Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Medicina Veterinara - Controlul si expertiza produselor alimentare (CEPA)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
lavinia18

lavinia18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.01.2009
Una dintre optiunile mele ar fi CEPA, problema e ca nu am habar ce presupune, ce posibilitati de angajare exista dupa terminarea facultatii, ce ar trebui sa stiu inainte sa dau la facultatea aceasta....
As ramane recunoscatoare daca as primi niste informatii clare...(pe site-ul facultatii nu gasim nimic).  :rolleyes:

#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Control alimente, supraveghere proceduri procesare alimente de origine animala, control de abator, controale de laborator pe domeniu alimentar. Toate produsele de origine animala. Lapte, carne, oua, miere si derivatele lor.

Poti sa dai la medicina veterinara si sa faci la sfarsit specializarea pe "control alimente". Vei avea mai multe sanse de a lucra intr-un laborator dupa facultate, nu neaparat de control alimente. Poate fi si bacteriologie, serologie etc. Oricum pentru o fata, laboratorul este un mediu de lucru mai "curat". Nu-ti recomand abatorul. E destul de solicitant si pentru un barbat ... Nu sunt deloc misogin. Am, in schimb, o experienta profesionala de vreo 18 ani in spate ...

#3
lavinia18

lavinia18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.01.2009
ms..nu ma asteptam sa imi mai raspunda cineva.

Oricum tinand cont ca sunt mari sanse ca toata viata sa lucrez la stat, la ce salariu estimativ pot sa ma astept? Mai bine zis, voi putea sa imi asigur un mai mult decat decent?

#4
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 lavinia18, on Apr 12 2009, 22:09, said:

ms..nu ma asteptam sa imi mai raspunda cineva.

Oricum tinand cont ca sunt mari sanse ca toata viata sa lucrez la stat, la ce salariu estimativ pot sa ma astept? Mai bine zis, voi putea sa imi asigur un mai mult decat decent?

Hmm ... NU SUNT asa mari SANSE sa lucrezi la STAT ... Asta cine ti-a spus-o ? Pe laborator clinic da, la DSV-uri. Dar pe controlul alimentelor vei lucra la laboratoarele de controlul calitatii ale diferitilor producatori ... privati !

Si pe laborator clinic, poti sa nimeresti la o clinica sau la o facultate privata. Pe langa asta, este o specializare (medicina veterinara de laborator) foarte cautata si in UE si in America. Va fi destul sa cunosti limba ca oferte de munca sunt destule !

La noi, in Romania, in functie de "unde" e jobul se plateste cam intre 1000 - 1700 RON net.
Dar avantajul este ca nefiind o munca foarte solicitanta, se preteaza sa mai faci un "second job" de 4 ore pe zi, in plus. Mai obositor este drumul intre job-uri, decat munca in sine... ma refer strict la laborator, nu la controlul de abator. Ala este cu totul altceva.

#5
Schimbul3

Schimbul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 22.01.2009

 lavinia18, on Feb 14 2009, 11:17, said:

Una dintre optiunile mele ar fi CEPA, problema e ca nu am habar ce presupune, ce posibilitati de angajare exista dupa terminarea facultatii, ce ar trebui sa stiu inainte sa dau la facultatea aceasta....
As ramane recunoscatoare daca as primi niste informatii clare...(pe site-ul facultatii nu gasim nimic).  :rolleyes:

Daca CEPA asta e in cadrul particularei aleia de la Bioterra, e clar...
Asculta sfatul lui horia66 si fa MV-ul daca vrei sa faci o facultate ca lumea ca altfel nulitatea aia e egala cu zero.

#6
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Schimbul3, on Apr 13 2009, 00:30, said:

Daca CEPA asta e in cadrul particularei aleia de la Bioterra, e clar...
Asculta sfatul lui horia66 si fa MV-ul daca vrei sa faci o facultate ca lumea ca altfel nulitatea aia e egala cu zero.
CEPA este specializare a Facultatii de Medicina Veterinara Bucuresti din cadrul Universitatii de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara Bucuresti. O fi si la alte facultati, dar cred ca autorul topicului se refera la cea de la USAMV, care , de altfel, e cea mai buna optiune pe care o are momentan ein domeniul asta ( la CEPA ma refer)

#7
axis0904

axis0904

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.07.2009
Buna.Si eu sunt la CEPA(am terminat anul 1) si as vrea sa stiu cand trebuie predat caietul de practica.pe net nu scrie nimic si am auzit mai multe variante.Dak este cineva in masura sa imi raspunda astept mesaj.ms

#8
Misha123

Misha123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.06.2012

 lavinia18, on 14th February 2009, 11:17, said:

Una dintre optiunile mele ar fi CEPA, problema e ca nu am habar ce presupune, ce posibilitati de angajare exista dupa terminarea facultatii, ce ar trebui sa stiu inainte sa dau la facultatea aceasta....
As ramane recunoscatoare daca as primi niste informatii clare...(pe site-ul facultatii nu gasim nimic).  :rolleyes:
Buna,

zimi si mie parerea ta despre CEPA? as vrea si eu sa dau...si nu stiu ce sa fac.
astept raspuns :)

#9
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
A fost cineva la secretariat? se pare ca nu. Au o minirevista cu o scurta prezentare a fiecarei facultati si specializare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate