Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Sabatul, origine si valabilitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4998 replies to this topic

#4501
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 dark, on 22 ianuarie 2017 - 15:04, said:


Ai măsluit socoteala !

Posted Image
Cum așa? S-a schimbat aritmetica?[ http://yoursmiles.org/tsmile/school/t10005.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 dark, on 22 ianuarie 2017 - 15:27, said:

Didymus, biblic, Sabatul era de mai multe feluri. De ce nu le ții pe toate?Posted Image
Sabatul e de mai multe feluri, însă sabatul zilei a șaptea e de un singur fel.

 SILIKA, on 20 ianuarie 2017 - 23:52, said:

Cum nu zice daca scrie: "El hotaraste din nou o zi"? Contextul vorbea de odihna ca fix la ea face trimitere autorul.
Am și subliniat că nu zice o zi de odihnă. Se pare că degeaba.

 SILIKA, on 20 ianuarie 2017 - 23:52, said:

Si da, ai partial dreptate, nu e duminica, nu e joia, nu e o zi calendaristica, pe care s-o respecti saptamanal ca si sabatul iudaic.
Sabatul nu e ”iudaic”, deoarece a fost fondat pe vremea când încă nu exista picior de iudeu. Și a fost creat ca o zi calendaristică (între apus și apus), astfel că orice referire la ziua a șaptea din săptămână, la ziua de odihnă, e o zi calendaristică.

 SILIKA, on 20 ianuarie 2017 - 23:52, said:

Nu ai proba biblica sa demonstrezi ca decalogul nu era scris in zapisul lui "Moise".
Nici nu am susținut așa ceva. Cele zece porunci, apăreau și în textul legii lui Moise (zapisul). Am spus că reglementările zapisului nu se găseau pe tablele Decalogului. Pentru asta și pentru faptul că cele două erau așezate în locuri distincte le putem diferenția clar.

 SILIKA, on 20 ianuarie 2017 - 23:52, said:

Tablele legamantului sunt un simbol asa cum toiagul si vasul cu mana sunt niste simboluri. Acele simboluri au ajuns in chivot, si cam acolo s-a oprit "misticismul".
Ce misticism măi frate? Nu se închina nimeni la ele (nici nu aveau cum, erau într-o cameră în care nu intra nimeni, afară de marele preot o dată pe an). Totuși nu poți compara un obiect scris de mâna lui Dumnezeu conținând principii morale, cu niște obiecte comune! Pe de altă parte, ai ceva dreptate, căci tablele erau niște simboluri reprezentând Codul Moral al guvernării lui Dumnezeu. Conțineau principiile Împărăției lui Dumnezeu așa cum mai târziu le-a dezvoltat și Domnul Hristos.

 SILIKA, on 20 ianuarie 2017 - 23:52, said:

Man... nu merge cu explicatii d-astea. Posted Image

Adica care e contextul cap. 7 ?
Spune mai bine că nu merge cu fundamentarea unei doctrine pe baza unor versete rupte de context!
Pavel reafirmă simplu mijloacele prin care suntem eliberați de lege. Ea se realizează prin moartea vechiului om al păcatului (vers. 4) la fel după cum moartea soțului a dat libertate soției (vers. 2). Când omul nostru cel vechi este crucificat cu Hristos (cap. 6,6), noi înșine, ca și soția din această ilustrație, murim față de lege (cap. 7,4) care mai înainte exercita stăpânire apăsătoare asupra noastră din cauza unirii nefericite dintre noi înșine și vechea noastră fire păcătoasă (cap. 4,14). Pavel e ceva mai greu de înțeles, de aceea e nevoie să citești întreaga epistolă, nu pe versete. De altfel, împărțirea pe capitole și versete s-a făcut sute de ani mai târziu.

#4502
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

 Didymus, on 22 ianuarie 2017 - 15:30, said:

Cum așa? S-a schimbat aritmetica?

Nu toate textele pe care le-ai adunat spun ceea ce vrei tu să auzi!

#4503
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 dark, on 22 ianuarie 2017 - 15:37, said:

Nu toate textele pe care le-ai adunat spun ceea ce vrei tu să auzi!
Dar nici ce ar vrea să susțină alții. Cert e faptul că textele vorbesc de sabat și nu de duminică.

#4504
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
Da, vorbesc de Sabat, dar trebuie să înțelegi că nu umbra trebuie celebrată, ci adevărata odihnă, sabatul care rămâne pentru poporul lui Isus Cristos, biserica creștină, Ierusalimul lui Dumnezeu.

#4505
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 dark, on 22 ianuarie 2017 - 15:41, said:

Da, vorbesc de Sabat, dar trebuie să înțelegi că nu umbra trebuie celebrată, ci adevărata odihnă, sabatul care rămâne pentru poporul lui Isus Cristos, biserica creștină, Ierusalimul lui Dumnezeu.
Ai tu o fixație pe ”umbră”, nu degeaba îți asumi doar nick-uri de acest fel, totuși trebuie să știi că Ierusalimul lui Dumnezeu are ca zi de odihnă sfințită și binecuvântată doar sâmbăta.

Edited by Didymus, 22 January 2017 - 15:46.


#4506
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
11. Sa ne grabim, dar, sa intram in odihna aceasta, pentru ca nimeni sa nu cada in aceeasi pilda de neascultare.

aceasta, nu aceea din VT !

#4507
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 kruger, on 20 ianuarie 2017 - 17:48, said:


Si hai sa-ti mai zic o chestie: tu crezi ca evreii au tinut Sabatul in robia babiloniana?


Nu sunt @Didymus, :) dar sper ca-mi permiteti. amandoi, sa raspund la intrebarea asta.

In robia babiloniana, evreii au tinut nu numai Sabatul ci si toate celelalte porunci din Tora.
Acolo, in Babilon, au aparut primele case de rugaciune, care vor fi Sinagogile de mai tarziu.
Tot acolo, Invatatii au stabilit un standard de rugaciuni care trebuiau recitate, fapt inexistent
pana atunci, cand fiecare se ruga cum credea de cuviinta.

Deci, inca o data, da, evreii au tinut Sabatul in robia babiloniana...

#4508
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Didymus, on 22 ianuarie 2017 - 15:30, said:

Am și subliniat că nu zice o zi de odihnă. Se pare că degeaba.

Si atunci la care "alta zi" s-a referit autorul? Adica alta zi in locul carei zile?

 Didymus, on 22 ianuarie 2017 - 15:30, said:

Sabatul nu e ”iudaic”, deoarece a fost fondat pe vremea când încă nu exista picior de iudeu.

Fara proba biblica?

 Didymus, on 22 ianuarie 2017 - 15:30, said:

Nici nu am susținut așa ceva. Cele zece porunci, apăreau și în textul legii lui Moise (zapisul). Am spus că reglementările zapisului nu se găseau pe tablele Decalogului. Pentru asta și pentru faptul că cele două erau așezate în locuri distincte le putem diferenția clar.

Pentru simplul fapt ca decalogul facea parte din zapis, inseamna ca e doar o parte dintr-un intreg, acel intreg fiind Legea lui Moise (sau Legea lui Dumnezeu, e acelasi lucru). Acesta este etalonul la care se raportau iudeii, inclusiv Pavel in scrierile sale. Reglementarile zapisului nu se gaseau pe table, pentru ca ele [tablele] reprezentau doar un simbol al legamantului, si nu aveau proprietatea de a face o separatie in interiorul Legii lui Moise, si nici nu aveau cum din moment ce porunca "sa tineti toata legea", venita din gura lui Dumnezeu, era cu privire la tot ce era scris pe zapis, nu doar pe table.  

 Didymus, on 22 ianuarie 2017 - 15:30, said:

Totuși nu poți compara un obiect scris de mâna lui Dumnezeu conținând principii morale, cu niște obiecte comune!

Niciunul din obiectele chivotului nu erau "comune".

Toiagul lui Aaron a fost transformat intr-un migdal, cu frunze, cu flori, cu fructe. Si scrie de ce a fost pus in chivot ("Domnul a zis lui Moise: "Pune toiagul lui Aaron inapoi inaintea marturiei si sa fie pastrat ca un semn pentru cei razvratiti")

Vasul cu mana era si el special, pentru ca mana aceasta a cazut din cer, prin minune Dumnezeiasca. ("Le-a dat sa manance paine din cer." - Ioan 6:31) Motivul pastrarii: "Ia un vas, pune in el un omer plin cu mana si asaza-l inaintea Domnului, ca sa fie pastrat pentru urmasii vostri."

Acelasi lucru si cu tablele legamantului.

 Didymus, on 22 ianuarie 2017 - 15:30, said:

Pe de altă parte, ai ceva dreptate, căci tablele erau niște simboluri reprezentând Codul Moral al guvernării lui Dumnezeu. Conțineau principiile Împărăției lui Dumnezeu așa cum mai târziu le-a dezvoltat și Domnul Hristos.

Daca e sa o luam la bani marunti, toata legea lui Moise continea principiile imparatiei lui Dumnezeu, nu doar decalogul. Ce e drept, in decalog sunt subliniate principii de baza ce tin de relatia noastra cu Dumnezeu si relatia noastra cu semenii, probabil din acest motiv ii dai un statut mai aparte fata de restul legii, dar inca o data repet, pentru cei carora le-a fost data, adica evreilor, porunca a fost sa pazeasca toata legea, nu doar decalogul.

 Didymus, on 22 ianuarie 2017 - 15:30, said:

Spune mai bine că nu merge cu fundamentarea unei doctrine pe baza unor versete rupte de context!
Pavel reafirmă simplu mijloacele prin care suntem eliberaţi de lege. Ea se realizează prin moartea vechiului om al păcatului (vers. 4) la fel după cum moartea soţului a dat libertate soţiei (vers. 2). Când omul nostru cel vechi este crucificat cu Hristos (cap. 6,6), noi înşine, ca şi soţia din această ilustraţie, murim faţă de lege (cap. 7,4) care mai înainte exercita stăpânire apăsătoare asupra noastră din cauza unirii nefericite dintre noi înşine şi vechea noastră fire păcătoasă (cap. 4,14). Pavel e ceva mai greu de înțeles, de aceea e nevoie să citești întreaga epistolă, nu pe versete. De altfel, împărțirea pe capitole și versete s-a făcut sute de ani mai târziu.

In primul rand, firea pacatoasa e atatata de legea scrisa in constiinta omului. In al doilea rand Legea lui Moise a fost data prin pricina calcarilor legii scrise de Dumnezeu in constiinta omului. Deci legea lui Moise e o adaugare, daca vrei, la Legea scrisa in mintea omului. Ea are rolul de a arata pacatul intr-un mod mai clar, pentru ca in constiinta noastra ne putem linisti mai repede atunci cand facem rau, dar cand este si o slova scrisa care sa intareasca ceea ce constiinta acuza, atunci esti impins sa iei lucrurile mai in serios. Deci Pavel are in vedere si Legea lui Moise cand scrie Romani 7.

"17. Iata ce vreau sa zic: un testament pe care l-a intarit Dumnezeu mai inainte, nu poate fi desfiintat, asa ca fagaduinta sa fie nimicita de Legea venita dupa patru sute treizeci de ani.
18. Caci, daca mostenirea ar veni din Lege, nu mai vine din fagaduinta; si Dumnezeu printr-o fagaduinta a dat-o lui Avraam.
19. Atunci pentru ce este Legea? Ea a fost adaugata din pricina calcarilor de lege, pana cand avea sa vina "Samanta" careia Ii fusese facuta fagaduinta; si a fost data prin ingeri, prin mana unui mijlocitor." Galateni 3:17-19

Daca e sa rescriu v. 19 ar suna cam asa: "19. Atunci pentru ce este Legea lui Moise? Ea a fost adaugata din pricina calcarilor legii din constiinta omului..."

#4509
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 salomee, on 22 ianuarie 2017 - 17:17, said:

Deci, inca o data, da, evreii au tinut Sabatul in robia babiloniana...
extrem de putin probabil.[Biblia nu precizeaza acest aspect].
fiind deportati ca robi, erau pusi sa lucreze la cheremul stapanilor, chiar si in ziua sabatului, impotriva vointei lor, ori altfel erau executati dupa legea robilor Babilonului.
sau vrei cumva sa induci ideea ca evreii au fost in Babilon intr-o excursie de fiţe?Posted Image

 dark, on 22 ianuarie 2017 - 15:41, said:

Da, vorbesc de Sabat, dar trebuie să înțelegi că nu umbra trebuie celebrată, ci adevărata odihnă, sabatul care rămâne pentru poporul lui Isus Cristos, biserica creștină, Ierusalimul lui Dumnezeu.
adevarata odihna nu consta in incalcarea poruncilor Legii lui Dumnezeu, ci in acceptarea slujbei Duhului care ii face pe credinciosii ce o accepta sa nu o calce.
dupa cum scrie:"Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor; si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. (Ier.31:33)"
Da?
Odihna nu consta in incalcarea poruncilor lui Dumnezeu ci in acceptarea slujbei de rescriere a lor in inima si minte, facuta de Duhul.Posted Image

 dark, on 22 ianuarie 2017 - 15:52, said:

11. Sa ne grabim, dar, sa intram in odihna aceasta, pentru ca nimeni sa nu cada in aceeasi pilda de neascultare.

aceasta, nu aceea din VT !
care dintre cele 10 porunci poate fi calcata, in aceasta odihna despre care vorbesti aci?Posted Image

#4510
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,097
  • Înscris: 10.09.2008

 Dude_2nd, on 22 ianuarie 2017 - 19:57, said:

dupa cum scrie:"Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor; si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. (Ier.31:33)"
rescriere a lor in inima si minte, facuta de Duhul.Posted Image

Legea pe piatră a fost ”slovă”, a constat din cuvinte, porunci. Legea Duhului este ”duh”, nu slovă. Deci nu este scris/rescris literal nici un cuvânt/poruncă în inimă. Inima este figurativ centrul motivației care animă omul să acționeze. Spiritul Legii urma să fie ”scris” în inimă, nu litera poruncilor. Asta s-a promis în Ieremia ca diferență față de vechea slovă. Posted Image

#4511
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 22 ianuarie 2017 - 21:12, said:


Legea pe piatră a fost ”slovă”, a constat din cuvinte, porunci. Legea Duhului este ”duh”, nu slovă.
dupe cum scrie:"sfintilor, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus." (Apoc.14:12)"

Aceeasi slova, scrisa acum in inima, te invata ca a venera icoane este un mod gresit de inchinare, chiar daca vine dintr-o inima sincera.
De ce? Pentru ca "este scris", iar crestinii sunt indemnati "sa nu treaca peste ce sta scris".
:)

#4512
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,097
  • Înscris: 10.09.2008

 Dude_2nd, on 22 ianuarie 2017 - 21:36, said:

dupe cum scrie:"sfintilor, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus." (Apoc.14:12)"

Citezi din Apocalipsa, unde limbajul e simbolic. ”Poruncile lui Dumnezeu” sunt cuprinse în cele două principii enunțate de Isus - adică spiritul Legii ”scris” în inimă.

2 Corinteni 3

3 table care sunt inimi de carne.
6 care ne-a şi făcut în stare să fim slujitori ai unui legământ nou, nu al slovei, ci al duhului; căci slova omoară, dar duhul dă viaţa.


Quote

Aceeasi slova, scrisa acum in inima, te invata ca a venera icoane este un mod gresit de inchinare, chiar daca vine dintr-o inima sincera.
De ce? Pentru ca "este scris", iar crestinii sunt indemnati "sa nu treaca peste ce sta scris".
Posted Image

Nu este aceeași slovă veche, ci duh:

”Dar acum, am fost izbăviţi de Lege şi suntem morţi faţă de Legea aceasta care ne ţinea robi, pentru ca să slujim lui Dumnezeu într-un duh nou, iar nu după vechea slovă”.



#4513
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 Dude_2nd, on 22 ianuarie 2017 - 19:57, said:

extrem de putin probabil.[Biblia nu precizeaza acest aspect].
fiind deportati ca robi, erau pusi sa lucreze la cheremul stapanilor, chiar si in ziua sabatului, impotriva vointei lor, ori altfel erau executati dupa legea robilor Babilonului.
sau vrei cumva sa induci ideea ca evreii au fost in Babilon intr-o excursie de fiţe?Posted Image


Chiar daca Biblia nu precizeaza acest aspect, exista si alte surse ...

http://www.aish.com/...9881.html?s=mpw

#4514
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 salomee, on 22 ianuarie 2017 - 23:12, said:

Chiar daca Biblia nu precizeaza acest aspect, exista si alte surse ...

http://www.aish.com/...9881.html?s=mpw
greu de crezut, dupa cum am spus si am motivat.

#4515
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 22 ianuarie 2017 - 22:07, said:

Citezi din Apocalipsa, unde limbajul e simbolic. ”Poruncile lui Dumnezeu” sunt cuprinse în cele două principii enunțate de Isus - adică spiritul Legii ”scris” în inimă.

2 Corinteni 3

3 table care sunt inimi de carne.
6 care ne-a şi făcut în stare să fim slujitori ai unui legământ nou, nu al slovei, ci al duhului; căci slova omoară, dar duhul dă viaţa.




Nu este aceeași slovă veche, ci duh:

”Dar acum, am fost izbăviţi de Lege şi suntem morţi faţă de Legea aceasta care ne ţinea robi, pentru ca să slujim lui Dumnezeu într-un duh nou, iar nu după vechea slovă”.


Slova = "ceea ce sta scris", trage la semn orice duh si orice manifestare a oricarui duh.
daca nu vei accepta slova, asa cum a scris-o Dumnezeu pe tablele de piatra si mai apoi in Noul Legamant pe tablele de carne ale inimii, vei avea probleme uriase, de proportii babilonice.
spre exemplu, nu vei putea dovedi ca manifestarile iubitoare de cinstire/venerare a unor icoane,  manifestari ale unui duh nou, plin de iubire si de pace sufleteasca, sunt in fapt idolatrie primitiva condamnata de porunca lui Dumnezeu.
singurul instrument care te poate ajuta la deconspirarea unui astfel de duh, este...ai ghicit: slova. Cea veche. :)

 logic1, on 22 ianuarie 2017 - 22:07, said:

Citezi din Apocalipsa, unde limbajul e simbolic. ”Poruncile lui Dumnezeu” sunt ...
simbolice?Posted Image

poruncile lui Dumnezeu si marturia lui Isus nu sunt defel simbolice pentru sfintii lui Dumnezeu.Posted Image
sunt niste realitati palpabile care definesc sfintenia oricarui credincios, si ele fac diferenta intre cei se isi aroga pozitia de "popor al lui Dumnezeu", si cei care chiar sunt in aceasdta pozitie dupa clasificarea facuta nu de om ci de Insusi Dumnezeu , dupa cum spune:"Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. (Ier.31:33) "Intr-un singur mod ajungi la asta: prin acceptarea scrierii Legii lui Dumnezeu in inima si minte, si nicidecum prin desfiintarea acesteia. :)

#4516
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 dark, on 22 ianuarie 2017 - 15:52, said:

11. Sa ne grabim, dar, sa intram in odihna aceasta, pentru ca nimeni sa nu cada in aceeasi pilda de neascultare.

aceasta, nu aceea din VT !
Domnule frate, e aceeași! Și ziua de odihnă și ziua mântuirii. În NT nu este altă zi de odihnă, tot sâmbăta a rămas. Iar în privința zilei odihnei mântuirii, e aceeași (în toate timpurile, există câte un ”astăzi” - ziua pe care nu trebuie s-o amâni), nu s-au schimbat condițiile, doar că pe timpul lui Iosua, evreii nu au vrut să intre în acea odihnă, din pricina neascultării. Neascultare (de poruncă) pe care o vedem mai abitir promovată aici.

 salomee, on 22 ianuarie 2017 - 17:17, said:

Nu sunt @Didymus, Posted Image dar sper ca-mi permiteti. amandoi, sa raspund la intrebarea asta.
Abia acum îmi dau seama de greșeala mea. Din neatenție, am considerat că e vorba de robia egipteană, nu cea babiloniană. Probabil m-a derutat contextul cu Sinaiul în care a fost pusă întrebarea... scuze.

 SILIKA, on 22 ianuarie 2017 - 19:38, said:

Si atunci la care "alta zi" s-a referit autorul? Adica alta zi in locul carei zile?
Mă mir că nu observi evidența: în locul zilei de ”azi” de atunci (pe vremea lui Iosua), poporului lui Dumnezeu i se dă a doua șansă, ziua de ”azi” contemporană când să intre în odihna mântuirii. Deci, ”să nu cădem în aceeași pildă de neascultare”, să nu mai amânăm decizia de a intra în odihna mântuirii oferită de noul Iosua (Iehoshua - Isus)! Adică să ascultăm de porunca lui Dumnezeu

 SILIKA, on 22 ianuarie 2017 - 19:38, said:

Fara proba biblica?
Probă biblică pentru ce? Că nu era picior de iudeu la Creație? Dar e evident! Primul evreu este Avraam, câteva sute de ani mai încolo.
Ori ceri probă biblică că sabatul nu e iudaic? E evident și acest lucru: sabatul e de origine divină, e una din cele două instituții moștenite încă din Eden.

 SILIKA, on 22 ianuarie 2017 - 19:38, said:

Daca e sa o luam la bani marunti, toata legea lui Moise continea principiile imparatiei lui Dumnezeu, nu doar decalogul.
Hai să fim serioși! Unde se regăsește în Împărăția lui
Dumnezeu, legea talionului? Ori, mântuiții vor mai junghia miei în Paradis? Gândește puțin, căci nu costă nimic, e gratis!

 SILIKA, on 22 ianuarie 2017 - 19:38, said:

Daca e sa rescriu v. 19 ar suna cam asa: "19. Atunci pentru ce este Legea lui Moise? Ea a fost adaugata din pricina calcarilor legii din constiinta omului..."
Pare destul de corect. Decalogul era scris în conștiința omului încă înainte de Moise, ca și acum de altfel. Măcar această conștiință, fără constrângerile poruncilor, de le-am lua în seamă... Dar uite că sunt creștini care:
I. au 2 dumnezei și se închină la ambii
II. își fac reprezentări și se închină la ele
III. duc Numele Domului în deșert aproape fără să mai realizeze
IV. nu-L mai recunosc pe Domnul sabatului ca Creator [și al sabatului]
V. sunt tot mai neascultători de părinți (zice Pavel, ”în zilele din urmă”)
VI. găsesc tot felul de excepții pentru a putea ucide (cu limba, cu cuțitul, cu armata)
VII. depravare sexuală de toate soiurile
VIII. fură și corup în cele mai variate forme
IX. mint fără nicio tresărire
X. poftesc tot ce nu este al lor.

Toate acestea sunt bogat exemplificate în topicele de pe acest forum.

#4517
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

 Dude_2nd, on 22 ianuarie 2017 - 19:57, said:

care dintre cele 10 porunci poate fi calcata, in aceasta odihna despre care vorbesti aci?Posted Image

Evreii țineau cele 10 porunci la care faci acum referire și totuși erau poligami ! Ding !

#4518
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 23 ianuarie 2017 - 09:20, said:

Evreii țineau cele 10 porunci la care faci acum referire și totuși erau poligami ! Ding !
pentru ca erau sub Legea lui Moise, Lege valabila pana la o vreme de indreptare.
Moise a obtinut prin mijlocirea sa, poligamia pentru poporul evreu.
dupa cum scrie:""Din pricina impietririi inimilor voastre a ingaduit Moise sa va lasati nevestele; dar de la inceput n-a fost asa. (Mat.19:8)"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate