Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Taieturi la degete

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
M-am taiat si eu azi la deget. Rana cam de 1 cm lungime si foarte adanca. Am avut noroc ca nu mi-am taiat toata carnea. Am tinut presata bucata taiata pana mi s-a lipit la loc. Nu m-am dat cu absolut nimic si o tin descoperita fiindca s-a coagulat dupa ce mi-a siroit sangele cateva zeci de minute.

Partea proasta este ca nu mai pot sa deblochez telefonul. Aveam securitatea setata fix pe degetul asta. Sunt curios daca o sa mi se refaca amprenta la loc si in cat timp. Am scos cartelea din telefon si am bagat-o in altul pana mi se reface degetul desi cred ca amprenta refacuta o sa difere si nu cred ca o sa mearga.

#20
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Amprenta nu se va reface in totalitate.....daca taietura e foarte mare (ca in poza din pagina precedenta) o sa iti ramana o dunga in locul taieturii....Partea buna e ca nu  iti pierzi degetul...partea proasta e ca probabil va trebui sa schimbi telefonul sau sa mergi la service cu el ca sa anuleze parola (daca se poate...eu nu ma pricep)...

Edited by Clovis, 14 October 2017 - 19:59.


#21
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View PostM-I-N, on 28 septembrie 2017 - 13:54, said:

M-am taiat si eu azi la deget. Rana cam de 1 cm lungime si foarte adanca. Am avut noroc ca nu mi-am taiat toata carnea. Am tinut presata bucata taiata pana mi s-a lipit la loc. Nu m-am dat cu absolut nimic si o tin descoperita fiindca s-a coagulat dupa ce mi-a siroit sangele cateva zeci de minute.

Partea proasta este ca nu mai pot sa deblochez telefonul. Aveam securitatea setata fix pe degetul asta. Sunt curios daca o sa mi se refaca amprenta la loc si in cat timp. Am scos cartelea din telefon si am bagat-o in altul pana mi se reface degetul desi cred ca amprenta refacuta o sa difere si nu cred ca o sa mearga.
Daca e Samsung nu ar trebui sa ai si o parola?
Cel putin pe A5 asa e.

#22
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Se reface foarte greu. Deja si-a pierdut sensibilitatea. Nu mai simt aproape nimic cu degetul ala. Probabil mi-a afectat nervii. Ce sa mai. Ca sa se refaca probabil trebuie vreo 30-60 de zile. La mine au trecut doar 15. Am avrut grija sa nu-mi murdaresc rana.

Edited by M-I-N, 15 October 2017 - 10:24.


#23
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Revin cu update. In mod incredibil mi s-a vindecat taietura la deget. Mi-a crescut carnea la loc si chiar si amprenta mi-a crescut exact cum a fost inainte. Posted Image Nu se cunoaste absolut deloc ca a fost acolo taietura adanca pe buricul degetului. O mica sensibilitate la frig si la apasare am in degetul respectiv dar cred ca va trece si asta. Deci a durat 2 luni sa se refaca Posted Image

Secretul meu a fost ca nu m-am spalat 1 luna jumate pe locul respectiv. Am evitat contactul cu apa fiindca apa inmuia rana si mai rau facea. Am avut grija sa feresc degetul de mizerie. Imi ramasese sub rana o mica particica de mizerie de cand ma taiasem dar si pe aia a "diluat-o" organismul. Nu mai e nimic sub. Am avut taietura de peste 1 cm latime si adancime cat jumatate din grosimea degetului, adica foarte adanca.

Edited by M-I-N, 25 November 2017 - 21:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate