Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Teatru

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Mikutzul

Mikutzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 11.09.2005
Imi pare rau pentru ca mai mult ca sigur nu imi este locul aici cu topicul acesta dar am cautat 20 min si nu am gasit un loc mai bun. Daca moderatorii considera ca nu am cautat destul poate vor fi binevoitori si mi-ar arata directia.

Vreau de ceva vreme sa imi reiau obiceiul de a merge la teatru mai des ... si nu o data la cinci ani. Deja, cand prevad un pic de timp liber in weekend sau de ce nu si in timpul saptamanii sa ma duc la teatru din orasul in care ma aflu in acel moment si sa cumpar (daca mai sunt bilete) la piesa din ziua respectiva sau de ziua urmatoare.

Totusi vreau sa aleg ceva mai avizat si pe recomandari si de aceea consider ca un topic sau poate un subforum ar fi foarte folositor pentru mine precum si pentru cei care sunt intr-o situatie asemanatoare.

Deci la ce piesa de teatru ati mai fost, unde, ce distributie a fost, cum au jucat, cum a fost piesa, o recomandati ... etc.


Ca sa si dau numai sa cer in weekendul trecut am fost in Brasov si am participat la o piesa numita "Ultima ora" la tetrul dramatic. Am ramas foarte incantat de modul cum a fost jucata. Este o piesa destul de nostima, cu faze comice (uneori hilare) care adesea te pune pe ganduri legate de societatea noastra si starea in care a ajuns o parte din presa romaneasca. V-o recomand cu toata inima, am vazut ca se joaca si la TNB dar nu sunt sigur.

Sper sa mai existe urmasi ai acestui topic. :P

#2
Mikutzul

Mikutzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 11.09.2005
Acum serios... poate imi zice si mie cineva unde si-ar gasi un loc mai bun topicul asta????

Pls... nu e nici un moderator prin preajma???

#3
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
pe 'generalitati' ai mai multe sanse.

#4
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Eu iti recomand piesa FAUST, dupa Goethe in regia lui Purcarete , jucata la Sibiu. vei ramane cu gura cascata mai bine de 3 ore, iar cand piesa se termina prima ta intrebare va fi "cand e urmatorul spectacol?"
Apoi, iti mai recomand piesa "Omul care a vazut moartea", de Victor Eftimiu (regie...?!) . comedie in stilul lui caragiale cu final moralizator...

#5
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
Am ras cu hohote. Florin Piersic e un GENIU.
Uite piesa.

#6
maktweet

maktweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 03.07.2008
Cam greu de gasit pe-aici topicul asta despre teatru.
Exista o arie despre film, dar despre teatru, de ce nu?

@Mikutzul
La spectacolele bune trebuie sa ai un noroc fantastic sa gasesti bilete chiar in ziua cand se joaca spectacolul.
De obicei, biletele se epuizeaza foarte devreme.
Poti sa studiezi site-urile teatrelor si sa-ti faci rezervare telefonica, apoi sa vii sa platesti biletul.
Ca recomandare, mie mi-a placut foarte mult piesa "Cafeneaua", se joaca la Bulandra de mai bine de 12 ani (!!!!), poate chiar mai mult, nu mai stiu exact.
Am vazut-o o data prin '97 sau '98 si am revazut-o de curand.
Este doar cu 3 personaje - Horatiu Malaele, Dana Dogaru si Emilia Popescu.
N-are rost sa povestesc subiectul, n-am nici rabdare pentru asta.
Mergi s-o vezi!

#7
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
nu gusta nimeni teatrul radiofonic?

#8
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 me_raul, on Mar 31 2009, 19:00, said:

nu gusta nimeni teatrul radiofonic?


He, he, ascultam pe vremuri.  :)
Rasfoind net-ul am dat peste:

- Programul Teatrului National Radiofonic - ore de difuzare putin convenabile

- pe trilulilu am gasit vreo 25 piese de teatru radiofonic printre care Mitica Popescu de Camil Petrescu.

- pe YouTube sunt alte piese de teatru radiofonic printre care Procesul de Kafka cu Adrian Pintea, George Constantin, George Cozorici, Florian Pittis...

Foarte buna initiativa celor care le-au postat acolo si a lui me_raul pentru intrebare.  :OK:

#9
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
si eu iti multumesc, jumborom, pentru interesul aratat si pentru informatiile pe care ni le-ai adus
eu sincer ascultam cand eram mic, la radio, acum am downloadat de pe torente piese de teatru :)

#10
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 me_raul, on Mar 31 2009, 20:06, said:

si eu iti multumesc, jumborom, pentru interesul aratat si pentru informatiile pe care ni le-ai adus
eu sincer ascultam cand eram mic, la radio, acum am downloadat de pe torente piese de teatru :)

Ah, ce imi placea sa ascult teatru la radio:  "jocul" actorilor este inlocuit de inflexiuni ale vocilor, ritmuri de vorbire variate, respiratii diferite si din cand in cand totul se integreaza in atmosfera sonora a diverselor epoci. Alteori definitorii sunt zgomotele stridente din punctele culminante sau, dimpotriva, pauzele lungi si sugestive.

Nu stiam ca exista si piese de teatru radiofonic pe net, bine ca am aflat. Sunt utile pentru ca poti audia o anumita piesa inainte sa o vezi pe viu.

Dupa o pauza cam lunga, in ultimele 2 luni am fost de doua ori la teatru. La TNB la Inima de caine de Mihail Bulgakov si la joi.mega.Joy de Katalin Thuroczy cu o cronica pe care o gasiti aici. Oricum, am fost incantat de ambele si o sa mai merg stagiunea asta.  :)

#11
ehomba

ehomba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.11.2011

 me_raul, on 31 martie 2009 - 19:06, said:


eu sincer ascultam cand eram mic, la radio, acum am downloadat de pe torente piese de teatru Posted Image

nu prea mulți interesați de acest subiect.

Între timp au apărut mai multe canale pe YT, și chiar situri dedicate.
Dar am o mică problemă.
Și eu am adunat tot ce am găsit mp3.
Cea mai dolofană colecție este una cu 71 de volume a cca un GB.
Dar îmi lipsește un volum.
Mai are cineva această colecție pe aici?

#12
painea_calda

painea_calda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2016

View Postehomba, on 24 februarie 2023 - 15:16, said:

Între timp au apărut mai multe canale pe YT, și chiar situri dedicate.

Aici am gasit teatru de ascultat. Stiu că sunt multe site-uri, dar acesta este un radio On air. Si nu doar un oarecare radio on air, ci unul  dintre primele 3 radiouri din RO. Si nu a fost difuzata o inregistrare  a unui teatru radiofonic dintr-o minunata colectie, asa cum aveti voi, și nici ca acele colectii cum sunt pe Youtube, ale unor teatre radiofonice de pomină. Este o inregistrare actuala, a unui teatru montat in luna mai 2023.

https://guerrillarad...-2023-05-16.mp3

#13
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Am multe piese de teatru radiofonic însă încercarea de a posta pe YouTube nu a dat roade.
Uite un exemplu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5MXeulT2kVw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by BbVv, 04 June 2023 - 17:41.


#14
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
L-am vazut pe McAvoy pe scena de cateva ori in Cyrano de Bergerac si imi pare ca a facut o treaba destul de buna.
Posibil sa fie de vina si slabiciunea mea pentru accentul din Glasgow
Este o punere in scena moderna, fara decor si fara nas
Sper sa va placa
https://ww.youtube.c...?vo=wDgFPlQTUSc

PS: adaugati al 3lea w la www.You tube ca sa mearga link-ul :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate