Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Bucuresti - Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Ah stai ca acum am mai citit odata ce-ai scris. Deci despre drumul de pe 26 poti sa povestesti mai devreme de 5/6, nu?

#92
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Salut,

Ai facut drumul cu pricina? Cum se prezinta situatia? Ma intereseaza mai mult portiunea Craiova - TM pentru ca in weekend am fost pana la Caracal si la dus am luat-o prin Alexandria iar la intors prin Pitesti si pe A1 asa ca am vazut cum e pe acolo.

Mersi.

#93
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Revin cu amanunte.

Plecat din Bucuresti spre Timisoara pe varianta Pitesti - Craiova - DT Severin - Caransebes - Lugoj. Pana aproape de DT Severin am mers pe intuneric si tot pana aici nu sunt probleme. Drumul este bun. Pe centura Slatinei erau ceva gropi, raschetate si pregatite pentru asfaltat, in Strehaia s-au peticit gropile si acum e ok, in primul sat dupa Strehaia, nu ii mai retin numele se lucreaza inca (cred ca se lucreaza de vreo 7 ani pe putin) la pasajul peste calea ferata. Problemele apar intre DT Severin si Orsova unde s-a reluat operatiunea de reabilitare, sunt daca nu ma insel vreo 8 semafoare pe vreo 25 de km. Eu am trecut sambata dimineata, pe la 7 si traficul nu era intens deci nici nu am pierdut mult timp. Si cu toate astea se gaseau idioti care sa forteze rosul. La un semafor s-a si blocat putin traficul, noroc ca desteptul a avut loc printre niste utilaje. Intre Orsova si Caransebes e aproape refacut drumul, mai sunt cateva portiuni mai rele pe dealul de la Domasnea si in Armenis. Dar sunt relativ scurte. Intre Caransebes si Lugoj s-au reluat lucrarile de reabilitare si sunt 3 semafoare. De la Lugoj la Timisoara drumul este de nota 10 cu felicitari.

La intoarcere am plecat din Timisoara pe la ora 12 si am ales, mai mult pentru diversitate, sa ma intorc prin Lipova - Deva - Sibiu - Rm Valcea - Pitesti - Bucuresti chiar daca varianta asta e cam cu 35 km mai lunga decat prima. Intre Timisoara si Lipova drumul este foarte bun in Jud Timis si mai prost in Jud Arad. Portiunea mai rea are aproximativ 16 km si e plina de denivelari. Nu sunt gropi, se vad plombari recente dar drumul e destul de denivelat si nu poti merge cu mai mult de 70 - 80 km/h. In Lipova se lucreaza la reabilitari de strazi, unele sunt inchise dar nu e nici o problema, exista indicatoare. Odata ajuns in DN7 situatia se schimba radical. Soseaua e foarte buna dar si destul de aglomerarata. Aglomeratia a tinut pana la intrarea pe autostrada, la fel si ploaia care a inceput cand ieseam din Sebes si nu m-a slabit pana in fata blocului. Celebrele gropi dintre Rm Valcea si Pitesti sunt peticite dar eu tot am gasit una destul de mare, ce a scapat la plombare. Dar se circula bine, cu exceptia unei portiuni scurte la iesirea din Zamfiresti unde exista ceva restrictii din cauza unei alunecari de teren si unde nici gropile nu au fost astupate.

Revenind la rugamintea ta nu prea stiu care varianta sa ti-o recomand. Fiecare are avantaje si dezavantaje. Dar parca pentru un drum noaptea as alege varianta prin Sibiu iar pentru un drum ziua as alege varianta prin Craiova, chiar daca sunt lucrari si ceva semafoare unde exista posibilitatea sa astepti putin macar nu e asa aglomerata si cu mai putine tiruri.

View Poststeelk, on 29th March 2010, 10:49, said:

pana la Caracal si la dus am luat-o prin Alexandria iar la intors prin Pitesti si pe A1 asa ca am vazut cum e pe acolo.

A1 stiu cum e, dar celalat drum cum se prezinta?

#94
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Bucuresti - Alexandria - Caracal e parfum ca si calitate a drumului dar a fost relativ aglomerat sambata dimineata (7-10) cel putin pana in Alexandria.

Referitor la Bucuresti-Timisoara, din moment ce vreau sa plec pe la 4-5 din Bucuresti, cred ca o sa merg prin sud. Mersi frumos de sfaturi!

#95
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
m-am plimbat saptamana trecuta pe traseul Bucuresti - Brasov - Sibiu - Timisoara - Arad - Oradea - Cluj - Alba Iulia - Sibiu - Valcea - Bucuresti.

Starea drumurilor dupa cum urmeaza:
Bucuresti - Brasov - decent, cu problemele cunoscute, care au inceput sa se mai repare
Brasov - Sibiu - Excelent
Sibiu - Timisoara, prin Deva - Lugoj, destul de ok. De la Deva pana la Lugoj e chiar ok, portiunile cele mai proaste anul trecut sunt proaspat asfaltate.
Timisoara - Arad - Oradea - Cluj destul de ok, cu exceptia Aradului care e cam dinamitat, si a drumului pana la Oradea unde se lucreaza, dar calitatea e decenta.
Cluj - Alba Iulia e bun spre foarte bun, mai ales ca am folosit si A3, pentru prima data

Surpriza majora a fost Dealu Negru, care e reparat 90%.

#96
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View PostdanX, on 3rd April 2010, 23:01, said:

De la Deva pana la Lugoj e chiar ok, portiunile cele mai proaste anul trecut sunt proaspat asfaltate.

Cele mai proaste au fost reparate, au ramas insa cele proaste. :)  
Pe dealul de la Cosava - Cosevita si in special in partea din Jud. Hunedoara, pana la Sacamas unde se intersecteaza cu DN 7, sunt multe denivelari si portiuni din dale de beton prost imbinate.

#97
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View Postrexkroki, on 6th April 2010, 08:41, said:

Cele mai proaste au fost reparate, au ramas insa cele proaste. :)  
Pe dealul de la Cosava - Cosevita si in special in partea din Jud. Hunedoara, pana la Sacamas unde se intersecteaza cu DN 7, sunt multe denivelari si portiuni din dale de beton prost imbinate.


Cred ca stii drumul asta pe dinafara!
Peste 2 luni cind il voi parcurge si eu cred ca va fi reparat si nu voi mai avea semafoare!
Eu voi pleca noaptea pe la 2 si ma tenteaza sa o iau pe Brasov-Sibiu-Deva-Timisoara ca vreau sa ies pe la Cenad.

#98
buby

buby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.01.2006
Aveti vreun update pentru varianta Orastie-Hateg-Caransebes?

#99
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Da. Tot prost e, ca si anul trecut, acu' doi ani si asa mai departe. Fost la Timisoara pe ruta Deva>Hunedoara>Silvasu' de sus>Hateg (traseul unde se tine raliul Hunedoarei)>Caransebes>Lugoj>TM - foarte ok drumul, cu mici exceptii intre CS si Lugoj unde turnau asfalt in acu' 3 saptamani cand am fost eu.

#100
buby

buby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.01.2006

View PostMarius3k, on 17th May 2010, 22:28, said:

Da. Tot prost e, ca si anul trecut, acu' doi ani si asa mai departe. Fost la Timisoara pe ruta Deva>Hunedoara>Silvasu' de sus>Hateg (traseul unde se tine raliul Hunedoarei)>Caransebes>Lugoj>TM - foarte ok drumul, cu mici exceptii intre CS si Lugoj unde turnau asfalt in acu' 3 saptamani cand am fost eu.


Multumesc!

#101
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
Ceva stiri proaspete despre starea drumului intre Severin si Timisoara?Ca si calitate a asfaltului e mai bine sa merg pe varianta Anina-Resita-Timisoara sau se prezinta bine si drumul prin Caransebes-Lugoj?Nu sunt interesat de timpul de parcurgere ci doar de calitatea drumului.
Multumiri!

#102
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009

View Postmahmud, on 25th May 2010, 10:54, said:

Ceva stiri proaspete despre starea drumului intre Severin si Timisoara?Ca si calitate a asfaltului e mai bine sa merg pe varianta Anina-Resita-Timisoara sau se prezinta bine si drumul prin Caransebes-Lugoj?Nu sunt interesat de timpul de parcurgere ci doar de calitatea drumului.
Multumiri!
Au mai ramas cateva zone proaste intre Orsova si Caransebes, si acelea scurte.
Prin Bozovici - Anina - Resita - Bocsa e drumul mai bun, in mare (doar intre Anina si Bozovici sunt unele zone de nota 7-8), in rest numai de 9 (intre Bozovici si intersectia cu E70) si 10. Dar merita s-o iei pe acolo doar ca sa mai vezi peisaje frumoase, pentru ca, asa cum spuneam, si drumul prin Caransebes - Lugoj e destul de bun acum.

#103
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.12.2006
A mers de curand careva din Bucuresti-TM, prin Sud (Craiova-Lugoj)? Sunt curios cum e drumul, daca se merita sau nu s-o iau prin Sibiu-Arad.
=

#104
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
am fost in noiembrie.
Se sta ceva la cozi intre Orsova si Turnu Severin.

In rest e ok. Numai ca e plin de radare.

#105
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
O relatare proaspata, se pare ca s-a dat drumul si la centura de la DT Severin.  :)

#106
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Am fost pe acolo, am povestit mai pe larg pe Turism, subiectul cu masina in Austria (http://forum.softped...m...t&p=9467283), se merge liber, bine, dar am 2 observatii:

1. Am inteles, de la AND, ca lucrarile nu sint terminate, ci doar suspendate pe perioada iernii; pare sa mai fie nevoie de lucrari cel putin intre Severin si Orsova, deci nu stiu unde s-ar re-deschide, daca s-ar intimpla, santierele la primavara.
2. Nu am vazut accesul pe centura Severinului dinspre Craiova, ci doar pe cea dinspre Orsova. Cred ca nu e inca completa, ci se opreste probabil la drumul de Baia de Arama, pina unde ar trebui mers prin oras, ceea ce face ca mai bine sa mergi pe centru. Cine are amanunte sa detalieze.

As mai remarca si ca centura Timisoarei, conform hartii, e doar intre intrarea Lugoj si intrarea Arad. Pentru 2 - 3 km se putea face pina la iesirea de Cenad. Totusi, e posibil sa cistigi daca mergi pe centura, si apoi intri nitel in oras dinspre Arad, ca sa iesi spre Cenad. Iarasi, asteptam parerea unui localnic.

Edited by abancor, 14 February 2011 - 10:41.


#107
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postabancor, on 14th February 2011, 10:40, said:

Am fost pe acolo, am povestit mai pe larg pe Turism, subiectul cu masina in Austria (http://forum.softped...m...t&p=9467283), se merge liber, bine, dar am 2 observatii:

1. Am inteles, de la AND, ca lucrarile nu sint terminate, ci doar suspendate pe perioada iernii; pare sa mai fie nevoie de lucrari cel putin intre Severin si Orsova, deci nu stiu unde s-ar re-deschide, daca s-ar intimpla, santierele la primavara.
2. Nu am vazut accesul pe centura Severinului dinspre Craiova, ci doar pe cea dinspre Orsova. Cred ca nu e inca completa, ci se opreste probabil la drumul de Baia de Arama, pina unde ar trebui mers prin oras, ceea ce face ca mai bine sa mergi pe centru. Cine are amanunte sa detalieze.

As mai remarca si ca centura Timisoarei, conform hartii, e doar intre intrarea Lugoj si intrarea Arad. Pentru 2 - 3 km se putea face pina la iesirea de Cenad. Totusi, e posibil sa cistigi daca mergi pe centura, si apoi intri nitel in oras dinspre Arad, ca sa iesi spre Cenad. Iarasi, asteptam parerea unui localnic.

Ai intuit bine, cel mai bine e sa nu faci toata centura, la intrare in Tm dinspre Dumbravita te bagi spre Real, OMV Aradului, stanga pe Aradului spre oras, apoi prima la dreapta, inca vreo 400-500 m si iesi in iesirea spre Cenad. cui i se pare complicat, sa faca toata centura, intra in Tm si dupa ce lasa OMV aradului pe stg face dreapta cum am zis etc.

#108
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Eu am venit de la unguri pe Cenad-Timisoara-Drobeta-Caransebes-Craiova-A1-B. Nicio portiune cu gropi, totul in regula ca si calitate a drumului. Sunt doar doua puncte in munti (parca pe langa Orsova) unde se circula pe un singur sens, alternativ, insa nu se asteapta mai mult de 5minute.

Vreau sa va intreb daca strict pentru o deplasare Bucuresti-Timisoara este de preferat traseul prin Dealu Negru-Sibiu decat cel descris de mine mai sus? Stiu ca lucrarile si starea drumului erau principalele probleme pe varianta Craiova-Drobeta-TM. Acum ca sunt reparate drumurile si acolo, pe unde ajungi mai repede?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate