Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

RAIFFEISEN PHISHING SPAM

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postlaurentcauia2, on Mar 5 2009, 18:30, said:

Intreb si eu ca "taunul": cum a ajuns contul de mail pe lista acelora care fac phishing. Asta in cazul in care nu esti client Raiffeisen. In mod sigur ai gresit undeva si contul de mail a ajuns pe lista de phishing. Cine mai este "taun" in cazul asta?
Banca anunta pericolul, problema de afi protejat sta la organele statului care sunt varza.
Prefer si eu sistemul fara token, shimb parola cand vreau, userul la fel. Ar fi mai sigur cu token dar il mai car si pe ala dupa mine!


Există programe folosite pentru găsirea adreselor de e-mail de pe diferite site-uri vizitate.
În cazul în care habar n-ai de astfel de tentative de înșelare a diverșilor useri (ca să nu mai folosesc termenul destul de deranjant, după cum am văzut, de "tăun"), și deschizi link-ul ajungi la pagina de avertizare?  de care am povestit anterior.
Eu nu am încercat să merg mai departe... dar, Einstein spunea ceva : două lucruri sunt infinite pe lumea asta, Universul și prostia omenească! Dar dacă stau să mă gândesc mai bine, de infinitatea Universului nu sunt prea sigur.... așa că...poate mai sunt curioși...

#20
laurentcauia2

laurentcauia2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.01.2009

View Postcopjob2000, on Mar 5 2009, 22:00, said:

Există programe folosite pentru găsirea adreselor de e-mail de pe diferite site-uri vizitate.
În cazul în care habar n-ai de astfel de tentative de înșelare a diverșilor useri (ca să nu mai folosesc termenul destul de deranjant, după cum am văzut, de "tăun"), și deschizi link-ul ajungi la pagina de avertizare?  de care am povestit anterior.
Eu nu am încercat să merg mai departe... dar, Einstein spunea ceva : două lucruri sunt infinite pe lumea asta, Universul și prostia omenească! Dar dacă stau să mă gândesc mai bine, de infinitatea Universului nu sunt prea sigur.... așa că...poate mai sunt curioși...

Deci pana la urma te-au gasit pe site-uri pe care cauta ei de obicei, ca ma gandeam ca se apuca ei sa tasteze manual adrese de mail

#21
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu!
Asta este nu imposibil, ci foarte greu!
Acum, pot să mă gândesc să trimit cam citeva zeci de mesaje prietenilor și cunoscuților mei, cunoscând cam cum își fac unii adrese de e-mail în funcție de nume și prenume!
După asta... ce pot face?
Iar escrocii au nevoie de mii de adrese pentru ca să cadă o victimă!!!


#22
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

View Postlaurentcauia2, on Mar 5 2009, 18:30, said:

Intreb si eu ca "taunul": cum a ajuns contul de mail pe lista acelora care fac phishing. Asta in cazul in care nu esti client Raiffeisen. In mod sigur ai gresit undeva si contul de mail a ajuns pe lista de phishing. Cine mai este "taun" in cazul asta?
Eu unul am primit mesajele astea numai pe adresa de serviciu care e publica si pe care nu o folosesc decat pentru serviciu  ;) . Pe cele 2 adrese de gmail si a treia de yahoo n-am fost "cautat". Conteaza foarte mult unde si cum iti lasi datele.

#23
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
Acelasi mesaj,pe adresa privata din yahoo,si eu ma intreb de unde iau adresele????

#24
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Foarte multe adrese sunt gasite in prostiile de mailuri de genul "trimite la 10 prieteni ca sa te loveasca norocul ca daca nu, da tramvaiul peste tine", pps-uri cu diferite poze haioase pe care la randul tau le forwardezi la toata lista din contacts, uitand sa folosesti BCC (Blind carbon copy)

#25
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Nu pot sa sufar cacaturile alea de mesaje prin care se pescuiesc adrese de mail si nici pe idiotii care nu-si dau seama ca datorita lor cineva sufera de avalanse de spamuri.

#26
Special K

Special K

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.03.2007
quote:
Comunicat Important!Friday, March 6, 2009 1:15 PM
From: "Raiffeisen Bank" <[email protected]>Add sender to Contacts To: undisclosed-recipients    Stimate client,

Datorita numeroaselor incercari de fraudare a sistemului Internet Banking, Raiffeisen Bank Romania a demarat programul de

securizare a bazei de date. Securitatea dumneavoastra este principala noastra prioritate.

    Ce avantaje imi ofera securizarea bazei de date?

1. Veti putea efectua tranzactii securizate din contul dumneavoastra mai rapid si mai sigur.
2. Veti fi complet protejat impotriva fraudarii contului dumneavoastra.
3. Veti beneficia de servicii mai rapide si mai sigure pe viitor.
4. Veti beneficia de asigurare a banilor din cont fara nici un cost suplimentar.
5. Ne veti ajuta sa ne desfasuram activitatea intr-un mod sigur si rapid.

   Cum imi inscriu contul in programul de securizare a bazei de date?

Trebuie doar sa faceti click pe linkul de mai jos:

http://raiffeisen-se...Controller.html

   Va multumim pentru intelegere si pentru timpul acordat.

&copy;Raiffeisen Bank 2009



cred ca incep sa se miste...

#27
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Tu chiar crezi ce scrie acolo? :w00t:

#28
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Ai incercat sa bagi niste date complect aiurea acolo?
Ce ai facut? Informatiile au plecat "unde trebuie" dupa care te directioneaza pe siteul adevarat.
Ai pierdut!

#29
Special K

Special K

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.03.2007

View Postliviu_np, on Mar 6 2009, 14:20, said:

Ai incercat sa bagi niste date complect aiurea acolo?
Ce ai facut? Informatiile au plecat "unde trebuie" dupa care te directioneaza pe siteul adevarat.
Ai pierdut!
da, am bagat :D ; dar as lua ban daca as reproduce ce am scris acol'

#30
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
Nu i-am bagat in seama,n-am nici o treaba cu banca lor,am dilit mesajele din prima si n-au revenit .

#31
endru

endru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.11.2002
si eu am primit deja vreo 6-7 mailuri de genu pe mailu firmei la care lucrez asta si le-am forwardat catre rzb. nici un raspuns nu am primit sau macar o multumire, acuma stau serios pe ganduri ca am cont la ei deschis pe persoana fizica si ma gandesc sa-mi mut contu in alta parte.

#32
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003
Unde sa-i muti? Azi se pare ca s-a deschis sezonul si la Bancpost :)

Attached Files



#33
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postdcg, on Mar 10 2009, 15:55, said:

Unde sa-i muti? Azi se pare ca s-a deschis sezonul si la Bancpost :)

Acum ma pregateam sa postez si eu acelasi lucru...
:)

#34
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

View Postdcg, on Mar 10 2009, 15:55, said:

Unde sa-i muti? Azi se pare ca s-a deschis sezonul si la Bancpost :)

Cica "incercare de spargere"  :lol: si bancpost@bancpost9.ro

#35
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Macar astia de la Banc Post au facut-o o singura data, raiff. ma exaspereaza.

#36
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Am primit si eu un mesaj "de la Raiffeisen" - mai exact de la [email protected]

Chiar ma miram ca mi-a intrat un spam pe gmail (unde nu prea se intampla) si cand l-am deschis era un html atasat cu verificare de date etc iar gmail ma avertiza ca mesajul s-ar putea sa nu fie de unde se pretinde a fi...

Nici macar nu am cont la Raiffeisen... iar pentru internet banking folosesc ING Home'bank si Volksbank VB Direct, ambele bazate pe token. Hack this!

Cum s-a mai spus, cei de la Raiffeisen nu au cum sa aiba resurse pentru a stopa fenomenul... eu banui ca sunt asaltati de hackeri pentru ca exista vulnerabilitati in sistemul lor, nu? Daca si-ar rezolva respectivele probleme, probabil ca si hackerii i-ar lasa in pace.

Edited by lightpawn, 21 March 2009 - 00:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate