Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Culoare Materie Fecala

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Culoarea materiei fecale este diferita de cea normala. Momentan culoare este verzui inchis. De ce oare ?
Sa fie de la pastile sau de la mancare ??

#2
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Verdeturi...spanac sau urzici mai ales :lol:

Ce pastile ai luat?

#3
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

 Stapanul_clonelelor, on Feb 26 2009, 20:27, said:

Verdeturi...spanac sau urzici mai ales :lol:

Ce pastile ai luat?
Nu am mancat asa ceva. :rolleyes:

Simt mici durerei de burata totodata.

Poi iau Unidox,Tardyferon, Calciu+Magneziu.

#4
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
poate esti somnambul si iesi noaptea la pascut :)

cum poti sa intrebi lumea daca e de la pastile fara sa spui ce pastile ai ingerat?

#5
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
de la tardiferon, sunt oxizi de fier. Sa nu te agiti daca te constipi si se coloreaza in negru.

#6
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
The Scoop on Poop

Quote

What is the cause of green poop?
    (Question submitted by ap, CrAzYMiC98 and several others)

    I have consulted with a doctor, a physiologist and a microbiologist on this question, and the following summarizes their answers:
    Healthy people can have green poop if they eat a diet rich in leafy green vegetables, or if they consume large quantities of food coloring (in ice cream, cake frosting etc.).
    Green poop can also be caused by excess iron in the diet, from dietary supplements, for example. If the body does not absorb all the iron consumed, the iron may stain the poop green, the color of iron (II) salts. Ordinarily, the green color may be masked by the normal brown poop color, but if digestion is thrown off by illness so that bilirubin is less concentrated in the intestine, the green color may become apparent. This can happen when a person is afflicted with diarrhea.
    Green poop in sick babies may come from iron in baby formula not being properly absorbed, or by green pigments in bile salts (again, green from iron).

Edited by Mirovaia_Scorb, 26 February 2009 - 21:13.


#7
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 Gabysh, on Feb 26 2009, 20:45, said:

Simt mici durerei de burata totodata.
Daca vrei sa spui "dureri de burta", e posibil sa fie tot de la fier.

#8
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
La copii se recomanda administrarea treptata pentru inceput, din cauza modificarilor de tranzit (diaree/constipatie) si a gustului metalic persistent.

Mananci fructe bogate in vitamina C sau iei un supliment de vitamina C? (faciliteaza absorbtia fierului)

#9
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Salutari
Am si eu o problema cu culoarea scaunului.
Azi, dupa ce m-am ridicat de pe tron si m-am intors spre el ca sa trag apa, am constatat cu uimire ca toata apa din wc era rosie.
Treaba mare a fost cam cufurita.
Nu ma doare nimic dar in ultimele zile mi-a cam mers burta.

Ce problema am?
E grav?
Trece de la sine?

Merci anticipat

#10
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Scriu si eu aici desi nu culoarea e problema.
De ceva timp am observat pe hartie, cand ma sterg bine inteles, niste puncte ca zatul de cafea. Deci kk e cu multe puncte maro inchis. Are cineva idee de la ce poate sa fie? Mai are cineva asa?

#11
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Descrierea de "zat de cafea" tine de varsatura cu sange digerat dupa o hemoragie digestiva superioara.
Melena e cu sange negru ca pacura (scaun cu sange digerat)

Daca ai dubii ca ar fi sange digerat fa un test hemocult care detecteaza prezenta sangelui in materiile fecale.

#12
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Hm, am sa merg la doctorul generalist sa ii prezint problema. Merci pt raspuns.
"problema" e de ceva timp, spun asa pentru ca nu imi aduc aminte exact cand am observat pentru prima data, dar sunt mai bine de 3 luni. Mi s-a mai intamplat sa observ un pic de sange pe hartie, dar rar, si nu atunci cand eram constipata si ma scremeam, ci din contra, atunci cand trebuia sa merg la buda rau dar ma abtineam din motive obiective (era ocupata).

#13
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Invatati-va sa va spalati la fund, stersul + constipatie ... se cam lasa cu hemoragii, iritatii, hemoroizi.
@cel cu apa rosie din toaleta, vezi sa nu fi mancat sfecla rosie.

#14
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Constipata nu prea sunt, adica la mine 'constipata' inseamna sa nu ies 2-3 zile max. In rest ies zilnic, uneori chiar de 2 ori.
De spalat ma spal, dar inainte de asta trebuie sa ma si sterg un pic, nu? Si nu ma sterg ca disperata.

#15
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Ca sa apara sange negru in scaun inseamna ca sangerarea ar fi de sus(stomac, intestin subtire), adica fara legatura cu constipatia sau igiena locala. Poti cumpara de la farmacie un recipient si duci proba la laborator sau la spital (candva era si o campanie gratuita pentru hemocult)

Sange rosu pe hartie inseamna ori hemoroizi ori o fisura anala si trebuie sa te vada (in cel mai propriu sens al cuvantului) un chirurg (generalist sau vascular)

#16
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Am inteles. Poate exista o oarecare legatura cu arsurile pe care le am, care mi-au provocat si o iritatie usoara pe gat, cel putin asa a spus doctorul de la orl. Am sa vad luni cand merg la doctor, poate imi da trimitere la gastroenterolog.

#17
gigione01

gigione01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.01.2008

 Gabysh, on 26th February 2009, 20:16, said:

Culoarea materiei fecale este diferita de cea normala. Momentan culoare este verzui inchis. De ce oare ?
Sa fie de la pastile sau de la mancare ??
Aceeasi problema am si eu!Am zile cand nu ma simt bine deloc,parca am un pietroi in burta si respir fortat,parca se incordeaza ceva in burta si atarna greu.
In aceste zile(sunt destul de numeroase)am scaun de culoare VERDE.Nu iau niciun fel de medicamente si nu am mancat verdeturi.Fierea la ecograf se prezinta normal,fara pietre sau alte modificari.Singurele probleme descoperite sunt :steatoza hepatica si o boala de reflux gastroesofagian din cauza unei hernii hiatale mici.
Este posibil ca fierea mea sa elimine mai mult decat trebuie?Ce e de facaut in astfel de cazuri?
Toata lumea vorbeste de bila lenesa dar la mine cred ca e vorba de o bila harnica ce tinde spre exces de zel!
De ce am starile astea ciudate?

#18
b1c1

b1c1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.04.2010

 Gabysh, on 26th February 2009, 21:16, said:

Culoarea materiei fecale este diferita de cea normala. Momentan culoare este verzui inchis. De ce oare ?
Sa fie de la pastile sau de la mancare ??
     Asa mi se intampla si mie,scaunul are o culoare ciudata ,verde inchis aproape negru si ma durut si burta in ultima vreme.Chiar nu stiu ce sa fac ...:(( :(( App stie cineva din ce cauza apar limbricii(adik virmisori albi si subtiri) si cum se trateaza pe cale naturala daca se poate?
multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate