSTERU !!!!!! - Multumesc de sfaturi! Excente


#31
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005
daca ai vreo2-3 saptamini, as bate pirineii spanioli, la nord de ruta Girona-Olot-Ripol-Berga-La Seu- Sort apoi m-as intoarce prin Llavorsi pe drumul forestier in Andorra si apoi peste munte- nu prin tunel - in franta.ai numai sate medievale, ici si colo cite un castel ruinat si o natura cum rar gasesti. la nord de ruta asta ai o gramada de drumulete mici  multe neasfaltate si dai de ferme uitate sau de biserici parasite.  de la stg spre dr. :
din Llavorsi in Sort poti sa facu rafting, te duc ei inapoi, de la campingul din areu se fac niste ture pe jos foarte interesante( ia-ti apa cu tine)
La Seu destul de mare, ai ce te invirti pe stradute daca stai afara de rutele turistice
Ripol la fel, maricel pentru zona aia si ca toate oreselele destul de pitoresc.
nu scapa Castelfolit de la Roca, nu satul in sine ci cum se vede de pe soseaua principala, casele sin cladite direct pe marginea unei faleze impunatoare
ia-ti harti locale si incearca sa cauti drumurile mici de legatura intre localitati, chiar daca sint neasfaltate sint foarte pitoresti si de facut cu o masina normala, sa zicem gen Logan. un 4x4 ti-ar deschide un alt orizont,dar nu vei fi in pierdere nici asa.
ar f9 multe de spus dar n-am talent la scris.

alta ruta ar mai fi in Vozgi in franta dar prea turistica, si din auzite si pozele altor prieteni, nordul portugaliei, in picos de europa, dar iti cam trebuie un 4x4

#32
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

 rzvn_serban, on Apr 30 2009, 13:25, said:

Pozele....cred ca va fi mai usor pentru toata lumea sa dati click aci :

http://picasaweb.goo...aTurMartie2008#

Multumiri pentru poze! Foarte frumoase.
Deabia astept concediul , daca totul merge conform planului pe la sfarsitul lui iulie va pun si eu cateva poze cu NordKapp si cu Insulele Lofoten.  :)

#33
rzvn_serban

rzvn_serban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2009
Multam de sugestii! le iau in considerare. Cand ma hotarasc scriu aci.  pe unde stai tu? ca poate trec pe langa si n-am cu cine bea un vin.
Masini,....inca n-am un 4 x 4 ( desi mi-ar placea un LR Defender), dar am : VW Caddy si Seat Leon, ambele  1,9 tdi, 105 cp motorul din „96. mi-as lua si-un Caddy 4x4 dar n-am vazut decat in Suedia. Oricum , la drum lung iau Caddy-ul ca e mai spatios si mai inalt pe roti.




 gusteru, on May 1 2009, 15:37, said:

daca ai vreo2-3 saptamini, as bate pirineii spanioli, la nord de ruta Girona-Olot-Ripol-Berga-La Seu- Sort apoi m-as intoarce prin Llavorsi pe drumul forestier in Andorra si apoi peste munte- nu prin tunel - in franta.ai numai sate medievale, ici si colo cite un castel ruinat si o natura cum rar gasesti. la nord de ruta asta ai o gramada de drumulete mici  multe neasfaltate si dai de ferme uitate sau de biserici parasite.  de la stg spre dr. :
din Llavorsi in Sort poti sa facu rafting, te duc ei inapoi, de la campingul din areu se fac niste ture pe jos foarte interesante( ia-ti apa cu tine)
La Seu destul de mare, ai ce te invirti pe stradute daca stai afara de rutele turistice
Ripol la fel, maricel pentru zona aia si ca toate oreselele destul de pitoresc.
nu scapa Castelfolit de la Roca, nu satul in sine ci cum se vede de pe soseaua principala, casele sin cladite direct pe marginea unei faleze impunatoare
ia-ti harti locale si incearca sa cauti drumurile mici de legatura intre localitati, chiar daca sint neasfaltate sint foarte pitoresti si de facut cu o masina normala, sa zicem gen Logan. un 4x4 ti-ar deschide un alt orizont,dar nu vei fi in pierdere nici asa.
ar f9 multe de spus dar n-am talent la scris.

alta ruta ar mai fi in Vozgi in franta dar prea turistica, si din auzite si pozele altor prieteni, nordul portugaliei, in picos de europa, dar iti cam trebuie un 4x4


Cu mare placere!
n-am scris prea multe pt ca nu le am cu scrisul. mai usor cu vorbitul, dar daca ai vreo intrebare, oricand!

 rexkroki, on May 3 2009, 20:18, said:

Multumiri pentru poze! Foarte frumoase.
Deabia astept concediul , daca totul merge conform planului pe la sfarsitul lui iulie va pun si eu cateva poze cu NordKapp si cu Insulele Lofoten.  :)


#34
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005
[quote name='rzvn_serban' date='May 4 2009, 17:33' post='6436713']
Multam de sugestii! le iau in considerare. Cand ma hotarasc scriu aci.  pe unde stai tu? ca poate trec pe langa si n-am cu cine bea un vin.
Masini,....inca n-am un 4 x 4 ( desi mi-ar placea un LR Defender), dar am : VW Caddy si Seat Leon, ambele  1,9 tdi, 105 cp motorul din „96. mi-as lua si-un Caddy 4x4 dar n-am vazut decat in Suedia. Oricum , la drum lung iau Caddy-ul ca e mai spatios si mai inalt pe roti.

in NL, tocmai unde incepe balta. un fel de RO comunista dar mult mai curata. insa ca baza de plecare in vagabondaj e mai bine aici, altfel o intindeam de mult

#35
gicu_tatu

gicu_tatu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.07.2006
salutare calatorilor.

vreau sa fac si eu drumul Bucuresti-Stockolm la vara si sa va spun sincer m-a cam speriat costul ferry-ului Rostok-Gedser. din ce am vazut eu pe diverse site-uri este undeva la 125 euro pt un hatch-back cu 2 pasageri. daca ar fi sa evit ferry, as ocoli cam 350 km ceea ce m-ar cost pana in 40 de euro in plus la motorina. acum nu stiu cum e cu taxele de pod (daca exista asa ceva) in danemarca. o economie de 85 de euro m-ar interesa si in plus mai vad si ceva locuri frumoase, dar daca ar fi sa castig doar 30-40 euro parca m-as gandi la rapiditate.

deci, as vrea sa stiu:
-costul pt ferry Rostok - Gedser daca a fost cineva
-alte costuri pentru ruta ocolitoare prin Flensburg-Odense-Malmo, sa pun in balanta costurile cu timpul si cu placerea plimbarii sa vedem ce imi iese.
multumesc si drumuri bune.

pentru cei ce vor sa vada ruta la care m-am gandit, iata cam ce a iesit:

http://www.viamichel...mp;empriseH=275

#36
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
un prieten de-al meu a mers acum o luna in suedia.din germania a luat fery din Sabnitz.zicea ca e mai ieftin

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate