Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

BNR si-a schimbat site-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
BNR si-a schimbat site-ul.

Nu pot sa zic ca e o schimbare in bine pentru ca nu l-am testat in totalitate.
Din 8 request-uri, 4 au fost "Service Unavailable".

Sa o luam cu inceputul.
Grafica:
Albastru guvernamental, ici-colo presarat de vreun gif sau un bullet de alta culoare (nu e nici 2.0, nici classic), destul de aerisit, meniu bunicel, pe alocuri nu s-au facut toate traducerile (nu stiu ce cauta "Disclaimer" la un site oficial), iar pe alocuri sunt inca texte scrise fara diacritice (care deasemenea e o grava incalcare a legii).

Deasemenea, XML-ul pe care toti il foloseati ca sursa de actualizare a cursului valutar nu mai este de actualitate... (adica nu mai e)
Bolovanul ala de programator chiar nu intelege ca taind acea sursa va avea milioane de bad-request pe server? Macar sa fi pus fisierul gol!

Se pare insa ca am nimerit in ziua cand il testeaza. Hai sa asteptam cateva zile - poate se va imbunatati situatia...

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
50.000E cred c-a costat?
da cineva mai mult?

#3
attempt

attempt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 03.05.2005
Pai eu nu pot sa vizualizez decat o pagina de erori:

Quote

Server Error in '/' Application.
Failed to connect to an IPC Port: The system cannot find the file specified.Description: An unhandled exception occurred during the execution of the current web request. Please review the stack trace for more information about the error and where it originated in the code.

Exception Details: System.Runtime.Remoting.RemotingException: Failed to connect to an IPC Port: The system cannot find the file specified.


#4
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
50.000 de euro? la BNR?
aia n-au decat LEI GREI, n-are Georgescu euroi... (parca Georgescu se ocupa de cheltuieli, ca daca a lasat-o pe madam Puwak la sacosa cu bani, aia in 2 ani face ca si cu tablourile lu fii-su')

nu stiu ce sa zic... din cate stiu, site-ul se face "in house", desi, e posibil sa se fi apelat la o firma de consultanta pentru realizarea proiectului - insa, pot sa-ti spun aproape ca sigura informatia ca lucrul propriu-zis la site a fost facut de baietii din curtea BeNeReului...

nu e cam mult? 50.000?
eu dau mai putin, te superi?
hai 10.000... ok?
uita-te atent...

Edited by soul4blade, 09 March 2009 - 15:45.


#5
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
probabil 10.000 dar cu contract de exclusivitate asupra spatiului publicitar timp de 2-3 ani :))

LE: http://www.zf.ro/zf-...e-euro-4034107/

Edited by again, 09 March 2009 - 16:32.


#6
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
yeah, indaco...

#7
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postsoul4blade, on Mar 9 2009, 14:47, said:

Deasemenea, XML-ul pe care toti il foloseati ca sursa de actualizare a cursului valutar nu mai este de actualitate... (adica nu mai e)

Se pare ca totusi l-au lasat: http://www.bnr.ro/Cu...t-XML-3424.aspx

Ca tot ati pomenit de Indaco, cica pe grozavia aia de SUMAL (program de evidenta materialului lemnos) au incasat 7 mil euro, m-as mira ca site-ul BNR sa fi fost mai ieftin de 50K.

Edited by Berti, 10 March 2009 - 11:27.


#8
web_dude

web_dude

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 24.02.2009
29.000$

#9
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
29.000 de euro pentru ceva ce a durat 11 luni si, dupa numarul de bad requesturi, inca dureaza, chiar nu e mult.

#10
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
eu as prefera sa nu se mai dea gratuit... sa fie o taxa de import ale datelor astfel incat sa am si eu parghia prin care sa dau cu gâtii ma-sii de pamant ca mi-au f%$ut baza de date...

#11
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
multe magazine online ieri imediat dupa ora 14 erau in pom cu preturile :)

3 oameni x 1000E/luna x 11 luni = au cam iesit in pierdere

daca si-au bagat o mentenanta de 5000E/luna s-au cam scos

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

fara diacritice (care deasemenea e o grava incalcare a legii).

care anume e legea aia?

#13
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
Legea 183 din 16 mai 2006
Autorittile si institutiile publice, precum si notarii publici au obligatia de a utiliza codificarea standardizata a setului de caractere românesti în activitatea de elaborare a documentelor în forma electronica, daca acestea sunt redactate în limba româna.

Edited by soul4blade, 10 March 2009 - 13:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate