Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Generali vs ING vs BCR

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007
Vreau sa imi fac o asigurare mixta de viata cu acumulare de capital pe 18 ani (pentru copil). La astea mai adaug si clauze suplimentare (spitalizare, interventii medicale, etc). M-am gandit la una din cele 3 societati de asigurare. Ceva sugestii?

#2
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Personal eu as alege ING, eu am la ei doua asigurari ale mele si una a sotiei, urmeaza si pentru micut imediat.

Nu vreau sa te influentez, te sfatuiesc sa te duci mai intai sa te interesezi foarte bine despre ceea ce iti ofera fiecare, dar eu personal iti recomand (si nimic mai mult) ING.

#3
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007
Nu sunt diferente prea mari intre rezultatele de pe oferte. Pe mine ma intereseaza in mod deosebit cum a decurs un contract, adica daca e cineva nemultumit de ceva in desfasurarea contractului.

#4
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008

View PostMore, on Feb 17 2009, 10:17, said:

Nu sunt diferente prea mari intre rezultatele de pe oferte. Pe mine ma intereseaza in mod deosebit cum a decurs un contract, adica daca e cineva nemultumit de ceva in desfasurarea contractului.
in primul rand te-as sfatui la ING cred ca ar fi o alegere buna, sau daca sunteti 2 (sot+sotie) e bine sa folositi 2 societati de asigurare pt siguranta voastra (eu am ales Aviva si ING)
contractul meu se afla in desfasurare, se va termina peste 20 ani, daca plec mai repede din lumea asta prinde nevasta ceva si atunci chiar mi-am scos parleala :lol: . PLatesc de ceva timp la cele 2 societati de asigurare insa in primii ani acumularile in contul tau de pensie privata sunt mici. Oricum cam toate companiile de asigurare merg pe aceleasi principii si aceleasi servicii insa parerea mea trebuie vazut ce costuri au aceste servicii si cat economisesti pe an

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
As recomanda si eu ING. E un grup destul de open minded, se ocupa cu astea de mult timp si tinand cont ca nu desfasoara in Romania decat asigurari de viata si pensii cred eu ca acorda clientului o mai mare importanta decat BCR de exemplu, pentru care asigurarile de viata sunt un segment de nisa cu pondere total nesimnificativa in venituri. Oricum, eu BCR n-as alege la nimic, cu atat mai mult la asigurari de viata. E destul sa te duci sa-ti faci o asigurare CASCO sau sa deschizi un depozit la ei si vezi cam care e mentalitatea in interiorul grupului.

Edited by filipxxx, 26 February 2009 - 21:45.


#6
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007
Sfatul meu e sa mergi pe BCR Asigurari Viata. Angajatii din BCR banca mai trag niste tare de pe vremurile cand erau de stat,
BCR Asigurari Viata sunt ultra-tari, sunt infiintati de Erste in Romanaia si au niste produse tari de tot.
ING  :calichhair:  sunt niste tampiti , locul 3 la mama lor in Olanda (dupa Eureko si Aegon), un business de mana a 2-a - a 3-a in asigurari de viata, care ne trateaza ca pe cetatenii unei tari bananiere :chair: . Incearca sa-ti faci modificari pe contracte ING sau, si mai rau ... sa rascumperi contractul. O sa primesti vreo 30-40% din banii pe care i-ai platit.No comment.

#7
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
Eu n-as merge pe BCR
As recomanda fie ING sau Generali, cu o usoare inclinare spre Generali.

e normal sa nu-ti iei toti banii inapoi daca rascumperi contractul! asigurarea de viata nu e depozit la banca, beneficiile nu se vad in primii ani...think out of the box, guys!

#8
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007
adrianatoma: Pe Generali am mers. Despre luat banii la rascumpararea inainte de termen ai dreptate; dar conteaza foarte mult ce procent primesti.

Edited by More, 24 March 2009 - 10:37.


#9
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
poti sa dai cateva detalii despre asigurarea incheiata?
pe cati ani e? ce clauze ai atasat?

nu e nevoie sa pui sume daca nu esti de acord cu asta, sunt interesata doar sa vad cum e conceputa oferta

#10
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007
Durata e de 18 ani cu prima anuala, indexata cu inflatia. La 10.000 de lei/an rezulta o asigurare de baza de vreo 140.000 (aprox., am facut proportie la suma pe care o platesc eu). Clauze suplimentare: deces din accident (2 x asig. de baza) + accident circulatie (3 x asig. de baza), invaliditate permanenta, exonerare de la plata primelor, spitalizare + interventie chirurgicala + ghips. Valoare garantata 250.000, previzionata vreo 300.000. Repet, valori aprox. pentru ca eu am facut proportie.

#11
HHHHH

HHHHH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.09.2006
Cred ca ar trebui sa cauti si oferta Allinaz. La ora actuala au cea mai mare cota de piata si cea mai mare siguranta financiara din lume in acest moment.

#12
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007

View PostHHHHH, on Mar 24 2009, 18:01, said:

Cred ca ar trebui sa cauti si oferta Allinaz. La ora actuala au cea mai mare cota de piata si cea mai mare siguranta financiara din lume in acest moment.
1. Am facut deja contractul.
2. SI de AIG se zicea ca e cea mai sigura companie de asigurari.

#13
aqna

aqna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2008

View PostMore, on Mar 24 2009, 18:43, said:

Durata e de 18 ani cu prima anuala, indexata cu inflatia. La 10.000 de lei/an rezulta o asigurare de baza de vreo 140.000 (aprox., am facut proportie la suma pe care o platesc eu). Clauze suplimentare: deces din accident (2 x asig. de baza) + accident circulatie (3 x asig. de baza), invaliditate permanenta, exonerare de la plata primelor, spitalizare + interventie chirurgicala + ghips. Valoare garantata 250.000, previzionata vreo 300.000. Repet, valori aprox. pentru ca eu am facut proportie.

La Eureko te-ai interesat? Sunt sigure contractele lor mixte.

#14
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postaqna, on Apr 16 2009, 14:24, said:

La Eureko te-ai interesat? Sunt sigure contractele lor mixte.

poti sa explici cum ai ajuns la afirmatia asta? cred ca nici CEO-ul companiei nu spune asta cu atata siguranta

#15
fritza777

fritza777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.04.2009

View Postadrianatoma, on Apr 21 2009, 08:45, said:

poti sa explici cum ai ajuns la afirmatia asta? cred ca nici CEO-ul companiei nu spune asta cu atata siguranta

contractele eureko, cele mixte, au o suma garantata prin contract (sunt singurele daca nu ma insel), cel putin egala cu cat depui, pentru ca nu se bazeaza atat de mult pe partea de investitie ca celelalte, ci mai mult pe protectia asiguratului prin diferite conditii. Fata de alte companii, unde nu ai nimic garantat, ca suma, doar pentru acele asigurari suplimetare de care beneficiezi in caz de... .

#16
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Eu sunt multumit de BCR Asigurari de viata-este multa transparenta si mai ales eu sunt cel care mi-am configurat produsul. Eu ii vad pe primul loc peste vreo 2-3 ani.

#17
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007

View PostTLGTLC, on 11th May 2009, 08:58, said:

Eu sunt multumit de BCR Asigurari de viata-este multa transparenta si mai ales eu sunt cel care mi-am configurat produsul. Eu ii vad pe primul loc peste vreo 2-3 ani.
Eu vad BCR Asigurari Viata pe primul loc de anul asta.     ING vinde active si se retrage din 10tari;activeaza acum in 42 tari.     AIG rasufla greu, s-a divizat si e la vanzare.    O sa urce BCR VIATA de pe locul 3 pe 1.

#18
geeoboss

geeoboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.01.2007
Eu zic sa va duceti la un broker serios si el o sa va indrume unde este cel mai bine,pentru ca el trebui sa identifice nevoile fiecarui potential client ,el are interesul cel mai mare ca sa aleaga cel mai bun produs ,el este cel mai interesat sa fie clientul multumit ,de client depinde viitorul lui .ca o paranteza; la mine a venit un client(venit din spania) sa faca o asigurare de viata,l-am intrebat cam cat ar vrea sa depuna anual, mi-a raspuns ca vrea sa depuna 1500 Euro, eu l-am intrebat daca mai sta in spania mult? el mi-a raspuns ca 1 an,l-am intrebat daca vine mai poate sa continue programul? mi-a multumit si a spus ca la asa ceva nu s-a gandit, si a facut asigurarea la 500 euro..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate