Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Taieturi la degete

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ucigasamarmota

ucigasamarmota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 27.03.2008
Mi-am taiat buricul degetului acu cinci zile si am fost la spital si au zis ca nu au ce sa-mi faca si m-au bandajat si m-au trimis acasa.Taietura e cam de 5-6 mm diametru si problema mea e ca nu am cum s-o acoper fara sa se lipeasca ceva de rana.Ca sa se inteleaga mai bine am taiat o bucata din deget si ce era sa-i fac am aruncat-o la gunoi :lol:
Acu eu stiu ca trebuie sa astept sa se vindece singura dar e rana deschia,carne vie cum se zice deci nu e sange coagulat pe rana absolut deloc si doctoru a zis ca o sa creasca pielea la loc dar pana atunci ce fac? Probabil ce fac acum,il tin tot timpul bandajat dar supureaza si se lipeste bandajul de rana si asta de fiecare data.E o senzatie super cand schimb bndajul.Am pus si plasture sub bandaj am pus si tetraciclina unguent am pus tinctura acu am luat un pansament sprei cica face o pelicula protectoare am incercat sa dau da ma ustura la culme si l-am luat si pe cel mai scump.
Stiam ca sunt niste chestii ce folosesc doctorii la spital ceva care imita pielea si se pune pe rana deschisa atunci cand pielea nu mai este ca sa acopere rana si s-o protejeze si ca pielea sa se regenereze,un fel de piele artificiala dar astia de la spital mi-au zis ca nu au asa ceva si ca nu folosesc sau se foloseste doar la arsuri nu stiu.
As vrea sa va cer parerea ce as putea sa fac sa treaca mai repede si ce sa pun pe ea ca sa nu se mai lipeasca de rana.Daca supureaza asta nu inseamna ca vindecarea stagneaza?Trebie sa s-o tin la aer dar daca se infecteaza...pot sa pun si o poza daca vreti.

Edited by ucigasamarmota, 24 February 2009 - 13:50.


#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mai, tu n-ai avut copilarie ? cu julituri, belituri, taieturi, etc ? :lol:

pui rivanol, si cand dai jos bandajul pui ceai de ceva, caldut....
si dupa ce se face coaja, nu-l mai bandajezi :)

#3
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Ce rivanol? Tarana si gata, la joaca iar!

#4
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 Laberta, on Feb 24 2009, 14:21, said:

Ce rivanol? Tarana si gata, la joaca iar!
Eu stiam cu pipi.

#5
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
daca supureaza nu inseamna deloc ca vindecarea stagneaza. Ranile se vindeca mai repede la aer, asa ca lasa-l descoperit cat de mult poti, trebuie doar sa ai grija sa nu se infecteza. Spray-ul ala nu pisca asa de tare, nu e cazul sa faci pe nebunul, foloseste-l si gata. Plasturii speciali se folosesc in general la arsuri si rani serioase, in spital, nu la jumulituri cat o intepatura. Vorba lui bunica-mea: o sa-ti iasa matele pe-acolo.

#6
ucigasamarmota

ucigasamarmota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 27.03.2008
Ma baieti credeti voi ca ma mai duceam la spital pt o intepatura?Taiati-va si voi o bucata de deget sa vedeti cum e!
Merci de raspunsuri!

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 ucigasamarmota, on Feb 25 2009, 10:33, said:

Ma baieti credeti voi ca ma mai duceam la spital pt o intepatura?Taiati-va si voi o bucata de deget sa vedeti cum e!
Merci de raspunsuri!

ne-am taiat de-a lungul vietii, aproape un deget intreg :) si n-am murit

#8
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 ucigasamarmota, on Feb 25 2009, 10:33, said:

Ma baieti credeti voi ca ma mai duceam la spital pt o intepatura?Taiati-va si voi o bucata de deget sa vedeti cum e!
Merci de raspunsuri!

taiat la viata mea buricul degetului de mai multe ori. dat cu betadin (acu' mai mare, ca in copilarie doar ma spalam bine cu sapun...si ma intorceam la joaca) si asteptat sa creasca la loc fara vaicareli...si surpriza! a crescut la loc cu tot cu amprenta de fiecare data!

ps: prin buricul degetului ma refer la o felie de 4-5 milimetri. daca nu reuseam din prima sa o tai de tot (adica mai atarna in vreo pielicica) o taiam cu forfecuta...ca oricum nu se lipseste sigur la loc.

#9
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Reusit aceasta performanta, cu un cutit prea ascutit am vrut sa tai o portocala. Neatentia, mama ei. Oricum, l-am bandajat cu leocoplast si pe deasupra cu o batista, curgea sange ca la robinet. :lol: A doua zi am desfacut si era coagulat, l-am lasat desfacut si in 8 zile s-a regenerat tot, se mai vede putin locul, da cred ca intr-o saptamana o sa revina tot la normal. Taietura a fost cam de 5mm.

Ar trebui sa se vindece si la tine de la sine fara alte minuni puse pe rana.

Edited by icynoangel, 26 February 2009 - 10:13.


#10
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
cred ca seamana rana ca aceea de la o unghie smulsa :) si din experienta iti scriu ca se spala cu niste betadina si apoi cu apa oxigenata rana,se face pansament normal cu rivanol si schimbi in fiecare zi, pentru primele 53-5 zile, apoi mai rar; cand scoti bandajul torni cate putina apa oxigenata si rivanol ca sa se inmoaie si sa se mai desprinda tesutul mort.
pentru grabire si cicatrizare ai putea sa folosesti unguent/crema de galbenele.

#11
ucigasamarmota

ucigasamarmota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 27.03.2008
Eram cam frustrat ca trebuia neaparat sa ma duc la munca si cu o singura mana cred ca e destul de dificil sa te descurci.
Rana a inceput sa se vindece intre timp dar dupa ce amlasat-o la "uscat".Acu stiu ce am de facut dupa oprirea sangerarii se tine rana cat mai mult la aer si se pune praf de tetracilina din pastile capsulate,calmeaza durerea si coaguleaza imediat.Eu puneam unguent si asta tine rana tot timpul uda,nu se pune niciodata unguent pe rana,mi-a zis si mie cineva care stie :P.
Sanatate si atentie la neatentie!

#12
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,659
  • Înscris: 10.06.2008
Buna-dimineata. Nu vreau sa deschid alt topic pentru o problema similara...
Ieri mi-a cazut pe picior ceva si mi-a taiat unghia mare in doua. Si degetul este putin taiat, ma refer la partea de sub unghie.Dupa ce m-am taiat, am sarit sub dus, am spalat degetul apoi am pus un prosop curat pentru a incerca sa opresc sangerarea, iar apoi am pus pansament cu rivanol.  Ideea e ca si acum imi curge putin sange. Ce sa fac? Sa iau o vitamina K?  M-ar ajuta? Mi-e teama sa nu se infecteze. Sa merg la doctor doar pentru atat? Nu stiu daca are rost.

Edited by klaw_godly, 30 September 2011 - 09:47.


#13
FCBARCELONA

FCBARCELONA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 24.04.2005
Salutare. Am o problema cu o taietura la un deget,si nu imi trece de o saptamana. Vinerea trecuta incercand sa tai un piept de pui m-am taiat la un deget.Am pus rivanol,betadine,apa oxigenata,bioclin pe rana.Degeaba.Am tinut rana numai bandajata, pentru ca imediat ce scoteam bandajul incepea sa curga sangele.De o sa saptamana nu mi se opreste sangerarea si tin rana numai bandajata.Am mai incercat si cu crema de galbenele,nici un rezultat.Rana e adanca si refuza sa se inchida.Trebuia sa merg la spital?Acum la aproape o saptamana de cand m-am taiat e tarziu sa imi mai puna copci/sa ma coase?

Edited by FCBARCELONA, 06 September 2012 - 21:03.


#14
Maftei01Marius

Maftei01Marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2014
Si fratelui meu i s-a intamplat la fel, dar noi eram in germania si dupa ce sa intamplat ne-am dus la urgente.
L-au cusut si l-au bandajat, ca la doua zile sa isi schimbe pansamentul.
Astazi suntem in Romania si s-a dus sa isi schimbe pansamentul, dar nu i l-a pus corect.



Dar, asta e Romania!!!

#15
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
Da, si?
Tu esti arheolog?

#16
ela94

ela94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.01.2014
nu te'a cusut? bine bine stiu ca raspund si eu dupa 10 ani :))) dar trecem peste, eu in 13 sept (sapt trecuta) m-am taiat intr-un pahar la deget (sus pe palma) a fost la urgente si doamna doctor o femeie foarte de treaba m-a cusut, a spus ca daca nu coase nu se oprea sangele din curs, acuma cine stie ce si cum. apropo ti-a crescut la loc buc. care ai pierdut'o ;))))

#17
bibi2085

bibi2085

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 31.01.2010
eu am reusit performanta asta la masina de tocat manuala.. carnea p[t tocat putuin congelata, degetele usor amortite din cauza asta, a alunecat degetu pe melcul de la masina si uite taietura de toata frumusetea

[ https://i.imgur.com/yLGCmQR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

taietura o am de vreo 2 zile, insa imediat dupa taietura am p[us rivanol si am pansat... pe urma tot schimbat pansamentul si in final acui il tin cu leocoplast si la aer cat pot. insa imi e teama sa nu cumva sa se prinda carne aiurea.. oare ar trebui sa ma duc sa imi pun copci ceva?

Edited by bibi2085, 23 December 2014 - 14:01.


#18
Vili7325

Vili7325

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.08.2017
Hai sa va zic ceva... Dintr-o experienta neplăcuta,de acum multi ani,stiu de la doctorul care mi-a schimbat bandajul,ca nu se pune rivanol pe rana deschisă !!! Infectează...popular "coace". Am intrat aici,pe forum pt ca mi-am tras o tăietură urâtă la deget,iar ce știam deja,astea cu aparatul pe rana si bandaj sau fașă din belșug pe rană, se pare că nu funcționează.... Nu mi se oprește de două ore. În fine, cont am făcut pt ca am văzut chestia cu rivanolul !!! Poate ăla era un doctor mai prost !!!������ Dar ceva îmi spune că avea dreptate. Nu pui rivanol sau altceva la rană deschisă. Se lipește bandajul !? Înmoi ușor tot cu apa oxigenată si se dezlipește !! Restul !? Anticorpii să-și facă treaba...poate un antitetanos ajută...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate