Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Viză turistică pentru Japonia

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009
Mi se pare corect sa fie paranoici. Pt. ca noi suntem "balcanici". Cu toate implicatiile de rigoare. Eu n'as da drumul la 3/4 din populatia tarii in lume, nu de alta, dar iti arde obrazul de rusine. Iar japonezii cred ca sunt o culme a rafinamentului in materie de bun simt. Parere personala!
Poate razi de ei cand ii vezi pe strazile din Salzburg sau pe cararile Matterhornului cum trag 500 poze/sec (la ce aparate foto performante au, isi si permit), dar au bunul simt de a nu striga ca toparlele pe varful muntelui sau de a vorbi tare in trenurile elvetiene, unde se aude si musca.
Oricum, Japonia e o tara fffff scumpa.

#20
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postchrismo, on 17th September 2009, 22:06, said:

Mi se pare corect sa fie paranoici. Pt. ca noi suntem "balcanici". Cu toate implicatiile de rigoare. Eu n'as da drumul la 3/4 din populatia tarii in lume, nu de alta, dar iti arde obrazul de rusine. Iar japonezii cred ca sunt o culme a rafinamentului in materie de bun simt. Parere personala!
Poate razi de ei cand ii vezi pe strazile din Salzburg sau pe cararile Matterhornului cum trag 500 poze/sec (la ce aparate foto performante au, isi si permit), dar au bunul simt de a nu striga ca toparlele pe varful muntelui sau de a vorbi tare in trenurile elvetiene, unde se aude si musca.
Oricum, Japonia e o tara fffff scumpa.
Pentru ca in Japonia este interzis vorbitul la telefonul mobil in mijloacele de transport in comun. Si intr-adevar, japonezii sunt politicosi, uneori aberant de politicosi... poate poporul cel mai civilizat care l-am putut vedea.

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Reinvii acest topic, pentru a anunta faptul ca de la 1 ianuarie, sunt 90% sanse de reintroducere a vizelor [ si cei care merg inainte, sa aiba documentele necesare vizei totusi. cunosc persoane care au fost intoarse de pe aeroport, aunl asta, pentru ca nu aveau cu ce dovedi sederea in  Japonia. ]

Datele complete se vor afla dupa 10 Decembrie.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O sursa era bine venita Posted Image Persoanele care nu aveau cu ce dovedi sederea in Japonia au fost intoarse pe buna dreptate. E ceva gresit in asta?

Edited by MembruAnonim, 22 November 2012 - 02:15.


#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
sursa: Ambasada Japoniei. am vorbit cu ei, pentru ca eu trebuie sa plec cu cineva, si cred ca va trebui sa-i fac acte.

inainte, cat n-a fost viza, nu te intrebau nimic in plus fata de cartonul pe care completai o adresa. nu verifica nimeni. acum, sunt 2 probleme:

au fost intorsi insi care n-au avut cu ce dovedi cu un extras de cont, suma de trai pe x zile declarate ca stau.
au scris o adresa reala pe cartonasul de la Immigraton, insa nu aveau niciun alt document care sa ateste [ de la persoana la care urma sa stea, se accepta orice, doar sa fie ceva ]

#24
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Informatie recenta cu privire la regimul vizelor pentru romanii care calatoresc in Japonia:

Quote

Prelungirea programului de tip Visa-Waiver pentru cetățenii români
Autoritățile japoneze au luat decizia prelungirii programului de tip Visa-Waiver pentru cetățenii români până la data de 31 decembrie 2015, inclusiv.
Astfel, cetățenii români, posesori de pașapoarte simple, pot călători în Japonia pentru o perioadă de până la 90 de zile, fiind scutiți de la obligativitatea deținerii unei vize în acest sens.
21 decembrie 2012
Sursa: http://tokyo.mae.ro/ (Ambasada Romaniei in Japonia)

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
astia de la Bucuresti is praf :lol:

Oricum, nu iti este garantata permisiunea de intrare in japonia.
Primesti cartonasul ala, il completezi. Trebuie sa ai grija cu ce-l completezi!
Nu poti pleca pe cont propriu   "hai ca gasesc acolo unde sa stau". Nu ai adresa, NU intri.
E posibil sa iti ceara un extras de cont [ nu mai stiu sigur suma ] pentru toate zilele de sedere.

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlex404, on 26 decembrie 2012 - 14:40, said:

Nu poti pleca pe cont propriu   "hai ca gasesc acolo unde sa stau". Nu ai adresa, NU intri.
Eu inteleg ca poti pleca pe cont propriu daca ai rezervare la hotel.

View Postlex404, on 26 decembrie 2012 - 14:40, said:

E posibil sa iti ceara un extras de cont [ nu mai stiu sigur suma ] pentru toate zilele de sedere.
Cum adica? Extrasul de cont se face pe o anume zi, nu pe ''toate zilele de sedere''.
Apoi nu stiu ce relevanta ar avea un extras de cont. Daca ai niste carduri de credit la tine contul poate sa fie gol, platesti de pe credit si cu asta basta.

Edited by Karhu, 26 December 2012 - 15:11.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlex404, on 26 decembrie 2012 - 14:40, said:

astia de la Bucuresti is praf Posted Image

Oricum, nu iti este garantata permisiunea de intrare in japonia.
Primesti cartonasul ala, il completezi. Trebuie sa ai grija cu ce-l completezi!
Nu poti pleca pe cont propriu   "hai ca gasesc acolo unde sa stau". Nu ai adresa, NU intri.
E posibil sa iti ceara un extras de cont [ nu mai stiu sigur suma ] pentru toate zilele de sedere.

O simpla rezervare pe booking rezolva tot.

#28
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Am fost in Jp anul asta.

Am completat cu atentie acel cartonas (de la intrarea in Jp), inclusiv numele Hotelului, adresa etc.
Conteaza si cum esti imbracat, cred Posted Image

M-au intrebat doar ce fac in Japonia.

I-am pus simplu: Afaceri si.. sper sa am timp si de putin turism.

A zambit si asta a fost tot.

#29
Iuliux

Iuliux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 13.03.2005

View Postlex404, on 22 noiembrie 2012 - 15:30, said:

au fost intorsi insi care n-au avut cu ce dovedi cu un extras de cont, suma de trai pe x zile declarate ca stau.
au scris o adresa reala pe cartonasul de la Immigraton, insa nu aveau niciun alt document care sa ateste [ de la persoana la care urma sa stea, se accepta orice, doar sa fie ceva ]
Eu am fost (in Octombrie) si mi-a fost lene sa scot rezervarea de hotel din bagaj pentru completarea hartiei respective.
Am scris ca stau la un prieten (la care am si stat 2 zile). M-au intrebat numele lui si m-au rugat sa-i scriu numarul de telefon. Totul a durat <30 sec.

Edited by Iuliux, 28 December 2012 - 15:00.


#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
1. E musai o adresă completată, hotel sau cunostinţă.
2. Nu mereu, dar se întâmplă să ceară un extras c-o anumita sumă ( de obicei, se întâmplă în Osaka ). Şi când era regim de viză, cereau extras de cont al tău, sau al gazdei.
3. Grijă cu cardurile în Japonia, cele europene mai fac figuri. Faptul ca le arăţi un card, îi poate durea undeva Posted Image
4. Grijă la bagaje, îti pot respinge permisiunea de şedere dacă ai ceva ce nu le convine în bagaj (asta după ce completezi tu talonul ăla Posted Image ). E bine de citit ce ai voie şi ce n-ai voie. În general, cam ca-n Australia ( nu gemuri, salam, carne, compot, dulciuri- depinde de bucăţi ). Eu am păţit-o cu nişte ciocolate, dar pentru că eu am pe 5 ani, au trecut cu vederea.

În Narita, lucrurile stau mai ok. Nu-s controale în bagaje (doar dacă declari tu bălării in cartonaş), nu-s multe intrebări. Dar in Osaka (Kansai) 1 din 3 străini e luat la "bani mărunţi".

Oricum, cei care mergeţi bănuiesc că mergeţi prin agenţie Posted Image

Pe cont propriu, m-am referit la faptul că te duci fără idee de cazare (speri să găseşti acolo)

Edited by lex404, 29 December 2012 - 00:53.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
lex tu descrii Japonia ca una dintre cele mai exclusiviste si selective tari din lume si nu prea e cazul. Grija la bagaje trebuie sa ai si in Romania.

Concluzia topicului fara sa deviem e una simpla, o rezervare pe booking e suficienta, puteti sa o aruncati la gunoi dupa ce intrati in tara si sa va gasiti cazare unde doriti voi.

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Da, la faza cu Booking-ul nu m-am gandit :P
diferenţa intre Romania şi JP la bagaje, e că acolo s-ar putea sa ţi-l deschidă (de faţă cu tine). Cam aşa se proceda pe Kansai acum vreo 4-5 ani :)

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stai tu linistit ca si mie mi l-a deschis de fata cu mine pe Otopeni cand am venit din Amsterdam. Ma rog, Amsterdam a fost un punct intermediar, poate li s-a parut ceva suspect :)

#34
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Are idee cineva cum se actualizeaza Timatic (http://www.starallia...isa-and-health/) din moment ce acum apare: "Visa required" pentru cetatenii romanii care calatoresc in Japonia ?!
Mi se pare destul de grav in conditiile in care Timatic e folosit de companii pentru a accepta pasagerii pe zboruri catre Japonia iar din acest motiv se pot refuza pasagerii cu pasaport romanesc desi nu e nevoie de viza.

Edited by nic_biso, 05 January 2013 - 00:46.


#35
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
E clar, acum in Timatic apare "Visa required".

Avand in vedere ca o sa calatoresc in Japonia in curand, am sunat la departamentul unei mari companii din Europa, departament care se ocupa exact cu vizele, care mi-a confirmat ca acum posesorii de pasaport romanesc nu pot fi admisi la check-in si imbarcare fara viza pentru zborurile catre Japonia. Frumos, nu? Posted Image
Explicand situatia cum ca romanii totusi nu au nevoie de viza pana in 2015, a replicat ca Timatic e de baza in acest caz si nu se pot increde in print-screen-uri de pe nu-stiu-ce comunicate ale ambasadei sau ale ministerului de afaceri externe si ca ar fi nevoie de o dovada din partea ambasada Japoniei, conform careia nu ai nevoie de viza.
Dar bun, e nevoie de confirmare, dar te duci la ambasada si o sa te intrebe cu ce treaba esti pe la ei din moment ce nu ai nevoie de viza... Oare iti elibereaza o astfel de dovada?

Chiar ma intreb cati romani au fost respinsi la imbarcare din acest motiv in aceste zile de dupa 1 ian. 2013...

Edited by nic_biso, 07 January 2013 - 00:54.


#36
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Update (dar oare mai intereseaza pe cineva?... ca nu prea sunt reply-uri Posted Image ).
Am sunat la ambasada Japoniei din Bucuresti, la sectia consulara, care s-a aratat surprinsa de aceasta situatie, mai ales ca au transmis noile informatii catre IATA Romania din decembrie 2012. A ramas ca o sa verifice cu consulul ce se poate face mai departe...

Intre timp am sunat la IATA (Timatic) din Olanda, pentru a corecta aceasta situatie. S-au miscat foarte repede, in jumatate de ora am primit feedback prin email cu privire la actualizarea informatiilor, care s-a si facut in Timatic. Acum apare: ".... Visa required, except for A max. stay of 90 days: - for holders of normal passports issued to nationals of Romania; ..."

Am sunat din nou la ambasada, i-am informat cu privire la actualizare si mi-au multumit.
Ar trebui sa fie OK acum.

Edited by nic_biso, 07 January 2013 - 11:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate