Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Foloseste careva softul de scriere CD al XP-ului?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Foloseste cineva softul de scriere CD al XP-ului?
Ce parere aveti despre el merita folosit? Ar trebui sa fie bunicel e produs de Roxio.

:degetele:  :degetele:  :degetele:  :degetele:  :degetele:

#2
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
E OK, doar ca este mai greu de umblat cu el.
In SP1 pentru Xp ai si un up-date pentru softul de scriere.

Foloseste NERO totusi.

Greets,
Speedo

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Ce inseamna "SP1"?
Si dupa parerea mea NERO este cel mai bun, folosesc alte softuri doar pt albume foto, facilitate pe care NERO nu o are.
Eram curios daca se merita folosit. Si daca stai bine si te uiti e chiar interesant conceput.
Am totusi o intrebare pt tine in legatura cu CD-urile audio. Din ceea ce ziceai am inteles ca cea mai mare problema la CD audio e sa nu intre in functiune Burn Prof-ul. Problema mai este valabila atunci cind nu copii "on the fly"? Hardul ar trebui sa puna la dispozitie writerului informatia mai repede decat o poate el consuma.

:degetele:  :degetele:  :degetele:  :degetele:  :degetele:

#4
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
SP1 = Service Pack 1.
Poate sa fie si 2 si 3...

#5
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Pentru XP doar SP1.

Problema nu este la HDD, el poate suporta rate mult mai mari, dar nu trebuie sa uiti ca in PC-ul tau sunt si alte device-uri care "fac" activitate si mananca resurse si este posibil ca "randul" la provisioning cu date la CD-RW sa nu fie in timp util.

Pe de alta parte vitezele de scriere au crescut, s-a introdus Buffer UnderRun, dar buffer-ul fizic, efectiv a ramas la 2MB sau maxim 4MB, pentru ca ei s-au bazat ca oricum CD-ul este protejat de tehnologia de la Sanyo (Buffer UnderRun).
In aceste conditii un CD scris la mai mult de 8X, este "mancat" de "gap"-uri lasate de raza laser de fiecare data cand s-a oprit.

Greets,
Speedo

#6
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
Si eu mai folosesc din cand in cand softu din XP. Dar numai atunci cand sunt in XP si mie lene sa restartez ca sa intru in 98 sa-i dau cu NERO. Nu am facut CD-uri audio cu el.
Eu n-am gasit optiunea de copiere de cd-uri la programul din XP. A vazut-o cineva?

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Speedo
ai fost  cat se poate de convingator, se vede ca ai studiat problema. De SP1 pt XP nu stiam, am sa-l caut.
Lucrian
nici eu nu am incercat sa fac CD-uri audio cu softul XP-ului, iar optiunea de copiere ar fi cam asa: clik dreapta pe CD-ROM, de unde selectezi "copy", apoi clik dreapta pe CD-RW si "paste". Isi face automat o imagine. Viteza de scriere si partitia pe care isi face imaginea o selectezi cu clik dreapta pe CD-RW "properties", personal iti recomand totusi Nero sau CloneCD care lucreaza si sub XP (probabil sti).

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cd-uri audio faci cu media player. parca la copy to device sau ceva de genul asta si bagi muzica care o vrei.

#9
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Fane
optiunea de copiere ar fi cam asa: clik dreapta pe CD-ROM, de unde selectezi "copy", apoi clik dreapta pe CD-RW si "paste". Isi face automat o imagine. Viteza de scriere si partitia pe care isi face imaginea o selectezi cu clik dreapta pe CD-RW "properties", personal iti recomand totusi Nero sau CloneCD care lucreaza si sub XP (probabil sti).

Merci. Stiu ca merg si alte programe sub XP, dar faptul ca acest program al XP-ului nu mi-a stricat nici un CD si nu mi-a dat nici o eroare ma face sa cred ca nu e facut la vrajeala. ;)

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Merci Ionutz.
Luciane, softul XP nu e facut la vrajeala, am gasit pe undeva ca e facut de Roxio, tot ei produc si WinOnCD si Easy CD Creator, care dupa parerea mea sunt softuri serioase.


:D  :D  :D  :D  :D

#11
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Fane
Merci Ionutz.
Luciane, softul XP nu e facut la vrajeala, am gasit pe undeva ca e facut de Roxio, tot ei produc si WinOnCD si Easy CD Creator, care dupa parerea mea sunt softuri serioase.

Deci, merita folosit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate