Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

The Reader (2008)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Pantaleon

Pantaleon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2008
Astazi am vazut The Reader. Recunosc, cu oarecare reticenta. Aproape tot ce a fost nominalizat sau a castigat Oscarul si Globul de Aur m-a deceptionat. Parerea mea despre Slumdog M. am spus-o intr-un alt topic. Adevarul este ca The Reader m-a impresionat. Foarte bun. Personal, i-as fi dat Oscarul pentru cel mai bun film. Kate Winslet e remarcabila. De la Titanic incoace a facut foarte multe roluri de exceptie.  Un film care demonstreaza inca o data un lucru: inainte de geniul regizorului (The Hours) e geniul scriitorului.
Pareri ?

#2
delsim

delsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 17.03.2006
Mi-a placut mult The Reader. Mai mult decat Slamdog M. Si eu cred ca merita Oscarul. Si mi-a mai placut mult Changeling

#3
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 22.02.2008
si mie mi-a placut. :coolspeak:

#4
Aurex

Aurex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 03.01.2005
Un film cu adevarat EXCEPTIONAL !!! ( printre putinele din ultimul timp).  Slumdog M are nesansa ( in ceea ce ma priveste ) sa-l fi vazut dupa "Cidade de Deus", ( daca nu as fi vazut "Cidade" , poate m-ar fi impresionat mai mult "SlumdogM"). Si eu as fi indreptat Oscarul catre "The Reader" , fara discutie.

#5
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Din pacate, filmul nu m-a impresionat la fel de mult ca si cartea. E un film bun, dar ma asteptam la mai mult, deoarece cartea este senzationala :)

#6
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Mi-a placut filmul ..mi-ar placea sa citesc si cartea dar nu stiu cum sa pun mana pe ea  :(

#7
delsim

delsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 17.03.2006
Cine a scris cartea? Se numeste la fel?

#8
Pantaleon

Pantaleon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2008
Bernhard Schlink - Cititorul
Editura: Polirom
Pret: 21,95 LEI
:P

#9
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
De departe cel mai slab rol al lui Kate Winslet.

#10
mcsilluka

mcsilluka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.04.2009

View Postdacoroman2310, on Apr 16 2009, 22:14, said:

De departe cel mai slab rol al lui Kate Winslet.


Nu prea sunt de acord cu tine. Si mie mi-a placut filmul, m ales ca are cateva lovituri de trasnet, mi-a picat fata la m multe scene, prima oara cand a aparut goala in fata pustiului Michael Berg (aka David Kross)... nu mi-a placut rochia ei din seara Oscarului  :P

In rest o apreciez f mult ca actrita, nu m-a dezamagit deloc in acest film.

#11
exxcess

exxcess

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.05.2009
Kate Winslet a jucat impecabil,iar filmul e exceptional!

#12
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Da, ieri l-am văzut și eu. Mi s-a părut un film foarte bun și mie. Actorii au jucat excelent :)

#13
Whiskey

Whiskey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 04.08.2009
Este mai bun ca Slumdog Millionaire care este overrated.

#14
petite

petite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 30.05.2005
Un film exceptional, rolul actritei Kate Winslet este exceptional de buna, neasteptata fata de Titanic. Un film de Oscar intradevar, nu ca si Slumdog Millionair.

#15
lucienuk

lucienuk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.04.2007
E super filmul. Credeam ca vor ramane impreuna...

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu sunt deloc de acord .
   Este vorba de o criminala de razboi nazista , pedofila si analfabeta careia una dintre victime , un copil ajuns avocat ii citeste carti si i le trimite la inchisoare acolo unde merita sa fie sub forma de inregistrari audio . Cateaua se sinucide si papagalul ramane sa-i planga urmele .

    Este un film mizerabil , bazat pe un stereotip si care indrazneste sa induca ideea ca cel putin unul dintre criminalii condamnati pentru crime de razboi ar fi putut sa fie mai putin vinovat . Este un film dedicat americanilor retarzi , iubitori de holocaust dar corijenti la istorie .

#17
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Despre SlumdogM nu mai trebuie discutat, a fost foarte overrated, si nu merita controversat prin atatea discutii.

Reader a primit nominalizari si distinctii pentru ca umbla la partea emotionala a americanilor, asemenea tuturor filmelor cu si despre nazisti care la fel au fost nominalizate si premiate. Kate W joaca extraordinar de bine rolul, avocatul la fel, dar filmul nu este extraordinar ci doar ataca un subiect sensibil si atat.

Doubt este mai bun decat The Reader iar Best Picture trebuia castigat de TCCO Benjamin Button.

#18
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
L-am vazut si eu si mi-a placut.  Destul de interesanta ideea si nefiind un cinefil mie mi-au placut cum au jucat actorii. Nota pe langa 10 .  Pe la mijlocul filmului deja eram plictisit , insa dupa aceea  mi-a capatat atentia .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate