Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...
 Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?
 Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...
 Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...
 

regim optim de mers

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
catalin gramada

catalin gramada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.02.2007
Salut
imi poate spune si mie cineva cum se poate stabili regimul optim de mers al motorului pentru o sarcina data luind in calcul si consumul de combustibil ? Mentinerea unei turatii constante pe tot domeniul vitezelor de deplasare poate fi o solutie ? Cum o determinam ? dar atunci cind sarcina variaza ca urmare a deplasarilor in panta ? Exista grafice specifice din care sa rezulte cuplul optim pt o anumita turatie intr-o anumita treapta de viteze ?-de interes pt maniera in care un sofer stabileste regimul de mers al motorului ?
Multumesc

#2
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Nu vreau sa vorbesc prostii dar cred ca cuplul optim si in jurul caror turatii se gaseste in cartea tehnica a masinii.se stie ca un mers cat mai constant duce la un consum cat mai mic,mai ales daca si motorul are forta necersara ca sa nu fi nevoit sa il turezi peste masura cand da de o panta.

#3
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Eu cred ca turometrul are zone cu verde si cu rosu minimum.Tine motorul accelerat ca acul turometrului sa stea in zona verde si este suficient pentru orice masina!!!

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 bulan60, on 29th May 2009, 16:46, said:

Eu cred ca turometrul are zone cu verde si cu rosu minimum.Tine motorul accelerat ca acul turometrului sa stea in zona verde si este suficient pentru orice masina!!!

al meu n-are verde

#5
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Alea de camioane au ca de alea cred ca era vorba.

#6
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
da, asa, zona verde e zona cu cuplu mare si consum cat mai bun de combustibil.toate camioanele au pe turometru culori, verde, rosu si unele si galben intre

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate