Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Earthlings

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Un documentar despre cruzimea omului fata de animale, care te poate face sa devii vegetarian. Cand te gandesti cat de mult distruge omul planeta, incepi sa te gandesti ca noi nu suntem pamanteni, ci doar un virus, de care planeta trebuie sa se vindece.

Edited by KoShiMin, 23 February 2009 - 12:24.
Am indepartat linkul spre site-ul de videostreaming.


#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
oare n-are si filmul asta drepturi de copyright ? e free ? :coolspeak:..............:huh:

#3
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Am indepartat linkul oferit de blue_wings, dar, sincer, s-ar putea sa fie nitelus overreacted toata chestia. Din ce am vazut la o cautare preliminara pe net, documentarul e disponibil pentru videostreaming si pe google video (baietii de la google cam sterg chestiile cu copyright, dar - e drept - se prea poate si sa le fi scapat lor). Ideea e ca pe site-ul oficial, al producatorilor, adica aici: http://www.earthlings.com/, filmul e disponibil spre download sau pentru vizionare online, dar CU PLATA. De regula documentarele de tipul asta sunt oferite free (vezi "Zeitgeist" si alte asemenea productii), dar se pare ca aici nu este cazul.

blue_wings, daca ai argumente suplimentare care demonstreaza ca filmul e free, iti vom pune linkul la loc fara probleme. In caz contrar, te-as sfatui ca data viitoare sa fii mai atent cu ce linkuri postezi. Daca nu esti sigur si nu vrei sa te limitezi doar la o simpla discutie despre documentar, tii neaparat sa dai si un link, fa legatura spre site-ul oficial al producatorului, sa nu mai avem discutii.

#4
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Nu am nici argumente pro nici contra...tot ce am gasit a fost asta

Fair Use Notice: This document may contain copyrighted material whose use has not been specifically authorized by the copyright owners. We believe that this not-for-profit, educational use on the Web constitutes a fair use of the copyrighted material (as provided for in section 107 of the US Copyright Law). If you wish to use this copyrighted material for purposes of your own that go beyond fair use, you must obtain permission from the copyright owner.

Eu nu am incercat sa vand filmul ci doar sa va recomand si voua sa il vedeti. Este considerat a fi FREE, pentru ca face parte din campaniile organizatiilor eco, green sau cum vreti sa le numiti.

lawrence38 cred ca ai o mica problema cu copyright-ul...in fine, nu mai comentez nimic...tu poti sa iti cumperi DVD-ul de la magazin sau de pe net.

Filmul este disponibil pe multe site-uri, nu numai pe cel romanesc, insa pe acesta este cu subtitrare in RO. Cautati pe google "earthlings" si veti gasi o gramada de linkuri catre acesta.

#5
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006
Am vazut filmul este extraordinar ....aveam indoieli in privinta omului dar acuma sunt 100 la 100 convins de specia asta numita OM...

#6
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Ar trebui spus aici ca nu toata lumea va putea sa-l vada pana la sfarsit.

Cine nu poate sa-l vada sa nu-si faca probleme ca nu este singurul. Eu am reusit, cu mare dificultate, si m-a introdus intr-o adanca stare de deprimare. Nu pe om - pe soarta. La o adica omul e tot un animal, dar biped. Trebuie sa ne gandim ca si animalele se vanzeaza intre ele, nu numai omul exploateaza animalele. Intr-adevar de la om avem pretentii sa nu chiunie dar.........

#7
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007
un comentariu legat de ceea ce e prezentat in Earthlings luat de pe un alt forum...care cred ca merita sa fie citit si aici .


,, Crin
10 Noiembrie 2007 la ora 9:16 am

Salut, baieti. Sunt vegetarian. nu mai mananc carne de sase ani. Am hotarat asta in clipa in care am vazut un macelar jupuind un miel de viu. Ii taiase beregata, dar mielul nu murise. Macelarul se grabea, asteptau si altii la rans, sa treaca in stomacurile noastre de crestini buni, era joia de pasti. Macelarul il jupuia, mielul se zbatea, era viu, din beregata sfartecata sumar ii curgea sangele, iar macelarul fredona un cantecel, ca asa e cool, la locul de munca sa se auda muzica ambientala.
Credeti ce vreti.
Faceti ce vreti.
in semn de protest fata de lumea in care traiesc, am hotarat atunci, pe loc, sa nu mai mananc carne. Sa nu mai fiu ipocrit si sa ma indes la frigarui si cefe pe gratar, fara sa vad cum mi se prepara materialul. Sa nu fiu ipocrit si sa intorc capul, asteptand ca altcineva sa-mi pregateasca snitelul. Sa traiesc cu trupul asa cum sunt cu sufletul.
SUnt speolog, fac speologie explorativa. Mi-au zis ca daca nu mananc carne, o sa ma sting. Ca nu o sa fac parte.
Nu e adevarat. Fac sport, la limite firesti, alerg, gimnastica. Am 40 de ani, 1,80 si 74 de kg. Sunt bine. Ma simt bine. Respir curat, ma simt in regula.
Si ceea ce e mai important….dorm bine. Pentru ca am luat o decizie. Nu mai sunt complicele acestei barbarii. Refuz sa las pe altul sa ucida animalul pe care eu il mananc. Dorm linistit. Pentru mine, in numele meu, nicaieri, nimeni nu ucide.
Pace! ''

#8
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Pur si simplu daramator. Nu cred ca ar rezista cineva unei vizionari a acestui film stand in picioare. Eu am suportat doar 30 de minute. Este mai mult decat un documentar tipic, informativ; este o injectie usturatoare cu o doza de constiinta adresata celor a caror senzatii si perceptii se limiteaza la propriul trup.

#9
poison_ivy03

poison_ivy03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.01.2010
Este infiorator. L-am privit timp d3 15 minute, nu am putut mai mult, nu ma tine nici stomacul, nici inima.

#10
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
m-am uitat la tailer si sunt socat...cu toate ca am mai vazut filme in care se jupuiau de vii animale...vreau sa-l vad neaparat!!!

#11
thunder91

thunder91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 03.11.2007
Nu pot sa ma uit la asa ceva. Nu rezist. Am reusit sa ma uit vreo 20 de minute si cand am vazut cainele aruncat in masina de gunoi, deja m-au cuprins lacrimile. Imi dau seama ca exista asemenea oameni, incerc sa cred ca nu se intampla asa ceva, dar ajung la aceeasi concluzie de fiecare data. Oamenii sunt rai, foarte rai!

#12
rageagainst

rageagainst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.02.2010
@ poison_ivy03 si StGermain.. parca sunteti copii. fiti barbati si aveti curajul sa priviti adevarul in fata. Asa se perpetueaza atrocitatile astea.. multa lume intoarce privirea si incearca sa nege si sa uite, sa creada ca nu e adevarat ce tocmai au vazut. Mie imi venea sa urlu si sa sar in monitor sa-i ciopartesc in special pe aia care chiar se distrau in timp ce omorau animalele alea. nu am plans, dar mi-au scapat cateva lacrimi.. cateva mai multe.

@ryanna.. daca-l cunosti pe respectivul de unde citezi, sau chiar daca nu.. felicita-l! Si multumesc si tie ca ai impartit cu noi.

Edited by rageagainst, 14 February 2010 - 16:34.


#13
dragos02

dragos02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 02.05.2007
m-am uitat si eu la cateva secvente...............absolut incredibil.........nu credeam ce se intampla chesti deastea:(( cei slabi de inima mai bine sa nu se uite, nu imi vine sa cred ca omul e in stare sa faca asa ceva, si cea ce sa intamplat acum ~2 saptamani cu vanatoarea de mistreti din romania, e la fel ca cele din film numai ca nu se arata fata"urata"

Edited by dragos02, 14 February 2010 - 17:00.


#14
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View Postryanna, on 5th May 2009, 20:06, said:

iar macelarul fredona un cantecel, ca asa e cool, la locul de munca sa se auda muzica ambientala.

Ma voi referi strict la partea cu consumul uman de carne:


Asta seamana cu constatarile alea gen "vai medicul se purta asa de brutal cu pacienta/pacientul, nu punea suflet deloc, nu il impresiona soarta acesteia".
Macelarul si medicul se purtau detasat, ca si cum ar face ceva placut lor, pentru ca daca ar pune la inima si s-ar gandi la povestea vietii fiecarui subiect care ii trece prin mana, nu am mai avea nici macelari, si mai ales nici medici.

Cainele care fuge dupa pisica si daca o prinde nu doreste decat s-o schilodeasca, dupa care pleaca si o lasa sa se chinuie pana moare ala cum e? Sau vulturii aia mari care apuca capra sau caprioara in gheare, o urca la inaltime si ii dau drumul pe stanci ca sa nu mai miste cand se apuca de ospatat (circula un clip pe e-mail).
Nu tin cu ursul, asa cum am mai spus m-a cutremurat puternic filmul, doar ca mie mi se pare ca asa este natura, iar noi facem parte din ea. Leii mananca antilope, noi mancam miei, asta e.

#15
rageagainst

rageagainst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.02.2010
Nu inteleg comparatia. Vorbesti de parca omul si animalele mentionate de tine ar egali la inteligenta si abilitati. In primul rand, animalele functioneaza doar dupa instinct si nevoi. In al doilea rand, ma indoiesc ca animalele au constiinta de sine si de faptele lor. Hai sa nu mai dam vina pe natura sau soarta, noi oamenii pentru actiunile noastre. Concluzia e simpla: esti ceea ce mananci.

Edited by d4m4g3, 28 May 2010 - 00:21.
Nu mai cita postul anterior.


#16
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Stiam despre acest documentar, insa n-am avut nici timpul si nici taria de a vedea acest film. Pana in aceasta seara...
Este teribil de greu de urmarit pana la final. Am vrut sa-l opresc de cateva ori, insa mi-am spus ca totusi trebuie sa-l vad pana la capat, trebuie sa stiu ce se intampla, nu pot sa presc filmul, sa ma uit la o comedie cu Mr Bean si sa pretind ca nu exista asa ceva, pentru ca ceea ce se vede in film se intampla chiar si acum, in clipa asta, pe diverse meridiane. Pentru cine iubeste animalele si pretuieste viata pe aceasta planeta vizionarea acestui documentar este efectiv dureroasa. Nu cred c-am vazut vreodata ceva mai sfasietor legat de oameni si animale. Suntem singura creatura de pe aceasta planeta care ucide constant (si in proportii uriase) doar din placere si vanitate. Nazistii au fost mici copii...

#17
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Socant in unele momente.Dar nu stiu daca imaginile prezentate arata practici general valabile sau doar cazuri izolate.Sunt convins ca nu e peste tot la fel.
Una peste alta,omul e capabil de atrocitati impotriva propriilor semeni.De ce ne-am mira ca e capabil de atrocitati impotriva unor biete animale...

Edited by zuv, 25 January 2011 - 12:10.


#18
alinuttzzaa

alinuttzzaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.01.2011

View Postryanna, on 5th May 2009, 19:06, said:

un comentariu legat de ceea ce e prezentat in Earthlings luat de pe un alt forum...care cred ca merita sa fie citit si aici .


,, Crin
10 Noiembrie 2007 la ora 9:16 am

Salut, baieti. Sunt vegetarian. nu mai mananc carne de sase ani. Am hotarat asta in clipa in care am vazut un macelar jupuind un miel de viu. Ii taiase beregata, dar mielul nu murise. Macelarul se grabea, asteptau si altii la rans, sa treaca in stomacurile noastre de crestini buni, era joia de pasti. Macelarul il jupuia, mielul se zbatea, era viu, din beregata sfartecata sumar ii curgea sangele, iar macelarul fredona un cantecel, ca asa e cool, la locul de munca sa se auda muzica ambientala.
Credeti ce vreti.
Faceti ce vreti.
in semn de protest fata de lumea in care traiesc, am hotarat atunci, pe loc, sa nu mai mananc carne. Sa nu mai fiu ipocrit si sa ma indes la frigarui si cefe pe gratar, fara sa vad cum mi se prepara materialul. Sa nu fiu ipocrit si sa intorc capul, asteptand ca altcineva sa-mi pregateasca snitelul. Sa traiesc cu trupul asa cum sunt cu sufletul.
SUnt speolog, fac speologie explorativa. Mi-au zis ca daca nu mananc carne, o sa ma sting. Ca nu o sa fac parte.
Nu e adevarat. Fac sport, la limite firesti, alerg, gimnastica. Am 40 de ani, 1,80 si 74 de kg. Sunt bine. Ma simt bine. Respir curat, ma simt in regula.
Si ceea ce e mai important….dorm bine. Pentru ca am luat o decizie. Nu mai sunt complicele acestei barbarii. Refuz sa las pe altul sa ucida animalul pe care eu il mananc. Dorm linistit. Pentru mine, in numele meu, nicaieri, nimeni nu ucide.
Pace! ''





Da Crin, te aprob in ce ai spus..Si eu m-am hotarat sa nu mai mananc, carne de cand am vazut cum e sacrificat un porc si era apoi parlit iar el nici nu murise bine pt ca inca misca:(
As vrea sa te intreb : pt a inlocui carnea ce mananci? ciuperci,soia.... alte variante?:D


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate