Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Masina noua: plata externa catre un dealer auto in Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009
Salutare,

Am observat ca in Ungaria, spre exemplu, masinile Honda au un pret mult mai redus decat la noi (cu 2-4000EUR mai redus pentru o masina de 17.000EUR la noi), iar pentru asta, m-am decis sa o cumpar din afara.

Am inteles ca dealerul imi poate emite o factura proforma pe e-mail, pentru plata unui avans de minim 40% din valoarea masinii, pe care ar trebui sa il platesc ca si garantie ca voi cumpara acea masina. Probabil pe acea factura va fi un cod IBAN (asa e si in strainatate, din cate stiu), in care va trebui sa virez 7-8.000EUR, iar restul sa ii platesc integral cand voi ridica masina. Din cate am citit pe forumuri, dealerul imi poate vinde masina la pretul fara TVA, adica undeva la 10.000EUR, iar eu voi plati TVA-ul cand o inmatriculez in Romania, la Administratia Financiara din judetul in care am buletinul.

Doresc sa stiu urmatoarele:
-ce banca stiti ca pot alege pentru a efectua un transfer de 7-8.000EUR ca si garantie a masinii? Doresc sa stiu una care are comisioane mici si care sunt aceste comisioane de transfer. Nu stiu cum e cu MoneyGram sau alte transferuri.. presupun ca e vorba de un transfer pe baza IBAN ca la noi in tara, nu? Voi ati facut astfel de transferuri? Daca da, la ce banca si cat v-a costat sa trimiteti o suma de genul asta in strainatate?
-exista posibilitatea ca dealerul sa imi trimita o factura falsa, sa zicem.. in care eu sa virez banii intr-un alt cont decat cel ce trebuie? :) Mi-e putin cam teama, e vorba de o suma destul de consistenta.. Totusi cred ca ungurii nu se complica cu asa ceva..

Va rog ajutati-ma si recomandati-mi eventual o banca ce are comisioane mici, nu m-am mai lovit de asa ceva pana acum..

Multumesc,
A.

#2
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
1. Mergi la 2-3 banci (Raiffeisen, BRD, OTP - banca ungureasca etc) si te lamuresc rapid cat costa.
2. Da, contul IBAN e obligatoriu in UE
3. Un pont pt tine:
- daca iei masina din UE , DAR pe firma.. NU platesti TVA decat la revanzare in .ro

Pe scurt faci asa:
- platesti masina CIP in UE, o iei pe firma si in contabilitate o amortizezi cin contabilitate in 4 ani.
Dupa 4 ani ti-o vinzi tie (persoana fizica) pe 1000 RON si firma plateste TVA 190 RON statului roman.
Totul legal pana nu schimba astia in vara codul fiscal... :D

TVA is cool... cateodata!

P.S. Foloseste dealeri autorizati si nu vor fi prb.

Edited by Horsie, 16 March 2009 - 00:07.


#3
ledzeppelin

ledzeppelin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.01.2007
Merge si pe o firma cu profit 0 sau fara venit?

#4
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

Merge si pe o firma cu profit 0 sau fara venit?
Nu. Eu am masina pe firma in leasing. Firma e fara activitate.
Contabilul mi-a zis ca de cele mai multe ori cand ceri rambursari de TVA iti vin controale de te saturi rapid de orice rambursare  ;)

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 lifestyle2000, on Mar 16 2009, 23:04, said:

Nu. Eu am masina pe firma in leasing. Firma e fara activitate.
Contabilul mi-a zis ca de cele mai multe ori cand ceri rambursari de TVA iti vin controale de te saturi rapid de orice rambursare  ;)

Nu de cele mai multe ori, de fiecare data... cand nu vin, sigur s-a intamplat ceva.

#6
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Teoretic merge, dar aici nu e cazul sa ceri rambursare de TVA :)

Pur si simplu NU platesti TVA-ul daca o cumperi din UE!

Pana la urma e o investitie nu ?
Bagi banii ca imprumut asociat si investesti in masina.
Masina POATE sa aduca venit.. sau nu.

Nu toate afacerile reusesc, insa in marea majoritate bani bani.

E o portita legala, nimic mai mult.

#7
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009
Masina e pe PF, nu pe firma.. o iau pentru mine.
In concluzie.. stie careva ce comisioane percep bancile pentru un astfel de transfer, de vreo 12.000EUR intr-un cont din Ungaria?

Nu sunt in tara si de asta intreb aici..

#8
MihaiMz

MihaiMz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.03.2009
Cred ca cel mai ieftin e la BCR 0.0375% prin internet banking si 0,15% la ghiseu.
VolksBank & ING cu 0.1% internet si 0.2 la ghieu.
Cauta pe net sau suna la fiecare banca si intreaba comisioane de transfer interbancar in valuta.

Nu stiu daca Western Union iti permite sa transferi sume asa mari. La 1000E iti iau aprox 40.

#9
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Poti pune link catre dealerul unde ai gasit asa de ieftin?
Multumesc

#10
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009

 C.F.S., on Mar 27 2009, 11:32, said:

Poti pune link catre dealerul unde ai gasit asa de ieftin?
Multumesc

Vezi pe site-ul Honda Ungaria. Nu dau link-ul ca ii fac reclama si nu am voie..  :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate