Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Ce invata in realitate Biblia ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
173 replies to this topic

#163
supermanx

supermanx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 30.10.2008

View Posteu_unul, on Apr 17 2009, 21:41, said:

hai, zii si de profetii! incepe cu cea in care Isus asigura pe ceì care erau de fata ca nu vor gusta moartea inainte de venirea imparatiei cerului.
A venit imparatia cerului acum 2000 de ani sau avem printre noi tinerei in varsta de 2 milenii?

Pai odata cu Mangaietorul pe care Domnul nostru Iisus ni L-a lasat atunci cand El n-a mai fost printre noi, Imparatia Cerului a venit.

#164
Birlic

Birlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.04.2009

View Posteu_unul, on Apr 17 2009, 21:41, said:

si letopisetul tarii moldovei e inspisat divin pentru ca prezinta fapte confirmate ìstöric.
hai, zii si de profetii! incepe cu cea in care Isus asigura pe ceì care erau de fata ca nu vor gusta moartea inainte de venirea imparatiei cerului.
A venit imparatia cerului acum 2000 de ani sau avem printre noi tinerei in varsta de 2 milenii?


View Postsupermanx, on Apr 24 2009, 19:25, said:

Pai odata cu Mangaietorul pe care Domnul nostru Iisus ni L-a lasat atunci cand El n-a mai fost printre noi, Imparatia Cerului a venit.

Nici una nici alta si nici cealalta.

Iisus vorbea acolo despre moartea sufletului si nu a trupului.De fapt nici nu este interesat Iisus decat de sufletele noastre ,ca si Satan de altfel . Ideea era ca toti cei care vin la Tatal prin Fiul nu vor cunoaste moartea ci viata vesnica in Imparatia Cerului. Care imparatie n-a venit pentru ca este tot acolo unde o sa fie mereu si unde isi v-a conduce  Iisus mireasa . Asta pentru cine pricepe .Ce am mai vrea noi sa fi venit ,dar ne asteapta intai o judecata fratilor si uite ca se lasa rece pe sira spinarii.

#165
adynastase

adynastase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 12.04.2009

View PostBirlic, on Apr 25 2009, 15:49, said:

Nici una nici alta si nici cealalta.

Iisus vorbea acolo despre moartea sufletului si nu a trupului.De fapt nici nu este interesat Iisus decat de sufletele noastre ,ca si Satan de altfel . Ideea era ca toti cei care vin la Tatal prin Fiul nu vor cunoaste moartea ci viata vesnica in Imparatia Cerului. Care imparatie n-a venit pentru ca este tot acolo unde o sa fie mereu si unde isi v-a conduce  Iisus mireasa . Asta pentru cine pricepe .Ce am mai vrea noi sa fi venit ,dar ne asteapta intai o judecata fratilor si uite ca se lasa rece pe sira spinarii.
  Apreciez interesul  dv.  fata  de  Biblie...Totusi Biblia  nu  vorbeste  depre  suflet  ca  fiind  separat  de  corp.Daca  veti citi  a Geneza 2:7  veti observa  ce  este  sufletul si  la  Ezechiel  18 :4 ,ce  se  intampla  cu  sufletul...Un  moment  de   judecata  va  veni  intr-adevar...

#166
adynastase

adynastase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 12.04.2009
Evident, Biblia  este  o  carte care ofera  raspunsuri  la  multe  intrebari.Studierea  ei in  mod  obiectiv  poate  aduce  foloase...

#167
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postadynastase, on 28th November 2009, 20:43, said:

Evident, Biblia  este  o  carte care ofera  raspunsuri  la  multe  intrebari.Studierea  ei in  mod  obiectiv  poate  aduce  foloase...
foloase cui ? ne explica cumva cum sta treba cu bosonul lui higgs ? ne zice cum sta treaba cu gravitatia ?
dar sti ce explica intradevar ca un geoid de fapt este un patrat .... valoarea acestei explicatii mi se pare obiectiv inutila

#168
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postarpisz, on 28th November 2009, 21:50, said:

foloase cui ? ne explica cumva cum sta treba cu bosonul lui higgs ? ne zice cum sta treaba cu gravitatia ?
dar sti ce explica intradevar ca un geoid de fapt este un patrat .... valoarea acestei explicatii mi se pare obiectiv inutila

iar incurci borcanele? da, intradevar esti ateu. Pai daca stiinta ne invata de bosonul ala, cumva ne invata si cum sa fim fericiti? sau ce inseamna a fi liber?

#169
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postrobinake, on 29th November 2009, 00:35, said:

iar incurci borcanele? da, intradevar esti ateu. Pai daca stiinta ne invata de bosonul ala, cumva ne invata si cum sa fim fericiti? sau ce inseamna a fi liber?
practic stiinta nu ne invata ce e bosonul lui higgs e doar o particula teoretica .... dar cum esti crestin nu aveai cu sa stii decat din cartea aia stufoasa a halucinatiilor ....
zice in carte aia ca "stiinta ne invata de bosonul ala"?
practic cartea aia scrisa sub influenta drogurilor (si nu imi zi ca nu e asa ca nu imi dau seama cum altfel poti sa zici ca cineva sa inaltat la cer) nu ne explica nimic din ce nu stim ... si nicidecum nu ne explica cum sa fim fericiti (toate societatile crestino comuniste sau cristofasciste au fost profund distruse moral si nefericite ... toate teocratiile au orice altceva decat fericite)
libertatea poate fi rationata folosind etica dar folosind supunerea fatza in unui zeu ?

#170
adynastase

adynastase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 12.04.2009

View Postarpisz, on 29th November 2009, 00:32, said:

   Este  greu  sa  inelegi  matale....

#171
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postarpisz, on 29th November 2009, 01:32, said:

1. practic cartea aia scrisa sub influenta drogurilor (si nu imi zi ca nu e asa ca nu imi dau seama cum altfel poti sa zici ca cineva sa inaltat la cer) nu ne explica nimic din ce nu stim

2. ... si nicidecum nu ne explica cum sa fim fericiti (toate societatile crestino comuniste sau cristofasciste au fost profund distruse moral si nefericite ... toate teocratiile au orice altceva decat fericite)

3. libertatea poate fi rationata folosind etica dar folosind supunerea fatza in unui zeu ?

1. hai lasa-ma! sa nu-mi zici ca stiai ca daca un hot iti fura haina ar trebui sa-i dai si camasa...e o noutate asta si n-ai fi aflat-o in veci daca n-ar fi venit Hristos

2. tz,tz,tz...iar incurci borcanele...deh, ateu 100% :lol:

3. ai dreptate, etica este un instrument intrinsec fiintei umane. dar libertatea desavarsita nu o poti afla doar prin etica. pana si un ateu simte asta si numai un ipocrit ar zice ca nu...

#172
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postrobinake, on 29th November 2009, 10:07, said:

1. hai lasa-ma! sa nu-mi zici ca stiai ca daca un hot iti fura haina ar trebui sa-i dai si camasa...e o noutate asta si n-ai fi aflat-o in veci daca n-ar fi venit Hristos

2. tz,tz,tz...iar incurci borcanele...deh, ateu 100% :lol:

3. ai dreptate, etica este un instrument intrinsec fiintei umane. dar libertatea desavarsita nu o poti afla doar prin etica. pana si un ateu simte asta si numai un ipocrit ar zice ca nu...
1 scuzama dar de ce tiai da si camasa hotului ....? bataie prietene nu camasa
2 oare ... dar stiu ca nu vrei sa recunost evidentul pentru ca ai parea anti- crestin
3 deci cum poti contempla libertatea desavarsita cand esti intrutotul supus unui zeu ? (incearca sa nu ocolesti intrebarea)

#173
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postarpisz, on 29th November 2009, 15:33, said:

1 scuzama dar de ce tiai da si camasa hotului ....? bataie prietene nu camasa

3 deci cum poti contempla libertatea desavarsita cand esti intrutotul supus unui zeu ? (incearca sa nu ocolesti intrebarea)

1. pentru ca libertatea ta sa fie desavarsita...

2. nu ocolesc. intrebarea e buna. e esentiala in fapt. e un paradox aici, in supunerea fata de Hristos ( de alti dumnezei nu stiu) spun Sfintii ca gasesti o libertate pe care etica nici pe departe nu ti-o ofera. din pacate pentru mine, nu iti pot da un raspuns din propria experienta. dar au fost momente, rare ce-i drept, cand am recunoscut aceasta libertate desavarsita in chiar supunerea fata de Hristos...sufletul meu canta si era cu adevarat liber...

#174
adynastase

adynastase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 12.04.2009

View Postarpisz, on 29th November 2009, 13:33, said:

1 scuzama dar de ce tiai da si camasa hotului ....? bataie prietene nu camasa
2 oare ... dar stiu ca nu vrei sa recunost evidentul pentru ca ai parea anti- crestin
3 deci cum poti contempla libertatea desavarsita cand esti intrutotul supus unui zeu ? (incearca sa nu ocolesti intrebarea)
   Ce  este  libertatea  absoluta  ?Tu  ai  libertate  absoluta?...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate