Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Viză turistică pentru Japonia

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Scurt și la obiect, bănuiesc că avem câțiva useri printre noi care au călătorit în Japonia cu o viză turistică și un pașaport simplu.

Care sunt pașii pentru un cetățean român fără afaceri pe acolo sau prieteni.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu a fost nimeni în Japonia ?  :huh:

#3
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View PostMembruAnonim, on Mar 5 2009, 23:05, said:

Nu a fost nimeni în Japonia ?  :huh:

Nu am fost. Nu pot decat sa adaug amar ca suntem singurii cetateni ai Uniunii Europene care mai au nevoie de vize turistice pentru Japonia... bulgarii au fost demult scutiti de aceasta obligativitate.

Edited by mihairosioru, 06 March 2009 - 09:49.


#4
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Din cate vad pe siteu-ul lor procedura e destul de complicata, cu adeverinta de salariu & altele.
Pe de alta parte, ii inteleg perfect pe japonezi  pentru faptul ca ne cer vize: beneficiul creat de cei cativa potentiali turisti si de banii cheltuiti de ei acolo ar fi anulat doar de cativa tigani® cu cersitul sau care ar cere asistenta sociala sau azil, ca sunt discriminati in Romania. Asa, vor sa te vada ei la fata inainte sa ajungi la ei. Mi se pare logic, si eu tot asa as face.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
C. In cazul in care mergeti intr-o vizita turistica, pe cont propriu, fara a fi invitat de cineva din Japonia
(C1) Program de sedere detalii

   1. Daca este vorba de o cerere de viza cu invitatie, atunci si acest document trebuie intocmit, in principiu, de partea care face invitatia.
   2. Daca este o cerere de viza fara invitatie – cum este cazul unei calatorii turistice pe cont propriu – atunci programul de sedere il intocmeste chiar solicitantul de viza.
   3. Programul trebuie sa contina cat mai multe detalii concrete referitoare la:
          * datele de intrare si iesire ale solicitantului in/din Japonia;
          * locul sau locurile unde se cazeaza acesta, impreuna cu numere de telefon de contact;
          * locurile pe care le viziteaza sau in care urmeaza sa se deplaseze solicitantul;
          * activitatile desfasurate pe perioada sederii etc.

   4. Nu exista un model anume. Se recomanda utilizarea limbii engleze sau japoneze. Daca nu se cunosc exact datele de intrare si iesire sau compania aeriana cu care se face deplasarea, atunci este suficienta si mentionarea datelor aproximative - asa cum sunt ele planificate la momentul intocmirii programului.

Ciudate cerințe :)

#6
titihc

titihc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.07.2008

View PostMembruAnonim, on Mar 6 2009, 17:49, said:

(C1) Program de sedere detalii
oCiudate cerințe :)
am fost la ambasada pt viza pt septembrie si mi-au zis sa merg in august ca viza e pe 3 luni,expira pina atunci.functionarul de la ghiseu e roman,asa ca nu e problema  limba,mi-a cerut sa scriu pe o hartie itinerarul pe care am de gand sa-l fac,ciudat,intradevar.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
si eu voi merge peste aproximativ 3-4 saptamani sa iau o viza de Japonia, tot pe 90 de zile. eu am un frate la mijloc (de-al doilea) si un tata vitreg(japonez). dar am sunat la ambasada sa stiu cand imi pune viza in pasaport, sa stiu cum sa-mi iau biletul iar cucoana de acolo imi spune :" da stai sa vezi daca primestti viza" ... nu i-am mai dat explicatii si probabil nici nam sai mai dau.
intradevar, vizele pentru Japonia se iau cam greu, din cauza sud-americanilor care au mers acolo si au cauzat cateva probleme :)

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
am fost la ambasada. mi-au acordat viza fara nicio problema. joi dimineata am depus actele iar marti dupa-amiaza mi-au returnat pasaportul. am avut urmatoarele acte:
1.Pasaport
2.Scrisoare de Garantie
3.Livret de Familie
4.Procura de la mama (inca sunt minor)
5. o poza facuta la metrou in statia "Gara De Nord" , deoarece ajunsesem dimineata la 8:30 si nu vroiam sa intarzii la ambasada
n-au fost probleme (cu exceptia filtrului; au reusit sa scoata "teroristul" din mine)

mult succes si altora care se indreapta spre Tara Soarelui


ps:  viza, e colorata , are fulgi de zapada si niste floricele :lol:

#9
lexus246

lexus246

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.04.2008
Viza am primit-o anul trecut pe 15 zile, calatoria trebuind efectuata in termen de 3 luni de la acordarea vizei.
Acte: invitatie (de la organizatorii congresului la care am participat), adeverinta salariu, program detaliat pe zile al vizitei (asumat si semnat de mine), fotocopia biletului de avion, rezervarea hotelului imprimata de pe internet.

Chestia cu 15 zile mi s-a parut o figura cam de "scârțănari", dar, mă rog, nu m-a deranjat că oricum nu vroiam să stau mai mult ...

Nu m-a impresionat în mod deosebit lumea asiatică, nu e de mirare că fluxul de turiști e ... invers  :D

#10
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006
Cetățenii români vor putea călători fără viză în Japonia începând cu data de 1 septembrie 2009, Guvernul nipon hotărând eliminarea obligativității vizelor de scurtă ședere pentru cetățenii români care călătoresc pentru turism sau vizită începând cu această dată.
Astfel, în perioada 1 septembrie 2009 - 31 decembrie 2011, cetățenii români, posesori ai unui pașaport valabil, pot rămâne pe teritoriul Japoniei, fără a avea nevoie de viză, pentru o perioadă care să nu depășească 90 de zile într-un interval de 6 luni de la data primei intrări în țară.
Acest regim nu se va aplica cetățenilor care se deplasează în Japonia cu intenția de a obține un loc de muncă sau de a exercita o activitate lucrativă, pentru care rămâne în vigoare obligativitatea obținerii vizei aferente înaintea deplasării.  

Sursa: www.mae.ro

#11
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postmirwoona, on 17th August 2009, 15:58, said:

Cetățenii români vor putea călători fără viză în Japonia începând cu data de 1 septembrie 2009, Guvernul nipon hotărând eliminarea obligativității vizelor de scurtă ședere pentru cetățenii români care călătoresc pentru turism sau vizită începând cu această dată.
Astfel, în perioada 1 septembrie 2009 - 31 decembrie 2011, cetățenii români, posesori ai unui pașaport valabil, pot rămâne pe teritoriul Japoniei, fără a avea nevoie de viză, pentru o perioadă care să nu depășească 90 de zile într-un interval de 6 luni de la data primei intrări în țară.
Acest regim nu se va aplica cetățenilor care se deplasează în Japonia cu intenția de a obține un loc de muncă sau de a exercita o activitate lucrativă, pentru care rămâne în vigoare obligativitatea obținerii vizei aferente înaintea deplasării.  

Sursa: www.mae.ro
Ce veste buna!

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Super tare ! Ce ma bucur :D

#13
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Buna veste.
Nu inteleg de ce "....în perioada 1 septembrie 2009 - 31 decembrie 2011....". Dupa aceea ce se intimpla?

#14
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postremg, on 18th August 2009, 08:09, said:

Buna veste.
Nu inteleg de ce "....în perioada 1 septembrie 2009 - 31 decembrie 2011....". Dupa aceea ce se intimpla?
M-am uitat pe comunicatul MAE si de-acolo se intelege ca asta e o perioada de proba. Inseamna ca in 2011 japonezii vor analiza problemele pe care le-au avut cu romanii in cei doi ani si vor lua o hotarare in consecinta: mentin acest regim sau reintroduc vizele. cei de la MAE fac un fel de apel la romanii care merg acolo sa se poarte civilizat, ca sa se permanentizeze chestia asta. Cat succes o avea apelul asta scrie in stele!

#15
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View PostPitzifelnic, on 18th August 2009, 10:42, said:

M-am uitat pe comunicatul MAE si de-acolo se intelege ca asta e o perioada de proba. Inseamna ca in 2011 japonezii vor analiza problemele pe care le-au avut cu romanii in cei doi ani si vor lua o hotarare in consecinta: mentin acest regim sau reintroduc vizele. cei de la MAE fac un fel de apel la romanii care merg acolo sa se poarte civilizat, ca sa se permanentizeze chestia asta. Cat succes o avea apelul asta scrie in stele!

Japonia e o destinatie in care e scump sa ajungi si sa stai.
Nu cred ca o sa o invadeze prea multi romanasi colorati "de valoare"  :rolleyes:

Edited by varucristea, 19 August 2009 - 15:38.


#16
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Japonia si SUA sunt singurele tari de la care am avut viza cu Single Entry. Asta spune tot :) Sunt cam paranoici aia acolo cu imigrantii. Faptul ca se tem de imigranti este dovedit si de faptul ca nimeni nu stie engleza, nimeni nu vrea sa invete, si evident nu exista prea multe (if any!) semne bilingve.

#17
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
S-a scos viza ?!

#18
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postvladut_v, on 1st September 2009, 23:13, said:

S-a scos viza ?!
Da, s-a scos... cel putin pana in 2011 :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate