Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Filme supraapreciate

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 06.01.2009
Nu stiu daca a mai fost deschis un astfel de topic...

Exista o gramada de filme supraapreciate, cred ca s-a intamplat multora dintre voi sa luati un film pe baza recomandarilor de pe imdb, iar apoi sa constatati ca acel film este o porcarie.

Bineinteles ca parerile fiecaruia sunt subiective. Am si eu o lista a mea de filme pe care le consider supraapreciate, iar daca tot am deschis acest topic, hai sa si enumar cateva:

- Pulp Fiction (extrem de plictisitor)
- Lock, Stock and Two Smoking Barrels (neinteresant, am rezistat doar o juma de ora la el, plus accentul ala britanic ma cam enerveaza)
- Memento (nu mi se pare nimic interesant in a povesti un film de la coada la cap)
- Taxi Driver (desi De Niro e actorul meu favorit, filmul asta m-a plictisit in ultimul hal)
- Mean Streets (nu am rezistat mai mult de 20 min la el)
- Bad Santa (comedie de prost gust)
- Dogville (teatru, nu film)
- Bourne Identity (asta e film pt fanii Bruce Willis si Steven Seagal)
- Apocalypse Now (un film acceptabil si atat)
- Tropic Thunder (mare porcarie)
- No Country for Old Men  (prima jumatate de film a fost cat de cat interesanta, desi intriga mi se pare cam stupida, a 2-a insa e sub orice critica)
- Wanted (panarama, ma amuz copios de fiecare data cand imi amintesc de faza cu trasul glontului cu efect)
- Crash (un film ok si atat)

...deocamdata atat.

PS: stiu ca lista mea poate naste controverse, multe din filmele enumerate de mine avand multi fani, insa e doar o parere personala.

#2
kdia504

kdia504

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.01.2009
"the departed" -  film foarte fain... dar l-a care m-a dezamagit foarte tare finalul - si nu pt ca a murit leonardo di caprio :P. noroc ca a fost amuzant

#3
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 06.01.2009
si The Departed era de trecut in lista...Am si uitat de el.

#4
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Alexander, desi sunt un mare fan al filmelor istorice, mi s-a parut o porcarie.
7 pounds - am adormit dupa o ora.

#5
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View Postdmx85, on Feb 17 2009, 10:19, said:

- Pulp Fiction (extrem de plictisitor)
- Memento (nu mi se pare nimic interesant in a povesti un film de la coada la cap)
- No Country for Old Men  (prima jumatate de film a fost cat de cat interesanta, desi intriga mi se pare cam stupida, a 2-a insa e sub orice critica)

View Postkdia504, on Feb 17 2009, 10:29, said:

"the departed" -  film foarte fain... dar l-a care m-a dezamagit foarte tare finalul - si nu pt ca a murit leonardo di caprio :P. noroc ca a fost amuzant

Mie astea de mai sus chiar mi-au placut, in special Pulp Fiction.

Un film vazut mai recent si care nu mi-a placut deloc a fost Ocean's Thirteen, datorita scenariului absolut jenant. Cred ca li s-a teminat tot bugetul pana sa se hotarasca asupra scenaristului, si au fost nevoiti, intr-un final, sa apeleze la femeia de serviciu.

#6
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008
300 :death:

#7
kdia504

kdia504

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.01.2009
era sa uit... Titanic - nu inteleg cum a facut asa furori. e o poveste frumoasa dar nu extraordinara, pe mine nu m-a impresionat asa cum credeam ca o sa o faca.
si Troia - nu sunt fan Brad Pitt dar cred ca l-am vazut in roluri care sa i se potriveasca mult mai bine. annoying.

#8
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Slumdog Millionaire
The Wrestler
Titanic
The Departed
Bourne Ultimatum

cam atat pana imi aduc aminte si altele...

#9
GaMeR

GaMeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 15.04.2007
Max Payne ... nu stiu cui i-a placut oricum mie nu :) poate si din cauza ca ma asteptam sa semene cu jocul

#10
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostGaMeR, on Feb 17 2009, 14:08, said:

Max Payne ... nu stiu cui i-a placut oricum mie nu :) poate si din cauza ca ma asteptam sa semene cu jocul
Da, nu i-a placut nimanui deci nu e supraapreciat...e doar prost :lol:

#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
300

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
"300" - probabil cel mai cretin film ridicat in slavi, dar are mari probleme ca sa se mentina acolo, fiindca fenomenal de cretinul

"no country for old men", care are si distinctia "cel mai tembel final de film din istoria cinematografiei, inclusiv filmele romanesti", ii sufla in ceafa

"blood diamond" - adormit o data, continuat a doua zi, adormit a doua oara, continuat dupa o saptamina, adormit de tot, trezit cu socuri electrice la spital. fuck me

"the dark knight" - cacat la superlativ. nimic altceva decit un batman obisnuit, scenariu tembel, situatii aberante & shit like that, insa isteria generala l-a urcat la dracu in topul imdb. "the dark piece of shit" e un nume mult mai potrivit

#13
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View Postdmx85, on Feb 17 2009, 10:19, said:

Nu stiu daca a mai fost deschis un astfel de topic...

Exista o gramada de filme supraapreciate, cred ca s-a intamplat multora dintre voi sa luati un film pe baza recomandarilor de pe imdb, iar apoi sa constatati ca acel film este o porcarie.

Bineinteles ca parerile fiecaruia sunt subiective. Am si eu o lista a mea de filme pe care le consider supraapreciate, iar daca tot am deschis acest topic, hai sa si enumar cateva:

- Pulp Fiction (extrem de plictisitor)
e chiar un film bun, da, deh, pentru cinefili..pentru fanii filmelor gen "Puicuta cu cocosel" e plictisitor :D
- Lock, Stock and Two Smoking Barrels (neinteresant, am rezistat doar o juma de ora la el, plus accentul ala britanic ma cam enerveaza)
alt film bun, dar am explicat mai sus pentru cine
- Memento (nu mi se pare nimic interesant in a povesti un film de la coada la cap)
- Taxi Driver (desi De Niro e actorul meu favorit, filmul asta m-a plictisit in ultimul hal)
ma miram sa intelegi ceva din el.
- Mean Streets (nu am rezistat mai mult de 20 min la el)
- Bad Santa (comedie de prost gust)
- Dogville (teatru, nu film)
- Bourne Identity (asta e film pt fanii Bruce Willis si Steven Seagal)
Nu e chiar asa
- Apocalypse Now (un film acceptabil si atat)
- Tropic Thunder (mare porcarie)
- No Country for Old Men  (prima jumatate de film a fost cat de cat interesanta, desi intriga mi se pare cam stupida, a 2-a insa e sub orice critica)
- Wanted (panarama, ma amuz copios de fiecare data cand imi amintesc de faza cu trasul glontului cu efect)
- Crash (un film ok si atat)

...deocamdata atat.

PS: stiu ca lista mea poate naste controverse, multe din filmele enumerate de mine avand multi fani, insa e doar o parere personala.
Normal

Evita Solaris de Tarkovski, Odiseea Spatiala, Portocala Mecanica..sunt plictisitoare...mergi la "Puicuta cu cocosel 2-Razbunarea cocoselului", e de actiune :rolleyes:

Edited by allyn1985, 17 February 2009 - 14:51.


#14
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Ar fi mai interesant să le analizăm pe fiecare în parte.
În legătură cu câteva din filmele de mai sus.
Pulp Fiction este un film original în stilul său. Cred că a fost primul film, care nu a prea tratat ceva spectaculos. E can un fel de Citizen Kane (nu ca stil, ci ca revoluție).
Lock, stock & 2 smokint barrels - cre' că tre' să-l vezi de vreo 2 ori să-l înțelegi. Cu subtitrare (în engleză sau română).
Memento - tre' să fii atent și să gândești, altfel pierzi firul.
Taxi Driver - nici pe mine nu m-a impresionat, dar este un film bine realizat cu un scenariu interesant.

Mie cele mai supraapreciate filme mi se par cele cu Harrison Ford (Indiana Jones, și Blade Runner). Raiders of the Lost Ark (singurul care l-am văzut din seria Indiana Jones, și cel mai apreciat) este pur și simplu un film tembel, care nu este cu nimic mai presus decât orice film cu celebrul Chuck Norris sau cu Jean Claude van Damme. Vine unu, care nu-i ceva super-erou și-i bate pe toți. Toți sunt înarmați, iar el nu are nimic. Ce mă irită mai tare la film, îi că chiar ia în serios toată chestia, nu este ceva ironie p-acolo.
Mie, personal, nu mi-a plăcut de fel No Country for Old Men. Am impresia că te ia de prost filmul. Are pretenția de a fi ceva realist și sunt multe elemente nerealiste. Am și adormit pe la sfârșit.
Slumdog Milionaire a avut succes deoarece i-au arătat pe pruncii de indieni în condiții mizere, fapt ce place vesticilor. La fel ca și City of God (care este mult, mult mai bun).

Edited by m3th0dman, 17 February 2009 - 16:10.


#15
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
No, că mi-am mai amintit, Spider-Man e tâmpițel rău, în toate cele 3 variante de prezentare.

#16
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 06.01.2009

View Postallyn1985, on Feb 17 2009, 14:48, said:

Evita Solaris de Tarkovski, Odiseea Spatiala, Portocala Mecanica..sunt plictisitoare...mergi la "Puicuta cu cocosel 2-Razbunarea cocoselului", e de actiune :rolleyes:

eram sigur ca se va trezi cate un tzaranoi care sa comenteze aiurea filmele enumerate de mine ca fiind supraapreciate. Repet, e o parere personala.

PS: si ca sa mai adaug unul pe lista, si Reservoir Dogs mi se pare un pic supraapreciat.

Edited by dmx85, 17 February 2009 - 17:41.


#17
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postallyn1985, on Feb 17 2009, 14:48, said:

Evita Solaris de Tarkovski, Odiseea Spatiala, Portocala Mecanica..sunt plictisitoare...mergi la "Puicuta cu cocosel 2-Razbunarea cocoselului", e de actiune :rolleyes:
Am vazut Solyarisu lu Tarkovski si mi se pare tare supraapreciat...asta avand in vedere ca imi plac foarte mult Stalkerul, Odiseea, Clockwork Orange-ul, Andrei Rublev si altele...
Este oarecum Solyarisul si asta ceva tare pentru ca multa lume (lumea buna chiar) crede labarteala aia "filosofica" drept ceva inteligent, in mare pentru ca nu o inteleg...si daca nu o inteleg cred imediat ca e ceva bun...se intampla la multe filme chestia asta. (aa...plus ca e facut de Tarkovski)
Solyarisu e raspunsul lui Tarkovki pentru 2001 insa umanist dus la extrem...opusul lui 2001...il contrazice pe Kubrick. Nu zic ca Kubrick e God, dar trebuie sa-l convingi prin ceva coerent, ceva ce poti atinge.
Multi oameni recomanda filme pe care nu le inteleg pentru ca i-a invins, intr-un fel...
Dar daca tu l-ai inteles, good for you.

dmx85...ia-o mai usor cu name naming-ul, ok?

Edited by M0n0, 17 February 2009 - 18:07.


#18
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 06.01.2009

View PostM0n0, on Feb 17 2009, 17:53, said:

dmx85...ia-o mai usor cu name naming-ul, ok?


imi cer scuze fata de ceilalti utilizatori, insa ma enerveaza tare indivizii astia care se cred bascaliosi si provoaca aiurea. De acum daca voi avea ceva sa ii spun, ii voi spune pe private.

Revenind on-topic, si mie mi se pare Dark Knight un film cam supraapreciat, desi mi-a placut. Dupa parerea mea e un film de 7,5/10.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate