Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend
 

Cum sa devin admin. din power user?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
17 răspunsuri în acest subiect

#1
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 778
  • Înscris: 24.02.2005
Am si eu o problema, adica am mai multe, dar asta ma seaca cel mai tare: un administrator de retea superzelos mi-a luat, la reinstalarea windowsului dreptul de administrator si m-a lasat power user. Nu ma deranjeaza ca are grija de securitatea retelei, dar in timp ce alti useri habar n-au sa-si traga un AV sau un firewall, eu chiar ma preocup de securitatea sistemului meu.

Pe scurt, ma deranjeaza ca nu ma pot misca in voie, recte instalari, dezinstalari, alte manareli, care repet nu afecteaza reteaua si v-as ruga sa ma ajutati sa devin din nou stapanul calculatorului meu.

Multumesc anticipat.

P.S. In masura in care sfaturile nu sunt tocmai ortodoxe, va rog sa ma apelati pe privat.

#2
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.200
  • Înscris: 20.11.2004
vb cu adminul

#3
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.488
  • Înscris: 22.05.2002
Chestia asta se intampla acolo unde lucrezi?

#4
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 778
  • Înscris: 24.02.2005

Inginerul, pe Mar 11 2005, 17:19, a scris:

Chestia asta se intampla acolo unde lucrezi?

<{POST_SNAPBACK}>


Da... dar numai de catva timp.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
daca e calculatorul firmei.. are dreptul sa faca acest lucru... pe cand tu nu  :naughty:

#6
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.222
  • Înscris: 09.09.2004
pai tu din cate inteleg nu ai dreptul sa fi stapanul calculatorului tau.
pentru faptul ca nu e al tau  :confuzzled:
administratorul de retea rasp de retea, inclusiv penal in cazul in care se gasesc motive, deci inseamna ca e un administrator serios nu prea zelos. parerea mea.
daca te vrei admin pe calc, pune mana si trage tare pe partea de IT pana te promoveaza sefii administrator de retea. dar vezi sa nu le spui ca o sa dai drepturi de admin la toata lumea  B)

#7
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 778
  • Înscris: 24.02.2005

reclamagiu, pe Mar 11 2005, 19:00, a scris:

pai tu din cate inteleg nu ai dreptul sa fi stapanul calculatorului tau.
pentru faptul ca nu e al tau  :confuzzled:
administratorul de retea rasp de retea, inclusiv penal in cazul in care se gasesc motive, deci inseamna ca e un administrator serios nu prea zelos. parerea mea.
daca te vrei admin pe calc, pune mana si trage tare pe partea de IT pana te promoveaza sefii administrator de retea. dar vezi sa nu le spui ca o sa dai drepturi de admin la toata lumea  B)

<{POST_SNAPBACK}>


Ei, bine, e adevarat, am "comis-o" si eu, dar nu voluntar, de altfel, nu mi se poate reprosa ca din cauza unui cooler prajit, mi s-a dus procesorul si probabil si placa... Oricum, tipul e de treaba, nu s-a nascut nici el admin. de retea, e injiner electronist autodidact in IT, dar de aici si pana la a-mi lua drepturile de pe scula mea... e jenant. Probabil ca sunt singurul care nu a fost facut de virusi, inca, si oricum la munca mai sunt 1, 2 care stiu cu ce se mananca un calculator, asa ca in loc sa-i fuuuutsi, mai bine ii ajuti. Parerea mea. Oricum, nu ma las. Chiar daca pe voi va doare-n bashketsi...

#8
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 778
  • Înscris: 24.02.2005

reclamagiu, pe Mar 11 2005, 19:00, a scris:

pai tu din cate inteleg nu ai dreptul sa fi stapanul calculatorului tau.
pentru faptul ca nu e al tau  :confuzzled:
administratorul de retea rasp de retea, inclusiv penal in cazul in care se gasesc motive, deci inseamna ca e un administrator serios nu prea zelos. parerea mea.
daca te vrei admin pe calc, pune mana si trage tare pe partea de IT pana te promoveaza sefii administrator de retea. dar vezi sa nu le spui ca o sa dai drepturi de admin la toata lumea  B)

<{POST_SNAPBACK}>


Plus de asta, nu intru oricum pe domeniul companiei, ci doar local...

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
e calculatorul TAU sau al COMPANIEI?! nu mi-ai raspuns la intrebare... daca nu este al tau... chiar nu este recomandat sa face chestii de-astea...

#10
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.149
  • Înscris: 09.09.2003
acu pt informatia ta stiu destule firme la care calculatoresele intra pe guest...  care e problema ta de fapt? ce nu poti face?

#11
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 778
  • Înscris: 24.02.2005

add, pe Mar 11 2005, 20:05, a scris:

acu pt informatia ta stiu destule firme la care calculatoresele intra pe guest...  care e problema ta de fapt? ce nu poti face?

<{POST_SNAPBACK}>


Da, oameni buni, e al firmei, care-i problema, dar pana acum am fost admin. pe local, iar acum ma phoote ideea ca nu mai pot instala/dezinstala programe decat cu drepturi de admin.

#12
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 778
  • Înscris: 24.02.2005
Si oricum, v-am zis, n-am de gand sa fac balarii prin el, doar sa-l pot utiliza fara sa ma tot caciulesc la admin.

#13
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.149
  • Înscris: 09.09.2003
hai s-o luam asa: tu instalezi un program scump (fara licenta), va calca BSA sau mai stiu eu ce,  plateste si firma, si adminul. tu nu!  normal ca nu le convine!

Editat de add, 11 martie 2005 - 19:22.


#14
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 778
  • Înscris: 24.02.2005

add, pe Mar 11 2005, 20:22, a scris:

hai s-o luam asa: tu instalezi un program scump (fara licenta), va calca BSA sau mai stiu eu ce,  plateste si firma, si adminul. tu nu!  normal ca nu le convine!

<{POST_SNAPBACK}>


Bai, sunteti olandezi, gata! De parca voi aveti toate gunoaiele de pa calc licentiate...
Va doresc succes in setarea functiilor de sistem fara drepturi de administrator!...

#15
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.568
  • Înscris: 30.11.2002
vorbeste cu adminul. sunt sigur ca te poate ajuta daca te crede de incredere.

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004

raiiar, pe Mar 14 2005, 09:52, a scris:

vorbeste cu adminul. sunt sigur ca te poate ajuta daca te crede de incredere.

<{POST_SNAPBACK}>


     N-auzi mai , ca d-aia i-a luat dreptu' de admin de pe calc , pentru ca instaleaza diverse programe fara licenta ?

#17
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 778
  • Înscris: 24.02.2005

raiiar, pe Mar 14 2005, 10:52, a scris:

vorbeste cu adminul. sunt sigur ca te poate ajuta daca te crede de incredere.

<{POST_SNAPBACK}>


Did it!!!
Got it!!!
Thanx.

#18
Cimpoaca

Cimpoaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 778
  • Înscris: 24.02.2005

cspot, pe Mar 14 2005, 11:52, a scris:

N-auzi mai , ca d-aia i-a luat dreptu' de admin de pe calc , pentru ca instaleaza diverse programe fara licenta ?

<{POST_SNAPBACK}>


gspot, iar te manca... Iar te scarpin...
Bai, tu chiar nu te simti bine, daca nu te bagi in seama?
Lasa-ma-n durerea mea, daca nu esti in stare sa ajuti, de ce furculuti?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate